اهمیت آمیخته بازاریابی در چیست؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram
اهمیت آمیخته بازاریابی در چیست؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه اهمیت آمیخته بازاریابی چیست میپردازیم. در بخش بازاریابی مقالات زیادی درباره آمیخته بازاریابی (marketing mix) نوشته‌شده . صاحبان کسب و کارهای کوچک باید برنامه ریزی برای استراتژی‌های سازمان خودرا با توجه به آمیخته بازاریابی انجام دهند. دلایل بسیاری وجود دارند  که اهمیت آمیخته را نشان می‌دهند که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.

آمیخته بازاریابی درزمینه محصول دارای ۴p میباشد که عبارت‌اند از: محصول (product)، قیمت (price)، مکان (place) و ترفیع (promotion).

درزمینه خدمات دارای ۳p دیگر نیز هست که عبارت‌اند از: مردم (people)، فرایند (process) و شواهد فیزیکی (physical Evidence). علاوه بر این در سال‌های اخیر، بسته‌بندی نیز یک p مهم محسوب شده و گفته می‌شود که پنجمین p در آمیخته می باشد.

نکات زیر به روشن‌تر شدن اهمیت آمیخته بازاریابی کمک می ‌کند:

۱) آیخته بازاریابی کمک میکند که اجزای مناسبی انتخاب کنید:

به‌طورکلی P ها به‌طور ذاتی به یکدیگر مرتبط هستند. آمیخته بازاریابی شما باید تمام P های سازگار با یکدیگر را داشته باشد. قیمت باید با مکان و جایگاه قرار گیری محصول سازگار باشد. محصول باید با تبلیغات و یا ترفیعات سازگار باشد.

درنتیجه، وقتی‌که در حال ایجاد یک آمیخته بازاریابی هستید، اینها به زنجیره­ای از روابط قوی تبدیل می‌شوند. و سپس این روابط شمارا در طولانی‌تر کردن این زنجیره هدایت می‌کنند. هر وقت که شما به‌اضافه کردن یک ویژگی جدید یا تغییر چیزهای موجود فکر می‌کنید، باید به تصویر کلی نگاه کنید، این کار به شما کمک می‌کند که آمیخته بازاریابی خوبی برای محصول خودداشته باشید.

ارزش

۲) آمیخته بازاریابی به توسعه محصولات جدید کمک می‌کند:

وقتی به طراحی یک محصول موجود در بازار فکر می‌کنید، ایده‌های زیادی در رابطه با آن به ذهنتان خطور می‌کند که می‌توانند توسط شرکت شما طراحی شوند. قیمت گذاری، امکان دارد جایگاه و تبلیغ این محصول متفاوت باشد. بااین‌وجود، بازهم می‌توان آن را به‌عنوان یک محصول جدید رده‌بندی کرد.

۳)  به افزایش سبد محصول کمک می‌کند:

هر وقت خواستید عمق محصول (تعداد نمونه‌های مختلف محصول) و خط تولید یا طول محصول (تعداد کل محصولات تولیدشده) را افزایش دهید، باید تغییرات کوچکی در محصول ایجاد کنید.

در اصل، شما تغییرات کوچکی درآمیخته بازاریابی ایجاد می‌کنید. شاید تغییراتی در ویژگی‌های محصول، قیمت گذاری و تبلیغات احتمالی آن بدهید. درنتیجه با تغییرآمیخته بازاریابی و برخی از ویژگی‌های خاص، می‌توانید فروش محصولات خود را افزایش دهید.

۴) راهنمایی برای بهبود کسب و کار شما به‌حساب می‌آید:

شواهد فیزیکی یکی از مهم‌ترین P های موجود در آمیخته بازاریابی خدماتی هستند. گاهی از شواهد فیزیکی به‌عنوان یک عنصرِ متمایزکننده در بازاریابی خدمات استفاده می‌شود. مثلاً یک بیمارستان خصوصی و یک بیمارستان دولتی را در نظر بگیرید. بیمارستان خصوصی دارای اتاق‌های باشکوه و کارکنان شیک‌پوش است، اما بیمارستان دولتی این‌چنین نیست؛ بنابراین شواهد فیزیکی عنصری است که در بازاریابی خدمات تفاوت ایجاد میکند.

اگر صاحب یک رستوران یا یک طراح داخلی متوجه اهمیت آن شود، آنگاه طبیعتاً می‌تواند بر اساس آن اقدام کرده و شواهد فیزیکی کسب و کار خود را بهبود دهد و به این صورت مشتریان بیشتری به‌دست آورده و تجارت خودرا رونق بخشد.

اهمیت آمیخته بازاریابی فقط در یک P نیست و در تعداد بیشتری از آنها قابل مشاهده میباشد. افراد و فرایندها نیز برای سازماندهی و بهینه سازی کسب و کار شما مهم هستند و هر دو آنها می‌توانند شیوه و محیط کاری سازمان را بهبود دهند. ازاین‌رو، آمیخته بازاریابی راهنمای بسیار خوبی برای کسانی است که قصد دارند کسب و کار خود را بهبود ببخشند.

در مقاله “افراد در آمیخته بازاریابی چه نقشی دارند؟ ” از مدیران نواندیش، به این موضوع می‌پردازد که کارمندان نقش قابل‌توجهی در آمیخته بازاریابی علی‌الخصوص در کسب و کارهای کوچک برای ارائه خدمات و حفظ ارتباطات بازاریابی دارا می‌باشند و همچنین نقشی انکارناپذیر در ارتباط با مشتری بازی می‌کنند.

۵) در تفکیک و تمایز بخشیدن کمک می ‌کند:

وقتی شما آمیخته بازاریابی رقبا را در یک کسب و کار بررسی می‌کنید، باید بدانید که روش‌های مختلفی برای تمایز خودتان از دیگر رقبا وجود دارد. شاید رقبای شما تبلیغات ضعیفی داشته باشند و با تجزیه و تحلیل آنها، شما می‌توانید تبلیغات بهتری برای محصولات و کالاهای خودتان داشته باشید.

رقبای شما شاید جایگاه یا مکان نامناسب و ضعیفی را برای محصولشان انتخاب کرده و یا اینکه امکان دارد فرایند اشتباهی را انتخاب نموده و یا اینکه افراد اشتباهی را در مکانی اشتباه قرار داده باشند. تمام اینها می‌توانند به شما در طراحی یک آمیخته بازاریابی بهتر کمک کنند و درنتیجه مزیت و برتری رقابتی را برای شما به همراه داشته باشند.

۶) به پویایی بیشتر شما کمک میکند:

شرکتی که به خوبی برای هر چیزی آماده‌شده، باید آماده مواجهه با مشکلات و دردسرها نیز باشد. در طول رکود اقتصادی یا مشکلات دیگر، یک شرکت باید آماده واکنش بوده و شرکت باید ماهیتی پویا داشته باشد.

چنین شرکت­هایی باید محصولات، افراد، فرایندها، تبلیغات و تمام P ها را بهتر درک کنند. اگر بتوانند درک بهتری از این موارد داشته باشند، می‌توانند واکنش بهتری نشان دهند.

بنابراین، آمیخته بازاریابی می‌تواند از طرق مختلف برای یک سازمان حائز اهمیت باشد. بهترین قسمت اینست که، تجزیه و تحلیل و درک آمیخته بازاریابی یک فرایند طولانی مدت نیست و به‌آسانی قابل انجام است.

منبع : marketing91

پیشنهاد مطالعه:

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x