Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

کارکنان بزرگ ترین دارایی شما هستند - دلایل خروج کارکنان از سازمان - چرا کارکنان سازمان را ترک می کنند

در این مقاله از مدیرنو؛ به دلایل خروج کارکنان از سازمان خواهیم پرداخت. چه دلایلی باعث رفتن و نارضایتی کارمندان شما خواهد شد؟ چرا کارکنان سازمان را ترک می کنند؟ در مقالات قبلی به عوامل خروج منابع انسانی از کسب و کار به این موضوع پرداختیم. در ادامه به 5 دلیل رفتن و خروج نیروی با کیفیت از کسب و کار اشاره خواهیم کرد.

 

کارکنان شما بزرگترین دارایی شما هستند

بزرگ ترین سرمایه و دارایی هر کسب و کاری پرسنل با کیفیت اون کسب و کار هست. اما بااین‌حال بدترین نرخ‌های نگهداری نیروی انسانی رو در سازمان ها شاهد هستیم. یعنی خیلی از سازمان‌ها برنامه خاصی برای نگه داشت سرمایه های انسانی خودشان که امروزه جایگزین کردنشون خیلی سخته، ندارن. در این مقاله از مدیرنو به نقاط درد و خلع‌هایی پرداختیم که از دلایل اصلی رفتن و خروج سرمایه انسانی یعنی کارکنان سازمان شما هستن.

 

ویدئو دلایل خروج کارکنان از سازمان

پادکست دلایل خروج کارکنان از سازمان

 

5 دلیل رفتن و خروج کارکنان و نیروی با کیفیت از کسب و کار

ارتباط ضعیف با کارکنان

اجازه بدید تعریف مختصری از ارتباطات قوی در سازمان داشته باشیم: اشتراک و حرکت مناسب اطلاعات در بین طبقات مختلف سازمان که باعث چسبندگی بیشتر بین اعضا باهم و با سازمان میشه. آدما دوست ندارن اطلاعات دسته دو به دستشون برسه، خصوصاً اطلاعاتی که مستقیماً به حوزه کاریشون مرتبطه. انتشار و در دسترس بودن اطلاعات با کیفیت بالا، میتونه کمک کنه افراد توی سازمان شما حس تعلق بیشتری داشته باشن. تا اینکه حس کنن توی سازمان غریبه هستن و اطلاعات فقط در زمان اجرا به اطلاعشون میرسه.

پیشنهاد مطالعه: چگونه رهبری تأثیرگذار باشیم؟

 

تغییرات لحظه آخری در کار

اتفاقی که بین مدیران زیادی مشترک و شابع هست، تغییرات لحظه آخریه. بذارید مثال بزنم: فرض کنید چهارشنبه این هفته تعطیل عمومیه و پنج شنبه یه روز کاری. بااینکه پرسنل از ابتدای هفته پیگیر تعطیل بودن یا نبودن پنج شنبه بودن اما اعلان نتیجه این تصمیم به ساعت‌های پایانی کار در روز سه شنبه موکول میشه. اعلان تعطیل بودن یا نبودن پنج شنبه در ساعت 17 روز سه شنبه یا گاها ساعت 23 یا 24 روز سه شنبه قابلیت برنامه ریزی برای پرسنل رو از بین میبره! یادتون باشه که پرسنل هم زندگی شخصی و برنامه‌ریزی خاص خودشونو دارن.

 

اشتباهات محاسباتی در پرداخت حقوق و مزایا

دغدغه مالی یکی از اصلی‌ترین نیازهای آدم‌ها در هرم نیازهای مازلو ست. یعنی نمیشه این چالش رو حل نکرد و با ابزارهای دیگه انتظار داشت کارکنان و پرسنل توی سازمان بمونن. یکی از بزرگ ترین دلایل رفتن و خروج کارکنان از سازمان دغدغه های مالی هست. حقوق و مزایا مثل غذای اصلیه، باید باشه تا مزه‌ها و مخلفات کارساز باشن. پرداخت به‌موقع حقوق و مزایا یه رکنه. اشتباهی که خیلی از کسب و کارها مرتکب میشن اینه که پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و پرسنل را روی یه قاعده زمانی مطلوب انجام نمیدن.

از طرفی سیستم پرداخت متناسب با عملکرد افراد هم میتونه یکی از پارامترهای حفظ نیروی انسانی باشه. قبول کنیم که همه پرسنل سازمان به یک اندازه مهارت ندارن و به یه اندازه دلسوز و وفادار نیستن. پس دریافتی‌های یکسان میتونه ضربه بدی به شایستگی و ادامه با کیفیت فعالیت‌های کاری این گروه از پرسنل باشه. سیستم‌های ارزیابی عملکرد میتونه به پرداخت‌های هوشمندانه‌تر و مناسب‌تر کمک زیادی کنه.

 

نبود انعطاف پذیری در برنامه های اجرایی

51 درصد از کارکنان آرزوی داشتن روندها و گزینه‌های کاری انعطاف‌پذیرتری هستن. همونطور که همیشه گفتم، نگاه ماشینی به پرسنل اساساً اشتباهه. اینکه انتظار داشته باشیم بعد از مشخص شدن هدف، پرسنل از راه‌های مشخص‌شده ما به اون اهداف برسن، مصداق بارز نگاه ماشینی یا صفر و یکیه. از طرفی انعطاف در شرایط کاری با وجود زیرساخت‌ها و فرهنگ مناسب میتونه به کیفیت چسبندگی پرسنل به سازمان شما کمک بی‌نظیری کنه. نبود انعطاف در کار سببب خستگی کارمند و یکی از دلایل رفتن و خروج کارکنان از سازمان هست.

 

نشنیدن صدای پرسنل متعهد

مجاری ارتباطی سازمان باید از کیفیت خوبی برخوردار باشن و دست به تطهیر سازی و سانسور مشکلات نزنن. بعضی از طبقات سازمانی به اشتباه، ایرادات و اشتباهات سازمانی رو به‌کل سانسور میکنن تا به مدیران بالادستی نرسه. این کار در بلندمدت باعث کند شدن حرکت سازمان و حتی شکست اون میشه. باید از ابزارهای مناسب و مستقیمی برای گرفتن بازخوردهای لازم استفاده کنید. وقتی از ابزار صحبت میشه فقط به صندوق انتقادات-پیشنهادات فکر نکنید لطفاً. چون اونقدر ابزارهای خوب و به روزی وجود داره که میتونید برای یکسان سازی و با کیفیت شدن مسیرهای انتقال پیام استفاده کنید.

اگه صدای پرسنل خودتونو نشنوید، یعنی صدای ضعف‌ها و کاستی‌هارو نمی‌شنوید. یعنی صدای تغییرات بازارو نمی‌شنوید. وقتی تو چنین شرایطی قرار بگیرید، کسب و کار خودتونو به سمت شکست و تعطیلی هدایت می‌کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مدیریت کسب و کار به صفحه آموزش درون سازمانی و مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

تألیف و ترجمه: علی معبودی

منبع: rotaready

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.