Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
آموزش اصول و فرآیند مدیریت فروش موثر

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اصول و فرآیند مدیریت فروش مؤثر می‌پردازیم. موفقیت یک تیم با پیشرفت و ارتقای مدیر فروش آغاز می‌شود. مدیران فروش به‌صورت منحصربه‌فردی مسئولیت تاثیرگذاری و توانمندسازی نماینده‌ی فروش را بر عهده‌دارند، اما بعضی وقت‌ها مدیران فروش آن‌قدر سرگرم کار می‌شوند که توسعه‌ی حرفه‌ای تیمشان را فراموش می‌کنند.

 

فرآیند مدیریت فروش مؤثر

مدیران فروش موفق دارای مجموعه‌ای از مهارت‌ها و خصوصیاتی هستند که آن‌ها را برتر و بالاتر از دیگران قرار می‌دهد، و آن‌ها را قادر می‌سازد تا به تیم خود کمک کنند که به نتایج مورد انتظار دست یابند. این خصوصیات در عناوین زیر تعریف‌شده‌اند:

 

1. تیم فروش را به‌درستی هدایت کنید

بسیاری از مدیران فروش به میزان زیادی بر استانداردها و ضرب العجل‌ها برای هدایت تیم تکیه می‌کنند. مدیران فروش موفق ، در فرآیند مدیریت فروش ، روش‌های بی‌شماری را برای همراهی تیم پیدا می‌کنند تا با یک شیوه‌ی اجتماعی به آن‌ها انگیزه و پاداش بدهند.

 

2. ایجاد تیم؛ یافتن و به استخدام درآوردن افراد بااستعداد.

مدیران فروش موفق، متعهد به استخدام با استعدادترین فرد ممکن هستند. اگر شما بهترین را می‌خواهید، بهترین فرد را استخدام کنید و به آنها آموزش‌های لازم را ارائه کنید. این کار هزینه‌ی بیشتری دارد، اما مسلماً در طول زمان مقرون به‌صرفه‌تر است. به دنبال افرادی با اهداف اجتماعی باشید که از قبل با اهداف سازمانی شما سازگارتر هستند.

 

3. شاخص‌های کلیدی عملکرد: بهبود دهنده ارتباطات شما.

یک بخش اساسی از موفقیت در فروش، نحوه ارتباط شما با تیم فروشتان می‌باشد. هیچ‌چیز برای فروشندگان مهم‌تر از دانستن این مسئله نیست که از آن‌ها چه انتظاری می‌رود و چه زمانی این انتظار وجود دارد. مدیران فروش موفق، ارتباط خود را شفاف نگه می‌دارند و انتظارات خود را تعریف می‌کنند. درنتیجه، اعضای تیم می‌دانند چه هدفی دارند و می‌دانند که اگر به آن هدف برسند (یا نرسند) چه اتفاقی خواهد افتاد.

مدیران فروش در پروسه‌های کسب و کار از اهمیت و جایگاه به سزایی در رشد و توسعه مجموعه برخوردارند. دراین‌بین نوع و شدت عملکرد این مدیران می‌تواند متضمن بقا یا شکست کسب و کار باشد. جهت آشنایی بیشتر با این موضوع، توجه شما را به مقاله ” اصول مهم و اساسی در مدیریت فروش ” از مدیرنو، جلب می‌نماییم.

 

4. بر فرآیند فروش نظارت کنید.

فرآیند استاندارد هر تیم فروش تعریف می‌کند چطور به مشتری نزدیک شده، با مشتری کارکنید و او را بسنجید. مدیر فروش موفق از همه‌ی درس‌ها و ابزارهایی که برای پیگیری عملکرد در واقعیت در دسترس هستند استفاده می‌نمایند. بازرسی و پیگیری لحظه‌ای به مدیران اجازه می‌دهد تا راهکارهای مؤثری ارائه دهند و به تیم خود انعطاف پذیری هدایت‌شده ببخشند که در محیط‌های فروش پویای امروزی بسیار لازم است.

 

5. مربیگری همیشگی اعضای تیم.

مربیگری مسئولیتی است که بعضی از مدیران فروش از آن غفلت می‌کنند زیرا آن‌ها را ملزم می‌سازد تا زمانی از روز پرمشغله‌ی خود را به آموزش تیمشان اختصاص دهند. مدیران فروش برتر درمی‌یابند که قرار دادن یک اولویت بالا برای آموزش، هماهنگی ایجاد کرده و کارایی تیم را بالا می‌برد. بنابراین، آن‌ها از هر فرصتی چه برنامه ریزی شده یا برنامه ریزی نشده برای آموزش بازاریابان استفاده می‌کنند.

اگر قصد دارید که به مدت طولانی یک مدیر فروش موفق باشید، باید این واقعیت را در نظر داشته باشید که شما همیشه در میان تمام فروشندگان خود محبوب باقی نخواهید ماند. راهی برای فرار از این حقیقت وجود ندارد که بالاخره مورد بی‌اعتنایی و بی‌توجهی برخی از فروشندگان خود قرار خواهید گرفت. مقاله ” 5 دلیل که مدیر فروش را نفرت برانگیز نشان می‌دهد“، از مدیرنو، نکات مهمی را به شما یادآوری می‌نماید.

 

6. قدرت پیش بینی خود را تقویت کنید.

مدیران فروش مؤثر همیشه روبه‌جلو فکر می‌کنند؛ آن‌ها مسائل کوچک را قبل ازآن‌که به یک مشکل بزرگ تبدیل شوند، شناسایی می‌کنند و با دادن تذکرات لازم به نمایندگان فروش، موجب بهبود عملکرد آنها می‌شوند. مدیر از عملکردهای ضعیف که به‌تدریج موجب کاهش میزان فروش و بهره وری سالیانه شوند، جلوگیری می‌کند.

 

7. آموزش مهارت‌های مدیریت زمان به تیم فروش.

مدیران فروش موفق، عادات مدیریت زمان خوبی دارند، و تیم فروش خود را قادر می‌سازند تا بیشتر وقت خود را به رفع خواسته‌ها بگذرانند و فقط به فکر کسب درآمد نباشند.

 

8. برپایی جشن پس از موفقیت.

مدیران فروش موفق می‌دانند که بهترین شیوه برای برطرف ساختن برخی فشارها اهدای پاداش-حتی پاداش‌های کوچک – و استفاده از آن به‌عنوان فرصتی است تا افراد اندکی پیشرفت کنند. یک جشن کوچک باعث ایجاد انگیزه می‌شود و اثرات خوبی بر جای می‌گذارد.

منبع: salesforce

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مدیریت کسب و کار به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه:

 

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.