Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
چرا یادگیری مهارت مذاکره مهم است؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه مهارت مذاکره چیست می پردازیم. چرا یادگیری مهارت مذاکره مهم است؟ امروزه مذاکره در کسب و کار‌‌ها اهمیت فزاینده‌ای یافته‌. مذاکره به معنای دستیابی به راه‌حلی مشترک برای یک مسئله است به گونه‌ای که نتایج برد‌-برد برای طرفین معامله به دنبال داشته باشد. مؤثرترین مذاکرات به روابطی ختم می‌شوند که برای دو طرف، سودمند و بادوام هستند و در طی آن، طرف‌های مقابل به صورت مکتوب، انتظاراتی مشترک از یکدیگر دارند.

بررسی­‌های جدید نشان می‌­دهد که اکثر ما، درک نمی­‌کنیم که چرا تمرین در به دست آوردن توانایی و مهارت لازم در انجام مذاکرات این قدر اهمیت دارد. در یک نظرسنجی 1000 شرکت انگلیسی مورد بررسی قرار گرفتند که 750 تا از آن‌ها کسب و کارهای کوچک و متوسط (SMEs) بودند.

چرا یادگیری مهارت مذاکره مهم است؟

مذاکرات برای دلالان و معامله‌کنندگان اهمیت بسیار زیادی دارد اما متأسفانه بسیاری از صاحبان کسب و کارها و تجار، مذاکره را یکی از اولویت­‌های خود نمی­‌دانند، و برای تمرین­‌هایی که به منظور بهبود مهارت در مذاکره در نظر گرفته‌شده اهمیتی قائل نیستند، و به این نکته توجهی ندارند که با بهبود مهارت در مذاکره می ­توانند مذاکرات مؤثرتر و موفق‌­تری داشته باشند.

یکی از دلایل انجام نشدن یک معامله اینست که شما با اصول و قواعد معامله آشنایی ندارید.

به عنوان مثال، در نظرسنجی ذکرشده از پاسخ‌دهندگان خواسته شد روش­‌های مهم مد نظرشان را برای بهبود سودآوری و کاهش هزینه‌ها، و همچنین برای توسعه محصولات و رشد محصولات جدید، در یک لیست ارائه دهند. متأسفانه مهارت در مذاکره بهتر، در رده ششم قرار گرفت.

به همین ترتیب، تقریباً نیمی از پاسخ‌دهندگان در هنگام مذاکره در همان لحظه تصمیم‌گیری می­‌کنند و خیلی از آن‌ها از قبل در مورد معامله و قرارداد فکر نمی­‌کنند. اکثر آن‌ها به‌جای اینکه برای موقعیت‌­های خاص یا ملاقات با افرادی خاص از روش­‌های مخصوص استفاده کنند و از قبل برنامه‌ریزی انجام دهند، به دنبال روشی هستند که بتوانند برای تمام کارها آن را به‌کار گیرند.

تمرکز بر نیازهای طرف مقابل

معمولاً افراد، مذاکره را همانند رقابت بر سر منابع ثابت موجود تصور می­‌کنند. در واقعیت، بهترین راه برای دست‌یابی به چیزی که می­‌خواهید اینست که بیشتر بر روی نیازهای طرف مقابلتان تمرکز داشته باشید.

حتی زمانی که مشکلاتی بر سر قیمت وجود دارد راه­ هایی پیش روی شما هست. وانمودکنید که در حال مذاکره با یک تأمین‌کننده هستید. تأمین‌کننده خواهان مبلغی ست که بسیار بیشتر از مقداری ست که شما می‌­خواهید بپردازید. شما متوجه می‌­شوید که تأمین‌کننده فقط به این دلیل مبلغ بالایی را درخواست می‌­کند چون تصور می­‌کند این‌گونه احترام و ارزش بیشتری برای او قائل هستند. شما پیشنهاد می­‌کنید که به همراه تأمین‌کننده در یک مصاحبه مطبوعاتی شرکت کنید که این کار به اعتبار آن‌ها لطمه می­‌زند و به این ترتیب تأمین‌کننده با قیمتی کمتر راضی می­‌شود.

پیشنهاد مطالعه: چگونه از فنون مذاکره در حل مشکلات استفاده کنیم؟

در این نظرسنجی پاسخ‌دهندگان برآوردی از میزان بهبود مفاد قرارداد در صورت همکاری دو طرف معامله با یکدیگر، ارائه دادند. تجزیه و تحلیل­‌های انجام‌گرفته بر اطلاعات به دست آمده توسط یک آژانس تحقیقات اقتصادی، نتایج شگفت‌انگیزی را در پی داشت. در این بررسی، سودهای مالی از دست رفته به دلیل مذاکره ا­ی ناکارآمد را برای هر شرکت تعیین شد، و سپس تمام این ضررها در کل اقتصاد کشور انگلیس باهم جمع زده شد و نتیجه‌ای که به دست آمد این بود که کسب و کارها در این کشور در هر ساعت حدود 9 میلیون پوند به دلیل مذاکره ضعیف، سود از دست می­‌دهند!

افزایش گردش مالی با مذاکرات بهتر و مؤثرتر

 همچنین نتایج نشان داد که با انجام مذاکرات بهتر و مؤثرتر می­ توان گردش مالی کشور را تا 17 میلیارد پوند در سال افزایش داد. در طول این رکود اقتصادی، گردش مالی انگلستان را می‌­توان با به‌کارگیری مذاکرات بهتر و مؤثرتر تا 90 میلیارد پوند افزایش داد.  شرکت‌ها می‌­توانند با بهره‌گیری از قابلیت مذاکره بهتر و مؤثرتر تا 7 درصد سود شرکت را در هر سال افزایش دهند. ضررهای مالی واقعی که از انجام مذاکرات بد ناشی شده‌­اند می­‌تواند بیشتر از مبالغ اعلام شده باشد. چون این آمارها بر اساس ضررهاییست که شرکت­ ها به آن اذعان کرده­‌اند.

تفاوت ­های موجود در نحوه انجام مذاکره

در انجام مهارت­ های مذاکره اختلاف­‌هایی وجود دارد. افراد مهارت­ های خود در انجام مذاکرات را به طور غیر‌‌رسمی از رئیس خود تقلید می­‌کنند. یا اینکه در مورد تجار معروف مانند دونالد ترامپ تحقیق می­‌کنند. سعی می‌کنند شیوه این‌گونه افراد را در پیش بگیرند. از همه این‌ها گذشته، افراد به طور غریزی مذاکره می­‌کنند بدون اینکه به نتیجه آن فکر کرده باشند. پس هنگامی که مذاکرات آن‌ها به نتیجه می­‌رسد، آن‌ها نمی­‌دانند چگونه به توافق رسیده‌­اند. هنگامی که مذاکره آن‌ها شکست می­‌خورد، باز هم نمی­‌دانند چرا به توافق نرسیده‌­اند.

حال چگونه می­ توان این شکاف و فاصله در اجرای مذاکرات را کم کرد؟

 شاید بتوان از یک رویکرد سه جانبه برای رسیدن به موفقیت­ استفاده کرد. اول اینکه با جدیت برای موفق شدن تلاش کنید. شرکت خود را تأسیس کنید، شبکه­‌های خود را بسازید، و به رشد و بالندگی برسید. برای رشد کردن در اقتصاد معامله‌­ای امروز، شرکت­‌ها باید از همان ابتدا به فکر داشتن شریک و همکاری کردن با دیگران باشند.

جوامع مربوط با کسب و کار خود را پیداکنید. در میان آن‌ها به فعالیت کنید. از مزایای میانبرها و همکاری با دیگران بهره ببرید. دومین مورد اینست که نباید اجازه دهید قوانین نادیده گرفته شود. این موضوع فقط به قرارداد محدود نمی­‌شود. عجله شما برای رشد کسب و کارتان و به دست آوردن سود بیشتر نباید باعث شود که در هنگام بستن قرارداد، موافقت‌نامه، گرفتن مجوز، یا ثبت اختراع، قوانین را رعایت نکنید. در نبود یک قرارداد مناسب، قدرت چانه‌زنی، درآمد و سود کاهش می‌­یابد.

شرکت‌­های کوچک باید راهی پیدا کنند تا بتوانند مدارک و قراردادهای خود را به طور مؤثر و به گونه­‌ای مقرون به صرفه تکمیل کنند.

پیشنهاد مطالعه: چرا معامله فروش شما به سرانجام نمی رسد

چارچوب یک مذاکره

سومین مورد که به آن اشاره می­‌شود اینست که باید برای مذاکره آماده‌ باشید. می­توان نحوه انجام مذاکره را یاد گرفت و با تمرین­‌های فراوان آن را بهبود بخشید. همچنین می­‌توانید با توجه به نیازتان، ابزارها و مهارت ­‌های مذاکره را خریداری کنید. مذاکره مدرن و مشترک می­‌تواند برای تمام طرف­‌های درگیر در قرارداد مفید باشد. هر کدام از طرفین، توجه خود را به نیازهای طرف مقابل معطوف می‌­کند. به این ترتیب بیشتر به اهداف مد نظر خود می­‌رسد. ایجاد یک چارچوب برای مذاکره، شما را به این هدف می­‌رساند.

معمولاً SME ها بیش از حد برای مذاکره حرفه‌ای عجله می‌­کنند. آنها در بسیاری از مواقع قدرت چانه‌زنی خود را دست کم می­‌گیرند. بررسی‌­ها نشان دادند که انجام این کار اشتباه است. شرکت‌های کوچک و متوسط به عنوان چرخ اقتصاد و یکی از نیازهای اساسی و حیاتی در آینده محسوب می‌شوند. این شرکت ها با فرصت بسیار خوبی رو به رو هستند که بتوانند با تقویت مهارت مذاکره ، قدرت خود را افزایش دهند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه: اشتباه در مذاکرات فروش

منبع: smallbusiness

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.