Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

عمومی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
دلایل تنفر شغلی چیست و چرا 85% از کارمندها از شغل شون متنفرن ؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه چرا 85% از کارمندها از شغل شون متنفرن و دلایل تنفر از شغل چیست می‌پردازیم. طبق تحقیقات موسسه گالوپ از بین 1 میلیارد فرد شاغل در جهان فقط 15% به کارشون علاقه دارن! این یعنی 85% از افراد از شغلشون راضی نیستن یا تنفر از شغل خودشون دارن.

 

دلایل تنفر شغلی چیست؟

باوجوداینکه موضوعاتی مثل تعادل زندگی-کار، تعامل با کارمندان و فرهنگ سازمانی جز موضوعات داغیه که همه در موردش صحبت میکنن، این درصد بالا خیلی عجیب به نظر میرسه. اما چرا آمار کارمندهای ناراضی اینقدر بالاست؟ اگر واقعاً مدیرها به نسبت گذشته بیشتر به رفاه کارمندهاشون توجه دارن، پس چرا کارمندها اینقدر ناراضی‌اند؟ در حقیقت دلایل زیادی وجود داره و خیلی هاشون چیز عجیب و غریبی نیستن! پس با ادامه مقاله همراه باشین تا این دلایل رو بدونین.

دوست نداشتن مدیر مجموعه

رابطه خوب بین مدیر و کارمندان، میتونه یه تیم رو به یه ماشینی که خوب روغن کاری شده و میتونه درست کار کنه تبدیل کنه. چنین تیمی به اهدافش میرسه و از همه مهم‌تر مسیر رسیدن به اهداف رو هم بهتر از بقیه طی میکنه.

کیفیت این ارتباط بیشترین تأثیر رو روی حسی که فرد نسبت به محل کارش داره ایفا میکنه. در پایان روز اگر شما مدیرتون رو دوست داشته باشین، از موندن در محل کارتون لذت می برین. اما اگر غیر از این باشه، صبح‌ها بیدار شدن از خواب و سرکار رفتن میتونه طاقت فرسا باشه. هیچ کس دوست نداره روزش رو با کسی بگذرونه که ازش خوشش نمیاد! و این یکی از دلایل تنفر کارمندها از شغل هست.

اگر مدیر کسب و کار هستین و یکی از دغدغه‌های اصلی تون چگونگی مدیریت پرسنله، پیشنهاد می‌کنم این لینک رو حتماً ببینین.

 

نداشتن علاقه به همکاران

به همین ترتیب اگر همکارانتون رو دوست نداشته باشین، از زمانی که در محل کار می گذرونین لذت نمی برین و ممکنه از شغل خودتون ناراضی و دچار تنفر بشین. این درسته که ما همیشه همه افراد رو دوست نداریم اما گاهی اوقات افرادی در محل کار هستن که ما نمی تونیم باهاشون ارتباط برقرار کنیم، هرچقدر هم که برای برقراری ارتباط سخت تلاش کرده باشیم.

نوع کار کارمند

بعضی وقت‌ها شما همون کارهای قدیمی رو انجام میدین فقط برای اینکه حقوقی بگیرین و از پس مخارج تون بربیاین! اگرچه شما برای کار زندگی نمی کنین اما خیلی مهمه که در شغلی که بیشترین ساعات بیداری روزتون رو اونجا سپری میکنین احساس خوشحالی و رضایت داشته باشین.

 

رفت و آمد به محل کار

به‌طور متوسط ما 1/3 از زندگیمون رو در محل کار می گذرونیم. این یعنی ما حدوداً 90000 ساعت از زمان بیداری مون رو سرکار هستیم! حالا به این ساعت‌ها زمان رفت و آمد به محل کار در 6 روز هفته رو هم اضافه کنین! که این شما رو به یه ماشین مکانیکی که مدام در رفت و آمده تبدیل می کنه. پس بهتره فاصله محل کار تا محل سکونت تون خیلی زیاد نباشه، چون در بلندمدت میتونه باعث فرسایش شما و افت عملکردتون باشه. و این ممکنه باعث تنفر از شغل بشه.

 

راکد بودن رشد کارمند

انجام یه کار مشخص در هر روز می تونه یه کار خسته کننده و عذاب آور باشه، مخصوصا اگه مدت زیادیه که این کار رو انجام میدین. یه چیزی که خیلی مهمه اینست در بلند مدت بتونین رشد کنین اما خیلی از مدیرها نمیتونن امکان رشد رو برای کارمندانشون فراهم کنن و حتی ممکنه این قول رو به افراد بدن ولی نتونن از عهده اش بر بیان.

راکد بودن و عدم وجود امکان رشد نه تنها باعث نارضایتی کارمندها میشه بلکه به اعتماد و وفاداری شون هم آسیب میزنه. و میتونه یکی از دلایل تنفر کارمند از شغل باشه.

این ها چند دلیلن که نشون میده چرا کارمندها از کارشون راضی نیستن. البته علت های دیگه ای هم وجود داره که در ادامه عنوان میشه:

نوع و کیفیت ضعیف نگرش کارمند هم میتونه علت نارضایتیش باشه. بعضی از آدما نمیخوان راضی باشن و هیچ وقت هم نمیشن! چطور میشه تعهد کارمندان به سازمان رو بالا برد تا رضایت اونها هم بالاتر بره؟ تو مقاله ” چرا کارمندام تعهد کاری ندارن؟ ” در این مورد توضیح دادیم.

کار بیش از حد

کار بیش از حد هم یه مسئله مهم دیگست. اگه کاری بیش از توان فرد بهش واگذار بشه، ممکنه باعث خستگی فرد شده و دیگه از انجام کارهایی که قبلا عاشقش بوده لذت نبره. بعضی از افراد اخلاقیات رو تا حد استاندارد رعایت میکنن و از دیگران هم انتظار همین کار رو دارن اما ممکنه خیلی از افراد به دلیل فرهنگهای متفاوتی که توش بزرگ شدن، نتونن چنین کاری رو انجام بدن یا حتی ممکنه اون مسئله براشون مهم هم نباشه.

حسادت هم میتونه یه عامل بزرگ نارضایتی در محل کار باشه. بعضی از کارمندها اونقدر روی کارهای دیگران تمرکز می کنن که به کلی خودشون و کارهای خودشون رو فراموش میکنن. این گروه عمدتا رنگ پیشرفت رو هم نمیبینن و در طول تمام سالهای کاریشون درجا میزنن.

چی باعث میشه افراد با این همه نارضایتی کارشون رو ترک نکنن؟

ممکنه خیلی ها بگن خب کسی که کارش رو دوست نداره میتونه خیلی راحت اونو کنار بزاره! اما برای خیلیا موضوع اینقدرها هم ساده نیست! از مهم بودن حقوق و داشتن منبع درآمد گرفته تا خیلی از موارد دیگه که باعث میشن ترک شغل گزینه خوبی برای افراد نباشه. که در ادامه این موارد رو هم توضیح میدم:

 

مسئولیت پذیری کارمندها

یکی از بزرگترین دلایلی که افراد در شغل شون میمونن و باعث نارضایتی اونها میشه همین مورده. داشتن هر نوع مسئولیت چه در قبال خانواده، چه بدهی ها و چه اجاره خونه کافیه تا یه فرد نتونه شغلش رو کنار بزاره.

 

نداشتن فرصت شغلی

بعضیا نمی تونن بعد از خارج شدن از مجموعه شون یه فرصت شغلی جدید پیدا کنن و براشون سخته که یه محیط یا موقعیت کاملا ایمن رو کنار بزارن و دنبال کار جدیدی برن.

 

ترس از اشتباه کردن

بسیاری از افراد نگران این هستن که تصمیماتی که می گیرن اشتباه از آب در بیاد. این گروه دنبال موقعیت با احتمال ریسک صفر درصد هستن و خب مسلما چنین موقعیتی وجود خارجی نداره، دست به اقدام نمیزنن. ترس عاملیه که در درجه اول اونها رو از شروع یه کار جدید متوقف می کنه. به همین خاطر تو شغلی که از اون احساس رضایت نمی کنن می مونن و با اینکه میدونن که میتونن کار دیگه ای پیدا کنن ولی دست به ریسک نمیزنن.

ترس از ناشناخته ها

در این مورد شکی نیست که تغییر ترسناکه. اما بعضی از افراد به شدت از محیط کار بعدی و مدیر بعدیشون میترسن و مدام با خودشون فکر میکنن که ممکنه مدیر بعدی بدتر باشه و یا از کار بعدی بیشتر بدم بیاد! جای تاسف داره که بگیم بسیاری از افرادی که کارشون رو عوض نمیکنن به این خاطره که نمیخان برای چیز بدتری ریسک کنن. باید یادتون باشه که توی شغل بعدی همون قدر که امکان داره شکست بخورین، همونقدر هم ممکنه که رشد کنین!

 

از دست دادن رتبه سازمانی

برای بسیاری از کارمندها ناراحت کنندست که پست خودشون به عنوان مدیریت و یا سرپرست واحد رو کنار بزارن و دوباره از صفر یا یه پله پایینتر شروع کنن. اگرچه ممکنه افراد شغل یا مدیرشون رو دوست نداشته باشن. اما در شغل شون میمونن تا ارشد بودن رو حفظ کنن.

داشتن حقوق خوب برای جلوگیری از نارضایتی و تنفر از شغل کارمند

احتمالا ناراحت کننده ترین موضوع اینست که خیلی از افراد شغل شون رو ترک نمی کنن. چون نمیخان حقوقی که میگیرن رو از دست بدن. پس ترجیح میدن چالشهای موندن در شغلی که دوسش ندارن رو به جون بخرن. افرادی که به این دلیل شغل شون رو ترک نمیکنن باید بدونن که دارن فرصت پیدا کردن شغلی که ممکنه خیلی روشون تاثیر گذار باشه و توش رشد کنن رو از دست میدن.

مدیران باید روی این موضوع خیلی حساس باشن که کارمندهاشون چه احساسی دارن.  اگر اونا علاقه مند به کارشون نیستن، بتونن اون ها رو به مسیر برگردونن.
یک مدیر خوب باید بتونه با افرادی که هیچ امیدی به موفقیت شون نیست به خوبی کار کنه. در غیر این صورت مدیریت کارمندی که خودانگیخته، فعال و متعهده آن چنان سخت نیست. پیشنهاد می کنم مقاله ” چطور هنر مدیریت کارمندان را یاد بگیریم؟ ” را حتما مطالعه کنین.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

برگرفته از منبع : staffsquared

پیشنهاد مطالعه: 8 راه حل برای همکاری با همکار آزاردهنده

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.