013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان می خوانید:

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران

در این مطلب از مدیران نواندیش؛ به نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان می پردازیم. یک نمایشگاه، هزاران اشتباه، یک واقعیت تلخ!. شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران از تاریخ ۲۲ الی ۲۵ مردادماه ۹۵ برگزار شد. در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در مجموع یک هزار و ۱۰۰ شرکت داخلی و خارجی شامل ۸۰۰ شرکت داخلی و ۳۰۰ شرکت خارجی از ۲۳ کشور جهان حضور دارند. افتتاحیه نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در ۲۲ مرداد با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید.

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان

با درخواست دوستان در افتتاحیه نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران شرکت کردم. پس از مراسم افتتاحیه مجالی دست یافت تا به بازدید از غرفه‌ها و شرکت‌های حاضر در نمایشگاه بپردازم.

حضور تعداد زیادی از شرکت‌ها نشان از اهمیت این صنعت و همچنین این نمایشگاه برای فعالین این صنعت را داشت. نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان همچون همه نمایشگاه‌های دیگر به سطوح مختلفی همچون شرکت‌های بزرگ، متوسط و کوچک تقسیم‌شده بندی شده. به همین تناسب هم هزینه‌های اختصاص داده‌شده به این نمایشگاه متفاوت بود. برخی شرکت‌های غیربومی از کشورهای جنوب شرق آسیا خصوصاً چین و همچنین ترکیه نیز در این نمایشگاه حضور داشتند.

هزاران اشتباه در نمایشگاه بین المللی

۱-نمایشگاهی فاقد خلاقیت

متأسفانه علیرغم هزینه‌های بالا و هنگفت در این نمایشگاه، تقریباً هیچ پروموشن و پرزنت خلاقانه‌ای ارائه نشد!

۲- نمایشگاهی فاقد تعهد

نکته حائز اهمیت در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان وجود بیش از حد افرادی بی تعهد در غرفه های حاضر بود. افرادی که اشتیاقی برای راهبری هرچه بهتر نمایشگاه برای کسب و کارهای خود را نداشتند. این ضعف می‌تواند ریشه در بسیاری از موارد درون سازمانی داشته باشد که شاید بدیهی‌ترین مورد، عدم توجیه مناسب منابع انسانی به اهمیت این نمایشگاه و حجم هزینه برای آن می‌باشد.

۳- نمایشگاهی فاقد نیروهای آموزش‌دیده

  1. عمده پرسنل حاضر در غرفه‌ها، فاقد هرگونه آموزش‌های ابتدایی مورد نیاز در حوزه زبان بدن بودند. پوزیشن های رفتاری و حرکتی دوستان توجیه‌پذیر نبوده و عمدتاً مغایر قوانین اصلی هر مذاکره‌ای بود. نمادها و حرکت‌های مورد استفاده عموماً نشان‌دهنده عدم تمایل پرسنل به ادامه مذاکرات بود و همین امر باعث کوتاه شدن مذاکرات و در نتیجه عدم حصول نتایج مورد نظر می‌شدند.
  2. در برخی موارد کارکنان حتی از اهداف مذاکرات نمایشگاهی نیز آگاه نبوده‌اند، بدین معنی که حداقل خروجی هر مذاکره‌ای در نمایشگاه‌های تخصصی دریافت اطلاعات تماس از بازدیدکنندگان می‌باشد که برخی از این دوستان حتی به این مهم نیز دست نمی‌یافتند.
  3. پرسنل غرفه‌های زیادی از نمایشگاه (چه غرفه‌های داخلی و چه خارجی) ساعات زیادی از روز را مشغول کار با گوشی‌های همراه خود بودند که این عامل به تنهایی یکی از دلایل عدم استقبال از غرفه‌های مذکور بود.
  4. عدم آشنایی پرسنل به فنون مذاکره معضل دیگر پرسنل حاضر بود. در مذاکرات با مخاطبین خبری از هدایت مذاکره، شرح خوب و باکیفیت محصول یا خدمات نبود. برخی از دوستان با توجه به تسلط خوب بر روی مباحث فنی خود، مهارت ضعیفی در انتقال اطلاعات خود داشتند. که این امر باعث سردرگمی بازدیدکننده شده و باز هم نتایج مطلوب حاصل نمی‌شد.
  5. برخی پرسنل (۳۰ %) کلید اصلی برقراری ارتباط در هر مذاکره تجاری خصوصاً مذاکرات نمایشگاهی را مدنظر و مورد اجرا قرار نمی‌دادند. لبخند اصلی‌ترین معیار شروع مذاکره در این غرفه‌ها به دلیل عدم اطلاع (عدم آشنایی) پرسنل به فراموشی سپرده شده بود.
  6. در بیشتر غرفه‌ها (حدوداً ۶۰ %) پرسنل بدون احترام به بازدیدکننده بر روی صندلی خود و در حالت نشسته به مذاکره خود پایان می‌دادند.
  7. عدم اطلاع از شرایط و مشخصات محصول و ارائه خدمات شرکت، یکی دیگر از اشتباهات رایج در این نمایشگاه بود. شنیدن بیش از حد کلمه “نمی‌دانم” از کانترهای اطلاعاتِ غرفه‌ها به مبحثی شایع مبدل شده بود.
  8. متأسفانه استفاده غیر متعارف از پارامترهای زیبایی و نحوه پوشش پرسنل، باعث بر هم زدن ریتم مذاکره در بسیاری (حدود ۷۰ %) از غرفه‌ها بود. با توجه به اینکه حفظ اعتدال در شیک‌پوشی و خوش پوشی یکی از بایدهای هر مذاکره کننده‌ای است، افراط در این مقوله نتیجه معکوس خواهد داشت.
  9. استفاده از ابزارهای قدیمی تبلیغات بدون در نظر گرفتن حجم بازگشت سرمایه یکی دیگر از معایب مشهود این نمایشگاه بود. عدم کارشناسی در نحوه طراحی و اجرا باعث دور ریز بسیار زیاد هزینه‌های تبلیغاتی حاضرین در نمایشگاه بود.

یک واقعیت تلخ:

همچنان در شرایط پر تلاطم کنونی بازار از پارامترهای دهه‌های گذشته استفاده می‌کنیم. با توجه به اینکه در بیشتر کسب و کارها مشاهده می‌شود نسل‌های دوم و سوم مدیران در حال مشارکت هستند. اما همچنان فرمول‌ها و روش‌های پیشین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هزینه میانگین ۱۰ الی ۲۰۰ میلیونی (به تناسب حجم و ابعاد شرکت‌ها) در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان برای کسب و کارها، بدون آموزش و بدون برنامه‌ریزی صحیح به هزینه کردی بدون بازگشت و یا در خوش‌بینانه‌ترین حالت با کمترین برداشت‌ها همراه خواهد بود. (امیدواریم تا پایان نمایشگاه نتایج بهتری برای تمامی شرکت‌کنندگان حاصل گردد.) همچنان مدیران ما در تمامی سطوح کسب و کار هزینه‌های هنگفتی را بدون نظر کارشناسان فن با حداقل بازگشت اجرا می‌کنند.

نکته پایانی:

حضور و فعالیت در حیطه‌های مختلف تبلیغات، بازاریابی و برندینگ بدون برنامه‌ریزی، آموزش و کارشناسی لازم جز هزینه‌های هنگفت در شرایط کنونی و کمک به حذف زودهنگام کسب و کارتان نتیجه‌ای دیگر نخواهد داشت.

همکاران بخش مشاوره کسب و کار ما پاسخگوی سوالات شما در زمینه پیاده سازی تبلیغات و بازاریابی هستند.

 

پیشنهاد مطالعه:

درس هایی از انتخابات شوراها برای کسب و کار

معرفی ۱۸ فیلم الهام بخش برای کارآفرین ها

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.