سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

سیستم سازی کسب و کار

سیستم سازی سازمانی و سیستم سازی در کسب و کار چیست ؟

مشاوره و آموزش سیستم سازی کسب و کار و سازمان در مدیرنو

سیستم سازی چیست ؟

در پاسخ به این سوال که سیستم سازی چیست باید بگوییم که سیستم سازی یا [ سیستم سازی کسب و کار ] شامل تمام کارهایی ست که برای خودکارسازی کسب و کار انجام می‌شود تا با کمترین نظارت و دخالت مدیر، امور کاری به خوبی پیش برود.

یکی از نکاتی که امروزه باید در هر کسب و کار به آن توجه شود، سیستم سازی سازمانی ست. اگر سیستم کسب و کار شما با مشکل مواجه شود و از روی قاعده و اصولی مشخص پیش نرود، به‌زودی با شکست مواجه خواهید شد. علم سیستم سازی سازمانی به مدیران کسب و کارها کمک می‌کند وابستگی کار به خودشان را کاهش داده و وقتی در محل کار نیستند تمامی کارها به خوبی پیش برود. سیستم سازی در کسب و کارهای کوچک و متوسط واقعاً گره‌گشا و تأثیرگذار میباشد. 

سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار
سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

سیستم سازی کسب و کار

اگر صاحب کسب و کار هستید حتماً ادامه این مطلب مدیران نواندیش را دنبال کنید.

در حالت ایده آل تصور کنید شما صاحب یک کسب و کار سود آور و در حال رشد هستید، یک تیم قابل‌اعتماد هم دارید که تمام اعضا مثل خود شما به محل کار و کاری که انجام می‌دهند متعهد و علاقه‌مند هستند، در کنار این موارد یک فرهنگ سازمانی مثبت اندیش هم ایجاد کردید. وقتی شما در مجموعه حضور دارید، سازمان مثل یک ماشین روغن‌کاری شده به بهترین حالت ممکن در حال کار بوده و کارمندان شما دقیقاً می‌دانند شما چه انتظاری از آنها دارید و باید تحت چه استانداردی و با چه کیفیتی کار خودشان رو انجام بدهند.

سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

اما چالش اصلی اینجاست که؛ وقتی شما از مجموعه دور هستید روندهای سازمان چطور پیش میروند؟!

قطعاً اوضاع و شرایط فرق خواهد کرد(حداقل در بیشتر سازمانها اینگونه است)، فاکتورها درست ثبت نمی‌شود، به خواسته‌های مشتری آنچنان اهمیت داده نمی‌شود، سفارش‌ها به‌موقع به مشتری نمی‌رسد و … . در وهله اول اجازه بدید یک موضوع را روشن کنیم. مشکل از کارمندانتان نیست. همانطور که در بالا گفتیم فرض بر اینست که، آنها به‌اندازه شما به اهداف شرکت متعهد هستند.

سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

پس مشکل کجاست؟

مشکل اینجاست که شما سیستم‌های کاری مشخص ندارید یا اگر دارید، درست چیدمان نشده اند. یعنی چی؟ یعنی روش‌های عملیاتی مدون که دقیقاً توضیح بدن چه کاری، چه موقع، چگونه و توسط چه کسی باید انجام شود. حالا تصور کنین کارها در سازمانتان بدون حضور شما به بهترین شکل انجام شود. تصور چنین شرایطی واقعاً زیبا و دلچسبه. نه؟ خیلی از مدیران فکر میکنن که رسیدن به چنین شرایطی محاله! در صورتیکه هستند مدیرانی که باشهامت و تعهد به اجرای تغییرات لازم، به سیستم سازی کسب و کار خود رسیدند و زندگی خودشان رو تغییر دادند.

پس مهم‌ترین ترین قدم اینست که تصمیم بگیرید و بخواهید این کار را انجام دهید.

معنی سیستم سازی چیست ؟

سیستم سازی به این معنی نیست که یک ماشین داشته باشید که شما رو تحت تسلط خودش داشته باشد. بلکه به معنی ایجاد یک ماشین خودکار است که بر آن مسلط باشید، تا بتوانید برای ارتقا کسب و کار خودتان استفاده کنید.
سیستم سازی واقعی، یعنی ایجاد روش و عملکردی پایدار، انعطاف پذیر و مستند برای که اینکه چه‌کاری با چه منابعی و به چه روش و کیفیتی توسط چه کسی باید انجام شود تا در زمان مشخص‌شده تحویل داده شود.

مهم‌ترین ترین قدم در سیستم سازی کسب و کار اینست که بخواهید و اقدام کنید.

سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

چرا باید سیستم سازی کنید؟

با سیستم سازی سازماین همه افراد در سازمان می‌دانند که دقیقاً چه‌کاری را چگونه و در چه زمانی باید انجام دهند. هیچ جلسه‌ای بدون نتیجه‌گیری برگزار نمی‌شود. هیچ سیاست پیچیده‌ای برای انجام کارها وجود ندارد. هیچ زمانی تلف نمی‌شود. تمام این کارها در این راستا انجام می‌شود که چرخ سازمان به بهترین شکل ممکن بچرخد.
اجرای واقعی سیستم سازی در کسب و کار ، شمارا آزاد می‌کند. درحالی‌که نبود سیستم می‌تواند یک سری کارهای بی‌پایان ایجاد کند که جلوی موفقیت شما و کسب و کارتان را بگیرد.

با اجرای سیستم سازی در کسب و کار ، هر زمان که یک مشکل یا چالش ایجاد شود، جواب مشخص خواهد بود، “سیستمی برای رفع آن چالش وجود دارد”.

مزایای سیستم سازی چست ؟

تنها راه گارانتی کیفیت خدمات و محصولات، ایجاد سیستم تضمین کیفیتی است که عملکرد هر بخش را به‌درستی بررسی کند. وقتی سیستم سازی کسب و کار به معنای واقعی انجام شود، باعث آزاد شدن وقت مدیران ارشد و مالکین برای کار کردن روی جنبه‌های مهم‌تری در کسب و کار خواهد شد. تمرکز روی حوزه هایی مثل استراتژی‌های بنیادی سازمان و یا حتی خلق محصول جدید و اجرای تغییرات لازم در زمان مناسب  باعث میشود تا در راستای اهداف استراتژیک سازمان گام بردارید.

برخی از مزایای دیگر سیستم سازی چیست ؟

سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

کاهش هزینه‌ها

سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

بهبود و افزایش کارایی

سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

عدم وابستگی مجموعه به فرد

سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

بهبود ارتباطات داخلی

سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

مشخص شدن ضرب العجل ها

سیستم‌ سازی یا اصول سیستم‌ سازی کسب و کار

آزاد شدن وقت مدیران

چرا مدیران سیستم سازی نمی‌کنند؟

خیلی از مدیران وقتی کلمه سیستم سازی کسب و کار را می‌شنوند، این تصور برایشان ایجاد می‌شود که قرار است با تعداد زیادی جلسه پشت‌هم، کاغذبازی و کلی موارد برای انجام (که عموماً هم تا جلسه بعد انجام نمی‌شود و فقط موارد بیشتری اضافه می‌شود) روبرو شوند. درمجموع عموم مدیران فکر می‌کنند که سیستم سازی سازمانی فقط یک روند درهم‌وبرهم و پیچیده ست که قرار است اداره امور را سخت‌تر کند. اما برعکس؛ سیستم سازی سازمانی به این معنی نیست که شما باید خیلی درگیر سازمان شوید و در همه کارها و رویه‌ها حضورداشته باشید و زمانتان انقدر پر شود که نتوانید هیچ کار مفید دیگه ای را انجام دهید!

اصلی ترین مزیت سیستم سازی در کسب و کار ، " آزادی زمان مدیران " است.

از طرفی، باید در نظر داشته باشید که این سیستم‌ها باید به‌طور مداوم بررسی‌شده و در شرایط خاص دوباره تدوین و بهینه سازی شوند. موفقیت در اجرای مداوم و منظم است. سیستم سازی را در کسب و کار و سازمان خودتان به بهترین شکل ممکن انجام دهید تا موفقیتتان تضمین شود. بعدازاینکه تصمیم به این کار گرفتید، تمام پل‌های پشت سرتان را خراب کنید که هیچ‌وقت هیچ‌کس نتواند به روند قبلی برگردد.
مطمئن باشید این راهی که قرار است بروید ارزشمند بوده و قطعاً در این راه مخالفت‌هایی در پیش خواهید داشت. اما امید خودتان را از دست ندهید. خیلی از کسب و کارهای کوچک با تعهد به این روش توانستند به اهداف تجاری خودشان دست پیدا کنند و رشد فوق‌العاده‌ای را برای خود رقم بزنند.

برای سیستم سازی باید روی هدفتان که همان "سیستم سازی" است، تحت هر شرایطی متمرکز باشید. مهم نیست چه اتفاقی میافتد شما باید به رویای خودتان دست پیدا کنید. رؤیای آزادی زمان برای انجام تمام کارهایی که تا الآن وقت انجام دادنش را نداشتید.

اگر تمایل به سیستم سازی در کسب و کار خودتان دارید، می‌توانید از طریق فرم زیر درخواست خود را برای ما ارسال کنید. یا با مجموعه مدیران نواندیش تماس بگیرید. سؤالات خود را مطرح و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. تیم پشتیبانی سامانه و سیستم ارزیابی مدیران نواندیش پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

برای آشنایی بیشتر با ما به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه فرمایید. همچنین برای دریافت راهنمایی‌ و هماهنگی بیشتر می‌توانید از طریق راه‌های زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
مهرداد میرزایی
مهرداد میرزایی مدیرعامل شرکت نگین پخش لاهیج نماینده انحصاری محصولات نادری
Read More
برای به روز شدن و توسعه سازمانمون، نیاز به مشاوره در ما دیده شد. با توجه به بررسی هایی که قبل از عقد قرارداد انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که سطح مجموعه مدیران نواندیش نسبت به سایر مشاور های کسب و کار که در حال فعالیت هستن، بالاتر است. مدیران نواندیش دارای تیم مشاوره هستن و این مزیت محسوب میشه. از انتخابم راضی هستم.
نوید اسبلانی
نوید اسبلانیمدیریت مجموعه بوکا
Read More
در دنیای امروز که همه عرصه‌ها در معرض تغییرات سریع و روزافزون قرار دارند، همه روزه در تلاش هستیم تا پیشرفت همه جانبه در تمام زمینه ها بخصوص منابع انسانی را در اولویت امورمون قرار دهیم. یکی از ابزارهای مهمی که به ما در راستا کمک بسیار شایانی کرده، سیستم ارزیابی عملکرد مدیران نواندیش است که به صورت مستمر و ماهانه کلیه کارمندان رصد شده و در راستای بهره وری و رشد آنها پیشرفت میکنیم. از این همکاری خرسندیم و هر روز بیش از پیش به تاثیرات مثبت این مجموعه ی تخصصی مدیریتی در بهره وری همه جانبه ی بوکا وافق هستیم.
جناب علیپور
جناب علیپورمدیریت مجموعه کیانمهر
Read More
ما به تازگی فعالیت خودمان را با مدیران نواندیش شروع کردیم که در همین مدت تغییرات و رشد بسیاری را شاهد بودیم و البته بعد از مدتها رصد و مشاهده فعالیت های اثرگذار این تیم تصمیم به همکاری مشترک گرفتیم. سیستم ارزیابی عملکرد تا اینجای فعالیتمان نتایج قابل قبول و جالبی را ارائه کرده که برای من به شخصه بسیار مفید و جالب توجه بوده.
امید عرب
امید عربمدیریت مجموعه قندانه
Read More
با تشکر از جناب آقای معبودی و تیم بسیار حرفه ایشون چه در بخش مشاوره و چه در بخش پشتیبانی خدماتشون. ما علاوه بر سیستم ارزیابی عملکرد در کلیه بخش های مشاوره از خدمات مجموعه مدیران نواندیش در حال استفاده هستیم که بعد از 3 سال همکاری همچنان به بودن و همکاری با این تیم تفتخار میکنیم.
فرهاد گلبند
فرهاد گلبندمدیریت مجموعه گلبند
Read More
از جناب معبودی و تیم ایشون بسیار ممنون هستیم که موجب تغییرات بسیار زیادی شدند که بخش کارکنان و استفاده از سیستم ارزیابی عملکرد یکی از آنها بود. به امید موفقیت های بیشتر برای شما و تیم موثر و اخلاق مدارتان.
علیرضا ساجدی
علیرضا ساجدیمدیریت مجموعه ساجدی
Read More
سیستم ارزیابی عملکرد سیستمی است که تا قبل از استفاده آن به مدت حداقل سه ماه نمی شود نظر داد. این سیستم به ما در جهت مشاهده بهتر عملکرد پرسنل و همچنین مدیریت عمللکرد پرسنل کمک کرده که با راهنمایی ها و مشورتهای مدیران نواندیش به مدیریت آقای معبودی به اهداف و خواسته های خودمون رسیدیم و در حال رسیدن به باقی آنها هستیم.
محمدرضا پاک نژادی
محمدرضا پاک نژادیمدیریت شرکت پاک سما شمال
Read More
تصمیم گرفتم از افرادی استفاده کنم که از بیرون به مجموعه من نگاه کنن. خداروشکر هم خود آقای معبودی و هم تیمی که دور هم جمع کردن خیلی حرفه ای و خوب هستن. هرکسی بخواد تغییری در سازمان ایجاد کنه در وهله اول باید طرز تفکر مدیر اون مجموعه را تحت تاثیر بذاره. این امر با گفتگوهایی که در این مسیر با جناب آقای معبودی...
میرنوید اسبلانی
میرنوید اسبلانیمدیریت مجموعه بوکا
Read More
از آنجایی که افرادی که دارای مهارت و تخصص هستند موفق ترند، مدیریت مجموعه بوکا هماره معتقد است تا از متخصصان صاحب نظر و موفق برای ارتقا و پیشرفت همه جانبه در زمینه های مدیریتی، فروش، مشتری مداری، اهمیت به منابع انسانی در بهره وری سازمان و ایجاد انگیزه در ایشان جهت رشد و ارتقا شغلی بهره مند گردد. به طور رسمی سه سال از انتخاب مدیران نواندیش...
مجید اسماعیل زاده
مجید اسماعیل زادهمدیریت مجموعه پادرا
Read More
برای من حضور در همایشهای مجموعه مدیران نواندیش تجربه فوق العاده بود. بنده علم آکادمیک مدیریت و بازاریابی و مارکتینگ را نداشتم و بعد از چند سال حضور در بازار، مسیرهای کسب و کار بازاریابی و فروش را از طریق تجربه و آزمون و خطا طی مینمودم. حضور در همایشهای مدیریت و بازاریابی و فروش مدیران نواندیش کمک بزرگی به من نمود و مانند نوری در مسیر تاریکی که ...
امیر فرد کاظمی
امیر فرد کاظمیمدیریت مجموعه فروشگاه های دکتر موبایل
Read More
تشکر میکنم از مدیریت و تیم خوب مدیران نواندیش، از همایش مدیریت بازاریابی و فروش و هوش اقتصادی که در شهریور ماه ۹۸ که با حضور آقای دکتر ابیاک و دکتر کنعانی برگزار کردید بسیار خرسندم. همایش بسیار خوبی بود ما در این همایش توانستیم هم روابط جدیدی بدست بیاریم. هم دیدگاهامون رو در مورد بازارهای جهانی و آینده شون تغییر بدیم، اطلاعات ...
اشکان احمدی
اشکان احمدیمدیریت مرکز لگوی آموزشی گیلان
Read More
هشتمین همایش مدیران نواندیش با محوریت بازاریابی فروش و هوش اقتصادی، فضای دوستانه برای مدیران حال و آینده فرآهم نمود.در این همایش راهکارهایی جهت رشد سازمانی در ایران و مدیریت بهتر کسب و کار ارائه شد. بنده به نوبه خودم از مجموعه مدیران نواندیش بابت فراهم نمودن این فضای دوستانه و کاربردی کمال تشکر را دارم.
ساناز صادق پور
ساناز صادق پور مدیریت سالن زیبایی لبنا
Read More
ضمن تشکر از مدیریت و تیم مدیران نواندیش، افتخار شرکت در همایش 7و8 شهریور ما سال 98 داشتم. باید عرض کنم همایشی به این سطح کیفی رو فقط در تهران تجربه کرده بودم و بسیار خوشحالم که در شهر بی نظیر رشت، اساتید گرانقدری داریم که همایشهای با این درجه کیفی برگزار می کنند. نظم مشهود، زمان بندی دقیق و کیفیت مطالب ارائه شده از طرف اساتید...
رسا اسکندری
رسا اسکندریمدیریت مجموعه دکتر بیمه
Read More
تشکر میکنم از علی معبودی عزیز و تیم حرفه ای شون که با همایش، دوره، کارگاه و سمینارهای آموزشی شون که به مدیرها خیلی کمک میکنند. امیدوارم همیشه موفق باشند. شاید یک جمله تجارتتان را متحول کند! واقعا این اتفاق برای من هم افتاد. از همایش ها و سمینارهای خوب این گروه خیلی لذت بردم. بابت همه چیز ازتون تشکر میکنم. مرسی.
یحیا آباده
یحیا آبادهمدیرعامل مجموعه بازرگانی آباده
Read More
من قبلا با مشاور دیگری کار کرده بودم. ذهنیت و رضایت خوبی نسبت به مشاور نداشتم. مدیران و پرسنل داخل مجموعه هم به خاطر تجربه بدی که داشتیم، نسبت به مشاور گارد داشتن. اما اینبار با تحقیق مشاور انتخاب کردم. خداروشکر که به درصد بسیار زیادی از خواسته هامون رسیدیم...
حامد محسنی توکلی
حامد محسنی توکلیمدیریت شرکت رادین پخش توکل
Read More
مجموعه مدیران نواندیش یک تیم فوق العاده پر انرژی است. برای من با توجه به مشغله زیادی که دارم، شرکت در ایونتهای این چنینی که سخنران قبل از حضور در همایش مطالعات بسیار زیادی داشته، باعث می شود که خلاصه و چکیده آن مواردی که نیاز دارم را دریافت کنم. خیلی ممنونم از نظم و فوق العاده بودن این همایش...
Previous
Next
1 +

مجموعه تحت مشاوره

100 +

مشاوره حضوری و ساعتی

% 1 +

سال مشاوره کسب و کار