Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

استراتژی های توسعه کسب و کار

در این مقاله از مدیرنو به استراتژی های توسعه کسب و کار می‌پردازیم. برای رشد و توسعه کسب و کار نیاز باید استراتژی های توسعه کسب و کار را بدانید. در ادامه 4 استراتژی توسعه کسب و کار رو برای شما توضیح میدیم. هر کسب و کاری میتونه یکی از این چهار استراتژی رو انتخاب کنه. هرکدام از این استراتژی های توسعه کسب و کار هم خصوصیات، نقاط قوت، نقاط ضعف خاص خودش رو داره.

 

4 استراتژی توسعه کسب و کار

1. فروش محصولات موجود به مشتریان فعلی

اولین استراتژی توسعه کسب و کار اینه که، من بیام محصولات حال حاضرم رو به مشتریان حال حاضرم بیشتر بفروشم. در این استراتژی توسعه ما حداقل ریسک رو در کسب و کار تجربه می‌کنیم و سازمان شاید خیلی به مخاطره نخوره. نهایتاً مخاطره زیاد ما می تونه حجم نقدینگی، تأمین مواد اولیه یا محصولات باشه که اونم قابل هضمه. یعنی این کم ریسک ترین استراتژی در توسعه بیزینس های مختلف هست.

 

2. فروش محصولات موجود به مشتریان جدید

اما دومین استراتژی توسعه کسب و کار اینه که من بیام همین محصولات رو به مشتریان جدیدی بفروشم. مثلاً من این مشتریان رو بر اساس منطقه میگم. تا امروز ما این محصولات رو در محدوده تهران توزیع می‌کردیم، الان می‌خواهیم بریم تو اصفهان هم بفروشیم. می‌خواهیم تو گیلان هم بفروشیم، تو مازندارن و بندرعباس و نقاط دیگه ایران بفروشیم.
این استراتژی توسعه به‌گونه‌ای هست که ما باید یک سری سازوکار و زیرساخت‌ها براش محیا کنیم. شاید اگه می‌خواهیم به عامل جدید بفروشیم‌ باید عامل جدید جذب کنیم. یا جذب مشتریان جدید که خب نیاز به حضور کارشناسان شما در مناطق جدیده و مخاطرات خاص خودشو داره. بازم این توسعه، توسعه با ریسک بالایی یا خیلی مخاطره برانگیز نیست که برای سازمان یا حیات سازمان دردسر ایجاد کنه.

 

3. تعریف محصولات جدید برای مشتریان فعلی

سومین مورد در استراتژی‌های توسعه کسب و کار اینه که من بیام با همین مشتری هام یک سری محصولات جدید رو کاور یا تهیه کنم و بهشون بفروشم. مشتری‌های ما همینان و من میخوام یک سری محصولات بهشون بفروشم. اصلاً فروش محصولات مکمل یا ملزوماتی که ما توی کارمون برای محصولات اصلی استفاده می‌کنیم میتونه از این نوع رشد باشه.
خب؛ بحث تأمین نقدینگی برای دپوی محصولات یا مواد اولیه یک سری از محصولات میتونه یکی از مخاطرات و یکی از چالش‌ها باشه. بحث مربوط به کارشناس‌های فروش و تأمین و ارائه به مشتریان در این نوع از توسعه هم یک بخشی از توسعه ست که باز ممکنه سازمان رو خیلی دچار مشکل نکنه. ممکنه ما یک سری چالش هارو برای راه اندازیش داشته باشیم اما خیلی به مخاطره نمی‌خوریم.

 

4. فروش محصولات جدید به مشتریان جدید

حتماً درست حدس زدین! اصلی‌ترین و خطرناک‌ترین نوع توسعه کسب و کار زمانیه که ما بیایم وارد یک حوزه‌ای بشیم که هم مشتریانش جدیدن هم محصولاتش. یعنی استراتژی نوع چهارم. در این نوع استراتژی توسعه کسب و کار وقتی شما وارد چنین فضایی میشید اولاً که باید اون فضا رو بشناسید، شما دیدی نسبت به مشتریان جدید ندارید. در مورد محصولات جدید، بحث مربوط به انبارشون، بحث مربوط به تأمین نقدینگی، بحث مربوط به بازاریابی و فروش و همه‌ی این موارد میاد به سازمان تحمیل میشه.

بخشی که نادیده گرفته میشه بخش مربوط به هزینه‌های اجرایی این توسعه ست. یعنی چی؟

یعنی اینکه ما الان در بیزینس مادرمون داریم یک سری هزینه‌ها پرداخت می‌کنیم. برای این استراتژی توسعه شاید نیاز به آفیس، پرسنل، فضای فیزیکی و سازوکارهای جدیدی داشته باشیم. اگر بیزینس اصلیمون بر اساس چهارچوب‌های درست چیدمان نشده باشه، قاعدتاً اگر بریم روی بیزینس جدید متمرکز بشیم، بیزینس اصلی هم دورش کم میشه و بهره وریش افت میکنه.

اگر سازوکار درستی رو انتخاب نکرده باشید، استراتژی چهارم در بلند مدت میتونه مارو از بیزینس اصلیمون هم دور کنه. متأسفانه مدیران گاهی بر اساس فرضیه همه‌ی تخم مرغ هامون رو در یک سبد نچینیم عمل می‌کنند. خیلی از مدیران وسوسه میشن و وارد فازها و فضای کاری جدیدی میشن که شناخت و آمادگی کافی برای ورود به اون فضا رو ندارند و ساختار کسب و کار اصلیشون هم به اون آمادگی و به اون بلوغ نرسیده.

پیشنهاد مطالعه: 9 راه قطعی برای رشد و توسعه کسب و کار شما

 

بهترین استراتژی توسعه کسب و کار کدام است؟

پس اگر قراره کسب و کار و سازمانتون رو توسعه بدین، بهترین مورد در بین استراتژی های توسعه کسب و کار، مورد اول بود. مشتریان فعلی و محصولات حال حاضرمون. در وهله بعد میتونید از دو نوع بعدی استراتژی های توسعه کسب و کار استفاده کنید.

نهایتاً اگر ساختار سازمانی، توان مالی و نقدینگی، بحث فضا و پشتیبانی تون مناسبه، میتونین سراغ استراتژی آخر یعنی نوع چهارم برید. و الا در غیر این صورت، ورود به استراتژی نوع چهارم، میتونه شما رو به مخاطرات خیلی وحشتناکی بندازه. متأسفانه خیلی از کسب و کارها بر اساس همون فرضیه تخم مرغ و سبدها وارد این فضا میشن و هزینه‌های زیادی می کنن و بعد از یک بازه‌ای خارج میشن.

برای توسعه سازمانتون نیاز به مشاور دارین؟ کلیک کنید.

 

نکته پایانی؛

تصمیم اشتباه و استراتژی اشتباه رو هرچقدر خوشگلش کنیم، هرچقدر دیزاینش کنیم، بازهم اشتباهه. وقتی شما تصمیم اشتباهی رو می‌گیرید و براش هزینه‌های زیادی می‌کنید، نهایتاً بعد از یک بازه‌ای و پرداخت هزینه‌های زیادی، ممکنه منصرف بشید. این هزینه‌های زیاد، هم شما رو از دور رقابت بیزینس اصلیتون خارج میکنه و ضربه‌های زیادی بهتون میزنه، هم نهایتاً شما می مونید و هزینه‌های رفته و یه عقب افتادگی سنگین.

پس بهتره برای خیلی هوشمندانه و خیلی جامع نگرانه تر به استراتژی های توسعه کسب و کار خودتون فکر کنید. تا هزینه‌های زائد رو پرداخت نکنید.

 

کلیدواژه ها: استراتژی های توسعه کسب و کار , استراتژی توسعه کسب و کار, استراتژی توسعه , توسعه کسب و کار , استراتژی کسب و کار

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.