Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
چالش های مدیریتی و مهم ترین چالش های امروز مدیران چیه؟

در این مقاله از مدیرنو؛ به چالش های مدیریتی و اینکه مهم‌ترین چالش ‌های امروز مدیران چیست میپردازیم. در ادامه در مورد 6 چالش مهمی که مدیران حال حاضر با آن روبه‌رو هستن صحبت می‌کنیم.

 

چالش های مدیریتی امروز مدیران

 

1- چالش های مدیریتی در به‌روز نبودن مهارت‌های نیروی انسانی

35% از مهارت‌هایی که برای کارمندها لازمه، در سال 2020 تغییر کرده!. اگه الان متوجه این موضوع شدین که مهارت‌های کارمندهاتون کمه و برای این موضوع کاری انجام ندین در ماه‌های آینده وضعیت سازمان شما بدتر هم میشه. اطمینان از اینکه کارمندها با آخرین دانش‌ها و مهارت‌های حوزه کاریشون آشنایی دارن یکی از مهم‌ترین چالش ‌های حال حاضر مدیران هستش.

مدیران

 

نکته: مدیران باید به‌تناسب نیازهای پرسنل ، هرچه سریع‌تر آموزش‌های لازم براشون آماده کنن. با استفاده از آموزش‌های آنلاین میتونین آموزش‌های تخصصی مربوط به هر فرد رو براش فراهم کنین. و هرکسی میتونه به‌راحتی از اونا استفاده کنه. با این کار مهارت‌های هر فرد بالاتر رفته و تیم‌ها میتونن برای هرتغییری آماده باشن.

 

2- چالش های مدیریتی نرخ بالای خروج پرسنل

شرایط امروز کسب و کار مثل سال‌های گذشته نیست. که افراد تمام زندگیشو فقط در یک شغل حضورداشته باشه. متوسط زمانی که افراد در یه کار میمونن 4 تا 2 سال تخمین زده‌شده. برای نسل جدید میتونه کمتر از این مقدار هم باشه. دراین‌بین چالشی که وجود داره نگه‌داشتن کارمندهای با استعداده (نه هر کارمندی). اگه نتونین این کارو به‌درستی انجام بدین هزینه‌های زیادی روی دستتون میمونه.

حدود 33% از حقوق سالانه یه کارمند میتونه صرف جایگزینیش بشه. (از هزینه آگهی‌های جذب گرفته تا هزینه آموزش و همینطور زمانی روکه نیروی جدید لازم داره تا به سطح حداقلی یا مطلوب به رسه) که این رقم برای متخصصین و مدیرا میتونه به 400% هم برسه. موضوع دیگه ای که از اهمیت زیادی برخورداره اینه، با رفتن یه فرد از سازمان، کلیه ایده‌ها، دانش، مهارت و اطلاعاتش در مورد شرکت هم از بین میره.

به خاطر همین 87% از مدیرای منابع انسانی گفتن که مهم‌ترین دغدغه شون جذب و نگه‌داری نیروهای با استعداده.

یکی از پیشنهادهای من به کلیه مدیران اینه که، تا جایی که میتونن با روندهای جذب و حفظ منابع انسانی در سازمان آشنا بشن. مهارتشونو هرروز افزایش هم بدن. به همین دلیل  پکیج راهکارهای طلایی استخدام میتونه راهنمای خوبی برای مدیران در مورد تصمیم‌گیری جذب نیروهای باکیفیت باشه.

پیشنهاد مطالعه: عوامل خروج منابع انسانی از کسب و کار

خب حالا چطور میشه این کارو انجام داد؟

نکته: تنها راه اینه که نگهداشت پرسنل را یاد بگیرین. این فقط به معنی افزایش حقوق و مزایای سالانه و حتی پاداش‌های مالی نیست. خیلی از مواقع اعضا تیم این انتظارو دارند که یاد بگیرن. و اطلاعاتشونو بالا ببرن اونم نه مقطعی بلکه دائم. براساس تحقیقات، 65% از کارمندها میگن که اگه فرصت‌های رشد و پیشرفت داشته باشن وفاداری بیشتری به شرکتشون پیدا میکنن. تحقیق دیگه هم نشون داده، کارمندهایی که اشتیاق زیادی به بهبود مهارت هاشون دارن به میزان 2 برابر احتمال بیشتری هست که در مجموعه ماندگار به شن.

برای کاهش ترک شغل کارمنداتون فرصت‌های جالبی برای پیشرفت و رشد فراهم کنید. که متناسب با اهداف شغلی افراد و هم‌راستای چشم‌انداز سازمان باشد.

پیشنهاد مطالعه: چگونه کاری کنید که کارمند تان خودش سازمان را ترک کند؟

3- چالش های مدیریتی در ایجاد تیم های نوآور

موفقیت کسب و کار شما تا حد زیادی به داشتن تیم‌های خلاق و نوآور بستگی دارد. البته ممکنه تو شرایط دشوار خیلی از ایده‌هارو در حالت تعلیق نگه‌داریم و اجرا نکنیم. اما اگه تیمو به نوآوری تشویق نکنیم همون ایده‌های بزرگ هم به‌زودی از بین میرن. حتی از اون بدتر کارمندهامون ایده‌های خلاقانه شونو به یک کارفرمای دیگه میرسونن.

چالش های مدیریتی مدیران

مهم نیست چقدر شلوغ هستین و یا چقدر شاخص‌های کلیدی عملکردتون سودمحور هستن، همیشه ارزششو داره که خلاقیت تیم تونو در درجه اول قرار بدین و براش وقت، انرژی و منابع مالی اختصاص بدید. پاداش شرکت‌های نوآور اینه که، به رضایت مشتری بیشتر و حفظ کارمندان باکیفیت میرسن و چنین پاداشی ارزششو داره.

نکته: خلاقیت و نوآوری فقط این نیست که چیزهای فوق العاده خلق کنین. میتونین به نکته‌های کوچکی توجه کنید که زندگی افرادو کمی آسون تر کنه.

اکثر موانع و مشکلات بیرونی تیم‌های کاری براثر تغییرات بیرونی به وجود میان و برای جلوگیری از تأثیر مشکلات بر تیم و از هم پاشیدن تیم پس از هر اتفاق ناخوشایند، باید تیمی باقابلیت انعطاف و برگشت‌پذیر تشکیل بدین که با هرتندباد کوچکی نلرزد و از بین نره.

پشنهاد مطالعه:7 راهکار برای تشکیل تیم منعطف

4- نگه‌داشتن اطلاعات توسط تیم‌ها

مشکلی که ممکنه در خیلی از تیم‌ها وجود داشته باشه اینه که، اعضای تیم اطلاعاتو برای خودشون حفظ کنن، علاقه‌ای به اشتراک اطلاعات با سازمان و مدیران خودشون نداشته باشن. دانش و ایده‌های کارمندان باید در سراسر سازمان جریان پیدا کنند. همینطور تخصص‌ها و مهارت‌ها باید بین افراد حرکت کنند تا همه (هم سازمان، هم پرسنل، هم مشتری= معادله سه سر برد) بتونن از اون سود به برن. در این صورت نوآوری و تغییر مثبت سازمانی میتونه شکوفا به شه.

نکته: شما باید موانع رو به حداقل برسونید. تخصصو در تیم هاتون گسترش بدین. افرادو تشویق کنید تا تجربیاتشونو در اختیار بقیه بزارن (یادگیری سازمانی). این کار به افرادتون انگیزه میده تا به یک متخصص تبدیل به شن چون با این کار احساس مفید بودن میکنن.

خیلی مهمه یا بهتره بگیم رکن اساسی پیشرفته که، افرادتون قدردانی بشن. چون با این کار حس میکنن که تخصص اونها به رسمیت شناخته‌شده و تلاش میکنن که تخصص‌ها و تجاربشونو به اشتراک بزارن. با این کار از پوسته دفاعی خارج میشن و دیگه تیمی با دپوی بی‌مصرف دانش و اطلاعات نخواهید داشت.

 

5- چالش های مدیریتی مدیران در تعامل نداشتن کارمندان

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ های امروز مدیران در دنیای کسب و کار ، کارمندانی هستن که تعامل کمی با مجموعه خودشون دارن. بر اساس تحقیقات به عمل اومده، کارمندان با نرخ تعامل بالا بهره‌ورتر و خلاق‌ترند، از طرفی تمایل کمتری هم به ترک سازمان دارن.

چالش های مدیریتی مدیران

88% از شرکت‌ها به دنبال بهبود نرخ تعامل کارمندانشون هستن.

ممکنه شما هم جز این دسته از مجموعه‌ها باشید. پس چطور میتونین در طول چرخه عمر یک کارمند، تعاملشو با سازمان بالا به برین؟

نکته: ایجاد حس همدلی کلید تعامل کارمندان شماست، چراکه این حس یه انگیزه ذاتی قویه و چرایی کارهای شمارو تعیین میکنه. وجود چنین حسی در تیم، چیزیه که ازلحاظ احساسی کارمندهارو به اهداف شرکت متصل میکنه، پس باید این حسو در تمام‌کارهایی که انجام میدین، از ارتباطات روزانه، جلسات هفتگی و آموزش کارمندان و… منتقل کنین. باید مطمئن باشین که هریک از اعضای تیم متوجه میشه که کارهاش چطور میتونه به خودش و مأموریت سازمان کمک کنه.

 

6- از دست دادن دانش

یکی دیگه از چالش‌ های مدیریتی مدیران کسب و کار بعد از قطع همکاری پرسنل، خروج دانش اونهاست. توصیه من اینه که مدیریت دانش در سازمان تون به‌درستی اجرا کنین و دانش افراد رو جمع‌آوری بشه. هربار که فردی خارج میشه و دانش مهمی با خودش میبره و انتقال نمی‌ده، میتونه به ضرر مجموعه شما تموم بشه. مخصوصاً اگه اون دانش کلیدی باشه.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.