۱۰ مورد از مهم ترین مهارت های بازاریابی

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram
10 مورد از مهم ترین مهارت های بازاریابی

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به ۱۰ مورد از مهم‌ترین مهارت ‌های بازاریابی می‌پردازیم. وقتی با افراد موفق در ارتباط باشید، یکی از جالب‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید اینست که سعی کنید مهارت‌ هایی که باعث موفقیت فرد در آن حرفه و آن نقش شده را تعیین نمایید.

این کار در حرفه بازاریابی جالب‌تر نیز هست زیرا بازاریابی در طول دهه گذشته بسیار تغییر کرده. بازاریاب‌های موفق می‌توانند ویژگی‌های بسیار مختلف و گسترده‌ای داشته باشند، اما ما در اینجا ۱۱ مورد از مهم‌ترین مهارت بازاریابی که بسیار پرکاربرد اند را شناسایی کرده‌ایم.

مهارت ‌های بازاریابی مهم و ضروری

به‌طورکلی، بازاریابان بسیار موفق امروز:

۱– بازاریابانی سودآور و درآمد محور هستند.

۲– مشتریان و بازارها را می‌شناسند.

۳– تجربه قابل ملاحظه‌ای را برای مشتریان به وجود می‌آورند.

۴– داستان سراهای بسیار خوبی هستند.

۵– همه‌چیز را امتحان می‌کنند و بر مبنای فرض و گمان پیش نمی‌روند.

۶– هرگز از کسب مهارت ها و ترفندهای جدید بازاریابی دست نمی‌کشند.

۷– از داده‌ها و اطلاعات برای تصمیم گیری استفاده می‌کنند.

۸– از کار کردن با تکنولوژی لذت می‌برند.

۹– کار خودشان را طبق برنامه مدیریت می‌کنند.

۱۰– بسیار خوب می‌نویسند.

۱۱– نتایجی خاص و قابل‌مشاهده ارائه می‌دهند.

۱-بازاریابی درآمد محور

بازاریابانی که می‌توانند محرک سود و درآمد باشند، در این حرفه رشد خواهند کرد. زیرا اکثر مدیران باور دارند که بازاریابان از اهداف تجاری شرکت جدا شده‌اند.

بررسی جدید انجام‌شده توسط گروه بازاریابی Fournaise نیز به این موضوع اشاره‌کرده است. ۷۸ درصد از مدیران اجرایی به‌طور اشتباه فکر می‌کنند که بازاریابی بر روی ایجاد رشد درآمدی متمرکز نیست و ۸۰ درصد از مدیران اجرایی باور دارند که بازاریاب‌ها از اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت جدا شده‌اندبازاریاب‌هایی که بتوانند تلاش خودشان را به بهبود درآمد مرتبط کنند، در چنین محیطی رشد خواهند کرد.

۲-بازار را بشناسید.

موفقیت یک سازمان به توانایی آن در درک بازار هدف خود بستگی دارد. بازاریابی که بتواند بفهمد مشتریان و رقبای او چه می‌کنند و همچنین بتواند این موضوع را به‌طور مؤثری بیان کند، دارای یکی دیگر از مهارت‌های بازاریابی است.

اینکه در کسب و کار به صدای مشتری تبدیل شوید، بسیار با ارزش است. بازاریابانی که بتوانند اطلاعات کیفی و کمی را درباره مشتریان جمع آوری کنند و این اطلاعات را به شیوه‌ای استراتژیک به مدیران ارائه دهند، بسیار با ارزش هستند.

نکته دیگر اینکه – این موضوع فقط به جمع آوری اطلاعات از طریق نظرسنجی‌ها مربوط نمی‌شود. مکالمات مستقیم با مشتریان معمولاً از نظرسنجی‌ها مهم‌تر و با ارزش‌تر هستند.

۳-تجربه قابل توجهی برای مشتریان ایجاد کنید.

امروزه اکثر بازاریابان موفق تجارب قابل توجهی را برای مشتریان ایجاد می‌کنند. به لطف اینترنت، حالا راه‌های بیشتری برای تعامل بین مشتری و برند وجود دارد. این تعاملات روزبه‌روز بهتر و غنی‌تر شده و ایجاد و مدیریت این تجارب از وظایف بازاریابی است. بازاریاب‌هایی که قادرند تجربه‌هایی منحصربه‌فرد برای مشتری ایجاد کنند، بسیار کمیاب‌اند و این مورد از مهارت بازاریابی مهم محسوب می‌شود.

در مقاله “بازاریابی اپل و ۱۰ درس کاربردی آن” از مدیران نواندیش، به نکاتی مؤثر و کاربردی از شرکت اپل پرداخته‌ایم.

۴-قصه گوی خوبی شوید.

بخش مهمی از ایجاد تجربه‌ای قابل‌توجه برای مشتریان، گفتن یک داستان خوب است. جلب‌توجه مشتری از همیشه سخت‌تر شده و توانایی قصه گویی یکی از مهارت ‌های بازاریابی به شمار می‌رود.

به همین دلیل بازاریابانی مانند سِت گادین معتقدند که داستان سرایی در رسیدن به یک بازاریابی موفق بسیار ضروریست. یکی از دلایلی که بازاریاب‌ها باید داستان‌سراهای خوبی باشند، این است که مشتریان با داستان‌های فوری و کوتاه بهتر ارتباط برقرار می‌کنند.

مهارت های بازاریابی

بسیاری از کمپین‌های بازاریابی موفق داستانی می گویند که مشتری به‌طور عاطفی با آن ارتباط برقرار  می‌کندبازاریاب‌هایی که می‌توانند از طریق کمپین‌های بازاریابی داستان‌های خوبی برای مشتری بگویند، در دنیایی که جلب مشتری در آن سخت و چالش بر انگیز است، بسیار با ارزش‌اند.

۴همه‌چیز را امتحان کنید، چیزی را فرض نکنید.

بسیاری از بازاریاب‌ها تصمیمات را بر اساس غرایز خود می‌گیرند، اما باوجود اطلاعات فراوان در دسترس آنها، نیازی به این کار نیست. بازاریاب خوب به ‌طور مداوم همه‌چیز را امتحان می‌کند، مانند کمپین‌های بازاریابی جدید، متن آگهی‌ها، قیمت گذاری و… تا به‌این‌ترتیب اطلاعات را به نتایج تجاری تبدیل کنند.

۵– هرگز از یادگیری دست نکشید.

بازاریابی با توجه به اینترنت و رفتار مشتری، به‌سرعت در حال تغییر است. این یعنی اینکه بازاریاب‌ها باید سریع‌تر از همیشه یاد بگیرند و مسئله ای ساده مانند یادگیری به مهارتی مهم تبدیل‌شده.

خوشبختانه، اطلاعات آنلاین فراوانی وجود دارد که می‌تواند در یادگیری شیوه‌های جدید بازاریابی به بازاریابان کمک کند. بسیاری از برترین بازاریاب‌های جهان به‌طور فعال آخرین داده‌ها و اطلاعات­شان را در وبلاگ خود قرار داده و یا در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌نندبه ‌طور مثال LinkedIn یکی از ابزارهای قدرتمند موجود برای دستیابی به دانش بازاریابی است.

موضوعاتی که اکنون باید یاد گرفته شوند عبارت‌اند از: شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوای، داده‌های کلان (big data)، و بازاریابی موبایلی.

کریگ روزنبرگ، متخصص در حوزه بازاریابی اهمیت یادگیری مداوم را این‌گونه بیان می‌کند: « تا آنجایی که می‌توانید یاد بگیرید. بازاریابی‌ای که شما در دانشگاه و یا در کتاب‌ها یاد می‌گیرید بسیار با بازاریابی واقعی فرق دارد. شما باید وبلاگ‌ها و مقالات متنوع را بخوانید، در آموزش‌های آنلاین و آفلاین شرکت نمایید تا مهارت‌های بازاریابی خود را ارتقا دهید. حتی مدیران بازاریابی نیز زمان زیادی را صرف یادگیری بازاریابی میکنند. شما هیچ‌وقت به‌اندازه کافی نمی‌دانید

۶– در هنگام تصمیم گیری از داده‌های مشتری استفاده کنید.

در حال حاضر  بازاریاب‌ها به حجم عظیمی از اطلاعات دسترسی دارند. درنتیجه، کمپین‌ها نیز قادرند مشتریان خودتان را بسیار بهتر و بیشتر از گذشته درک کنند.

در دهه‌های آینده، تقاضا برای بازاریاب‌هایی که یاد گرفته‌اند چگونه داده‌های مشتری را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنند، بسیار افزایش خواهد یافت. چه این داده‌ها تنها برای درک بازار مورداستفاده قرار گیرند و چه برای ایجاد کمپین‌های بازاریابی کارآمدتر و بهینه‌تر، بسیاری از کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.

داشتن زمینه‌ی آماری و درک ابزارهای تحلیلی مهارت‌های مفیدی در این زمینه هستند. فراموش نکنید که برخی از مهم‌ترین داده‌های مشتری از گفتگوهای رودررو با مشتریان به‌دست می‌آیند.

۷– یک تکنولوژیست بازاریابی شوید.

پیش‌بینی‌شده که در سال جاری بازاریابان بیشتر وقت خودتان را صرف تکنولوژی میکنند. یعنی اینکه بازاریاب‌هایی که کاربران حرفه‌ای برنامه‌ها و سیستم‌های بازاریابی رایج هستند، به‌شدت رشد خواهند کرد. البته این موضوع به این معنا نیست که شما حتماً باید برای رسیدن به موفقیت یک مهندس باشید، اما باید بتوانید به‌عنوان یک کاربر تجاری از این برنامه‌ها استفاده کنید.

تکنولوژی‌های بازاریابی که معمولاً استفاده می‌شوند عبارت‌اند از: سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، اتوماسیون بازاریابی، بازاریابی ایمیلی، تجزیه و تحلیل بازاریابی، و مجموعه‌ای در حال ظهور از تکنولوژی‌های بازاریابی آنلاین.

۸– کارهای خودرا بر اساس یک برنامه مدیریت کنید.

بازاریابان موفق از برنامه‌های زمان بندی شده استفاده میکنند تا مطمئن شوند کارهای خودرا به‌موقع و به‌طور کامل انجام می‌دهند.

بسیاری از فعالیت‌های سازمان‌ها دارای مهلت و ضرب‌الاجل زمانی هستند. مثلاً، کمپین‌های بازاریابی تاریخ‌های شروع و راه‌اندازی دارند که تمام افرادی که بر آن کمپین کار می ‌کنند، بر روی این تاریخ‌ها متمرکز شده‌اند.

بازاریاب‌های خوب از برنامه ریزی رو به‌عقب استفاده کرده و برنامه‌ای را ایجاد میکنند تا بتوانند کارهای خودتان را انجام دهند. آنها همچنین به تاریخ‌های راه اندازی و ارائه مقید بوده، و هر کاری می ‌کنند تا مطمئن شوند طرح خودرا به‌موقع ارائه خواهند داد.

۹– یاد بگیرید که چگونه بنویسید.

یکی دیگر از مهارت ‌های بازاریابی، مهارت نوشتن میباشد. بسیاری از بازاریاب‌ها اهمیت نوشتن را دست‌کم می‌گیرند، اما کپی رایت یکی از مهم­ترین مهارت‌هاییست که یک بازاریاب می‌تواند داشته باشد.

مهارت های بازاریابی

می‌توان گفت نوشتن پایه اساس اکثر کمپین‌های بازاریابی میباشد. از متن آگهی تا ایمیل و صفحات ورودی، همه به مهارت نویسندگی مربوط هستند و باید گفت که کپی رایت یک مهارت بنیادی و پایه هست که می‌تواند تأثیرات ژرفی بر روی نرخ تبدیل داشته باشد.

کپی رایت پایه و اساس بسیاری از ارتباطات داخلی نیز می‌باشد که بازاریاب باید در داخل شرکتش آنها را مدیریت کند.

۱۰– نتایج قابل شناسایی و خاص ارائه نمایید.

بازاریابی به‌گونه‌ای تکامل‌یافته که بازاریاب ‌ها باید نتایج خودرا ارائه دهند. امکان دارد نتایج مورد انتظارشان افزایش آگاهی نسبت به برند، راهنمایی دادن به مشتری و یا کسب درآمد باشد.

بازاریاب‌های موفق بر روی ارائه نتایجی متمرکز هستند که دارای سه ویژگی مشترک باشند. اولاً، نتایجی که ارائه می‌دهند به‌راحتی توسط کسب و کارها قابل شناسایی و درک میباشد. دوماً، آنها نتایجی را ارائه می‌دهند که بر روی کسب و کار، و معمولاً بر روی بخش درآمدی آنها تأثیر گذار هست. ثالثاً، آنها این نتایج را به طور ماهانه ارائه می‌دهند.

امیدواریم که مهارت‌های بازاریابی یادشده را در خود ارتقا داده و به نتایج مؤثری در کسب و کار خود دست یابید.

منبع : blog.topohq

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x