013-34934 / 021-22130611

برای دریافت مشاوره کسب و کار کلیک کنید.

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

عمومی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله چطور در بیرون از محل کار به کار فکر نکنیم؟ می خوانید:

منظور واقعی از دور بودن، فکر نکردن به مسائل کاری، نگران نبودن در مورد آن و نداشتن لیست بایدها و نبایدهادرون ذهنتان است.
چطور در بیرون از محل کار به کار فکر نکنیم؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه چطور در بیرون از محل کار به کار فکر نکنیم می‌پردازیم. منظور واقعی از دور بودن از محل کار ، فکر نکردن به مسائل کاری ، نگران نبودن در مورد آن و نداشتن لیست بایدها و نبایدها درون ذهنتان است.

اکثر ما می‌دانیم که مزایا و فوایدی در دور شدن از محل کار وجود دارد و برای شارژ مجدد جهت داشتن تمرکز پایدار، به زمان نیاز داریم. این نکته را میدانیم که اختصاص زمان برای دور شدن از مشکلات پیچیده به ما اجازه می‌دهد که به یک چشم انداز و مسیر فکری تازه و نو برسیم. این موضوع مشخص‌شده که اگر ما به مدت طولانی و پشت سر هم کارکنیم دچار یکنواختی در کار خواهیم شد.

شاید با تمام موارد گفته‌شده موافق باشید، اما در جدا شدن از مسائل و دغدغه‌های کاری مشکل داشته باشید. حتی اگر شما بعد از پایان ساعت کاری به خانه بروید ممکن است هنوز آخرین گزارش‌های محل کار در ذهنتان باشد. هنگامی‌که چند روز به مسافرت می‌روید شاید مجبور شوید ایمیل‌هایتان را چک کرده و یا موقعی که شب از خواب بیدار می‌شوید شاید در ذهن خودتان یک لیست بلند بالایی از کارهای عقب مانده داشته باشید.

زمانی که ما نمی‌توانیم از کارمان خارج شویم (حتی زمانی که در محل کارمان نیستیم)، نمی‌توانیم از گذراندن زمان در خارج از محل کار لذت برده و از مزایای آن بهره ببریم. برای جداکردن خودتان از کار و افکار کاری ناخواسته، می‌توانید عادات و رفتارهای جدید را به‌کار ببرید.

در ذیل تمرین‌های مهمی برایتان آورده شده :

بر روی چیزی که انجام خواهید داد تمرکز نمایید:

بسیاری از مردم در تغییر رفتار خود شکست می‌خورند. چون معمولاً آنها به‌جای تمرکز بر اقدام و عملی که می‌خواهند انجام دهند، بر چیزی که قرار است انجام ندهند متمرکز می‌شوند!

 تعیین “کار نکردن” (یا فکر نکردن به کاربه‌عنوان هدف هنگامی‌که دور از محل کار هستید باعث می‌شود که شما هر زمان که شروع به انجام فعالیتی مرتبط با “کار” خود می‌کنید، انجام آن را متوقف نمایید. شما باید در زمان مناسب به‌جای کار کردن و یا فکرکردن به آن، بر کارهای دیگری که قصد انجامشان را دارید متمرکز شوید. برای زمان‌های دور بودن از کار برنامه ریزی کنید. چه چند ساعت باشد و یا چند روز.

شما به یک برنامه‌ی خاص نیاز دارید. در غیر این صورت به عادات خود برگشته و مجدداً با کار درگیر خواهید شد. این برنامه ریزی باید بر فعالیت‌های جدیدی متمرکز باشد، بر چیزهایی غیر از کار.

برای مثال می‌توانید چند روز در هفته برای خودتان برنامه تمرینی در باشگاه ورزشی داشته باشید. یا به همسرتان بگویید که شما بچه‌ها را از مهد کودک یا مدرسه خواهید آورد و … همچنین می‌توانید برای ارتقای توانمندی‌های شخصی خود دست‌به‌کار شوید. مثلاً در یک کلاس یادگیری زبان خارجه نام نویسی کنید. یا نواختن یک ساز را بیاموزید و یا شروع به نقاشی کنید.

تمام این فعالیت‌ها باعث می‌شود که زمان اختصاص‌یافته به‌کار محدود شده و با اهداف و اقدامات مفید دیگر جایگزین شود.

دو راه برای دست و پنجه نرم کردن با افکار مزاحم وجود دارد:

۱) داشتن برنامه‌های متنوع برای مشغول نگه داشتن ذهن:

یک رمان بخوانید. جدول حل کنید. یا با یک دوست تماس بگیرید و صحبت نمایید. هرچند شاید زمان‌هایی وجود داشته باشد که شدیداً در کار تحت فشار هستید. در این مواقع ده دقیقه صرف یادداشت کردن چیزهایی نمایید که شمارا می‌رنجاند. این عمل برای دور نگه داشتن این موارد از خودتان می‌تواند مفید باشد.

در مقاله “۱۱ نقل‌قول که کمک می‌کند شادی را بیابید ” از مدیرنو، به نکات مهم در مورد یافتن شادی و خوشحالی پرداخته‌ایم.

۲– محیط اطراف خودرا تغییر دهید تا رفتارها و عادات جدید در شما ایجاد شود.

یک سیگاری زمانی که اطرافش پر از پاکت‌های سیگار باشد، سیگار را ترک نمی‌کندبه‌طور مشابه، کسی که تلاش می‌کند تا زندگی کاری سالمی داشته باشد، تلفن و رایانه خودرا در همه زمان‌ها با خودش همراه نمی‌کند. در زمان‌هایی که دور از محل کار هستید این ابزارها را ازخود دورکنید. به‌جای آن به مطالعه و یوگا بپردازید.

اگر مشکل شما اینست که به‌طور مداوم ایمیل‌هایتان را چک می‌کنید، یک شب را بدون چک کردن ایمیل سپری نمایید. و به خودتان بگویید که امکان انجام تمام کارهای لازم در صبح هم وجود دارد. سپس مقدار زمان این کار را بالا ببرید. سعی کنید یک روز کامل در آخر هفته را بدون چک کردن بگذرانید سپس کل آخر هفته.

با انجام این کارهای کوچک شما با انرژی بیشتر و ایده‌های بهتر به‌کارتان ادامه خواهید داد. زیرا زمانی را صرف بازیابی روحی و جسمی خودتان کرده‌اید.

منبع: hbr

پیشنهاد مطالعه:

عادت هایی که مانع پیشرفت تان هستند

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.