Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
نحوه جستجوی کلیدواژه و کلمات کلیدی برای سئو

در قسمت اول این مقاله از مدیرنو؛ به اهمیت و تاثیر تحقیق کلمات کلیدی در سئو می‌پردازیم. جستجوی کلمات کلیدی و کلیدواژه اولین قدم در فرآیند سئو و بخش مهمی از استراتژی SEO است. قبل از اینکه محتوای وب‌سایت خودتان را ایجاد کنید، باید بفهمید که مخاطبین شما چه کلمات، واژه‌ها و اصطلاحاتی رو در جستجو بکار می‌برن. اصطلاحات و واژه‌های که توسط مخاطبین جستجو شده، کلیدواژه محتوای شماست. شما بر اساس این کلمات کلیدی می‌تونین شروع به نوشتن محتوای مفید و باکیفیت بالا کنید.

 

تاثیر تحقیق کلمات کلیدی در سئو

در اینجا، ما شمارا از گام‌های متعدد دخیل در تحقیقات کلیدی کلمه کلیدی می‌بریم. در اینجا، ما مراحل مختلفی را که در تحقیق کلمات کلیدی انجام می‌شود، به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه با مدیرنو همراه باشید.

 

پیشنهاد مطالعه:

جستجوی کلمات کلیدی در سئو چیست؟

جستجوی کلمات کلیدی بخشی از seo (بهینه سازی موتورهای جستجو) هست. درواقع جستجوی کلیدواژه کاری است که فرد انجام می‌ده تا لیست گسترده‌ای از کلمات کلیدی را که می‌خواد وب سایت را برای آن کلمات در گوگل رتبه‌بندی کند، پیدا کند. برای دستیابی به چنین لیست یا فهرستی، مالکان وب سایت‌ها باید به کاوش در مخاطبان موردنظرشان و موتورهای جستجو بپردازند.

 • افراد زمانی که برای محصولات، خدمات، کسب و کار و یا نوع سازمان در گوگل جستجو می‌کنند، چه اصطلاحات و کلماتی را تایپ می‌کنند؟
 • و آنها انتظار چه چیزی را دارند؟

نحوه جستجوی کلیدواژه و کلمات کلیدی برای سئو

چرا جستجوی کلمات کلیدی مهم است؟

تحقیق مناسب کلمات کلیدی از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا مشخص خواهد کرد که مخاطبان شما از چه عباراتی استفاده می‌کنند. ما اغلب با صاحبان مشاغل روبرو می‌شویم که هنگام توصیف محصولاتشان از یک مجموعه کلمات استفاده می‌کنند، درحالی‌که مخاطبان هدف آنها، مجموعه کلمات کاملاً متفاوتی را بکار می‌برند.

درنتیجه، مشتریان بالقوه به دلیل عدم تطابق در استفاده از کلمات، نمی‌توانند آن وب سایت‌ها را پیدا کنند.

به‌عنوان‌مثال

گاهی وقت‌ها دپارتمان بازاریابی تصمیم می‌گیرد یک نام غیر معمول را روی یک محصول بگذارد. این امر می‌تواند یک تصمیم هوشمندانه برای بازاریابی باشد: افراد می‌توانند محصولات شمارا به‌راحتی به یاد بیاورند.

مثال: اگر در تعطیلات به‌جای خانه مسافر یک کلبه مسافر اجاره کنید یک سر و گردن بالاترید.

اما بدانید و هوشیار باشید: افراد کمی عبارت [کلبه‌های تعطیلات] را جستجو می‌کنند.

اگر سایت خودرا بر اساس این نوع کلمات بهینه سازی کنید، احتمالاً رتبه خوبی بابت این کلمه در گوگل پیدا می‌کنید. اگرچه شما با به‌کار بردن این نوع کلمات، بخش عمده‌ای از مخاطبان بالفعل خودتان را از دست می‌دهید و درنتیجه ترافیک ورودی زیادی برای وب سایت خودتان فراهم نمی‌کنید.

احتمالاً متوجه می‌شوید که بهینه سازی کلماتی که مردم آنها را بکار نمی‌برند و جستجو نمی‌کنند، منطقی نیست. از طریق جستجوی کلمات کلیدی مطمئن شوید که همان کلماتی را که مخاطبان هدف شما جستجو می‌کنند، استفاده می‌کنید و این امر باعث می‌شود که کل تلاش‌های شما برای بهینه سازی سایتتان ارزشمندتر شود.

 

مفاهیم و اصول اساسی جستجوی کلمات کلیدی و کلیدواژه در سئو

عبارت کلیدی یا کلیدواژه اصلی و کانونی، یک کلمه یا عبارت است که شما می‌خواهید صفحه خاصی از سایتتان با استفاده از آن کلیدواژه، در گوگل پیدا شود. شما مجموعه کلیدواژه‌های خودرا با جستجوی کلمات کلیدی تعیین خواهید کرد. اگر از پلاگین سئو yoast در وب سایت خود استفاده می‌کنید و می‌خواهید به‌راحتی یک مقاله، پست یا صفحه را بهینه سازی کنید، می‌توانید کلیدواژه اصلی و کانونی موردنظر خود را در فیلد کلیدواژه کانونی در زیر هر مقاله، پست یا صفحه وارد کنید.

کلمات کلیدی طولانی و دنباله‌دار، خاص‌تر هستند و نسبت به کلیدواژه‌های برجسته، کمتر جستجو می‌شوند. هر چه اصطلاحات جستجو طولانی‌تر و مشخص‌تر باشند، رتبه بندی آنها آسان‌تر خواهد بود، زیرا رقابت کمتری وجود خواهد داشت. حتی اگر افراد کمتری در جستجوی این اصطلاحات باشند، ممکن است انگیزه بیشتری برای خرید، اشتراک، ثبت نام یا هر کاری که دوست دارید انجام دهند را داشته باشند.

نحوه جستجوی کلیدواژه و کلمات کلیدی برای سئو

استراتژی کلیدواژه

استراتژی کلیدواژه شما درباره تصمیماتی است که شما بر اساس تحقیقات کلمات کلیدی اتخاذ می‌کنید. برای مثال، می‌خواهید ابتدا چه محتوای ایجاد کنید؟ آیا بر روی کلیدواژه‌های طولانی تمرکز می‌کنید با برجسته؟ چگونه و کجا آن را منتشر خواهید کرد؟ آیا یک قطعه نوشتاری، یک پست و یا یک صفحه محصول، یک برنامه آموزشی ویدیویی یا یک اینفوگرافیک ایجاد کنید؟

پرداختن به “قصد جستجو” در اینجا حیاتی است: شما مجبورید آنچه که یک جستجوگر نیاز دارد یا می‌خواهد را کشف کنید. شما فقط به دنبال کلمات کلیدی نیستید، بلکه به دنبال اهداف اساسی آنچه جستجوگر می‌خواهد بداند، انجام دهد یا بخرد هستید. محتوای شما باید راه حلی برای “مشکل” جستجوگرها باشد. این امر به‌عنوان “طراحی محتوا” نیز شناخته می‌شود.

 

تحقیق کلمات کلیدی چگونه انجام می‌شود؟

ما معتقدیم که در هنگام انجام تحقیقات کلمات کلیدی 8 مرحله مهم وجود دارد. در اینجا، ما مرحله‌به‌مرحله شما را راهنمایی می‌کنیم و نکاتی کاربردی برای شروع تحقیقات کلید واژه به شما می‌دهیم:

 

1- مأموریت و رسالت خود را تعیین کنید

قبل از شروع هر کاری، به مأموریت خود فکر کنید. در مورد سؤالاتی زیر تأمل‌کنید:

 • هدف اصلی کسب و کار یا سازمان شما چیست؟
 • چه چیزی آن را خاص می‌کند؟
 • دقیقاً می‌خواهید به چه کسی برسید؟
 • و چه وعده‌هایی در وب سایت خود می‌دهید؟

وقت بگذارید و به معنای واقعی کلمه مأموریت خود را بنویسید. هنگامی‌که توانستید به‌طور دقیق به این سؤالات پاسخ دهید، اولین و مهم‌ترین قدم را در استراتژی کلمات کلیدی خود برداشته‌اید. بازاری که در آن حضور دارید تعیین می‌کند که آیا مأموریت شما نبوغ کافی برای رتبه بالا شدن در گوگل را نشان می‌دهد یا خیر. برخی از بازارها بسیار رقابتی هستند. شرکت‌های بزرگ بر نتایج جستجو تسلط دارند. این شرکت‌ها بودجه‌های کلانی برای بازاریابی به‌طورکلی و سئو به‌طور خاص دارند. رقابت در این بازارها سخت است، بنابراین رتبه بندی سئو در این بازارها نیز سخت خواهد بود.

مثال

شاید شما در هاوایی، سفرهای دریایی می فروشید. شما امکانات بسیار خوبی را برای کودکان در نظر گرفته اید ، و به طور ویژه این سفرهای دریایی را مخصوصاً برای والدین جوان یا تنها مناسب می سازید. ارائه بهترین سفرهای دریایی در هاوایی برای والدین جوان به خوبی می تواند همان چیزی باشد که خدمات شما را منحصر به فرد می کند. بنابراین ، به دنبال چیزی باشید که باعث می شود محصول شما از رقبا جدا شود. این می تواند ماموریت شما باشد.  این حفره مناسب و همان چیزی است که شما باید به مخاطبان خود ارائه دهید.

اگر در حال ورود به یک بازار رقابتی هستید ، بهترین شرط شما این است که از ابتدا از کم شروع کنید. هنگامی که صاحب بخش کوچکی از آن حفره شدید و نام تجاری بزرگتری در تجارت سفرهای دریایی به هاوایی کسب کردید، می توانید سعی کنید سطح مسافرت خود را برای مخاطبان بیشتر (عمومی تر) ارتقا دهید. سپس ماموریت شما نیز عمومی تر خواهد شد.

 

2- لیستی از کلمات کلیدی تهیه کنید

مرحله دوم ایجاد لیستی از کلمات کلیدی شما ، ترجیحاً در یک صفحه گسترده مانند Google Sheets یا Excel است. با در نظر داشتن مأموریت خود ، سعی کنید در ذهن مخاطبان مورد نظر خود قرار بگیرید.

 • این افراد به دنبال چه خواهند بود؟
 • هنگام جستجوی خدمات یا محصول شگفت انگیز شما ، چه نوع عباراتی می توانند استفاده کنند؟
 • محصول شما کدام یک از “مشکلات” آنها را حل می کند؟

هرچه بیشتر پاسخ‌ها را یادداشت کنید. اگر مأموریت شما روشن باشد، شما تصویری کاملاً واضح از نقاط فروش منحصربه‌فرد و امتیازهای منحصربه‌فرد خود خواهید داشت (مواردی که تجارت شمارا از دیگران جدا می‌کند). اینها اصطلاحاتی هستند که شما می‌خواهید با جستجوی آنها، پیدا شوید.

 

3- درباره کلمات کلیدی خود تحقیق کنید

بعد از ایجاد این اولین لیست، وقت آن است که کمی در کلمات کلیدی خود عمیق‌تر شوید. خوشبختانه، ابزارهایی وجود دارند که تحقیقات کلمات کلیدی شمارا کمی آسان می‌کنند.

گوگل

اولین مورد خود گوگل است. کلمات کلیدی که قبلاً با آنها روبرو شده‌اید را جستجو کرده و جستجوهای Google را هنگام تایپ بررسی کنید. اینها سؤالاتی هستند که مردم درواقع از گوگل پرسیده‌اند! همچنین می‌توانید “جستجوهای مرتبط” را در صفحه نتایج Google بررسی کنید. این ابزارها انواع تغییرات عبارات کلیدی، مترادف و عبارات کلیدی مرتبط را برای شما فراهم می‌کنند. آنها را بررسی کنید و تمام عبارات کلیدی مربوطه را به لیست خود اضافه کنید.

 

4- کلمات کلیدی طولانی، دنباله دار و یا به اصطلاح (دم دراز ) را فراموش نکنید

وقتی افراد با تحقیق در مورد کلمات کلیدی شروع می‌کنند، تمایل دارند روی اصطلاحات بسیار معروف “برجسته” تمرکز کنند. متأسفانه، این کلمات کلیدی اصلی، بیشتر توسط کسب و کارها و سازمان‌های بزرگ گرفته می‌شوند. از طرف دیگر، کلمات کلیدی بلند و دم دراز، ترافیک جستجو کمتری دارند، اما رقابت کمتری نیز وجود دارد. بنابراین رتبه بندی در آن کلمات کلیدی برای شما آسان‌تر است. علاوه بر این، کلمات کلیدی دم بلند حتی از ارزش تبدیل بالاتری برخوردار هستند، زیرا بیشتر روی یک محصول یا موضوع خاص تمرکز دارند: یک جای مناسب!

کلمه کلیدی دنباله دار اغلب طولانی‌تر و تمرکز بیشتری نسبت به کلمه اصلی دارد. اگر اصطلاح شما [آموزش توله سگ] باشد، یک کلمه کلیدی دم بلند می‌تواند [آموزش توله سگ مثبت برای لابرادودلز در آمستردام] باشد. استفاده از ابزارهای ذکر شده در مرحله 3 به شما کمک می‌کند تا انواع طولانی‌تر کلمات کلیدی خود را پیدا کنید.

فراموش نکنید که کلمات کلیدی دم بلند را نیز به صفحه گسترده خود اضافه کنید. اصطلاحات اصلی و برجسته را در ستون اول قرار داده و ستون‌های (چندگانه) را برای کلمات کلیدی دنباله بلند اضافه کنید. بعداً به شما کمک می‌کند تا یک ساختار سایت مناسب ایجاد کنید. هرچه اصطلاح جستجوی شما طولانی‌تر باشد، پایین‌ترین ساختار سایت شما متعلق به صفحه آن است.

 

5- آنالیز رقبا

اینکه شما باید دنبال کلمات کلیدی دم بلند بروید، بستگی زیادی به میزان رقابت بر سر کلمات موردنظر دارد. اگر رقابت در جایگاه ویژه شما زیاد باشد، برای شما دشوار است و زمان زیادی لازم است که ازنظر رقابتی کلیدواژه‌های اصلی و برجسته موردنظر را رتبه بندی کنید. اگر رقابت کمی دارید، می‌توانید برای بیشتر اصطلاحات اصلی و برجسته خود رتبه بندی کنید. بنابراین شما باید برای SEO بنچ مارکینگ انجام دهید.

کلمات کلیدی حاصل از تحقیق کلمات کلیدی خود را، مجدداً در Google بررسی کنید. با اصلی‌ترین و برجسته‌ترین کلمات شروع کنید. صفحه نتیجه موتور جستجو (SERP-Search engine result page) را بررسی کنید. وب سایتی که در صفحه اول گوگل هستند، وب سایت‌هایی هستند که وقتی محتوای خود را برای چنین کلمه کلیدی بهینه کنید، با آنها رقابت خواهید کرد.

دقیق‌تر نگاه کنید:

 • آیا وب سایت‌های حرفه‌ای می‌بینید؟
 • وب سایت‌های شرکت؟
 • آیا شما با این شرکت‌ها ‘برابر’ هستید؟
 • آیا وب سایت شما در اندازه این سایت‌ها قرار می‌گیرد؟
 • آیا شرکت شما از اندازه مشابهی برخوردار است و آیا به همان اندازه در جایگاه شما تأثیر دارد؟

 

هنگامی‌که رقبای شما سایت‌هایی با نام‌های تجاری قوی باشند، رتبه بندی دشوارتر است. اگر مارک‌ها از تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی شناخته شوند، شانس شما برای کسب رتبه بالا حتی کمتر خواهد شد. اما با نگاهی به محتوای آنها صدمه‌ای نخواهد دید. آیا مطالب به خوبی نوشته‌شده و بهینه سازی شده است؟ اگر رقبای شما محتوای ضعیفی دارد، ممکن است فرصتی برای پیشی گرفتن از آن داشته باشید!

همچنین، نگاهی به تبلیغات در Google بیندازید. آیا وجود دارد؟ اگر حساب Google Ads دارید می‌توانید پرداخت به ازای هر کلیک را بررسی کنید. عباراتی که دارای پرداخت بالایی برای هر کلیک هستند، معمولاً به‌سختی قابل رتبه بندی در نتایج ارگانیک هستند. اطمینان حاصل کنید که در صفحه گسترده خود در مورد یافته‌های خود برای کلمات کلیدی مورد بررسی خود یادداشت کنید!

 

6- نگاه دقیق‌تری به قصد و هدف جستجو بیندازید

استراتژی‌های SEO امروز، در بیشتر موارد، باید در مورد پاسخ دادن به سؤالات افراد یا ارائه بهترین راه حل برای “مشکل” آنها باشد. هر وقت کسی یک عبارت را در یک موتور جستجو وارد می‌کند، در جستجوی چیزی است. هر نوع سؤال نیاز به پاسخ خاصی دارد.

 

سعی کنید بفهمید که مخاطبان شما وقتی یک عبارت کلیدی خاص را در Google تایپ می‌کنند، چه نیتی دارند. آیا آنها قصد دریافت اطلاعات دارند (سعی کنید اطلاعات مربوط به یک موضوع خاص را پیدا کنید)، قصد ناوبری (می‌خواهید به یک وب سایت خاص دسترسی پیدا کنید)، قصد تجاری (می‌خواهند قبل از خرید در مورد چیزی تحقیق کنند) یا قصد معامله (که اکنون به دنبال خرید چیزی هستند)؟

با دقت در نوع صفحاتی که قبلاً رتبه بندی شده‌اند، می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد هدف جستجو در برخی از جستجوها کسب کنید.

 • آیا بیشتر صفحات محصول را می‌بینید؟
 • یا تعداد زیادی پست وبلاگ اطلاعاتی؟
 • ویدئو می‌بینید؟
 • یا ترکیب موارد است

همه اینها نکاتی است برای آنچه گوگل هدف جستجوی یک جستجوی خاص را فرض می‌کند. در این پست نحوه استفاده از نتایج جستجو برای ایجاد محتوای عالی متناسب با هدف درست توضیح داده‌شده است.

بفهمید کدام نوع قصد و هدف جستجو در عبارات کلیدی شما اعمال می‌شود و دوباره یافته‌های خود را به صفحه گسترده خود اضافه کنید!

 

7- یک استراتژی کلمه کلیدی را تعیین کنید

بر اساس داده‌هایی که اکنون جمع آوری کرده‌اید، می‌توانید استراتژی کلمات کلیدی را تعیین کنید. اگر مراحل بالا را دنبال کرده باشید، باید یک صفحه گسترده با تعداد قابل‌توجهی از کلمات کلیدی و اطلاعات مربوط به رقبا و هدف جستجوی مخاطبان خود برای این عبارات کلیدی داشته باشید.

اکنون به این سؤال فکر کنید: وب سایت من در مقایسه با وب سایت‌های SERP چگونه به کار خود ادامه می‌دهد؟ آیا از نظر اندازه و بودجه بازاریابی یکسان هستید: پیش بروید و روی اصطلاحات اصلی تمرکز کنید. در غیر این صورت: ابتدا کلمات کلیدی طولانی‌تر را امتحان کنید. تمرکز بر روی کل کلمات کلیدی دنباله بلند به خوبی می‌تواند ترافیک زیادی را به خود جلب کند. هنگامی‌که موفق به رتبه بندی برای آن کلمات کلیدی دم بلند شدید، هدف برای اصطلاحات اصلی و برجسته آسان‌تر خواهد شد.

وقتی تصمیم گرفتید که به کجا بپرید، به نوع محتوا فکر کنید: قصد و هدف جستجو برای عبارات کلیدی من چه بود؟ مخاطب من به دنبال چه چیزی است؟ اما همچنین، کدام محتوا را می‌توانم ایجاد کنم که هنوز وجود ندارد و چگونه می‌توانم از نظر کیفیت یا ارائه راه‌حل‌ها برجسته باشم؟ این به شما کمک می‌کند تا در مورد نوع محتوایی که می‌خواهید ایجاد کنید تصمیم بگیرید.

 

8- شروع به ساخت صفحات فرود کنید

از نظر تئوری، این مرحله از حیطه تحقیقات کلمات کلیدی خارج است. اگر بخواهید ترافیک سایت را افزایش دهید، ایجاد صفحات فرود جذاب بسیار ضروری است. بنابراین، شما باید برای جستجوی خود صفحات فرود ایجاد کنید. اما لازم نیست همه این صفحات را فوراً ایجاد کنید. این می‌تواند یک تلاش طولانی مدت باشد. استراتژی کلمات کلیدی به شما در اولویت بندی کمک می‌کند.

برای عبارات کلیدی مهم، مقالات محتوای سنگ بنای اصلی را ایجاد خواهید کرد. مقالاتی که بهترین محتوای ممکن معتبر و همه‌جانبه را در مورد آن کلمه کلیدی ارائه می‌دهند. همه مقاله‌های پشتیبانی کننده و با کلمات کلیدی طولانی شما به این محتوای سنگ بناها پیوند خواهند شد. این باید بخشی از استراتژی پیوند داخلی شما باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

ادامه دارد…

بخش دوم مقاله: آخرین و جدیدترین راهنما برای سئو

منبع: yoast

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.