Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
6 اشتباه مرگبار بازاریابی که باید بدانید

در این مقاله به 6 اشتباه مرگبار بازاریابی می‌پردازیم. اغلب بازاریابان وقتی به‌تازگی مشغول به این حرفه می‌شوند و یا فروشندگانی که به‌سختی با افراد مهم و تأثیر گذار که منبع بزرگ و خوبی برای فروش محصولاتشان هستند قرار ملاقات می‌گذارند، با بی اطلاعی و یا سهل‌انگاری پیش و پا افتاده، باعث از دست رفتن پروژه و یا خراب شدن وجهه کاری و شخصیتی خود و شرکت متبوعشان می‌شوند. سعی داریم در این مقاله شمارا با 6 اشتباه مرگبار بازاریابی رایجی آشنا کنیم که اغلب بازاریابان حتی آنهایی که کاملاً خود را حرفه‌ای می‌دانند در ملاقات‌های حضوری با خریداران مرتکب شوند.

بازاریابی از سلسله اقداماتی نشأت می‌گیرد که هر بخش آن دارای قوانین خاص خود میباشد. در مقاله “مفاهیم اولیه بازاریابی و انواع آن ” از مدیران نواندیش، به توضیحات در این زمینه می‌پردازد.

 

6 اشتباه مرگبار بازاریابی

  • وقتِ خریداران را تلف نکنید
  • سعی نکنید دوست آن‌هاباشید!
  • انتظار نداشته باشیدآن‌ها درباره کارشان به شما توضیح دهند
  • درباره یک محصول تخلیه اطلاعاتی نکنید
  • فریاد نزنید محصول ما بهترین است
  • انتظار نداشته باشیدمشتریان ارزش ایجادشده شمارا درک کنند

 

اولین اشتباه مرگبار بازاریابی

وقتِ خریداران را تلف نکنید

اگر دقت کرده باشید افراد تأثیر گذار در سازمان‌ها و یا تصمیم‌گیرنده را کمتر و یا به‌سختی می‌شود پیداکرد و با آن‌ها ارتباط برقرار کرد. چرا؟ چون آنها به‌شدت از هدر رفت زمانشان فراری هستند و برای زمانشان ارزش زیادی قائل‌اند و ذره‌ای وقت اضافه برای مسائلی غیر کار و خانواده‌شان ندارند.

راه‌حل چیست؟

ازآنجایی‌که قراراست شما به‌عنوان یک بازاریاب به سازمان‌ها و یا شرکت‌ها وارد شوید. برای گرفتن وقت قرار ملاقات با آنها، حتماً دلیل قانع‌کننده و ارزشمندی داشته باشید. تا آنها یا از زمانِ کاریشان  و یا از زمان با خانواده بودنشان کسرکنند و به شما اجازه قرار ملاقات بدهند.

پس هدف و گفتگوی شما کاملاً شفاف باشد. پرسش‌های احتمالی که شاید آنها از شما بپرسند را حتماً از قبل بررسی کنید. تا شمارا یک بازاریاب کاملاً حرفه‌ای تلقی کنند و ملاقات با شمارا یک سرمایه‌گذاری بدانند.

 

دومین اشتباه مرگبار بازاریابی

سعی نکنید دوست آن‌ها باشید!

شاید برایتان عجیب باشد که بگوییم” سعی نکنید دوست خریداران باشید!”. چون تا به امروز در همه مکتب‌ها و کتاب‌ها این‌چنین شنیده‌اید که باید با مشتریان دوست شوید تا آنها شمارا دوست بدارند و از شما خرید کنند. و همچنین شنیده‌اید که مشتری خود را بشناسید و از علایقش سر دربیاورید.

اما ما در اینجا به شما می‌گوییم این کار را نکنید، چرا؟ چون افرادی که درگیری‌های کاری دارند و هرروز سخت مشغول کارند و فرصت سر خاراندن ندارند، تمایلی ندارندتا از علایق و خانواده و مسافرت‌های خارج از کشورشان برای غریبه‌ای بگویند که قصد دارد تا به آن‌ها چیزی بفروشد.

در مقاله ” با 5 قانون طلایی بازاریابی پیشرو شوید ” به قوانینی اشاره می‌شود که احتمالاً هیچ‌گاه تغییر نخواهند کرد. زیرا آنها به‌سختی در روانشناسی مشتری ریشه کرده  و برای استراتژی‌های کسب‌وکار، توسعه‌ی محصول و خصوصاً برای رشد، پیامدهایی دارند که می‌توانند مجموعه شمارا در بازاریابی پیشرو نمایند.

شما باید اول ارزش خودتان را به آنها اثبات کنید. نشان دهید که فرد ارزشمندی و متفاوتی هستید. آنگاه آنها قطعاً شمارا می‌پذیرند. (قطعاً همکاران زیادی همچون شما با این قبیل افراد قرار ملاقات داشته و خواهند داشت، پس باید متفاوت باشیدتا محصول، خدمات و شرکتتان متفاوت به نظر آید)

 

سومین اشتباه مرگبار بازاریابی

انتظار نداشته باشید آن‌ها درباره کارشان به شما توضیح دهند

قطعاً نمی‌توان قبل از ورود به شرکت‌ها اطلاعات کامل و دقیقی کسب کرد. اما خدا را شکر در رابطه با شرکت‌های بزرگ، همیشه قبل از ورود به سازمان می‌توانید تا حدودی اطلاعاتی از قبیل اهداف مشتریان، رقبایشان، گرایش‌های بازارشان و یا حتی چالش‌هایشان بدست آورید.

حتماً این کار را انجام دهید چون افرادی که با آنها قرار خواهید داشت، اصلاً علاقه‌ای ندارند تا به فروشنده یا بازاریابی که قرار ملاقات دارند، در رابطه باکارشان توضیح دهند. و توقع دارند شما از قبل همه آنها را بدانید. اما بااینکه اطلاعات هم درباره آنها دارید، سعی کنید کماکان خودتان را برای بیشتر دانستن مشتاق نشان دهید.

 

چهارمین اشتباه مرگبار بازاریابی

درباره یک محصول تخلیه اطلاعاتی نکنید

متأسفانه این اشتباهی است که اغلب فروشندگان مرتکب می‌شوند. به‌محض ورود، شروع می‌کنند به اطلاعات دادن درباره محصول و به‌نوعی تخلیه اطلاعاتی می‌کنند. جالبه بدانید بسیاری از خریداران در ابتدا از شما در رابطه با محصول یا خدماتتان می‌پرسند تا بتوانند برای نه گفتن به شما راهی بیابند. پس سعی کنید بر ویژگی‌ها و قابلیت‌های محصولتان زیاد متمرکز نشوید و اطلاعات زیادی ندهید.

 

پنجمین اشتباه مرگبار بازاریابی

فریاد نزنید محصول ما بهترین است

تمامی مشتریان انتظار اینرا می‌کشند که به‌محض ورود یک بازاریاب یا فروشنده، بخواهند از او تعریف و تمجید محصولشان بشنوند. جالب است بدانید که هیچ‌چیزی بیش از تعریف و تمجید و توصیف محصول یا خدماتتان نمی‌تواند باعثِ بی‌ارزش شدن شما و محصولتان شود. با این کار شبیه به دست‌فروشانی می‌شوید که با صدای بلند فریاد می‌زنند کالای من بهترین است و ازآنجایی‌که ما انسان‌ها به دست‌فروش‌ها اعتمادی نداریم، پس با این کار خریداران را از خودمان متنفر خواهیم کرد.

تنها تفاوت بین محصولات موفق و نوآوری‌های ناموفق در شیوه بازاریابی و فروش محصول جدید میباشد. در مقاله “15 گام تا بازاریابی و فروش محصول جدید” از مدیران نواندیش، به توضیح این موضوع می‌پردازد.

 

شمین اشتباه مرگبار بازاریابی

انتظار نداشته باشید مشتریان ارزش ایجادشده شمارا درک کنند

شاید محصولی که شما ارائه یا عرضه می‌کنید در نوع خودش یا بهترین باشد. یا اولین و یا استفاده کردن از آن‌یک نیاز واقعی محسوب شود. کارایی آن کاملاً واضح باشد و نیازی به توضیح نباشد. اما شاید کسانی که شما با آنها طرف هستید افرادی‌اند که وقت فکر کردن و تجزیه تحلیل محصول شمارا ندارند. شاید آنها بدانند یا درک کنند که کالا یا خدمات شما خیلی ارزشمند میباشد. اما وقت آن را ندارندتا ببینند محصولات شما چگونه کسب‌وکار و شیوه‌های اجرایی آن را بهبود می‌دهد. این‌ها چیزهاییست که شما باید درباره آن به خریدارانتان توضیح دهید.

هیچ‌وقت انتظار نداشته باشیدکه با یک بار ملاقات با خریداران بتوانید به‌راحتی محصولات و خدماتتان را بفروشید. هیچ‌وقت سعی نکنید باعجله چیزی بفروشید. مطمئن باشید حس فروشندگان به‌راحتی به خریداران انتقال می‌یابد و آنها از حسی که شما به آنها منتقل می‌کنید، با شما ارتباط برقرار می‌کنند. پس حستان را دست‌کم نگیرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بازاریابی و فروش به صفحه آموزش درون سازمانی و آموزش بازاریابی و فروش مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

 

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.