Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
تحلیل رقابتی و تجزیه و تحلیل صنایع و رقبا

در این مقاله از مدیرنو؛ به تحلیل رقابتی و تجزیه و تحلیل صنایع و رقبا می‌پردازیم. چگونه یک تجزیه و تحلیل رقابتی را اجرا کنیم؟ انجام یک تجزیه و تحلیل رقابتی می‌تواند یک گام اساسی در شروع کسب‌وکار باشد. به‌عنوان‌مثال، قبل از ایجاد مکان دیگر، توسعه مکان جدید یا اضافه کردن خط تولید محصول جدید، یک تجزیه و تحلیل رقابتی انجام دهید. در این مقاله با این موضوع آشنا می‌شوید که چگونه درک بهتری از رقابت داشته باشید.

تحلیل رقابتی و تجزیه و تحلیل صنایع و رقبا

چگونه یک تجزیه و تحلیل رقابتی را اجرا کنیم؟

1. رقبای خود را شناسایی کنید.

فرض کنید شما صاحب یک رستوران هستید، رقبایی که در صنف شما وجود دارند می‌توانند آشکار (مانند یک رستوران در خیابان شما) و نه چندان آشکار (مانند فروشگاه مواد غذایی که ساندویچ و سالادهای آماده می‌فروشد) باشند.

 

2. بر رقبا تمرکز کنید.

هنگام بررسی رقبایتان از نوشتن لیست‌های طولانی از رقبا اجتناب کنید، سه تا پنج شرکت از مهم‌ترین رقبا را در نظر بگیرید.

 

3. تصمیم بگیرید که چه اطلاعاتی را باید جمع‌آوری کنید.

هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید، تصویر دقیق‌تری از خود خواهید داشت. در این قسمت موارد مهمی که وجود دارند عبارت‌اند از:

 • محصول یا خدمات: آن‌ها چه چیزی می‌فروشند؟ ویژگی‌های محصولات یا خدمات آنها چیست؟ چه منافعی برای مشتریان دارند؟ به چه قیمتی به فروش می‌رسند؟ چه مقدار هزینه صرف تولید محصولات یا ارائه خدمات می‌شود؟
 • بازاریابی: شرکت‌های رقیب دنبال کدام بازار هدف هستند؟ آن‌ها از چه استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغاتی استفاده می‌کنند؟ هرچند وقت یک‌بار تبلیغات انجام می‌دهند؟
  برند آن‌ها چه تصویری را منتقل می‌کند؟
 • فروش: از چه کانال‌های فروشی برای توزیع محصولات یا فروش خدمات خود استفاده می‌کنند؟
 • شهرت: شرکت رقیب از چه نظر برای مشتریان شهرت دارد؟ مشتریان چه عقیده‌ای در مورد خدمات، قیمت، کیفیت و فاکتورهای دیگر دارند؟ مردم در مورد شرکت چه چیزهایی را دوست دارند و چه چیزهایی را دوست ندارند؟
 • امور مالی: فروش سالانه آن‌ها به چه میزان است؟ آیا آن‌ها از جای دیگری تأمین بودجه می‌کنند(چه مقدار و از کجا)؟ به چه میزان شرکت سودآور است؟
 • رشد: رقیب در کدام منطقه جغرافیایی فعالیت می‌کند؟ آیا در حال گسترش است (ازلحاظ محصول/خدمت جدید، منطقه جغرافیایی جدید، بازار جدید)؟ چه تعدادی کارمند دارد؟ نرخ رشد آن چقدر است؟ به چه میزان از سهم بازار را دارا می‌باشد؟

 

4. تمامی بخش‌ها را بررسی کنید.

در اینجا برخی از منابع برای دستیابی به اطلاعات موردنیاز عنوان‌شده است:

 • وب سایت رقبا: با بررسی وب سایت رقبا ببینید که آنها چگونه خود را تبلیغ می‌کنند و چه برنامه‌هایی دارند. شما همچنین می‌توانید صفحات مخصوص محصول، اخبار منتشرشده در مطبوعات، مشارکت کاربران سایت یا فروش محصولات را در آنجا پیدا کنید.
 • تبلیغات: به دنبال مقالات، وبلاگ‌ها یا خبرهای انتشاریافته به‌صورت آنلاین یا چاپی در مورد شرکت باشید. بدانید در حال حاضر آن‌ها چه‌کاری انجام می‌دهند یا دیگران در مورد آنها چه چیزهایی می‌گویند.
 • کمپین‌های تبلیغاتی: تبلیغات یک شرکت می‌تواند به شما اطلاعات زیادی در مورد برند، موقعیت‌یابی بازار هدف، برنامه‌ها و همچنین بودجه آنها بدهد.
 • بازاریابی: بروشورها و کاتالوگ‌های رقبا منبع بزرگی از اطلاعات هستند. هر کتاب الکترونیکی یا مقاله‌ای که رقبایتان ارائه می‌دهند، دانلود کرده و موردمطالعه قرار دهید.
 • فروشندگان: فروشندگان شما می‌توانند منبعی از اطلاعات رقابتی باشند. فروشندگان ممکن است بتوانند اطلاعاتی در این مورد که چرا مشتریان محصولات یا خدمات رقبا را دوست ندارند، کسب کنند. از آنها بخواهید همه اطلاعاتی را که دریافت می‌کنند به شما گزارش دهند.
 • مخاطبان کسب‌وکار: شما می‌توانید از طریق صحبت کردن با مخاطبان کسب‌وکارتان موارد زیادی بیاموزید. فروشندگان، تأمین‌کنندگان و همکاران شما در کنفرانس‌ها و رویدادهای تجاری، اطلاعات مفیدی در مورد رقابت به اشتراک خواهند گذاشت.
 • رسانه‌های اجتماعی: شما می‌توانید با در نظر گرفتن شبکه‌های اجتماعی رقبا، بدانید که آنها در حال انجام چه‌کاری هستند، با چه کسانی آشنا می‌شوند و در مورد چه موضوعاتی صحبت می‌کنند.
 • کارمندان شما: کارمندان شما اغلب در تماس با کارمندان رقبا هستند یا اخبار آن‌ها را می‌شنوند. از آنها بخواهید که هر نوع اطلاعاتی که از رقبا به‌دست می‌آورند را با شما به اشتراک بگذارند.
 • رقابت: شما می‌توانید به محل کار رقبای خود مراجعه کنید تا اطلاعاتی در مورد خدمات به مشتریان، برند سازی، کیفیت محصولاتشان و مشتریان هدف آنها به‌دست آورید.

 

5. اطلاعات به‌دست آمده را ذخیره کنید.

بسته به تعداد رقبا، عوامل و میزان اطلاعاتی که شما جمع‌آوری کرده‌اید، یک نمودار در ورد یا اکسل ایجاد کنید تا بتوانید اطلاعات را در یک نگاه ببینید.

پیشنهاد مطالعه:

6. از اطلاعاتتان استفاده کنید.

هنگامی‌که تجزیه و تحلیل رقابتی خود را انجام دادید، می‌توانید یک تحلیل SWOT (نوشتن نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها) برای کسب‌وکار رقیب خود انجام دهید. با استفاده از این تجزیه‌وتحلیل، شما این امکان را خواهید داشت تا فرصت‌ها و تهدیدهای کسب‌وکار خود را با دقت بیشتری تبیین کنید.

هنگامی‌که شما تجزیه و تحلیل رقابتی خود را در دست داشته باشید، قادر خواهید بود تا مزیت‌های رقابتی کسب‌وکار خود را تعیین کنید و مطمئن شوید که بازاریابی، تبلیغات و برند شما هم‌راستا با آن‌ها می‌باشند.

به یاد داشته باشید تحلیل رقابتی فقط برای یک زمان نیست. هم‌اکنون که شما از اطلاعات درونی و بیرونی رقبای اصلی خود باخبر هستید، زمان خوبی است تا از همه نظر رقبای خود را در نظر بگیرید و به هرگونه تغییرات مانند کاهش یا افزایش در تبلیغات، استخدام یا اخراج کارکنان، توسعه یا بستن شعبات توجه داشته باشید. تغییراتی مانند این موارد برنامه‌های جدید آنها را نشان می‌دهد که می‌توانید با تحلیل رقابتی که انجام داده‌اید از طریق استراتژی‌های خود به مقابله با آن‌ها بپردازید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

منبع: americanexpress

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.