013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

عمومی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله مهارت‌ ارتباطی چگونه به پیشرفت ما کمک می کنند؟ می خوانید:

مهارت های ارتباطی

در این مقاله از مدیرنو؛ به اینکه مهارت ‌های ارتباطی چگونه به ما کمک می‌کنند می پردازیم. در ادامه به انواع مهارت ارتباطی در زندگی خواهیم پرداخت. یکی از رازهای پیشرفت افراد موفق مهارت‌ ارتباطی آنهاست. آنها در دیدن کلیه موقعیت‌ها و افراد اطراف خود تیز حس هستند. به‌نحوی‌که از قبل کاملاً آگاهانه افراد موردنظر خود را شناسایی کرده و با در نظر گرفتن خصوصیات آنها اقدام به معرفی حرفه‌ای خود می‌کنند.

افراد موفق به این مهم آگاه هستند که برای پیشرفت خود باید گستره‌ای از ارتباطات مؤثر داشته باشند و به گفتگوهای سرنوشت‌ساز اعتقاد کامل دارند. در این مقاله به تعدادی از نکات مهم که این افراد برای توسعه روابطشان از آنها استفاده می‌کنند اشاره خواهم کرد.

 

معرفی انواع مهارت های ارتباطی در زندگی

معرفی درست خودتان

اولین مهارت ‌ارتباطی ، معرفی درست خودتان می‌باشد. یاد بگیرید خودتان را درست معرفی کنید. در برخورد با افرادی که در آینده شما ممکن است تأثیر گذار باشند، همیشه این سؤال را از خودتان بپرسید که چرا آن فرد باید علاقه داشته باشد که با من ارتباط برقرار کند؟
باید این نکته را در نظر بگیرید که در معرفی خودتان به موارد ارزشمندی که دارید و به ارزش‌هایی که می‌توانید خلق کنید اشاره‌کنید. تا در ذهن طرف مقابل ماندگار شده و وی را ترغیب به برقراری ارتباط با خود کنید. درصورتی‌که فرد موردنظر هیچ‌گونه شناختی نسبت به شما ندارد، باید بداند که شما چه‌کاره هستید و چه کمکی می‌توانید به او بکنید. بنابراین تنها گفتن اسمتان کافی نیست بلکه کم‌اهمیت‌ترین مورد گفتن اسم خودتان می‌باشد. مخصوصاً وقتی‌که زمان کمی برای معرفی خوددارید.

پس برای افزایش مهارت ارتباطی خودتان، زمان بگذارید و برای خودتان یک یا چند متن معرفی طراحی کنید.

مقاله “ارتباطات چه نقشی در زندگی ما دارند؟” از مدیرنو را از دست ندهید.

 

مهارت ارتباطی بعدی، کارت ویزیت

داشتن کارت ویزیت می‌باشد. تهیه کارت ویزیت علاوه بر کمک به برند سازی می‌تواند یادآوری خوبی برای شما و کسب‌وکار باشد. دقت کنید که طرح مناسب و منحصربه‌فردی برای کارت ویزیت خود داشته باشید. به‌گونه‌ای که فرد با یک نگاه به‌کارت، حتی اگر لوگوی شمارا هم نبیند، بتواند حدس بزند که کارت ویزیت مربوط به چه فرد یا شرکتی هست. به‌عبارت‌دیگر، طرح کارت ویزیت شما باید تا حد زیادی شبیه به شما و یا طراحی و دیزاین کسب‌وکار باشد. درواقع کارت ویزیت شما باید نسخه کوچکی از کسب‌وکار شما باشد.

 

خوش‌تیپ و خوشبو باشید

مهارت ‌ارتباطی دیگر، خوشتیپ و خوشبو بودن است. مطمئناً برای شما پیش‌آمده که فرد خوش‌صورت و خوش‌تیپی را دیده باشید. بدون اینکه شناختی نسبت به او داشته باشید و یا با او حرفی زده باشید، این باور رادارید که وی انسان باهوش، خوش‌اخلاق و با ویژگی‌ها و صفات خوبی است. درصورتی‌که به‌واقع ممکن است چنین نباشد. این اثر را اثر هاله‌ای میگویند.

حالا که از اثر هاله‌ای باخبر هستید، متوجه اهمیت خوش‌ظاهر بودن و خوشبو بودن و مخصوصاً خوش‌بو بودن دهان در ارتباط رودررو با افراد می‌شوید. این نکته را حتماً در دیدار با افراد تأثیرگذار زندگی‌تان در نظر بگیرید مخصوصاً در دیدار و برخورد اولیه.

 

مهارت ارتباطی همگام بودن

با دیگران همگام باشید

مهارت‌ ارتباطی دیگر، اگر ملاقات مهمی دارید تا حد امکان سعی کنید راجع به فرد اطلاعات جمع‌آوری کنید. به‌طور مثال راجع به نحوه صحبت کردن. از قبیل: سرعت صحبت کردن، تن صدا و استفاده از واژه‌های خاص و یا حتی نوع لباس پوشیدن او. بعد از جمع‌آوری اطلاعات، تا حد ممکن به‌طوری که مصنوعی به نظر نیاید، خود را شبیه به فرد موردنظر جلوه دهید. اصولاً ضمیر ناخودآگاه افرادی که شبیه به ما باشند را دوست دارد.

 

در این مهارت ارتباطی پیش از وقوع آماده‌ باشید

پیش از صحبت کردن با فرد موردنظر و حتی پیش از تعیین قرار ملاقات، آمادگی صحبت کردن با او را داشته باشید. چه‌بسا ممکن است به‌طور اتفاقی و در مکانی غیر از مکان تعیین‌شده با او مواجه شوید، پس بهتر است همیشه بارها و بارها آن را تمرین و نقشه راه را داشته باشید.

 

مهارت ارتباطی تجسم

تجسم کنید. برای تمرین آمادگی در برخورد با افراد تأثیرگذار زندگی‌تان، بعد از طراحی متن معرفی و سخنانی که قرار است بگویید، چشمان خود را ببندید و گفتگوی خود را با او در ذهنتان تجسم کنید. این کار را بارها و بارها انجام دهید. تا هم از استرس شما کم شود و هم تسلط کافی در اجرای برنامه خود را داشته باشید.

 

لیستی از افراد مهم داشته باشید

در این مهارت ارتباطی نام افرادی که می‌توانند در زندگی و کار شما تأثیرگذار باشند را لیست کنید. خصوصیات آنها را بشناسید و برای برخورد با آنها نقشه بکشید. یادتان باشد ارتباط صحیح حتی با یک نفر از افراد موردنظرتان می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. بادگیری مهارت‌ های ارتباطی ، سرمایه‌گذاری منحصر به فردی برای شما خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مهارت های ارتباطی به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه: ۳ گام نهایی در راه اندازی کسب و کار جدید

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.