Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
خستگی تصمیم

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه چطور باید از خستگی تصمیم دوری‌کنیم می‌پردازیم. برای اینکه بدانیم خستگی تصمیم چیست و چطور از خستگی تصمیم دوری‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

در این مقاله می‌خوانید:

 

تصور کنید که یک تمرین سخت انجام داده‌اید و بدنتان دیگر توانایی انجام هیچ کاری را ندارد. عضلات بدنتان خسته شده‌اند و توانایی فیزیکی‌تان به انتها رسیده. حالا همین وضعیت را برای ذهنتان تصور کنید! شاید بارها و بارها در تصمیم گیری شخصی و کاری‌تان با چنین وضعیتی مواجه شده باشید وندانید که علتش چیست.

 

تعریف خستگی تصمیم

یک تعریف به نام “خستگی تصمیم ” یا (Decision fatigue) وجود دارد. بعد از گرفتن تصمیم‌های زیاد در طول یک روز و یا طی بازه‌های زمانی طولانی برای ما اتفاق می‌افتد و ما را دچار درماندگی و خستگی می‌کند!

درک این مفهوم می‌تواند به شما در ایجاد تغییرات مثبت در سبک زندگی‌تان کمک کند. تا بتوانید انرژی خود را برای تصمیم گیری مهم ذخیره کنید. در این مقاله؛ در مورد خستگی تصمیم صحبت می‌کنیم. اینکه چطور بر توانایی شما در تصمیم گیری هوشمندانه اثر منفی می‌گذارد. پس‌ازآن به 9 راهبردی می‌پردازیم که با استفاده از آن می‌توانید این اثرات منفی را کاهش دهید.

بیشتر بدانید: 5 عادت بد کارآفرین‌ها در تصمیم گیری را بشناسید.

خستگی تصمیم تااندازه‌ای مهم است که ممکن است وقتی با موضوعی مواجه می‌شوید از  آن فرار کرده و اصلاً نتوانید در موردش تصمیمی بگیرید! مثلاً در یک روز کاری شلوغ به یک ایمیل به‌صورت کاملاً عصبانی جواب می‌دهید. به‌جای اینکه وقت بگذارید به دنبال یک پاسخ منطقی برای آن باشید. یا در پایان شب یک خرید آنلاین انجام می‌دهید. این خرید کاملاً بی‌دلیل بوده و با بودجه شما همخوانی ندارد.

این وضعیت ممکن است برای همه افراد اتفاق بیفتد. به فقیر یا ثروتمند بودن افراد، مدیر یا غیر مدیر بودن آنها ارتباطی ندارد. درحالی‌که ما از این موضوع بی‌خبریم ممکن است پیامدهای بسیاری را برای ما داشته باشند. پاسخ مارک زاکربرگ، مدیر فیسبوک، به این سؤال که چرا همیشه یک نوع تی‌شرت می‌پوشد، بسیار جالب‌توجه بود. او گفت: نمی‌خواهم هرروز صبح درگیر تصمیم گیری درباره انتخاب لباسم باشم! او با این کار یکی از تصمیم گیری صبحگاهی‌اش را حذف و انرژی خودش را برای تصمیم‌های مهم‌تری ذخیره می‌کند.

 

چرا گرفتن تصمیم گیری معمولی سخت‌تره؟

در مقاله برایان بیلی در مورد زندگی شادتر و بهره‌ورتر با دوری از خستگی تصمیم، او می‌گوید که چطور تصمیم گیری زیاد در یک دوره زمانی کوتاه به نتایج ضعیف منتهی می‌شوند. مثلاً وقتی از همسرتان می‌پرسید که برای شام چه چیزی می‌خواهد؟ او هم دقیقاً همین سؤال را از شما می‌پرسد. بعد از فکر کردن زیاد، تصمیم می‌گیرید که آسان‌ترین راه را انتخاب کنید و از بیرون یک پیتزا خوشمزه و درعین‌حال ناسالم را سفارش دهید!

شما می‌توانستید از این تصمیم ضعیف اجتناب کنید. اگر در طول هفته یک برنامه غذایی تعیین کرده و مواد غذایی لازم را خریداری می‌کردید. وقتی ما انتخاب‌های زیادی داریم، احساسی ناخوشایند در ما ایجاد می‌شود. این احساس باعث می‌شود انتخاب‌های نادرست انجام بدهیم و یا کلاً هیچ کاری نکنیم! داشتن یک روال و نظم مشخص، تعداد تصمیماتی که در هرروز باید بگیرید را محدود کرده و احتمال تصمیم گیری درست را بالا می‌برد.

 

9 روش مبارزه با خستگی تصمیم

1- تصمیم‌های مهم را صبح‌ها بگیرید.

ذهن شما صبح‌ها آماده است چون هنوز از انجام فعالیت‌های روزانه خسته نشده‌اید. شما هنوز با تصمیم‌های متعدد روبه‌رو نشده‌اید و در این وضعیت می‌توانید بهتر فکر کنید.

 

2- برای تصمیم گیری غیر فوری، ساده‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

برای چنین تصمیم‌هایی که اولویت کمتری دارند و واقعاً در بلندمدت اثری ندارند ساده‌ترین راه‌حل را انتخاب کنید. بسته به پیچیدگی مسئله، هرچه تصمیمات بزرگ‌تر باشند و به زمان و توجه بیشتری نیاز دارند البته باید به هدف‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت خودتان هم توجه داشته باشید.

 

3- برای تصمیم گیری روزانه شب قبل برنامه‌ریزی کنید.

بهتر است برای تصمیم‌های بی‌اهمیت، شب قبل تصمیم بگیرید. مثلاً برای اینکه ناهار فردا چه چیزی بخورید،  امشب در موردش فکر کنید.

 

4- در هنگام گرسنگی تصمیم نگیرید. قبل از تصمیم گیری اول غذا بخورید!

همه ما در مورد تصمیم‌های خرید مواد غذایی در هنگام گرسنگی می‌دانیم و تحقیقات هم پیشنهاد می‌دهند که نباید تصمیمات مهم را با معده خالی بگیریم. در هنگام گرسنگی، هورمونگرلین (افرایش اشتها) در معده تولیدشده و به‌صورت منفی بر تصمیم گیری اثر می‌گذارد. باعث خستگی تصمیم می‌شود. به همین خاطر مهم است که قبل از تصمیم‌های مهم به‌ویژه در پایان روز، حتماً غذای کافی بخورید.

 

5– گزینه‌های خود را محدود و ساده کنید. چه غذایی بخورید، چه چیزی بپوشید و …

اگر با تصمیم‌های متعدد روبه‌رو هستید، آنها را به 3 انتخاب محدود کنید. اگر از این 3 انتخاب نتوانستید نتیجه بگیرید، 3 گزینه دیگر را در نظر بگیرید. مثلاً در مقابل منوی رستوران و گزینه‌های زیاد، فقط در مورد 3 انتخاب فکر کنید. این کار به شما کمک می‌کند با حجم اطلاعات زیادی که رو به روی‌تان قرار می‌گیرد سردرگم نشوید.

در مقاله “چگونه می‌توانیم تصمیم گیری مؤثری داشته باشیم؟” از مدیرنو، به مواردی که باعث ایجاد مشکل در یک تصمیم گیری مؤثر می‌شوند پرداخته‌ایم.

 

6– مینیمالیست یا کمینه‌گرا باشید.

مینیمالیسم یک سبک زندگی است که به شما کمک می‌کند چیزهای غیرضروری را از زندگی خود حذف کنید و فقط چیزهای ضروری را نگه‌دارید. تمرکز بر تصمیمات ضروری و حذف تصمیمات کوچک و غیرضروری می‌تواند زندگی پربارتری برای شما به همراه داشته باشد. بسیاری از افراد لباس‌های کمد خود را محدود می‌کنند و تنها لباس‌هایی را می‌خرند که برایشان ضروری‌اند یا در چیدمان خانه از مینیمالیسم استفاده می‌کنند.

 

7- از کمل گرایی در تصمیم فاصله بگیرید.

اگر روی چیزی کار می‌کنید که به شما در دستیابی به هدف نهایی‌تان کمکی نمی‌کند، آن را رها کنید. اگر در همه‌چیز به دنبال ایده آل بودن باشید این کمال‌گرایی همه کارهایتان را به تعویق می‌اندازد! و سبب می‌شود در تصمیم‌هایتان دچار خستگی شود. هر چیزی را تا جایی که به‌اندازه کافی خوب است انجام دهید و اگر نتیجه آن بعدها هم‌روی شما اثر گذاشت می‌توانید برگردید و تغییراتی روی آن انجام دهید.

 

8- تصمیمات مهم را در مکان‌هایی که حواستان را پرت می‌کنند، نگیرید!

بخش‌های خاصی از هرروز را برای کارهایی که حواستان را پرت می‌کنند مثل شبکه‌های اجتماعی، چک کردن ایمیل و… اختصاص دهید. یک زمان محدود را برای این کارها در نظر بگیرید و بلافاصله بعد از تمام شدن زمان به‌کارتان برگردید. در هنگام خرید، وارد هیچمغازه‌اینشوید مگر اینکه بدانید  دقیقاً چه چیزی را می‌خواهید بخرید وگرنه خودتان را با تصمیمات کوچک زیادی روبه‌رو کرده و خریدی هیجانی انجام خواهید داد.

 

9- فقط بر تصمیم گیری روی کارهای لیست روزانه‌تان تمرکز کنید!

همه ما از اینکه یک سری از کارها را فراموش کنیم می‌ترسیم. وقتی به فکر تمام کردن کارهای مهمتان هستید، باید آنها را خردکنید. اگر کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، آنها را اولویت‌بندی کرده و انجامشان دهید. درنتیجه خستگی تصمیم ممکن است یکی از دلایلی باشد که شما نتوانسته‌اید عادت‌های مثبت و روزمره‌ای را برای خودتان انتخاب کنید. وقتی‌که از این موضوع آگاه شدید و نحوه غلبه بر آن را یاد گرفتید، می‌توانید گام‌های لازم را بردارید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع : developgoodhabits

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.