Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

10 قاتل سخنرانی را بشناسید» ارائه سخنرانی مطلوب جزء بایدهای زندگی کاری و حتی شخصی ماست. بین موفقیت و توانمندی سخنوری ارتباط همسو و غیرقابل‌انکاری وجود دارد. بدین معنی که غالب افراد موفق از قابلیت سخنوری و اغنای بالایی برخوردارند و از این توانمندی در جهت رسیدن به اهداف خود به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کنند.

حال به این موقعیت فکر کنید که در حال گوش دادن به سخنرانی فردی هستید و ممکن است چه پارامترهایی باعث شود شما از ارائه فرد مورد نظر خوشتان نیاید؟

موارد را لیست نموده و پس از آن به ادامه مقاله برویم تا ببینیم چه تعداد از موارد شما با موارد ذیل یکسان است.

1- نداشتن هدف مشخص

خیلی از سخنرانان هدف سخنرانی خود را برای حضار مشخص نمی‌کنند و همین امر باعث سردرگمی مدعوین خواهد شد. بهترین راهکار این مشکل، ارائه چک لیست موضوع سخنرانی‌تان در ابتدای سخنرانی است.

2- شناختن حضار

شما هم در حین سخنرانی، یک فروشنده هستید و به این مطلب فکر کنید که “چرا مدعوین باید به سخنان شما گوش فرا دهند، زمانی که هیچ سنخیتی با مباحث مطروحه شما ندارند؟”

10 قاتل سخنرانی را بشناسید

3- مرگ به وسیله پاورپوینت

پاورپوینت یک ابزار کمکی جهت ارائه هرچه بهتر سخنرانی شماست اما، در بسیاری موارد، به عنوان ابزاری جهت روخوانی مطالب استفاده می‌گردد. ارائه بیش از حد متن در اسلاید های ارائه، باعث حواس‌پرتی و دل زدگی مدعوین می‌شود و عموماً زمانی اسلایدهای پاورپوینت متون زیادی در خود جای داده که سخنران از آمادگی لازم برخوردار نیست.

4- سخنرانی با صدای یکنواخت

هیچ یکنواختی مطلوب و مورد پسند نیست حتی سخنرانی! زمانی که از شدت آهنگ یکسانی در گفتارتان استفاده کنید باید منتظر چرت‌های مدعوین باشید!

5- نداشتن آمادگی

نداشتن آمادگی حاصل دو موقعیت است :

1- اعتمادبه‌نفس بالا و عدم صرف زمان لازم جهت آمادگی سخنرانی

2- عدم اعتمادبه‌نفس لازم با وجود تمرین‌های قبل از موعود!

مطمئن باشید اگر بدون هماهنگی بر روی سن و در مقابل حضار قرار بگیرید، مدعوین از این عدم آگاهی مطلع خواهند شد.

6- نداشتن سازمان‌دهی

سخنرانی‌تان باید از نقطه‌ای شروع و در نقطه‌ای پایان یابد. در این بین متن اصلی سخنرانی‌تان باید دارای ساختار مناسب و مدونی باشد. خارج شدن زیاد از مباحث و پراکندگی نامرتبط می‌تواند حاضرین را از دنبال کردن سخنان شما منحرف نماید.

7- برقرار نکردن پیوند با حضار

در مراودات روزمره، عدم ارتباط مطلوب می‌تواند باعث حصول نتایج زیان باری شود. حال در حین سخنرانی به دلیل ارتباط یک سو، باید با مدعوین تعامل داشته و به خوبی ارتباط برقرار کنید. زمانی مدعوین به سخنان شما گوش خواهند داد که ارتباط پویایی برقرار کرده باشید.

8- ارائه شواهد و مدارک ضعیف

محتوای سخنرانی خود را با آمارها، نمودارها و چارت‌ها غنی کنید. ارائه مستندات قوی می‌تواند موقعیت و اعتبار شما را تثبیت نماید.

9- طول کردن سخنرانی

بهترین راهکار جهت فرار از کم آوردن محتوا جهت ارائه در زمان مشخص، آمادگی و مرور محتوا است. اصطلاحاً کش دادن سخنرانی خارج از طاقت حضار است و پیشنهاد می‌شود در صورتی که با مازاد وقت مواجه شدید سخنان خود را با ریتم مشخص به پایان برسانید و ادامه زمان را به پرسش و پاسخ اختصاص دهید.

10- استفاده نامناسب از لطیفه

متأسفانه عدم درک سطوح مخاطبین می‌تواند مشکلات غیرقابل جبرانی به بار آورد. در صورتی که نسبت به گفتن لطیفه شک دارید، بهترین انتخاب عدم ابراز آن است. به جای آن از شوخ‌طبعی محتاطانه استفاده کنید.

تمام موارد بالا هر یک به خودی خود می‌تواند قاتل سخنرانی‌تان باشد و در صورتی که سخنرانی‌تان برایتان مهم و حیاتی است، بهتر است از این اشتباهات و قاتلین سخنرانی دوری کنید.

هیچ تفاوتی هم بین سخنرانی در مقابل چند نفر تا چند صد نفر از لحاظ خسارات وارده این اشتباهات وجود ندارد و به یاد داشته باشید که عمده این اشتباهات راه بازگشت ندارند.