Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
نحوه برخورد با آثار منفی زندگی و چگونه با آثار منفی زندگی خود مقابله کنید

در این مقاله از مدیرنو؛ به نحوه برخورد با آثار منفی زندگی می‌پردازیم. چگونه با آثار منفی زندگی خود مقابله کنید. اگر در حال بررسی مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار زندگی خود هستید، تأثیراتی که منجر به شکل گیری جایگاه فعلی شما شده است، مردم و تفکراتی که به آن‌ها اجازه می‌دهید به زندگی شما بیایند، باید در قسمت بالای لیست قرار گیرد. به افراد و آثار منفی که در زندگی شما می‌گذارند توجه کنید و یاد بگیرید که چگونه با آنها مقابله کنید.

چگونه با آثار منفی زندگی خود مقابله کنید

هیچ‌گاه قدرت اثرگذاری را نادیده نگیرید چون اثرات محیط اطراف ما بر زندگی شخصی و کاری بسیار قوی است. بیشتر وقت‌ها ما حتی باور نداریم که به شدت تحت تأثیر قرار گرفته‌ایم زیرا عموماً تأثیرات در یک دوره‌ی زمانی طولانی توسعه می‌یابند. به عبارتی هیچ تغییری چه مثبت و چه منفی یک شبه در زندگی اتفاق نخواهد افتاد.

تأثیر دوست به دلیل نامحسوس بودن، یک نیروی قدرتمند ویژه است. اگر در اطراف شما کسانی هستند که هرچه به دست می‌آورند را خرج می‌کنند، وضعیت شما نیز مشخص است، احتمالاً شما هم تمام پول خود را خرج می‌کنید. اگر اطرافیان شما مطالعه نمی‌کنند، همچنین احتمالاً شما هم مطالعه نمی‌کنید. (به همین دلیل است که برای شناخت هر فردی می‌توان دوستان و نزدیکان وی را بررسی نمود) گاهی بعد از فراگیر و نمایان شدن تغییرات، خود را در حالی پیدا می‌کنیم که از خود می‌پرسیم چطور من به اینجا رسیدم؟ اگر می‌خواهیم به جایگاه مدنظر خود برسیم، نیازمند برنامه ریزی و مطالعه دقیق است.

نحوه برخورد با آثار منفی زندگی

با توجه به اهمیت این موضوع، بگذارید سه سؤال کلیدی ارائه کنم تا از خود بپرسید. احتمالاً آن‌ها به شما کمک می‌کند تا اطراف خود را بهتر آنالیز کنید.

1- در اطراف من چه کسانی هستند؟

به صورت ذهنی از افرادی که اغلب با آن‌ها در ارتباط هستید یادداشت‌برداری کنید. شما باید هرکسی که قادر است به طریقی تأثیرگذار باشد را بررسی کنید.

2- این افراد با من چه‌کار می‌کنند؟

این سؤال مهمی‌است. آن‌ها باعث می‌شوند من چه کاری انجام دهم؟ آن‌ها باعث می‌شوند چه چیزهایی بشنوم؟ آن‌ها باعث می‌شوند چه چیزهایی بخوانم؟ آن‌ها باعث می‌شوند چه جاهایی بروم؟ آن‌ها باعث می‌شوند به چه چیزهایی فکر کنم؟ آن‌ها با من چگونه صحبت می‌کنند؟ آن‌ها چه احساسی به من می‌دهند؟ آن‌ها باعث می‌شوند چه چیزهایی بگویم؟ شما باید بررسی‌هایی درباره چگونگی تأثیر گذاشتن مثبت و منفی سایرین در زندگی انجام دهید.

3- آیا خوب است؟

ممکن است همه افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید یک اثر مثبت و انرژی‌بخش و همچنین موارد بدی هم داشته باشند. هدف این است که یک نگاه هدفمند و از نزدیک داشته باشید. هر چیزی ارزش 2بار نگاه کردن را دارد، خصوصاً زمانی که درباره قدرت اثرگذاری است. هر دو خصلت (چه خوب چه بد) شما را به سمتی می‌برد اما فقط یکی از آن‌ها شما را به سمتی می‌برد که به آن نیاز دارید.

با چشم‌پوشی از تأثیر دیگران بر زندگی شما، کار راحتی خواهید داشت، چون دیگر نیازی به بررسی، موشکافی و حذف روابط تان ندارید. شخصی می‌گفت “من در اینجا زندگی می‌کنم اما فکر نمی‌کنم اهمیتی داشته باشد. من در اطراف این افراد هستم اما فکر نمی‌کنم به من آسیب برسانند” باید یک بار دیگر به حرف او توجه کنید و به خاطر داشته باشید که همه چیز مهم است! باید مطمئن شوید که کفه ترازو به سمت خوبی ها و کمک به رشد شما سنگین تر باشد، اما دقت کنید که در چنین بررسی هایی همانند دومینو  هر چیزی به چیز دیگر ختم می‌شود. شما باید به بررسی خود ادامه دهید تا دریابید آیا اطرافیان شما مقیاس‌ها را به سمت مثبت می‌برند یا منفی؟

هیچ‌گاه چشم‌پوشی بهترین سیاست نیست. فهمیدن و دریافتن بهترین سیاست است.

اجازه دادن به اینکه تأثیرات به زندگی ما شکل داده و اطرافیان مسیر زندگی ما را تعیین کنند، فشارها ما را درهم بشکند و اتفاقات ما را درگیر کند آسان است (دست روی دست گذاشتن و تسلیم شرایط شدن). اما مهم‌ترین سؤال این است: آیا به دنبال خواسته های خود هستیم تا کسی شویم که آرزویش را داریم؟

در اینجا 3 روش آمده است تا با اطرافیان و روابطی که ممکن است شما را به عقب بکشند دست و پنجه نرم کنید.

1-از اطرافیان دست بکشید.

این یک تصمیم ساده نیست، و چیزی نیست که آن را ساده بگیرید، اما در برخی موارد ضروری است. ممکن است مجبور شوید تصمیم سختی بگیرید تا اجازه ندهید اثرگذارهای منفی مشخص بیش از این شما را تحت تأثیر قرار دهد. می‌تواند انتخابی باشد تا از کیفیت زندگی شما محافظت کند.

پیشنهاد مطالعه: چگونه قاتل ترس هایمان شویم؟

تست سبک های مقابله با استرس لازاروس و فولکمن

2- ارتباطات خود را محدود کنید.

زمان بیشتری را برای تأثیرات مهم و زمان کمتری به تأثیرات کم اهمیت اختصاص دهید. برعکس عمل کردن ساده است، اما در دام گرفتار نشوید. به اولویت‌ها و ارزش‌های خود نگاهی بیاندازید. ما زمان کمی‌داریم. آیا ارزش ندارد که از آن هوشمندانه استفاده کنیم؟

3- حیطه اطرافیان خود را گسترش دهید

 پیشنهاد می‌کنم  بیشتر از بقیه بر روی این مورد تمرکز کنید. افراد موفق دیگری پیدا کنید که می‌توانید وقت خود را با آن‌ها سپری کنید. آن‌ها را به ناهار دعوت کنید (شما حساب کنید) و از آن‌ها بپرسید چه چیزی آن‌ها را بیشتر به موفقیت می‌رساند یا چه چیزی آن‌ها را موفق می‌کند. و این تنها درباره موفقیت‌های مالی نیست؛ می‌تواند درباره کسی باشد که می‌خواهد یاد بگیرد چطور ازدواج موفقیت‌آمیزی داشت باشد، پدر یا مادر بهتری باشد، از سلامت بهتری برخوردار باشد یا زندگی معنوی قوی تری داشته باشد.

در اینجا چند تفکر نهایی بر روی روابط و اثرها آمده:

زمانی که موفق می‌شوید، افراد موفق  بسیاری را به دور خود خلق و جذب می‌کنید. موفقیت، موفقیت می‌پروراند(همانند ضرب المثل پول پول می‌آورد)، بنابراین وقتی که موفق می‌شوید، حتی یک مرحله بالاتر از چیزی که الآن هستید، خواهید دید افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید هم خود را بالاتر خواهند کشید ( که سطح اطرافیان شما را نیز بالا می‌برد! ). این یکی از دستاوردهای هیجان‌انگیز موفقیت است.

افراد موفق زیادی در اطراف شما وجود دارند که به طرق مختلف می‌توانند به شما کمک کنند! اما افراد موفق عموماً سرشان شلوغ است! بنابراین، سخت ترین گام در ارتباط با افراد موفق و شلوغ شروع رابطه است. چون بعد از شروع رابطه آنها نیز خواهان ادامه و توسعه ارتباط با شما خواهند بود. البته همه این کار را نمی‌کنند اما اشکالی ندارد؛ فقط حرکت کنید و کسی را پیدا کنید که این کار را انجام دهد. با آن‌ها ملاقات کنید، آن‌ها را به ناهار دعوت کنید.

به اطرافیان خود کمک کنید تا آنها نیز به شما کمک کنند. از آن‌ها بیاموزید. آن‌ها را تماشا کنید. بگذارید تجارب آن‌ها شما را هدایت کند. اما به یاد داشته باشید، باید آن‌ها را دنبال کنید، چون آنها مسیر موفقیت را پیش از شما پیموده و با آزمون و خطاهای مسیر آشنا هستند و همین امر می‌تواند سرعت دستیابی به اهداف را برایتان بالا ببرد.

آیا افرادی اطراف شما هستند تا بتوانید بر آن‌ها تکیه کنید که صادقانه با شما صحبت می‌کنند؟

ما به افرادی نیاز داریم که حقیقت را به ما بگویند، حتی اگر منفی است. واقعیتی انکارناپذیر است. حقیقت ما را بالا می‌کشد و به جلو می‌برد. ما کسانی را در اطراف خود نمی‌خواهیم که فقط از خوبی‌ها یا چیزی که می‌خواهیم بشنویم بگویند. رشد یافتن در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود به این معنی ست که نیاز داریم به کل تصویر نگاه کنیم، هم به قوت و هم به ضعف نگاه کنیم. کسانی که تمام جوانب یک مسئله را ببینند تعادل خوبی از افراد اطراف خود دارند .

به دقت تعیین کنید که چه چیزی بر شما اثر می‌گذارد. از کلمه با دقت استفاده کردیم زیرا بسیاری افراد به چیزی که اجازه می‌دهند آن‌ها را تحت تأثیر قراردهد یا با کسانی که در ارتباط هستند توجهی ندارند. و با این حال یکی از مهم‌ترین روش‌هایی است که به زندگی ما شکل می‌دهد. ما باید در مورد کس یا چیزی که اجازه می‌دهیم در زندگی‌مان باشد بسیار دقیق باشیم تا به زندگی خود شکل دلخواه دهیم. به دنبال افراد یا اطلاعاتی باشید که شما را بالا می‌کشد و به شما مرحله‌ی بعدی را که برای حرکت  رو به جلو در مسیر خود نیاز دارید را نشان بدهد.

به خاطر داشته باشید اطرافیان شما باید شما را به سمت جلو ببرند، نه اینکه مانع پیشروی شما شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه تست های روانشناسی مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

منبع: success

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.