Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
حفظ مشتری

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه راهکار حفظ مشتری در شرایط دشوار بازار چیست می پردازیم. با ما همراه باشید تا 3 راهکار جهت حفظ مشتری فعلی در شرایط دشوار بازار را ببینیم.

در مطلب حفظ مشتری در شرایط دشوار بازار خواهید خواند:

1- مدیریت شادی مشتریان
2- ارائه پیشنهاد جذاب فروش برای حفظ مشتری
3- ارائه تجربه فراموش‌نشدنی به مشتریان

 

کسب و کارها در شرایط مختلف، استراتژی‌ها و سیاست‌های متنوعی را برای جذب مشتریان بیشتر و افزایش فروش طراحی و اجرا می‌کنند، اما گاهی اوقات این راهکارها و برنامه‌ها در هنگام اجرایی شدن، هدف‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت کسب و کارها را برآورده نمی‌کند و آنها شکست می‌خورند.

از سوی دیگر رفتار مشتریان و مصرف‌کنندگان در شرایط فعلی بازار تغییر کرده است و آنها برای رفع نیازها و خواسته‌های خود گزینه‌های متفاوت و متنوعی را در اختیاردارند و دیگر مانند گذشته ممکن است به یک کسب و کار خاص وفادار نباشند. با درک این رفتار مشتریان، کسب و کارها در شرایط فعلی بازار برای حفظ مشتری فعلی، رضایت و خشنودی آنها و وفادار سازی هرچه بیشتر کار سختی را در پیش دارند.

بیشتر بدانید: 3 راهکار جذب مشتری در شرایط بحران اقتصادی

حفظ مشتری

در ادامه به 3 راهکار مهم برای حفظ مشتریان اشاره خواهیم کرد که باعث می‌شود رضایت و خشنودی مشتریان افزایش پیداکرده و کسب و کارها بتوانند بارها و بارها به مشتریان فعلی خود محصولات و خدمات خود را به فروش برسانند.

 

1- مدیریت شادی مشتریان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که انسان‌ها با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، دریافت حس خوب و شادی درونی است. ما باکسانی ارتباطمان را حفظ می‌کنیم که این حس خوب و شادی درونی را بیشتر به ما بدهند.

حال در شرایط فعلی بازار، کسب و کارها می‌توانند کارمندان و همچنین کانال‌های ارتباطی مشتریان فعلی خود را خوشحال‌تر کنند. این کار با استفاده از این مفهوم و با برنامه‌ریزی منسجم و منظم، از طریق پرسنل انجام میشود. با مجموعه اقداماتی که انجام می‌دهند، مشتری را ترغیب به دریافت حس خوب بیشتر و خوشحالی درازای ارتباط با کسب و کارمان کنند.

کسب و کارها برای خوشحال کردن مشتریان روش‌های خلاقانه و زیادی را می‌توانند به‌کار بگیرند. از کاربردی‌ترین آنها می‌توان به ارائه هدایای غیرقابل‌پیش‌بینی به مشتری بعد از خرید و حتی قبل از خرید اشاره کرد. همچنین کسب و کارها می‌توانند با ارائه برنامه‌هایی درصدد سرگرمی مشتریان و ایجاد حس خوب برآیند. این برنامه‌های سرگرمی می‌تواند شامل یک گردهمایی شاد، بازی‌های متنوع و جذاب و مواردی این‌چنینی باشد.

در مقاله “چگونه می‌توانید مشتریان خود را خوشحال کنید؟” از مدیرنو؛ به 6 جمله مهم در تعامل با مشتری پرداخته‌ایم.

رضایت مشتری

2- ارائه پیشنهاد جذاب فروش برای حفظ مشتری

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که کسب و کارها برای فروش بیشتر به مشتریان فعلی می‌توانند انجام دهند، ارائه پیشنهاد وسوسه کننده و جذاب به مشتری در زمان و مکان مناسب است. بدین منظور کسب و کارها باید کلیه اطلاعات و سوابق خرید مشتری را ثبت کنند. اینکار با استفاده از با استفاده از باشگاه مشتریان و نرم‌افزارهای ارتباط با مشتری میتواند انجام شود. با تحلیل اطلاعات برای ارائه پیشنهادات به مشتری، در زمان و مکان مناسب اقدام کنند.

همچنین کسب و کارها باید با آنالیز و تحلیل به‌موقع بازار، پیشنهاد را به مشتری ارائه دهند. که از هر لحاظ در مقایسه با رقبا متفاوت و متمایز باشد و مشتریان را تحریک به خرید کند. حال این پیشنهاد می‌تواند در نوع بسته‌بندی محصولات و خدمات، نحوه دسترسی مشتری به محصول یا خدمت یا نحوه خدمات فروش آن یا مواردی این‌چنینی باشد.

نیاز مشتری

3- ارائه تجربه فراموش‌نشدنی به مشتریان

مغز ما انسان‌ها همواره خاطرات خوب و بد را ثبت و ضبط می‌کند. در شرایط زمانی مختلف آن را به یاد می‌آورد و با توجه به آن قضاوت‌هایی را انجام می‌دهد.

حال کسب و کارها می‌توانند با توجه به درک این مفهوم، محیط کسب و کار، محصولات و خدمات، پرسنل و کارمندان و کانال‌های ارتباطی خود را به نحوی آماده کنند. این کار سبب میشود که مشتری بی‌تاب ارتباط با کسب و کارمان باشد. تمایل به حفظ ارتباط با ما و خرید حداکثری از ما داشه باشد. حتی معرفی کسب و کارمان به دیگران برای خرید داشته باشد.

به‌عبارت‌دیگر، تمام اقداماتی که ما انجام خواهیم داد باعث ایجاد تجربه‌ای خوشایند در مشتری می‌شود. حال این تجربه می‌تواند از طریق محیط کسب و کارمان، محصولات و خدمات و یا پرسنل و کارمندان به مشتریان منتقل‌شده و باعث ایجاد تجربه‌هایی فراموش‌نشدنی در آنها شود.

با توجه به مطالب گفته‌شده در این مقاله می‌توان این نتیجه را گرفت که، برای حفظ مشتریان فعلی می‌توان بر مدیریت شادی مشتریان، پیشنهادات جذاب به مشتری و ارائه تجربه فراموش‌نشدنی به مشتری به‌عنوان راهکارهای جذاب و کاربردی اشاره کرد.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مدیریت کسب و کار به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه:

3 راهکار جهت افزایش فروش در شرایط قرمز اقتصادی
اداره افراد بدقلق و سخت – 1
10 نکته برای اداره مذاکره دشوار در کسب و کار
عادت هایی که مانع پیشرفت تان هستند

 

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.