013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله ۱۰ قاتل سخنرانی را بشناسید می خوانید:

مواردی که سخنرانی خوب شمارا تبدیل به سخنرانی بد میکند

در این مقاله از مدیرنو؛ به مواردی که سخنرانی خوب شما را تبدیل به سخنرانی بد میکند می‌پردازیم. ۱۰ قاتل سخنرانی را بشناسید. ارائه سخنرانی مطلوب جزء بایدهای زندگی کاری و حتی شخصی ماست. بین موفقیت و توانمندی سخنوری ارتباط همسو و غیرقابل‌انکاری وجود دارد. بدین معنی که غالب افراد موفق از قابلیت سخنوری و اغنای بالایی برخوردارند و از این توانمندی در جهت رسیدن به اهداف خود به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کنند.

حال به این موقعیت فکر کنید که در حال گوش دادن به سخنرانی فردی هستید و ممکن است چه پارامترهایی باعث شود شما از ارائه فرد مورد نظر خوشتان نیاید؟ موارد را لیست نموده و پس از آن به ادامه مقاله برویم تا ببینیم چه تعداد از موارد شما با موارد ذیل یکسان است.

مواردی که سخنرانی خوب شمارا تبدیل به بد میکند

۱- نداشتن هدف مشخص

خیلی از سخنرانان هدف سخنرانی خود را برای حضار مشخص نمی‌کنند. همین امر باعث سردرگمی‌ مدعوین خواهد شد. بهترین راهکار این مشکل، ارائه چک لیست موضوع سخنرانی خودتان در ابتدای سخنرانی است.

۲- شناخت حضار

شما هم در حین سخنرانی، یک فروشنده هستید و به این مطلب فکرکنید که “چرا مدعوین، زمانی که هیچ سنخیتی با مباحث مطروحه شما ندارند، باید به سخنان شما گوش فرا دهند؟”

۳- مرگ به وسیله پاورپوینت

پاورپوینت یک ابزار کمکی جهت ارائه هرچه بهتر سخنرانی شماست اما، در بسیاری موارد، به عنوان ابزاری جهت روخوانی مطالب استفاده می‌گردد. ارائه بیش از حد متن در اسلاید های ارائه، باعث حواس‌پرتی و دل زدگی مدعوین می‌شود و عموماً زمانی اسلایدهای پاورپوینت متون زیادی در خود جای داده که سخنران از آمادگی لازم برخوردار نیست.

۴- صحبت با صدای یکنواخت

هیچ یکنواختی مطلوب و مورد پسند نیست حتی سخنرانی! زمانی که از شدت آهنگ یکسانی در گفتارتان استفاده کنید باید منتظر چرت‌های مدعوین باشید!

۵- آمادگی نداشتن

نداشتن آمادگی حاصل دو موقعیت است :

  1. اعتمادبه‌نفس بالا و عدم صرف زمان لازم جهت آمادگی سخنرانی
  2. عدم اعتمادبه‌نفس لازم با وجود تمرین‌های قبل از موعود!

در مقاله هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس از مدیرنو؛ به این مضوع پرداختیم. مطمئن باشید اگر بدون هماهنگی بر روی سن و در مقابل حضار قرار بگیرید، مدعوین از این عدم آگاهی مطلع خواهند شد.

۶- نداشتن سازمان‌دهی

سخنرانی‌تان باید از نقطه‌ای شروع و در نقطه‌ای پایان یابد. در این بین متن اصلی سخنرانی‌تان باید دارای ساختار مناسب و مدونی باشد. خارج شدن زیاد از مباحث و پراکندگی نامرتبط می‌تواند حاضرین را از دنبال کردن سخنان شما منحرف نماید.

۷- برقرار نکردن پیوند با حضار

در مراودات روزمره، عدم ارتباط مطلوب می‌تواند باعث حصول نتایج زیان باری شود. حال در حین صحبت کردن به دلیل ارتباط یک سو، باید با مدعوین تعامل داشته و به خوبی ارتباط برقرار کنید. زمانی مدعوین به سخنان شما گوش خواهند داد که ارتباط پویایی برقرارکرده باشید.

۸- ارائه شواهد و مدارک ضعیف

محتوای سخنرانی خود را با آمارها، نمودارها و چارت‌ها غنی کنید. ارائه مستندات قوی می‌تواند موقعیت و اعتبار شما را تثبیت نماید.

۹- طولانی کردن صحبت

بهترین راهکار جهت فرار از کم آوردن محتوا جهت ارائه در زمان مشخص، آمادگی و مرور محتوا است. اصطلاحاً کش دادن صحبت، خارج از طاقت حضار است. پیشنهاد می‌شود در صورتی که با مازاد وقت مواجه شدید سخنان خود را با ریتم مشخص به پایان برسانید و ادامه زمان را به پرسش و پاسخ اختصاص دهید.

۱۰- استفاده نامناسب از لطیفه

متأسفانه عدم درک سطوح مخاطبین باعث سخنرانی بد و می‌تواند مشکلات غیرقابل جبرانی به بار آورد. در صورتی که نسبت به گفتن لطیفه شک دارید، بهترین انتخاب عدم ابراز آن است. به جای آن از شوخ‌طبعی محتاطانه استفاده کنید.

تمام موارد بالا هر یک به خودی خود سبب سخنرانی بد میشود. در صورتی که سخنرانی‌تان برایتان مهم و حیاتی است، بهتر است از این اشتباهات و قاتلین سخنرانی دوری کنید. هیچ تفاوتی هم بین سخنرانی در مقابل چند نفر تا چند صد نفر از لحاظ خسارات وارده این اشتباهات وجود ندارد و به یاد داشته باشید که عمده این اشتباهات راه بازگشت ندارند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.