Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
اهمیت و اصول بازاریابی در عصر دیجیتال

در این مقاله از مدیرنو به اصول بازاریابی در عصر دیجیتال می‌پردازیم. اهمیت بازاریابی در عصر دیجیتال چیست. در گذشته زندگی بازاریابان بسیار راحت تر بود. در آن زمان در هر بازاری تنها تعداد کمی کانال تلویزیونی، چند ایستگاه رادیویی، تعداد انگشت شماری از مجلات پرفروش و یک یا دو روزنامه وجود داشتند. پیدا کردن مشتری آسان بود، فقط کافی بود بتوانید پیام خود را جالب و گیرا ایجاد کنید، و سپس می‌توانستید کالای مورد نظر خود را بفروشید.

اما حالا تعداد بسیار زیادی کانال تلویزیونی، میلیونها وب سایت، و صدها و شاید هزاران نرم افزار مختلف وجود دارد. بازاریابی هرگز کار ساده ای نبوده است، اما تکنولوژی باعث بسیار سخت تر شدن این کار شده است. و همین امر اهمیت فراگیری اصول بازاریابی را بیش از پیش نموده.

اهمیت و اصول بازاریابی در عصر دیجیتال

در گذشته بازاریابی یکی از نیازهای اساسی برای شناسایی کالا به دیگران بود و از مزایای برقراری ارتباط با دیگران به حساب می‌آمد اما اکنون برای تعامل با مشتری باید تجربه فراوانی داشته باشید. این بدان معنی است که ما باید بدنبال یادگیری مهارت ها و قابلیت های جدیدی من جمله اصول بازاریابی باشیم.

بازاریابی از سلسله اقداماتی نشأت می‌گیرد که هر بخش آن دارای قوانین خاص خود است. در مقاله “مفاهیم اولیه بازاریابی و انواع آن ” و “مبانی بازاریابی و برندینگ” از مدیرنو، به توضیحات در این زمینه می‌پردازد.

 4 اصل مهم از اصول بازاریابی :

1. اهداف کسب و کار خود را مشخص کنید (یکی از مهمترین اصول بازاریابی)

امروزه در عرصه بازاریابی تغییرات بسیاری رخ می‌دهد و همه در تلاش هستند خود را با این تغییرات و رویداد ها همگام کنند. در عین حال، هر بازاریاب حرفه ای برای پیشرفت کردن و همچنین ادغام رسانه در برنامه بازاریابی خود تحت فشار است.
اما یک استراتژی بازاریابی خوب به میزان واژگان جدید به کار رفته در آن بستگی ندارد، بلکه به چگونگی دستیابی به هدف مورد نظر وابسته است. در نتیجه، تعریف شما از قصد و هدفتان تأثیر زیادی بر موفقیت یا شکست شما دارد.

در مقاله ” با 5 قانون طلایی بازاریابی پیشرو شوید ” به قوانینی اشاره می‌شود که احتمالاً هیچ گاه تغییر نخواهند کرد. زیرا آنها به سختی در روانشناسی مشتری ریشه کرده و برای استراتژی های کسب و کار، توسعه ی محصول و خصوصاً برای رشد، پیامدهایی دارند که می‌توانند مجموعه شما را در بازاریابی پیشرو نمایند.

متأسفانه اکثر بازاریاب ها تمایل دارند روشی شبیه به «یکی برای همه چیز» ایجاد کنند. تا بتوانند از آن برای مجموعه بزرگی از برندها استفاده کنند. یا اینکه برای نشان دادن اهداف بازاریابی خود مدلی بسیار پیچیده طراحی می‌کنند. اما شیوه و اصول بازاریابی در اکثر کسب و کارها را می‌توان فقط با ارزیابی سه معیار ساده به دست آورد که عبارتند از: آگاهی، فروش، و حمایت (مثلا ارجاع یا پس فرستادن مشتریان).

 

برخی از برندها به خوبی شناخته شده نیستند، برخی دیگر در تبدیل آگاهی مردم به فروش دچار مشکل هستند و برخی هم باید بر روی بخش حمایت از مشتریان خود کار کنند. اگرچه تمام کسب و کارها باید هر سه معیار ذکر شده در بالا را داشته باشند، اما بهتر است بر روی یک هدف اصلی متمرکز شوید در غیر این صورت استراتژی شما موثر نخواهد بود.

2. برای شناسایی، ارزیابی و ایجاد فرصت های نو از تیم های خلاق استفاده کنید

کسانی که در زمینه بازاریابی فعالیت می‌کنند افرادی بسیار پر مشغله ای هستند. آنها باید بازار را به طور مداوم زیر نظر داشته باشند. فرصت های کسب و کار را شناسایی کنند. با افراد تولید کننده همکاری داشته باشند و کمپین های تبلیغاتی را اداره کنند. به نظر غیر منطقی می‌رسد که انتظار داشته باشیم آنها به مجموعه ای وسیع از تکنولوژی های پیشرفته و تاکتیک های جدید نیز آشنایی داشته باشند مخصوصاً که بسیاری از آنها کاربرد چندانی ندارند.

در نتیجه ضروریست که تیمی را برای شناسایی فرصت های نو و در حال ظهور، ملاقات با صاحبان کسب و کارهای جدید، و اجرای برنامه های آزمایشی به منظور ارزیابی توانایی های آنها اختصاص دهید. البته بسیاری از آنها شکست می‌خورند. اما آن تعداد اندکی که موفق می‌شوند تمام خسارات وارده را جبران کرده و از بسیاری جهات میتوانند به شما کمک کنند.

هنگامی که یک فرصت نو ظهور، در یک برنامه آزمایشی به خوبی اجرا شد، آنگاه می‌توان آن را تقویت کرده و به عنوان یک تاکتیک مناسب برای رسیدن به هدف هایی نظیر آگاهی، فروش و حمایت، در فرایند استراتژیکیِ عادی قرار داد.

 

3. استراتژی و نوآوری جدا از یکدیگر هستند

متأسفانه در بسیاری از سازمان ها، استراتژی و نوآوری معمولا در یک گروه قرار می‌گیرند. زیرا اینگونه تصور می‌شود که هر دو اینها توسط افراد باهوش انجام می‌شوند. در نتیجه هنگامی که شرکت ها به دنبال نوآوری می‌روند، اصولا بهترین افراد خود را به این کار اختصاص می‌دهند. افرادی که در کارهایشان موفق بوده و نتایج خوبی به دست آورده اند.

به همین دلیل، معمولاً تیم های نوآور از مدیران ارشد تشکیل شده. به دلیل اهمیت فراوان نوآوری برای آینده شرکت (و همچنین به دلیل نفوذ زیاد مدیران ارشد) معمولا منابع کافی در اختیار این تیم ها قرار می‌گیرد. آنها برای رسیدن به موفقیت در این تیم گماشته شده اند. و به هیچ عنوان شکست خوردن آنها قابل قبول نیست.

باید توجه داشت که استراتژی اساساً با نوآوری فرق دارد. یک استراتژی خوب باعث دست یابی و رسیدن به اهدافی خاص می‌شود. اما نوآوری بر ایجاد چیزهای جدید متمرکز است. و متأسفانه (حداقل در ابتدا) به خوبیِ روش های استاندارد عمل نمی‌کند. در حقیقت نوآوری در کسب و کار ریسک بالایی دارد.

بنابراین باید از همان ابتدا خود را برای شکست احتمالی آماده کنید. به همین دلیل است که شرکت های سرمایه گذاری در زمینه فن آوری انتظار دارند اکثر سرمایه گذاری هایشان با شکست مواجه شود. اما شکست نباید هزینه زیادی به همراه داشته باشد و به عبارتی باید کمترین هزینه ممکنه را در بر داشته باشد، تا بتوان منابع را به حداقل رساند.

در مقاله “ 6 اشتباه مرگبار بازاریابی ” از مدیرنو، شما را با 6 اشتباه  رایجی  آشنا می‌کنیم که اغلب بازاریابان حتی آنهایی که کاملا خود را حرفه ای می‌دانند در ملاقات های حضوری با خریداران مرتکب شوند.

4. در بازار خود یک سیستم مدیریت دارایی های دیجیتالی (Open Asset) ایجاد کنید

در گذشته توجه اصلی در بازاریابی و فروش ایجاد کمپین های تبلیغاتی گیرا و جذاب بود. این کمپین ها توجه مصرف کننده را به خود جلب می‌کرد. آگاهی آنها را نسبت به یک محصول خاص تحت تأثیر قرار می‌داد. هنگامی که توجه مشتریان احتمالی به سمت محصولات شما جلب می شد، می‌توانستید با استفاده از فروش مستقیم و تبلیغات برای خرده فروشی قرارداد خود را ببندید.

اما حالا این مدل دیگر کارایی ندارد. امروزه احتمال اینکه کمپین های تبلیغاتی منجر به فروش شوند بسیار کم است. بیشتر این امکان وجود دارد که منجر به یک جستجوی اینترنتی شوند که به این وسیله رفتار و نظرات مشتریان نسبت به محصولات شما قابل ردیابی بوده و رقبای شما این محصولات را مورد هدف قرار دهند.

برندهای موفق همانند یک سکوی پرتاب به سمت موفقیت هستند. وظیفه آنها چیزی بیشتر از مجاب کردن مشتری به خرید است. آنها باید این افراد را تشویق به مشارکت کنند. تمرکز و توجه به کارهای گروهی به ایجاد گروه های خلاق و فعال شتاب می‌دهد. در عصر دیجیتال، برندها فقط یک نام تجاری یا دارایی حقوقی برای بسط دادن نفوذ شرکت نیستند. بلکه مجموعه ای از باورها و اهداف هستند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

منبع: forbes

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.