013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله چطور برای ترک زود هنگام محل کار اجازه بگیریم؟ می خوانید:

نحوه اعلام ترک زود هنگام کار اجازه بگیریم

در این مقاله از مدیرنو؛ به نحوه اعلام ترک زود هنگام و پیش از موعد محل کار میپردازیم. چطور برای ترک زود هنگام محل کار اجازه بگیریم؟  بعضی مواقع نیاز دارید تا محل کارتان را زودتر ترک کنید. در بسیاری از موارد یک سرپرست کاردان، با توجه به مشروع، مهم و فوری بودن درخواست شما برای رفتن زود هنگام محل کار و یا دیرتر حاضر شدن موافقت می‌کند.

 

نحوه اجازه گرفتن و اعلام ترک زود هنگام و پیش از موعد محل کار

عوامل متعددی مانند فرهنگ‌سازمانی، ارتباط شما با سرپرست، سابقه کاری، حضور و وقت‌شناسی شما و … بر بازخورد کارفرمای شما در قبال ترک زود هنگام محل کارتان تأثیرگذار خواهد بود. برای مثال بعضی از کارفرمایان انتظار دارند که کارمندان تا دیروقت در محل کار حضورداشته باشند تا تعهد کاری خود را اثبات کنند. در حالی که بعضی دیگر کارمندان را تشویق می‌کنند که در زندگی کاری و شخصی خود تعادل برقرار کنند.

به‌طورکلی، کارمندانی که در محل کار از نگاه سرپرستان و کارفرمایان دارای تعهد کاری بالایی هستند، موردتوجه ویژه‌ای قرارگرفته و در برخی از موارد امتیازات خاصی دریافت می‌کنند. در مقررات و سیاست‌های شرکت هم ممکن است قوانینی برای غیبت‌های موجه اختصاص پیدا کند.

بااین‌وجود کارکنانی که از کار گریزان هستند و بدون دلیل موجه محل کار را زودتر از ساعت مقرر ترک می‌کنند، معمولاً برای قبول شدن درخواست‌های خود با مشکل مواجه می‌شوند.

در ادامه راه‌ها و نکاتی برای قبولی درخواست شما جهت ترک زودتر از موعد محل کار آورده شده:

 

نکاتی در خصوص درخواست از سرپرست و مدیر

چگونگی درخواست ترک زود هنگام محل کار تأثیر زیادی در قبول و یا رد درخواستتان دارد. بهترین رویکرد این است که به‌جای یک اطلاع‌رسانی ساده و سریع در مورد اینکه شما زودتر محل کار را ترک خواهید کرد، آن را به شکل یک درخواست بیان کنید.

اعلام این موضوع که ادامه‌ی کار شما در غیابتان چگونه انجام می‌شود هم می‌تواند کمک زیادی کند. ارائه مهلت انجام کارهای باقی‌مانده به مدیر اطمینان می‌دهد که غیبت شما کمترین تأثیر را خواهد داشت. در صورت لزوم ذکر کنید که می‌توانید در خانه نیز یک سری از کارها را انجام دهید. یا قصد دارید که روز بعد زودتر سرکار حاضر شوید.

همچنین توجه داشته باشید که چه زمانی درخواست می‌دهید. اگر هفته‌ی آرام و نرمالی در محل کار دارید، احتمال قبول آن بیشتر است. از درخواست کردن در مورد ترک پیش از موعد کار زمانی که کارفرما و تیم کاری شما تحت استرس‌اند، بپرهیزید.

 

دلایل و بهانه‌های موجه برای ترک زود هنگام محل کار

هرچند بهانه‌هایی موجه و ناموجه زیادی وجود دارد که کار را به‌واسطه‌ی آن زودتر ترک کنید، اما به یاد داشته باشید که پاسخ مدیر شما بیشتر به موقعیت شما بستگی دارد، به اینکه شما چه دلیلی را ارائه می‌کنید. فارغ از اینکه دلیل شما موجه و معتبر باشد، هر چه بیشتر درخواست ترک محل کار داشته باشید امکان اینکه ایراد و نقد بیشتری هم بشنوید وجود خواهد داشت. در نهایت شما باید در ارائه دلیل صادق باشید.

 

در ادامه برخی از دلایل و بهانه‌های قابل‌قبول برای ترک پیش از موعد محل کار آورده شده:

 • شبکه‌سازی درزمینه کاری: شرکت در مراسم یا کنفرانس‌های تجاری مرتبط با حوزه کاری.
 • تعهدات مربوط به مشتری: مانند مسافرت برای ارائه مشاوره به مشتریان در خصوص قرارهای کاری.
 • درخواست‌های مرتبط با افزایش بهره‌وری: مانند بردن کار خود به کافی‌شاپ یا کتاب‌خانه نزدیک به محل کار خود. یا رفتن زود هنگام (هنگامی‌که کار انجام‌شده) اگر شب قبل محل کار را خیلی دیرتر ترک کرده بودید.
 • فعالیت‌های مرتبط با اشتغال: مانند مصاحبه شغلی درصورتی‌که از اخراج و یا فسخ قرارداد خود در آینده مطلع شده‌اید.
 • مسائل خانوادگی: ازجمله بیماری ناگهانی، حادثه یا مرگ.
 • دلایل شخصی: مثلاً میگرن،حساسیت‌ها و یا واکنش‌های آلرژیک یا یک فوریت دندانپزشکی. وقت قبلی دکتر یا آزمایشات پزشکی نیز می‌تواند دلایل معتبر برای ترک زود هنگام باشد. البته باید سعی شود تا جای امکان در خارج از ساعت کاری تنظیم شود.

 

دلایل بد برای ترک محل کار

چه درخواستتان توسط مدیر شما قبول یا رد شود، بستگی به این دارد که شما چگونه به‌عنوان یک نیروی کار، درک و دیده می‌شوید. به‌عنوان‌مثال، اکثر اوقات در محل کار بیشترین تلاشتان را انجام می‌دهید؟ اگر پاسخ اساساً “بله” باشد، بهترین دلیل برای ترک زود هنگام، یک دلیل صادقانه است. مطمئناً برخی از دلایل “بد” نیز وجود دارد که به‌عنوان یک توضیح برای اینکه چرا شما مایل به ترک زودتر از موعد محل کار هستید می‌تواند بکار رود. این دلایل به شرح زیر است:

 • احساس خسته شدن یا نداشتن کار کافی برای انجام
 • بیرون رفتن و گذران وقت با دوستان
 • مصاحبه‌ی شغلی جدید (تا زمانی که هنوز کار خود رادارید)
 • در زمان دریافت اخبار بد در محل کار مانند نارضایتی از میزان رشد دستمزد سال آینده.
 • احساس خستگی و یا استرس
 • پرداختن به یک فعالیت تفریحی
 • مسائل جزئی شخصی
 • وظایف غیر فوری که می‌تواند خارج از ساعت کاری انجام شود

 

سوء استفاده نکردن

به یاد داشته باشید که از انعطاف مدیرتان به‌هیچ‌عنوان سوءاستفاده نکنید. هرچند دلایل خوب و بد برای ترک زودتر محل کار وجود دارد اما استفاده‌ی بیش‌ازحد حتی از دلایل موجه هم می‌تواند مشکل‌آفرین شود. اگر یک فعالیت اجتناب‌ناپذیر دارید که باعث می‌شود کار را به‌طور متناوب ترک کنید (به‌عنوان‌مثال یک دوره‌ی فیزیوتراپی که در طی یک ماه تکرار می‌شود)، در این صورت  شما باید از قبل رئیس را در جریان قرار داده و یک برنامه برای اطمینان از پوشش دادن مناسب کار تهیه کنید.

حقیقتاً بدترین دلیل برای ترک زودتر محل کار یک دلیل جعلی و ساختگی است. اعتبار شما با این کار آسیب جدی می‌بیند. این اعتبار از دید رئیس، سرپرست و همکارانتان کنار می‌رود. درنهایت، بهترین راه برای اطمینان از اینکه شما قادر به ترک کار در زمان موردنیاز، این است که این درخواست را زمانی که ضروریست، انجام دهید. ایجاد و حفظ ارتباط مناسب با رئیس و همکاران، انجام درست و به‌موقع وظایف کاری عواملی هستند که در قبول شدن درخواست شما در مواقع لزوم می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه:

چطور هنر مدیریت کارمندان را یاد بگیریم؟

چگونه کاری کنید که کارمند خودش سازمان را ترک کند؟

چطور با مدیریت زمان صحیح، از زمان جلو بزنیم؟

 

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.