Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
چگونه یک مدیر فروش موفق باشیم راز مدیر فروش

در این مقاله از مدیرنو؛ به اینکه چگونه یک مدیر فروش موفق باشیم می‌پردازیم. در ادامه به 5 راز حیاتی مدیریت فروش موفق اشاره خواهیم کرد. آخرین باری که شما به‌عنوان یک فروشنده سعی کردید تا ذهن مدیر فروشتان را بخوانید چه زمانی بوده. در فرآیند فروش، فروشندگان همیشه سعی می‌کنند تا فکر و ذهن مشتریان احتمالی را بخوانند. باید همین مسئله را در مورد مدیر فروشتان هم رعایت کنید. امکان دارد این موضوع درروند و فرآیند خاتمه فروش شما تأثیر گذار نباشد. اما پی بردن به ذهن مدیر فروش برای موفقیت طولانی‌مدت شما و همچنین کشف رازهای حیاتی در مدیریت فروش موفق می‌تواند بسیار مهم باشد.

 

چگونه یک مدیر فروش موفق باشیم

ما چندین نکته مهم که شاید در ذهن مدیر فروش وجود داشته باشد را برایتان آورده‌ایم. پنج رازی که در مدیریت فروش موفق نقش مهمی داشته و مدیر فروش آرزو می‌کند که شما آنها را بدانید. اما این موضوع را به شما نمی‌گوید به شرح زیر هستند:

 

راز  اول در مدیریت فروش موفق

مدیر فروش معمولاً به جستجوی دلیل میگردد

اگر شما به دلیل نیاز شدید به آزادی عمل و استقلال وارد فروش شدید، امکان دارد از مدیری که دائما از شما گزارش می‌خواهد، کانال‌های ارتباطی شمارا چک می‌کند و نکات و موارد خاص را به شما یادآور می‌شود، خوشتان نیاید. اما بیشتر مواقع، اشتباهی از مدیر فروش سر نزده و اشتباه از جانب شماست. اگر شما به‌طور مرتب سهم بازارتان را از دست بدهید یا کارهایی که نباید را انجام دهید، این وظیفه مدیر شماست که وارد عمل شده و به مشکل اصلی و اساسی پی ببرد.

ایجاد اختلال در روندهای کاری باعث به خطر افتادن جایگاه شما می‌شود. به‌طوری‌که، اگر آنها احساس کنند که شما توانمندی آموزش دیدن را ندارید، قطعاً باید به دنبال شغل جدیدی باشید. بازخورد و فیدبک مدیر فروش را بپذیرید. سعی کنید در برنامه فروش روزانه‌تان آنها را به‌کارگیرید. هرگاه آنها متوجه شوند که شما از پیشنهادات آنها پیروی می‌کنید و نسبت به جایگاه قبلی‌تان رشد کرده‌اید، قطعاً به شما آزادی عمل بیشتری خواهند داد.

مدیران فروش در پروسه‌های کسب‌وکار از اهمیت و جایگاه به سزایی در رشد و توسعه مجموعه برخوردارند. دراین‌بین نوع و شدت عملکرد این مدیران می‌تواند متضمن بقا یا شکست کسب‌وکار باشد. جهت آشنایی بیشتر با این موضوع، توجه شمارا به مقاله “ اصول مهم و اساسی در مدیریت فروش ” از مدیرنو، جلب می‌نماییم.

 

راز دوم در مدیریت فروش موفق

مدیر فروش فراموش می‌کند که خودش را در موقعیت شما قرار دهد.

افراد موفق در فروش اغلب اوقات به پست مدیریت ارتقا می‌یابند. جالب است که بدانید بااینکه آنها مراحل پیشرفت را پله‌پله طی کرده‌اند، اما اغلب مدیران فروش فراموش می‌کنند که از کجا شروع کرده و در حال حاضر کجا هستند. به‌طورکلی گذشته خودتان را به باد فراموشی می‌سپارند.

با این اوصاف، فروش و مدیریت دو مقوله کاملاً جدا از هم هستند. مدیران به‌جای اینکه تمام‌روز را صرف صحبت کردن با مشتریان احتمالی کنند، در حال بررسی اطلاعات و رهبری افراد هستند. شغل آنها دربرگیرنده کارهای اجرایی و برنامه‌های استراتژیک میباشد. که می‌تواند شور و هیجان کمتری نسبت به سروکله زدن با افراد مختلف داشته باشد. آنها برای موفقیت تک‌تک افراد خود مسئول بوده و باید به همه افراد تیم فکرکنند.

زمانی که در حال فکر کردن به شغل و آینده شغلی خود هستید، این را به خاطر داشته باشید که اگر شما علاقه‌مند به برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان احتمالی هستید، به دنبال پست و جایگاه‌های مدیریتی نباشید و از طرف دیگر اگر علاقه‌مند به مسائل استراتژیک هستید، مدیریت فروش می‌تواند جایگاه مناسبی برای شما باشد.

 

راز  سوم در مدیریت فروش موفق

مدیر فروش در جستجوی اعتمادبه‌نفس است.

اعتمادبه‌نفس شما می‌تواند یکی از دلایل استخدام شما باشد. در فروش، باور داشتن به توانایی‌هایتان امری حیاتیست، زیرا ازآنجایی‌که مدیر فروش شما همه‌چیز را می‌داند، در موارد به‌خصوص متوجه می‌شود که شما کم آورده‌اید و دیگر توانی ندارید. فروشندگان حرفه‌ای هم در کارشان شکست می‌خورند، اما آنها می‌توانند شکست را بدون آنکه دچار به هم ریختگی دائمی شوند، رد کرده و با باورهای درونی‌شان به خودشان کمک کنند.

 

راز  چهارم در مدیریت فروش موفق

مدیر فروش می‌داند که تک‌روی باعث افت تیم می‌شود.

شاید فکر کنید درصورتی‌که بیش از اهداف فروش را پوشش دهید، مدیرتان اجازه دهد تا از روش‌ها و راهکارهای خودتان استفاده کنید. اما آنها هرگز تمایلی به داشتن یک فرد تک‌رو در تیمشان را ندارند. زمانی که یک فروشنده از پیروی کردن عملیات استاندارد تیم امتناع می‌ورزد، قطعاً می‌تواند الگوی بدی برای دیگران محسوب شده و دیگر اعضای تیم هم با خودشان بگویند که اگر هرکدام ساز خودرا بزنند، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

تیم‌هایی که اعضای آن هرکدام کارِ خودشان را انجام داده و تک‌رو هستند، کار را برای مدیرشان سخت‌تر می‌کنند. به‌طوری‌که مدیر فروش نمی‌تواند تشخیص دهد چه کسی کارکرده و چه کسی کار نمی‌کند. در این حالت مدیر نمیتواند به‌طور دقیق فروش را پیش‌بینی کند. اگر شما کسی هستید که اطلاعات و کانال‌های ارتباطی خود را ذخیره نکرده و از برنامه‌های تیم پیروی نمی‌کنید، قطعاً به مدیر اجازه خواهید داد تا برای شما تفاوت قائل شود و این دقیقاً کاری است که هیچ‌کدام از مدیران علاقه‌ای به انجام آن ندارند.

زمانی که یک فرهنگ فروش سالم در محیط کسب‌وکارتان حاکم باشد، آنگاه می‌توانید استعدادهای فروش را جذب تیمتان نموده و تیم قدرتمندی تشکیل دهید. مقاله “8 راه برای ایجاد یک فرهنگ فروش مثبت” به شما نکات مؤثری را آموزش می‌دهد.

 

راز  پنجم در مدیریت فروش موفق

مدیر فروش می‌تواند اهداف فراموش‌شده را به شما یادآوری کند.

فکر می‌کنید اگر شما کارهایتان را به‌درستی و بدون خطا انجام دهید، مدیر فروش متوجه نمی‌شود که تمایل قلبی به انجام کارها ندارید؟ کاملاً در اشتباهید!.

حتی اگر از برنامه‌هایتان عقب نمانید، این موضوع برای مدیر فروش کاملاً واضح میباشد که چه زمانی علاقه و اشتیاقتان را ازدست‌داده. مدیران می‌توانند اشتیاق و آرامش شما در محل کار را حس کنند. شاید باورتان نشود که حتی از پشت تلفن هم این مسئله برایشان قابل‌درک است. آنها نحوه رفتار شما در طول جلسات را موشکافانه بررسی کرده و تغییرات رفتاری شمارا به خوبی و به‌سرعت درک می‌کنند.

اگر قصد دارید که به مدت طولانی یک مدیر فروش موفق باشید، باید این واقعیت را در نظر داشته باشید که شما همیشه در میان تمام فروشندگان خود محبوب باقی نخواهید ماند. راهی برای فرار از این حقیقت وجود ندارد که بالاخره مورد بی‌اعتنایی و بی‌توجهی برخی از فروشندگانتان قرار خواهید گرفت. مقاله  “ 5 دلیل که مدیر فروش را نفرت برانگیز نشان می‌دهد“، نکات مهمی را به شما یادآوری می‌نماید.

به‌جای اینکه منتظر بمانید که آنها به شما نزدیک شوند. سعی کنید از آنها در شرایط بحرانی درخواست کمک کنید. هرچه بهتر مدیر فروش را درک کنید، به مدت طولانی‌تری در شغلتان می‌مانید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

منبع: hubspot

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.