Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
کاربرد فنون مذاکره می‌پردازیم. چگونه از فنون مذاکره در حل مشکلات استفاده کنیم.

در این مقاله از مدیرنو؛ به کاربرد فنون مذاکره می‌پردازیم. چگونه از فنون مذاکره در حل مشکلات استفاده کنیم. در ادامه با مدیران نواندیش همراه باشید. یکی از عادی‌ترین راه‌های برقراری ارتباط استفاده از فنون مذاکره می‌باشد. اگر با فنون مذاکره به اندازی کافی آشنایی داشته باشیم. می‌توانیم بهترین ارتباطات را با دیگران شکل دهیم و از کنار هم بودن لذت ببریم. دنیای مذاکره بسیار وسیع و گسترده است. یعنی به شکلی است که برای هر نوع ارتباطی و در هر موقعیتی کاربرد و حرفی برای گفتن دارد.

ما حتی زمانی که می‌خواهیم برویم سوپرمارکت محله و خرید کوچکی انجام دهیم. تا زمانی که با همسرمان در مورد مسائل مختلف زندگی صحبت می‌کنیم و دنبال راه‌حل هستیم و تا زمانی که مسئولین بلندپایه مملکت در حال چانه‌زنی با دیگر کشورها هستند در حال مذاکره هستیم.

 

استفاده از فنون مذاکره برای حل مشکلات

کاربرد فنون مذاکره چیست؟

راستش را بگویم، من هم اوایلش فکر می‌کردم که فنون مذاکره مختص مقامات سیاسی است. اصلاً این‌قدر کلمه‌ی سنگینی بود که نمی‌توانستم به‌درستی با آن ارتباط برقرار کنم. اما به‌سرعت برای من لذت‌بخش شد. چون مطالبی را یاد می‌گرفتم که زندگی شغلی و شخصی من را دگرگون کرد. به همین دلیل تصمیم گرفتم که دانسته‌های خودم را با شما نیز به اشتراک بگذارم. در مقاله فنون مذاکره با افراد قدرتمند بیشتر بخوانید.

تصور کنید که شما می‌خواهید خانه‌ای را بخرید. اما تابه‌حال هیچ کتاب مذاکره‌ای نخوانده‌اید و در کلاس‌های آموزش مذاکره شرکت نکرده‌اید.

ولی در مقابل مشاور املاک، اطلاعات خوبی از فنون مذاکره دارد. او یاد گرفته که روی علاقه‌مندی شما بیشتر تمرکز کرده و مانور دهد. احتمالاً شما علاقه پیدا می‌کنید که خانه را بخرید. تازه قسمت خوب ماجرا اینست که او، از ترفندهای غیراخلاقی استفاده نکند. شما که مذاکره نخوانده‌اید احتمالاً با اصل کمیابی آشنایی ندارید. مشاور شمارا در تنگنای زمانی که بخشی از ترفند کمیابی است می‌گذارد. احتمالاً بیشتر ترغیب خواهید شد که خانه را بخرید. چون احتمال دارد خانه را از دست بدهید.

پیشنهاد مطالعه: انواع روش های فروش محصول

او که مذاکره بلد است می‌تواند خانه بفروشد و مبلغ خوبی هم از شما هم دریافت کند. شما که مذاکره بلد نیستید احتمالاً به خواسته‌ی او تن بدهید. شاید یادتان برود که شما به‌جز او گزینه‌های دیگری هم دارید. احتمالاً تکنیک‌های تخفیف گرفتن هم بلد نیستید و نمی‌توانید آن‌قدر که باید مبلغ کمتری پرداخت کنید. درنتیجه شما پول بیشتری را پرداخت می‌کنید. و شخصی که مذاکره بلد است سود بیشتری را می‌برد. با مذاکره به‌راحتی میلیون‌ها تومان برای شما ذخیره می‌شود.

 

کاربرد های فنون مذاکره

 1. زوجینی که فنون مذاکره بلدند، احتمالاً رابطه‌ی بهتری هم دارند. آنها از پس مسائل ارتباطی که سرچشمه‌ی بسیاری از مشکلات می‌باشد، به‌راحتی برمی‌آیند.
 2. فروشنده‌هایی که مذاکره بلدند، بهتر و بیشتر می‌فروشند. اصول متقاعدسازی را بلد هستند. مشتری‌ها بیشتر به آنها اعتماد می‌کنند. چون راه و چاه را می‌دانند. البته به این منظور نیست که تظاهر کنند که آدمی هستند که می‌شود به آنها اعتماد کرد. مذاکره به ما یاد می‌دهد که آدم درست و سالمی باشیم و زندگی بهتری داشته باشیم. (در مورد این موضوع به‌طور مفصل صحبت می‌کنیم.)
 3. خریداری که مذاکره می‌داند احتمالاً پول کمتری برای اجناس پرداخت می‌کند. یا حداقل می‌تواند بیشتر به نفع خود کار کند.
 4. مدیری که مذاکره بلد است احتمالاً کارمندانی وفادارتر و محیط کاری هیجان‌انگیزتر و کاراتری خواهد داشت. تنش در بین آنها کمتر و کارمندان راحت‌تر باهم تعامل دارند.
 5. کارمند یا شخص جویای کاری که مذاکره می‌داند، احتمالاً پیشنهادهای بهتری را دریافت و بهتر می‌تواند توانایی‌های خودش را نشان دهد. برای اغلب ما، کل حقوقی که از یک شرکت دریافت می‌کنیم برای میزان درآمدی که می‌توانیم هنگام مذاکره با کارفرمای دیگر از آن برخوردار باشیم الگویی را تنظیم می‌کند. طبیعی ست که تفاوت درآمد دو نفر ربطی به مهارت‌ها و استعدادهای آن دو ندارد. درحالی‌که این موضوع به توانایی هر یک از آنها در مذاکره کردن ارتباط دارد.(کتاب مذاکره هوشمندانه اثر پتریک دولن)
 6. مادری که مذاکره بلد است. احتمالاً فرزندان او راحت‌تر به فرمان‌هایش گوش می‌دهند و زندگی آرام‌تری دارد.
 7. کشوری که مذاکره‌کنندگان قوی‌تری داشته باشد. قطعاً می‌تواند سرنوشت ملت خودش را تغییر دهد و سود بیشتری را عاید کشورش کند.

 

اما ناگفته نماند که بسیاری گمانه‌ها و توهمات بد هم در مورد مذاکره وجود دارد که به برخی از آنها اشاره خواهم کرد.

 1. متأسفانه خیلی از افراد فکر می‌کنند باید انسان بدطینتی باشید تا مذاکره‌کننده قابلی بشوید. درواقع افراد به این دلیل بدطینت شده‌اند که مذاکره‌کنندگان بدی بوده‌اند. آنها برای خواسته‌هایشان وابسته به بی‌رحمی و رفتارهای غیراخلاقی شده‌اند.
 2. مذاکره محل دعوا نیست. زمانی ما مجبور به دعوا می‌شویم که ندانیم چگونه مذاکره کنیم.
 3. مذاکره‌کننده حرفه‌ای به‌صورت ذاتی مذاکره‌کننده بوده‌اند. وقتی از مذاکره‌کنندگان حرفه‌ای در ارتباط با مسیری که برای تبدیل‌شدن به مذاکره‌کننده‌ی حرفه‌ای پیموده‌اند، می‌پرسید، اکثراً می‌گویند که ما در ابتدا نمی‌دانستیم چگونه مذاکره کنیم. با تمرین و یادگیری به این مهارت دست پیداکرده‌ایم.

 

درخواست در مذاکره

تا یادم نرفته این مطلب را هم بگویم که بسیاری از افراد هیچ‌گاه درخواست نمی‌کنند. باید به شما بگویم که درخواست کردن طلاست. خیلی از خواسته‌های شما تنها با درخواست کردن برطرف می‌شوند. در مقاله آموزش بازاریابی و فروش تلفنی از مدیرنو؛ مطالب بیشتری در این باره خواهید خواند.

 

اگر بلد نباشید درخواست کنید پول زیادی را از دست می‌دهید.

چند وقت پیش برای وب‌سایتم که ویدیوها و مقالات آموزشی بسیاری در حیطه مذاکره و ارتباطات در آن قرار داده‌ام، مشکلی پیش‌آمده بود. ظاهراً مشکلش جدی بود و خودم نمی‌توانستم حلش کنم. وب‌سایتی را پیدا کردم که بتواند مشکلم را حل کند. مطالعه وب‌سایتشان را شروع و بسته‌های فروش آنها برای حل مشکل وب‌سایتم را پیدا کردم. مبلغ به آنها پرداخت و بخشی از مشکل حل شد.

اما مسئله به همین سادگی نبود وب‌سایت دوباره به مشکل برخورد و مجبور شدم بسته‌ی افزایش امنیت وب‌سایت را هم از آنها خریداری کنم. اما قبل از اینکه وجه را به‌صورت آنلاین پرداخت کنم. یادم آمد که من می‌توانم درخواست کنم. پس به پشتیبانی آنها ایمیل زدم و درخواست تخفیف کردم. فقط یک درخواست ساده توانستم ۲۰ درصد تخفیف به جیب بزنم. یک ایمیل برای من زمان زیادی نگرفت. ولی صدها هزار تومان ارزش داشت.

پیشنهاد مطالعه: چگونه یک مذاکره موفق داشته باشیم

 

مزایای بادگیری فنون مذاکره

هنوز فکر می‌کنم که از مزایای مذاکره به شما کم گفته‌ام. پس بیاید کمی لیست قبلی را طولانی‌تر کنیم.

کسانی که مذاکره را یاد می‌گیرند توانایی غلبه بر بسیاری از مشکلات را به‌سادگی دارند و منافع ارزشمندی را به‌دست بیاورند.

 • آنان می‌توانند پول به‌دست آورند و پس‌انداز کنند.
 • می‌توانند از هر چه که می‌خواهند بیشتر به‌دست آورند. در تمام مراحل زندگی روابط سالم و سازنده‌ای ایجاد کنند.
 • می‌توانند بسیاری از سوءتفاهم ها، تضادها، مشکلات را برطرف و یا حداقل اثر مخرب آن را کاهش دهند.
 • می‌توانند بهتر از دیگران از کمک افرادی که مؤثر هستند و به آنها کمک کنند بهره بگیرند.
 • می‌توانند نه بگویند. از انجام کارهایی که دوست ندارند جلوگیری کنند.
 • می‌توانند در قرارداد بستن با اشخاص و سازمان‌های مختلف حرفه‌ای تر و مؤثرتر عمل کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.