Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
نمونه اصول مکالمه و ترفندهای بازاریابی و فروش توسط فروشندگان تلفنی حرفه ای چیست

فروش تلفنی چیست و چند نکته برای ارتقاء فروشندگان تلفنی. فروشندگان تلفنی، متولی امر دشواری هستند. متولی تلاش برای فروش محصولات و خدمات سازمان به مشتریان، آن هم به طریق غیر حضوری و تلفنی. در این مقاله با مدیران نواندیش همراه باشید.

کافی است در شرایط مساوی، امکان موفقیت در «مذاکره­ ی حضوری» را با «مذاکره ­ی تلفنی» بسنجیم. یا امکان موفقیت در استفاده از فنون و مهارت های سخنوری و جلب توجه حضوری را با شیوه­ ی از راه دور آن. و امکان چانه زنی و اقناع و توافق حضوری را با شکل تلفنی آن و از طریق سیم­ های مخابرات با یکدیگر مقایسه کنیم.

می ببینیم که در همه­ ی این موارد، مواجهه­ ی رودررو با مشتری، یک نعمت بزرگ است. نعمتی بزرگ که فروشندگان تلفنی از آن بی بهره اند.

 

اما در فروش تلفنی چه می توان کرد؟

فروشندگان تلفنی چگونه می توانند بر موانع ناشی از این محرومیت فائق بیایند؟

بیشتر بدانید: تاکتیک های موثر در بازاریابی تلفنی

در مذاکره ­ی حضوری و به یمن دیدار مستقیم می توان سریعاً متوجه این موارد شد.  برایش برنامه ریزی کرد و مسیر مذاکره را بهبود بخشید ولی در تماس غیر حضوری چه می توان کرد؟

به نظر شما تفاوت بازاریابی تلفنی و فروش تلفنی در چه چیزی هست؟ در مقاله “بازاریابی تلفنی و فروش تلفنی چه تفاوت هایی دارند؟” به نکات مهمی در مورد این دو پرداخته ایم.

راه حل پیشنهادی: فروشنده باید دست بالا را بگیرد.

یعنی؛ به جای برنامه ریزی برای یک تماس تلفنی صرفاً موفق، برای یک تماس تلفنی متفاوت هدفگذاری و برنامه ریزی کند. بدین ترتیب، با در نظر گرفتن اثرات اجتناب ناپذیر عوامل محدود کننده، خودش را به سطح قابل قبولی از یک تماس خواهد رساند.

اما یک تماس متفاوت در فروش تلفنی چگونه شکل می گیرد؟

برای این مهم راه حل­ های متعددی می توان بر شمرد. در اینجا می­ خواهیم به دو مورد از اثربخش ترین راه حل­ ها اشاره کنیم:

1- پیدا کردن راهی برای برقراری یک رابطه متفاوت.

باید تماس تلفنی فروشنده با مشتری چنان پر انرژی و مثبت نگرانه و پر شور و حرارت باشدT که مشتری در هر حال و وضعی که هست با دریافت آن حجم از انرژی، علاقمند به گفتگو و گوش سپردن به توضیحات فروشنده بشود.

یک فروشنده تلفنی باید با حال خوب و نگرش مثبت مکالمه را آغاز کند. از این مهارت برخوردار باشد که با شنیدن لحن و تن صدای مشتری و برآورد کردن اوضاع و احوال روحی او مسیر مناسب برای گفتگو را پیدا کند. مسیری که شاید لازم باشد موقتاً قطع شده و به زمان مناسب تری در آینده موکول گردد. در چنین وضعیتی یک فروشنده تلفنی زیرک، همراه با یک عذرخواهی از مشتری و با کسب اجازه از او، برقراری تماس را به زمانی بهتر و اوضاع و احوالی مناسب­تر موکول می نماید.

 2- صرف زمان لازم و متفاوت برای هر کدام از مشتریان.

اینکه هر انسانی از خلقیات و روحیات و کنش و واکنش­ های خاص خودش برخوردار است، برای هر کس بی اهمیت باشد، برای فروشنده بسیار مهم است. زیرا فروشنده با ابعاد گوناگون شخصیت افراد سروکار دارد.

قرار است فروشنده ­ای از طریق تماس تلفنی به معرفی محصول یا خدمت مورد نظر برای مشتریان بپردازد. مشتریانی که برخی شان پیش از این هرگز مشتری سازمان نبوده­ اند. لازم است فروشنده با ارائه­ ی اطلاعات مناسب، توجه و رغبت او را به سوی سازمان و خدمت و محصول آن جلب کند.

این یعنی پیش از تصمیم برای گرفتن شماره­ ی مشتری، باید فروشنده­ ی تلفنی با خودش این قرار را بگذارد و آمادگی داشته باشد که انرژی و قوای خودش را به گونه ای مدیریت کند که بتواند مانند یک قهرمان مسابقات دو یا شنا، در تمام طول مسیر انرژی و توان خودش را به بهترین و اثر بخش ­ترین شکل ممکن صرف کند.

حال، با ترکیب دو راه حل فوق، می توانیم به نتیجه برسیم. که یک تماس تلفنی متفاوت از سوی فروشنده­ تلفنی، یعنی تماسی که از پیش برایش این گونه برنامه ریزی شده که پرانرژی و پرشور و حرارت باشد. این تماس باید در زمان مناسب شکل بگیرد. این شور و حرارت به نحوی هوشمندانه در زمان گفتگوی تلفنی منتقل شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط با مشتری به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه:

حذف عبارات نادرست در فروش تلفنی 1

حذف عبارات نادرست در فروش تلفنی 2

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.