Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

ندارد

پادکست:

ندارد
تست روانشناسی و شخصیت شناسی و تفسیر نئو

آیا میدانید تست نئو چیست و تفسیر تست نئو آنلاین مدیرنو چه کمکی به شغل و زندگی و حتی ازدواج شما میکند. تست و پرسشنامه شخصیتی نئو (NEO-PI-R) مخفف NEO (NEO-Personality Inventory- Revised) است. تست نئو انلاین است. پرسشنامه نئو شامل 240 سؤال هست. زمان موردنظر برای انجام تست روانشناسی و شخصیت شناسی نئو 40 دقیقه در نظر گرفته‌شده. در پایان؛ پس از اتمام سؤالات، تفسیر تست نئو را دریافت خواهید کرد. تفسیر تست نئو برای شغل و زندگی و حتی ازدواج شما کاربرد دارد.

آنچه خواهید خواند:

 • تست روانشناسی نئو چیست؟
 • توضیح 5 شاخص در تست روانشناسی نئو
 • تست روانشناسی نئو برای چه چیزی استفاده می‌شود؟
 • تست روانشناسی نئو مناسب چه افرادی می‌باشد؟
 • چرا تست روانشناسی نئو مدیران نواندیش؟
 • چه چیزهایی در پایان تست روانشناسی نئو به‌دست می اورید؟

تست روانشناسی نئو چیست؟

پرسشنامه و تست روانشناسی نئو که در سایت مدیرنو میبینید، آخرین ویرایش و نسخه تجدید نظر شده تست روانشناسی نئو هست. تست نئو بر اساس الگوی معروف شخصیتی پنج عاملی نوشته‌شده.

این پنج عامل موارد زیر هست:

 • روان آزرده گرایی Neurotisism
 • برونگرایی Extraversion
 • گشودگی Openness to Experience
 • موافق بودن Agreeableness
 • باوجدان بودن Conscientiousness

در تست روانشناسی نئو هرکدام از این موارد یا حیطه‌ها، شش جنبه یا مقیاس فرعی دارن. این مقیاس‌های تست روانشناسی نئو در جدول زیر اومد. درنتیجه تست شما، هر کدوم از این موارد نمره‌گذاری می‌شه و دقیقاً به شما گفته می‌شه که در هریک از این جنبه‌ها در چه سطحی هستین.

حیطه ها جنبه ها
روان آزرده‌گرایی (عصبیت) N اضطراب، پرخاشگری، افسردگی، کمرویی، تکانشوری(شتابزدگی)، آسیب پذیری از استرس
وجدانی بودن C شایستگی(کفایت)، نظم و ترتیب، وظیفه شناس، تلاش برای موفقیت، خویشتنداری(نظم دورنی)، محتاط در تصمیم گیری
توافق (موافق بودن) A اعتماد، رک‌گویی، نوع‌دوستی، همراهی، تواضع، درک دیگران (دل‌رحم بودن)
باز بودن ( انعطاف پذیری ) O تخیل، زیبایی‌شناسی، عواطف(احساسات)، اعمال(کنش ها)- نظرات(ایده ها)، ارزش ها
برونگرایی E صمیمت(گرم بودن)، معاشرتی بودن، ابراز وجود، فعال بودن،- هیجان خواهی، هیجانات مثبت

توضیح 5 شاخص در تست روانشناسی نئو

تفسیر شاخص روان آزرده‌گرایی در تست روانشناسی نئو (N)

ازجمله ابعاد گسترده شخصیت افراد، مقایسه مواردی همچون سازگاری، ثبات عاطفی فرد، ناسازگاری و عصبیت یا روان آزردگی هست. داشتن احساسات منفی مثل ترس، غم، برانگیختگی، خشم، احساس گناه احساس کلافگی دائمی و فراگیر، مبنای این شاخص رو تشکیل میدن.

ازآنجاکه هیجان مخرب در سازگاری فرد و محیط تأثیر داره، در زن و مردی که دارای نمره بالا (نمره نامطلوب) در این شاخص باشن، احتمال بیشتری وجود دارد که دارای باورهای غیرمنطقی باشن و قدرت کمتری در کنترل تکانه‌ها داشته باشن و میزان سازش ضعیف‌تری با دیگران و شرایط استرس زایی را نشان بدن.

به‌طورکلی افرادی که نمرات پایینی در این شاخص دارن، ازنظر عاطفی افراد باثباتی به شمار میرن. این افراد معمولاً آرام و دارای خلقی یکنواخت و راحت هستن و به‌آسانی و بدون بر آشفتگی و مشکل رفتاری می‌تونن با موقعیت‌های بغرنج و استرس زا روبه‌رو به شن.

تست نئو

تفسیر شاخص برونگرایی در تست روانشناسی نئو (E)

همان‌طور که می‌دونیم، برونگراها افرادی اجتماعی هستند. بعلاوه، اینگونه افراد دوستدار دیگران بوده و تمایل به شرکت در اجتماعات و مهمانی‌ها دارن. در عمل قاطع، فعال و حراف یا اهل گفتگو هستن، هیجان و تحرک رو دوست دارن و به موفقیت در آینده امیدوارن.

در مقابل برونگراها که به‌روشنی قابل توصیف هستن، درونگراها را نمیشه به‌آسانی تعریف کرد. در بعضی جوانب درونگرایی رو میشه با نبود ویژگی‌های برونگرایی توصیف کرد. درونگرا ها افرادی محافظه‌کار، مستقل و تک‌رو هستن، ولی به‌هیچ‌وجه تنبل یا کند یا دوست‌نداشتنی نیستن. افراد درونگرا معمولاً خجالتی و تنها هستن. البته این مطلب به این معنا نیست که اضطراب اجتماعی دارن. درونگرا ها کنجکاو هستن و علاقه زیادی هم به پژوهش دارن.

تفسیر شاخص گشودگی در تست روانشناسی نئو (O)

مقیاس‌های گشودگی به جنبه‌ها یا محدوده‌های تجربی که فرد در برابر اونها باز هست، اختصاص داده شدن. افراد تجربه‌پذیر انسان‌هایی هستن که درباره تجارب درونی و دنیای پیرامون، کنجکاو هستن و زندگی‌شون سرشار از تجربه است. این افراد طالب لذت بردن از نظریه‌های جدید و ارزش‌های غیرمتعارف هستن و در مقایسه با افراد بسته، احساسات مثبت و منفی فراوانی دارند.

معمولاً این شاخص ارتباط مثبتی باهوش داره و افراد دارای تحصیلات بالاتر در آن نمره بیشتری کسب می‌کنن. مردان و زنان دارای نمرات پایین در این شاخص کسانی هستن که در رفتار متعارف و در ظاهر محافظه‌کار به نظر می‌رسن. اونها موضوع‌های رایج رو بهتر از موارد نادر می‌پسندن و پاسخ‌های هیجانی‌شون نسبتاً آرام و نهفته هست. افراد با نمره بالا، افراد تجربه پذیر، غیر متعارف، متمایل به زیر سؤال بردن منبع قدرت، علاقه مند به آزادی در امور اخلاقی و اجتماعی و دیدگاه‌های سیاسی هستن.

تفسیر شاخص موافق بودن در تست روانشناسی نئو (A)

شاخص موافق بودن هم مشابه برون‌گرایی بر روی گرایش‌های فردی تأکید داره. فرد موافق اساساً نوع دوسته، با دیگران احساس همدردی می‌کند و مشتاق کمک به اونهاست. این فرد اعتقاد داره که دیگران هم باهاش همین رابطه رو دارن. در مقایسه، شخص ناموافق یا مخالفت، خود محور بوده و به‌قصد و نیت دیگران مظنونه و بیشتر اهل رقابت هستش تا همکاری.

به نظر می‌رسه که این شاخص، به سمت جنبه‌های مثبت اجتماعی و سلامت روانی بیشتر سوق داره. افراد موافق محبوب‌تر از افراد مخالف هستن. درهرصورت، آمادگی برای دفاع از حق فردی اولویت داره. داشتن ویژگی موافق بودن درصحنه نبرد و با دادگاه، برتری و فضیلت نیست، همان‌طور که داشتن دیدگاه انتقادی و داشتن شک علمی می تونه برای یک دانشمند حسن و فضیلت باشه.
هیچ‌یک از دو قطب این شاخص دارای منزلت اجتماعی برتر نیستن. همچنین، نمی تونیم بگیم کدوم گروه از کسانی که در قطب‌های این شاخص قرار می‌گیرن، سلامت روانی بهتری دارن. نمره پایین در این شاخص معمولاً با ویژگی‌های اختلال شخصیت خودشیفته، ضداجتماعی و پارانوئید همراهه؛ درحالی‌که نمره بالا با اختلال شخصیت وابسته همراهی داره.

شاخص باوجدان بودن در تست شخصیت شناسی نئو (C)

یکی از موضوع‌های مهم در نظریه شخصیت و به‌ویژه در نظریه روان پویایی، موضوع کنترل تکانه‌هاست. درروند تکوین و تحول فردی، اغلب افراد یاد میگیرن که چگونه کشش‌ها و نیازهای خودشون رو اداره کنن. افراد در شاخص باوجدان بودن، دارای اهداف و خواسته‌های از پیش تعیین‌شده هستن که برخی این شاخص را تمایل به موفقیت هم می‌نامند.

در جنبه‌های مثبت این شاخص، افرادی که نمره‌های بالا کسب کردن، در زمینه‌های حرفه‌ای و دانشگاهی، افراد موفقی هستن. در مقابل در جنبه‌های منفی این شاخص، افرادی که نمره بالا کسب کردن، ویژگی‌های ایرادگیری‌های کسل کننده، وسواس- اجبار به پاکیزگی و با فشار فوق‌العاده به خودشون در امور کاری و حرفه‌ای دیده می‌شن.
افراد دارای نمره بالا در این شاخص افرادی دقیق، وسواسی، وقت شناس و قابل اعتماد هستن. افراد دارای نمره پایین را نباید افرادی فاقد پایبندی به اصول اخلاقی دونست، بلکه این افراد معمولاً دقت کافی رو برای انجام کارها از خودشون نشان نمی‌دن و در جهت رسیدن به اهداف چندان مصر و پیگیر نیستن.

تست روانشناسی نئو برای چه چیزی استفاده میشه؟

امروزه لزوم و اهمیت جذب درست منابع انسانی بر خیلی از سازمانها و مدیران پوشیده نیست. همچنین کمتر کردن خطای نیروی انسانی و صرفه جویی در زمان که مهم‌ترین جنبه زندگی کاری و شخصی همه افراد هست، اهدمیت ویژه‌ای داره. همین امر باعث شده تا تست‌های روانشناسی سازمانی از جایگاه بالاتر و بیشتری برخوردار شده.
به همین علت، تست‌های زیادی همچون تست شخصیت شناسی و استعدادیابی هالند (که پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به اونها هم بزنین) و تست روانشناسی نئو به‌عنوان تست‌های روانشناسی سازمانی، معروفیت و محبوبیت خاصی بین مدیران سازمانها پیداکرده.

تست روانشناسی نئو مناسب چه افرادی است؟

آگه شما مدیر سازمان، عضو هیات مدیره، مدیر منابع انسانی هستین، میتونین جهت استفاده از تست روانشناسی نئو برای افراد بیشتر از بخش تست‌های روانشناسی سازمانی ما اقدام کنین. ما در سایت خودمون به‌طور ویژه به تست‌های روانشناسی سازمانی پرداختیم. شما میتونین امکاناتی همچون: پنل اختصاصی سازمانی، امکان نمایش پاسخ‌ها صرفاً برای پنل شما و ……. دریافت کنین.
ما به‌عنوان یک مجموعه مشاوره کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً هر فرد را با توجه به استعدادها و علاقمندی ها و شخصیت ذاتی آنها استخدام کنین تا در آینده متحمل ضرر کمتری به شین.
چنانچه فردی هستین که کارمند و یا هنوز مشغول به کاری نشده‌اید، می تونین برای رسیدن به خودشناسی و خودارزیابی، از تست روانشناسی نئو برای شناخت بهتر خودتون و هدایت درست به سمت و جایگاهی که متعلق به شماست، گام بردارین.

چرا تست روانشناسی نئو

چرا تست نئو مدیرنو را امتحان کنید؟

ازجمله فعالیت‌های مجموعه مدیرنو (درباره ما) ارزیابی و جذب منابع انسانی و چیدمان درست آنها درون پازل کسب و کارهاست. ما همچنین با مجموعه‌های بسیار زیادی که در حال همکاری هستیم. با استفاده از همین تست‌های روانشناسی سازمانی نظیر تست نئو آنلاین و تست شخصیت شناسی هالند، تونستیم بعد از بررسی‌های بسیار زیادی که از خروجی این تست‌ها دریافت کردیم، تحلیل‌های این تست‌های روانشناسی سازمانی را کامل‌تر کرده و برای استفاده بیشتر این تست‌ها و تبدیل کسب و کارها به‌جایی بهتر برای کار کردن، این تست‌های روانشناسی سازمانی را برای عموم سازمانها فراهم کنیم تا بتونن بهترین جذب و استخدام را داشته باشن.

 

چه چیزهایی در تفسیر تست نئو آنلاین به‌دست میارین ؟

در پایان تست نئو آنلاین ، یک فایل شامل اطلاعات کاملی از شخصیت شما در پنج عامل نئو ارائه میشه که با توجه به توضیحات میتونین به ابعاد شخصیتی خودتون پی به برین.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه انواع تست های روانشناسی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

میخواهم از انتشار تست مطلع شوم.

علاقمندی

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

 

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.