Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
چطور با مدیریت زمان صحیح از زمان جلو بزنیم

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به روش و نحوه مدیریت زمان و اینکه چطور با مدیریت زمان صحیح، از زمان جلو بزنیم میپردازیم. برای خیلی‌ها پیش‌اومده با تمام مشغله‌ای که دارن و کارهایی که انجام دادن، در پایان شب می‌بینن که هنوز کاری انجام ندادن! دلیل این اتفاق اینه که مدیریت زمان ندارن. در اینجا مدیریت زمان به روش ABCDE رو براتون شرح میدم اما اولین چیزی که نیاز دارین، زمانیه که باانرژی کامل بتونین به‌کارهاتون برسین.

چطور با مدیریت زمان صحیح، از زمان جلو بزنیم

 

روش و نحوه مدیریت زمان

صبح زود بیدار شدن

اولین پیشنهاد من اینه که صبح زود از خواب بیدار بشیم. راه حل صبح زود بیدار شدن هم کار پیچیده‌ای نیست، شب‌ها زودتر بخوابیم. بدن ما بین ۶ تا ۸ ساعت خواب نیاز داره. زمانی که این میزان رو خوابیده باشیم انرژی بهتری برای انجام دادن کارهای روزانه داریم. پس بهترین راه زود بیدار شدن، زود خوابیدنه.

برای خیلی‌ها خواب سرصبح یکی از بهترین لذت‌هاست و حاضر نیستن با چیزی عوضش کنن. به این افراد پیشنهاد می‌کنم درد را تبدیل به لذت کنن. فرض کنین به ما میگن فردا ساعت چهار صبح بریم شمال، خرجتونم با من. بیشتر افراد رأس ساعت ۴ با ساکشون آماده رفتن هستن و هیچ بهانه‌ای هم ندارن.

همیشه برای انجام هر کاری باید چرایی داشته باشیم. نیچه فیلسوف، شاعر، منتقد فرهنگی و آهنگساز آلمانی میگه: آن کسیکه «چرایی» برای زیستن داره، با هر «چگونه‌ای» خواهد ساخت.

داشتن هدف

پیشنهاد دوم من اینه که برای کارهایی که انجام میدیم هدف داشته باشیم. زمانی که هدفمند به سرکار بریم نتیجه بهتری هم از کارمون می‌گیریم. چرایی می‌تونه همون هدف ما باشه.

سرصبح که میشه اگه به خیابان نگاه کنین مردمی رو می‌بینین که باعجله به سمت محل کارشون میرن. اگه ازشون بپرسین هدف شما از اینکه سرکار میرین چیه، بیشترشون جواب میدن برای کسب درآمد، برای اینکه اموراتم بچرخه یا خرج زندگیم رو بدست بیارم.

دروغ هم نمیگن. ولی چرا بعضی‌ها پول بیشتری به‌دست میارن؟ چرا یه تعداد معدود، از کاری که انجام میدن خوشحال‌تر هستن و زندگی شادتری دارن؟

دلیلش اینه که برای کاری که انجام میدن، چرایی دارن و هدفمند کار می‌کنن. زمانی که از این افراد می‌پرسی چرا سرکار میری، جواب‌های متفاوتی دریافت می‌کنین. میگن امروز دارم میرم سرکار که فلان کار رو انجام بدم و چه اشتیاقی هم برای انجام دادن اون کار دارن. افراد موفق معمولاً برنامه‌ریزی روزانه و هفتگی دارن که در ادامه بیشتر توضیح میدیم.

بیشتر بدانید: 6 عادت روزانه برای موفقیت به روش میلیونرها

بهره برداری از مغز

بهترین کارایی مغز و بدن ما سرصبحه. «سحرخیز باش تا کام روا شوی». نکته اینجاست که مغز احساسی ما همین‌جوری بیکار ننشسته که ما با یک هدف، از خواب سر صبحمون بزنیم و بیدار بشیم.

مغز انسان از سه قسمت تشکیل‌شده:

  1. مغز منطقی: که حساب‌ و کتاب‌ها و تصمیمات هوشمندانه رو می‌گیره.
  2. مغز احساسی: همان‌طور که از اسمش پیداست کارهای احساسی و لذت بردن به عهده‌اش هست و تصمیماتی که همراه با احساسه رو می‌گیره.
  3. مغز ابتدایی: که کارش زنده نگه‌داشتن ماست.

مغز منطقی ما در اینجا تصمیم گرفته که زود از خواب بیدار بشه که ما به کارها و اهدافمون برسیم. اما مغز احساسی ما میگه بخواب و لذت ببر و این دو با همدیگه سر جنگ دارن. اگر مغز منطقی برنده بشه، طولی نمی‌کشه که شما مجدد برمی‌گردین حالت قبل و نمی‌توانین به‌راحتی از خواب بیدار بشین.

حالا باید کاری کرد که مغز احساسی هم لذت ببره. بهتره ببینیم از چه چیزی لذت می‌برین. اگه یک فنجان قهوه دوست دارین به مغز احساسی‌تان قول بدین اگه ۶ صبح بیدار بشه، بهش یه فنجان قهوه جایزه میدین و بعد از گرفتن جایزه میبینین که هر روز ساعت ۶ بیدار میشین.

پس نتیجه می‌گیریم که مغز منطقی با مغز احساسی‌مونو با همدیگه آشتی بدیم، اما فراموش نکنیم که ابتدا نیاز به یک هدف جامع داریم که عاشقش باشیم و جلوتر که میریم مغز احساسی‌مون هم از انجام هدفمان لذت میبره و حالا اگه صبح زود بیدار نشین اذیت خواهید شد.

با خرید این وقت‌ها برای خود و مدیریت‌ زمان میتونیم از زمان جلوتر باشیم. زمان اضافه میاریم و اونو میتونیم به گذراندن در کنار خانواده و مواردی که برایمان لذت‌بخشه بگذرونیم. اگر زندگی‌نامه آدم‌های موفق را مطالعه کنین، می‌بینین که همه‌ شون صبح زود از خواب بیدار میشن و برنامه‌ریزی روزانه دارن. 

در مقاله ” 5 راه ساده در برنامه ریزی هدف های زندگی” و “۳ طبقه‌بندی برای تفکرات روزانه ما” در مورد اینکه چه تفکراتی روزانه در مغز ما ایجاد میشه و چطور در تصمیم های ما تاثیر گذارن، به طور مفصل توضیح داده ایم.

چطور با مدیریت زمان صحیح از زمان جلو بزنیم

روزی چند دقیقه

برای زود بیدار شدن بهتره روزی چند دقیقه زودتر بیدار بشین تا بدنتون با این تغییر هماهنگ بشه. هر کاری رو اگه کوچک کنیم به ‌راحتی میتونیم انجامش بدیم.

هدف ‌گذاری

هدف بایستی کمبود داشته باشه. «ک» کوتاه‌مدت، «م» میان‌مدت، «ب» بلندمدت، «و» واضح و «د» دور از دسترستون باشه.

علاوه بر هدف بهتره برای کاری که انجام میدیم رسالت هم داشته باشیم. رسالت ما می‌تونه این باشه که در محل کارمون کاری کنیم که مشتریانمون همیشه خوشحال باشن. اونوقت هدفمون رو بر اساس رسالتمون می‌تونیم بنویسیم.

ابتدا اهداف بلندمدت و بعد اهداف کوتاه‌مدت و در نهایت اهداف میان‌مدت رو می‌نویسیم. میان‌مدت رو می‌تونیم خردش کرده و به هفتگی و روزانه تبدیلش کنیم. بهتره اهدافمونو به ‌صورت هفتگی در دفتر برنامه‌ریزی‌مون بنویسیم و اهداف روزانه رو بر اساس اهداف هفتگی تنظیم کنیم.

مدیریت زمان به روش برایان تریسی

برایان تریسی، برای مدیریت زمان روش ABCDE را پیشنهاد می‌کنه. به این صورت که در دفتر برنامه‌ریزی روزانه مون باید به کارهامون اولویت بدیم که ابتدا به کارهای مهم‌تر برسیم که اینجا کارهای مهم‌ترو با A علامت‌گذاری می‌کنیم.

  • A برای کارهایی که خیلی مهم و اورژانسی هستن و انجام ندادنش پیامد منفی داره. مثل قرار ملاقات، دستوراتی که رئیس میده.
  • B برای کارهای مهمی که فوریتی ندارن و می‌تونیم عقب بندازیم. مثل سمینارها، گزارش دادن و ورزش کردن.
  • C کارهایی که انجام دادن و ندادنش پیامدی نداره و انجامش معمولاً مفرحه، مثل صحبت با همکاران، چک کردن پیام‌های شخصی.
  • D کارهایی که می‌تونین به دیگران بسپارین که براتون انجام بدن.
  • E برنامه‌ای که باید از بین ببریدش. این رو در دفترتون می‌نویسین و علامت می‌زنین که دیگه انجامت نمیدم و خوبی نوشتنش اینه که دیگر مغز شما درگیر انجام دادنش نیست و از شما انرژی نمی‌گیره.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه:

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.