Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
هدف گذاری هوشمندانه و اسمارت چیست

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه هدف گذاری هوشمندانه و اسمارت چیست و چگونه به‌طور هوشمندانه هدف گذاری کنیم می‌پردازیم. دستیابی به موفقیت نیازمند تغییر در عادت‌های روزانه و روتین انسان‌هاست. نتیجه هدف گذاری یا بهتر بگوییم، آینده هر شخصی از روی عادات روتین روزانه‌اش قابل پیش بینی ست. کافیست گرافی از چگونگی عملکرد روزانه افراد را در طول یک ماه ملاحظه کنید، قطعاً با قطعیت زیادی می‌توان اذعان داشت که فرد موردنظر می‌تواند به اهدافش دست یابد یا خیر.

 

هدف گذاری هوشمندانه و اسمارت چیست

سال قبل همین موقع چه حسی نسبت به‌پایان سال داشتید؟ نسبت به نتایج آن؟ اگر امسال هم همان حس را تجربه کردید، یعنی احساس می‌کنید که سال خوبی را پشت سر نگذاشتید و به اهداف خود نرسیدید باید بگویم علاوه بر اینکه پیشرفت نکردید، پس رفت هم داشتید! چرا؟ چون قطار زندگی در حال حرکت بوده و اگر شما به سمت جلو و رشد خود پیش روی نکنید، قطعاً پس‌روی خواهید داشت. یادمان باشد حالت بینابین نداریم.

 

چگونه به طور هوشمندانه هدف گذاری کنیم؟

برنامه ریزی

قبل از اینکه وارد برنامه ریزی برای سال جدید شویم باید پیش زمینه‌ای را آماده کنیم و آن‌هم جمع بندی سال گذشته است. این کار خیلی ضر.ریست مانند اکسیژن برای ادامه حیات! جمع بندی یا همان ارزیابی برای ما راهی را که طی کردیم به‌صورت شفاف روشن خواهد کرد!.

کجا کم گذاشتیم. کجا بیش‌ازاندازه گیر کردیم؟ چه‌کاری را انجام دادیم که نباید انجام می‌دادیم. چه‌کاری را انجام ندادیم که باید اتفاقاً انجام می‌دادیم. این ارزیابی همانند امتحانات پایان سال دانش آموزان میباشد. هیچ دانش آموزی بدون ارزیابی آن چیزهایی که یاد گرفته نمی‌تواند به مرحله بالاتر برود چه رسد به اینکه بخواهد برایش نقشه هم بکشد.

با این ارزیابی بایدها و نبایدهای سال جدید تا حدودی مشخص می‌شود! حالا وقتش است برای سال جدید هدف گذاری کنیم! اما همین هدف گذاری باید چطور انجام شود؟ فرقی نداره چه در حوزه کاری و چه شخصی، یعنی چه بخواهید وزنتان را کم کنید و چه بخواهید فروش را افزایش دهید باید اهداف مکتوبی داشته باشید.

چرا مکتوب؟ بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه شیکاگو انجام شده تنها 3% افراد، اهداف مکتوبی دارند. نوشتن اهداف به‌خودی‌خود می‌تواند احتمال دستیابی به آنها را افزایش دهد.

 

هدف گذاری هوشمندانه و اسمارت

هدف گذاری هوشمندانه و اسمارت روش‌های متنوعی دارد که در این فرصت کم مجال بازگویی اونها نیست! در سال 2006 بر اساس تحقیقی که در مجله معروف Men’s Health انجام شد، 71%  از افرادی که برنامه ورزشی تدارک دیده بودند، ظرف زمان کوتاهی (غالباً یک ماهه) برنامه خود را کنار گذاشتند. هدفی که در موردش تحقیق شد، هدف خیلی سخت و پیچیده‌ای نبود، بلکه فقط یه هدف روتین که به‌راحتی هم توسط 71% کنار گذاشته شد!

همین ثابت می‌کند اگه برای سال جدید هدف گذاری کنید، 71% احتمال داره هیچ وقت به آنها نرسید.

اجازه دهید نقل قولی هم از دارن هاردی خدمتتان بازگو کنم. به نظر دارن هاردی 27% از افراد در هفته اول دست از اهدافشان برمی‌دارند و 50% هم ظرف مدت یک ماه اهدافشان را رها می‌کنند.

 

موانع دستیابی به اهداف

چرا ما با این شدت دست از اهدافمان برمی‌داریم؟ در ادامه می‌خواهم از 6 مانعی که باعث می‌شوند به اهدافمان نرسیم یا به‌راحتی دست از تلاش برداریم، صحبت کنم.

 

1- بیشتر از چیزی که فکر می‌کردیم طول می‌کشد.

آدمی همیشه با معضل نتیجه خوری مواجه بوده، یعنی افراد به دنبال نتایج کوتاه مدت هستند و به همین دلیل هم هست که برنامه‌ها و راهکارهای بلندمدت عمدتاً با شکست مواجه می‌شوند.

 

2- سخت‌تر از آن چیزی که فکرش را می‌کردیم بود.

توجه داشته باشید پیشرفت و توسعه همیشه سخت بوده و هست. عموماً افراد در هدف گذاری‌ها چالش‌های دستیابی به اهداف خودشان را سهل انگارانه تدوین می‌کنند و همین نگاه بیش‌ازحد مثبت آنها یکی از دلایل اصلی دلسرد شدنشان میباشد. از طرفی همیشه مسیر موفقیت و پیشرفت به دلیل نیازمندی به مهارت‌های بسیار، مسیری کم تردد و خلوت‌تر بوده و هست.

 

3- اما گرفتاری‌های دیگری نیز داریم.

اینکه اهداف تدوین و مشخص‌شده تا چه اندازه جزء اولویت‌های اصلی افراد قرار می‌گیرند نیز اهمیت زیادی دارد. زمانی که اهداف تعیین شده از اهمیت زیادی در مقابل امور دیگر زندگی ما برخوردار نباشند، مسلماً توانایی دوام آوردن در امور روتین زندگی ما را نخواهند داشت، خصوصاً زمان‌هایی که با ترافیک‌های کاری مواجهیم.

 

4- پاداشی را که منتظرش بودیم را دریافت نکردیم.

واگذاری و شرطی سازی دستیابی به اهداف به عوامل بیرونی، بزرگ‌ترین اشتباه در هدف گذاری میباشد. چون عوامل خارجی عموماً در کنترل ما نیستند و زمانی که چنین محرک‌های بیرونی را از دست بدهیم. قطعاً انگیزه‌ای برای ادامه مسیر و دستیابی به اهداف نخواهیم داشت. واگذاری رسیدن به اهداف به محرک‌های بیرونی همانند تکیه دادن نردبانی به دیوار است. تا زمانی نردبان در وضعیت مطلوبی قرار دارد که دیوار از ایستایی خوبی برخوردار باشد، اما به‌محض بروز مشکل در دیوار و از بین رفتنش، قطعاً نردبان (اهداف) نیز واژگون خواهد شد.

 

5- احساس برنده بودن پیش از موعد مقرر

حس ارضا شدن افراد با یکدیگر متفاوت میباشد. عموم افراد با ظاهر شدن اولین نشانه‌های موفقیت، کم‌کم  از شدت تلاش‌هایشان کم می‌کنند. زمانی متوجه وخامت داستان می‌شوند که کاملاً از اهداف خود جا مانده اند.

 

6- ادامه دادن تلاش‌های ابدی

اینکه مجبوریم برخی از اهداف زندگی‌مان را شاید تا همیشه ادامه دهیم نیز یکی از علل نرسیدن به اهدافمان است. مثلاً در حوزه اهداف سلامت، می‌توانیم ورزشی مداوم و همیشگی را برای رسیدن به زندگی بانشاط کهنسالی ادامه دهیم. (که مسلماً این هدف مقطعی و کوتاه مدت نیست) تبیین چنین اهدافی، مستلزم عزمی راسخ و پیگیرانه بوده و همین همیشگی بودن این اهداف باعث دلسرد شدن افراد می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.