013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

ندارد

پادکست:

در مقاله راهکارهای تعامل با کارکنان سمی می خوانید:

راهکارهای تعامل با کارکنان سمی و سرکش

در این مقاله پادکست از مدیرنو به راهکارهای تعامل با کارکنان سمی و برخورد با کارمند سرکش می‌پردازیم. برخورد و تعامل مدیران و کارکنان سازمان با کارکنان سمی یا یک کارمند سرکش سخته، اما سخت‌تر آینه که با اونها بدون آسیب رسوندن به کل تیمتون برخورد کنید.

یک کارمند سمی و سرکش می‌تواند در هر محل کاری ویرانی ایجاد کند، چنین فردی می‌تواند به‌ویژه برای یک کسب و کار کوچک، جایی که تعاملات مکرر و نزدیک انجام می‌شود، مضر باشد. معمولا سایر کارکنان، در تعامل با کارکنان سمی و برخورد با کارمند سرکش مشکل دارند، و یک رهبر کسب و کار کوچک که نتواند مشکل را حل کند ممکن است به‌زودی انرژی همه را تخلیه کند.

 

تعامل مدیران با کارکنان سمی

بهترین راه‌حل تعامل و برخورد با کارمند سرکش اینست که مدیران صاحبان مشاغل کوچک در وهله اول کارکنان سمی را استخدام نکنند. علائم هشداردهنده در طول مصاحبه ممکن است شامل صحبت منفی در مورد کارفرمایان سابق، سرزنش کردن همکاران برای مشکلات و ناتوانی در تصدیق نقش دیگران در دستاوردها باشد. صحبت کردن با مدیران قبلی می‌تواند فاش کننده باشد. امکان دارد آنها به مشکلات نگرش اشاره کنند یا پاسخ‌های ضعیفی ارائه دهند که پرچم‌های قرمز را بالا می‌برد.

متأسفانه، اقدامات پیشگیرانه همیشه مؤثر نیستند، بنابراین ضروریست که نسبت به سمیت احتمالی در کارکنان خود هوشیار باشید. زمانی که مشتریان درخواست تماس دیگری را دارند بررسی کنید. به حالات چهره و واکنش‌های اعضای تیم در اطراف فرد مورد نظر نگاه کنید. از خودتون بپرسید هنگام تعامل با فرد مظنون چه احساسی دارید. شکایات، نگاه‌های ناامید، اجتناب، و به‌طورکلی حال و هوای بد و …

 

اگر یک کارمند سرکش و سمی در تیم خود پیدا کردید، اقدام کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که کارکنان خوب وقتی با یک کارمند سرکش و سمی کار می‌کنند ۵۴ درصد بیشتر احتمال دارد که کار را ترک کنند. آیا واقعاً می‌خواهید استعدادهای ارزشمند خود را به خطر بیندازید؟

پیشنهاد مطالعه: ۱۶ دلیل و علت ترک کار توسط کارکنان

کارکنان سمی نباید بدخواه باشند، اما آنها افرادی هستند که محل کار شما را بدتر می‌کنند، ارزش شما را از بین می‌برند و به اطرافیانشان صدمه می‌زنند. اگر اشتباه استخدام می‌کنید و یا از قبل یک فرد سمی در کارکنان دارید، بهترین کار اینست که بلافاصله قبل از اینکه اوضاع بدتر شود، اقدام کنید.

 

پیشنهاد مطالعه: در مرد تعامل با کارکنان بیشتر بدانید.

 

در برخود با کارمند سرکش  تعامل با کارکنان سمی چه کار کنیم؟

۱. ابتدا اطلاعات را جمع‌آوری کنید.

وقتی احساس می‌کنید که یک کارمند ممکن است سرکش و سمی باشد، اولین قدم همیشه یافتن جزئیات است. تا زمانی که فرد را در محل اخراج نکنید باید با این فرد صحبت کنید و توضیح دهید که مشکل رفتار او چیست.

اگرچه فکر کردن به کارکنان سمی به‌عنوان فروشنده تهاجمی که به‌تنهایی کار می‌کند و هیچ‌کس با او کنار نمی‌آید، یا زنی از بازاریابی که چشمانش را به هر ایده های که خودش مطرح نمی‌کند چشمانش را می‌چرخاند، آسان است، اما لزوماً این‌طور نیست.

گاهی اوقات یک کارمند سمی کسی است که مسائل عاطفی دارد و با محل کار به‌عنوان یک جلسه درمانی شخصی برخورد می‌کند. یا یک تنبل دوستانه و محبوب که دائماً بهانه‌هایی برای کمبود بهره‌وری می‌آورد. این افراد امکان دارد متوجه نشوند که مشکلی دارند.

اگر می‌خواهید مشکلاتشان را به کارکنان سمی نشان دهید، باید چیزی برای دادن به آنها داشته باشید. شما باید در مورد جزئیات صحبت کنید، نه فقط کلیات. اولین غریزه‌ای که آنها احتمالاً دارند اینست که دیگران یا موقعیت را مقصر کنند و آنها را سرزنش کنند. شما باید چیزی خاص و محکم داشته باشید تا آنها را به واقعیت‌ها گره بزنید.

 

2. ایجاد حدومرز با گفتگوی رو در رو

هنگامی‌که اطلاعات را در اختیار دارید، باید با کارمند گفتگوی تک‌به‌تک داشته باشید. در مورد رفتار نامطلوب و نحوه تأثیر آن بر تیم، با استفاده از اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اید صحبت کنید. این فرد باید هم عواقب رفتار بد در حرکت روبه‌جلو و هم اهمیت رفتار خوب را درک کند.

کوهن می‌گوید: «اگر واقعاً سمی باشند، می‌توانند تقریباً درباره هر چیزی بحث کنند، زیرا مهم نیست که شما چه چیزی به آنها بگویید، آنها آن را انکار کرده و استدلال می‌کنند». “شما باید بحث را پیش‌بینی کنید، اما در این تله نیفتید زیرا در نهایت از موقعیت خود دفاع می‌کنید و در مقابل آنها به شما تبدیل می‌شود.”

همچنین، کارکنان سمی احتمالاً یک شبه آهنگ خود را تغییر نخواهند داد. نیت رجیر، روانشناس و نویسنده کتاب «درگیری بدون تلفات» می‌گوید: «مثل زمانی که مادری برای اولین بار به فرزندش می‌گوید که قرار نیست برای او آب‌نبات بخرد. “برای اینکه طرف مقابل بفهمد “بسیار خوب، قوانین در حال تغییر هستند” به زمان، تکرار و پشتکار نیاز دارد.

 

3. یک برنامه تنظیم کنید.

یکی از روشهای برخورد با کارکنان سمی که توسط مربی کسب‌وکار مارشال گلداسمیت حمایت می‌شود، «فید فوروارد» است. فید فوروارد برعکس بازخورد است. بازخورد ، به‌جای تمرکز بر آنچه در گذشته اتفاق افتاده، ارائه اقداماتی است که کارمند می‌تواند برای حل رفتارهای سمی انجام دهد. اگر کارمند سمی شما عملکرد بالایی داشته باشد، به‌ویژه مفید است.

پیشنهاد مطالعه: ۴ مرحله ارائه بازخورد در کار

 

4. پیگیری و مراقبت در طول مسیر.

زمانی که به یک کارمند سمی محدودیت‌ها و راه‌هایی برای تغییر رفتار بد داده‌شده، ضروریست که مراقب باشید تا مطمئن شوید که این شخص در حال اصلاح آن رفتار است.

Prudential Financial دارای فرآیند خاصی است که در آن کارکنان سمی را دنبال می‌کند و اخیراً انجمن مدیریت منابع انسانی ارائه کرده. کارمندی را که با رفتار بد شناخته‌شده، از طریق دوره‌هایی که به بهبود رفتار بد اختصاص دارد، هدایت می‌کند. چه با یک مشاور، یک کتاب، آموزش انفرادی یا هر تعداد راه حل دیگر. سپس، جلسات منظم با آن شخص برنامه‌ریزی می‌شود و تماس دائمی برای اطمینان از یادگیری و رشد او برقرار می‌شود.

 

5. تیم خود را ایمن کنید.

برای ادامه انجام کار، باید مطمئن شوید که فرد سمی همه را پایین نمی‌کشد. در بسیاری از مواقع، این بدان معناست که مدت‌زمانی را که او صرف کار با سایر افرادی می‌کند که شاید تحت تأثیر قرار گیرند، به حداقل برسانید. (ارتباطش رو به حداقل برسونید)
جداسازی ناقل عفونت برای افرادی که در زمینه پزشکی کار می‌کنند طبیعت دوم است و همین مورد در اینجا نیز صدق می‌کند. هر چه این فرد زمان کمتری را برای کار با تیم صرف کند، وضعیت شما بهتر است.

 

6. در صورت نیاز، ارتباط را قطع کنید.

بیشتر اوقات می‌توانید در تعامل با کارکنان سمی به او کمک کنید تا رفتار خود را تعدیل کند. اما اگر نتوانید چه اتفاقی می‌افتد؟ بر اساس مطالعه هاروارد بیزینس ریویو توسط کریستین پورات، ۴ درصد از کارکنان با مشکلات بین فردی این رفتار نامطلوب را انجام دادند، زیرا “سرگرم‌کننده” بود و فکر می‌کردند که می‌توانند از پس آن برآیند. اگر با یکی از این افراد سروکار دارید، هیچ مقدار مشاوره یا نوازش کمکی نمی‌کند.

در برخورد با کارمند سرکش ، مستندسازی دقیق مسائل و سپس قطع رابطه در اولین فرصت ممکن، بهترین اقدام است. شما با کسی سروکار دارید که نه تنها علاقه‌ای به‌کار با دیگران ندارد، بلکه فعالانه به سازمان شما آسیب می‌رساند. بیرون راندن این شخص بدون نیاز به برخورد قانونی یا مشکلات دیگر، بهترین راه‌حل برای هر دو طرف است.

بااین‌حال، اغلب اوقات به این نتیجه نمی‌رسد. اگر با یک کارمند سرکش و سمی سروکار دارید، یک دست ماهر و پایبندی به اصول ذکرشده در اینجا به شما کمک می‌کند تا با یک موقعیت برد-برد برای همه درگیرها، از پس آن برآیید. اگر مایل به گوش دادن، تعیین مرزها، نظارت و اطمینان از حفظ آن مرزها هستید، می‌توانید آن کارمند سمی را به یک کارمند امیدوارکننده تبدیل کنید.

 

راهکار تعامل با کارکنان

اگر در تعامل به کارکنان مشکل دارید و نیاز به مشاوره و آموزش جهت توسعه دانش خود در این زمینه دارید، می توانید از آموزش های درون سازمانی مدیرنو استفاده کنید. ما به شما کمک میکنیم تا محیط کاری مناسب تری را فراهم آورید.

منبع: entrepreneur

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.