Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
4 عامل خطرناک در برقراری ارتباط موثر با دیگران

در این مقاله از مدیرنو به 4 عامل خطرناک در برقراری ارتباط موثر با دیگران می پردازیم. عوامل خطرناک برای ارتباط موثر با دیگران چیست؟ چگونگی برقراری ارتباط موثر؟ یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که باید یاد بگیریم، ارتباط موثر است. زیرا ما انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم و از طریق ارتباط موثر می‌توانیم با یکدیگر در تماس باشیم.

در این مقاله قصد داریم در مورد 4 عامل خطرناک و نبایدهای برقراری ارتباط موثر صحبت کنیم. نبایدهای یک ارتباط موثر، رفتارها و کارهاییست که اگر در ارتباط با دیگران انجام دهیم باعث سرد شدن رابطه و درنهایت از بین رفتن آن می‌گردد.

4 عامل خطرناک در برقراری ارتباط موثر با دیگران

1- انتقاد کردن

انسان‌ها کلاً از انتقاد بدشان می‌آید. همیشه در برابر انتقاد حالت تدافعی به خود می‌گیرند. اگر می‌خواهید ارتباط موثر و پایداری داشته باشید، تا آنجا که امکان دارد انتقاد نکنید. مگر مواردی که انتقاد سازنده باشد. نکته خیلی مهم در مورد انتقاد این است که، زمانی یک انتقاد سازنده و اثرگذار می‌باشد که به‌صورت ملایم بیان شود.

باران اگر نم‌نم ببارد در زمین نفوذ می‌کند. اگر تند ببارد بر روی زمین جاری می‌شود. انتقاد هم اگر ملایم باشد سازنده و تأثیر گذار است. اگر تند باشد چیزی جز حالت تدافعی و بازخورد تند طرف مقابل را به همراه ندارد.

یکی از تکنیک‌های خیلی موثر در انتقاد کردن، تکنیک همبرگری است. با این تکنیک می‌توانیم تندی انتقاد را از بین بریم و انتقاد را ملایم و سازنده کنیم.

در این تکنیک ارتباط موثر

  • نان اول: نکته مثبت یا تعریف و تمجید از طرف مقابل.
  • همبرگر: انتقاد (در مورد رفتار و عملکرد فرد انتقاد می‌کنیم نه خود فرد)
  • نان دوم: نقاط قوت و یا تعریف و تمجید از طرف مقابل.

مثال:

سعید تو نیروی فوق‌العاده خوب و پرتلاشی هستی اما بی‌نظمی تو در کارها به شرکت صدمه می‌زند با توجه به شناختی که از تودارم، مطمئنم می تونی این مشکل را برطرف کنی.

 

2- گوشه و کنایه زدن

گوشه‌کنایه زدن، زخم‌زبان زدن، متلک گفتن و کنترل نکردن زبان پیامدهای مخربی داشته و به‌طور مستقیم روی روان فرد مقابل تأثیر می‌گذارد. حتی باعث از بین رفتن خیلی از روابط وزندگی اجتماعی می‌شود. از همه بدتر این است که این رفتار در فرد، تبدیل به عادت شود و عواقب بدی همچون بی‌محلی اطرافیان، دوستان و آشنایان و دور شدن از آن‌ها را به همراه داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: یک تمرین کاربردی برای موفقیت در توسعه و رشد فردی در کسب و کار

3- ملامت و سرزنش کردن

فرض کنید 2 تا دوست دارید. دوست اول همیشه به شما انگیزه می‌دهد، شمارا تشویق و اگر اشتباهی از شما سر بزند به شما راهنمایی و کمک می‌کند تا موفق شوید. دوست دوم اگر اشتباهی کند در اکثر مواقع شمارا ملامت و سرزنش کرده و برچسب منفی می‌زند.

حال شما از کدام دوست بیشتر خوشتان می‌آید و دوست دارید با او در ارتباط باشید؟؟؟؟

جواب شما قطعاً دوست اول است.

ملامت و سرزنش دیگران عواقب بدی داشته و باعث می‌شود آن‌ها را از خود دور، اعتمادبه‌نفس آنها را بگیریم و درنهایت کاری کنیم از ما نفرت پیدا کنند. بنابراین اگر اطرافیانمان اشتباهی کردند آنها را راهنمایی کنیم نه سرزنش و ملامت.

 

4- تهدید کردن

یکی دیگر از عواملی که باعث از بین رفتن یک ارتباط موثر می‌شود تهدید کردن و با تهدید حرف زدن است. کسی که با تهدید با دیگران صحبت می‌کند کاملاً واضح است که مهارت‌های برقراری ارتباط موثر و متقاعدسازی دیگران را بلد نیست. می‌خواهد با اعمال تهدید و زور و جبر به خواسته‌هایش برسد.

نمونه‌ای از تهدیدهای روزمره:

  • مادری که فرزندش را تهدید می‌کند اگر تکالیف مدرسه را انجام ندهد شکایتش را نزد پدرش می‌برد.
  • مردی یا زنی که همسرش را تهدید می‌کند اگر فلان کار را نکند حق ندارد به خانه پدرش برود.
  • کارفرمایی که پرسنلش را تهدید می‌کند اگر فلان کار را انجام ندهند حق مرخصی رفتن ندارند.

 

به نظر شما آیا با این تهدیدها اوضاع بهتر می‌شود یا بدتر؟؟؟؟

ارتباط مثبت، واکنش مثبت و ارتباط منفی، واکنش منفی به همراه دارد بنابراین با رعایت کردن و انجام ندادن عوامل مطرح‌شده در این مقاله رابطه مثبت با دیگران ایجاد و پاسخی مثبت از دیگران دریافت کنید.

 

به نظر شما آیا با این تهدیدها اوضاع بهتر می‌شود یا بدتر؟؟؟؟

ارتباط موثر مثبت، واکنش مثبت و ارتباط منفی، واکنش منفی به همراه دارد بنابراین با رعایت کردن و انجام ندادن عوامل مطرح‌شده در این مقاله رابطه مثبت با دیگران ایجاد و پاسخی مثبت آر دیگران دریافت کنید. افرادی که مهارت برقراری ارتباط موثر را ندارند نمی‌توانند با طرف مقابل صحبت و منظورشان را بیان کنند و این عوامل تأثیر نامطلوبی روی فرد مقابل گذاشته و درنهایت این رابطه منجر به شکست می‌گردد. حالا که در مورد عوامل نامناسب در ارتباطات آگاه شدید، بد نیست مقاله “چگونه در برقراری ارتباط، دیگران را تحت تأثیر قرار دهیم؟ ” از مدیرنو، را مطالعه کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.