Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
روش ها و راهکار های کشف خلاقیت

در این مقاله از مدیرنو؛ به کشف خلاقیت و اینکه چگونه خلاقیت کارکنان را کشف کنیم می‌پردازیم. ازآنجایی‌که محیط سازمان‌ها به‌طور دائم در حال تغییر است، نوآوری و توانایی سازگاری خلاقانه با تغییرات، کلید رهبری مؤثر و موفقیت در سازمان است.  خلاقیت کارکنان سهم بسیار مهمی در عملکرد کلی سازمان و همچنین کارایی و پایداری آن دارد. کارکنان باید بر روی فرایندهای ابتکاری و نتایج آن تمرکز کنند تا بتوانند سهم مثبتی در نتایج سازمان خود داشته باشند.

این روزها خلاقیت در زندگی و کسب و کار ما مکرراً استفاده می‌شود، اما آیا شما خودتان را فردی خلاق می‌دانید؟ خلاق بودن برای بعضی‌ها ممکن است بسیار ترسناک باشد. یک فرد خلاق همیشه امور را از زاویه متفاوتی می‌بیند و راه‌های ممکن دیگری را برای انجام کارها شناسایی می‌کند.

هرچه افراد جوان‌تر هستند، بیشتر خودشان را خلاق می‌دانند. وقتی از افراد می‌پرسید که چقدر خودشان را خلاق می‌دانند، افراد جوان با اشتیاق بیشتری دستشان را بالا می‌برند، اما افراد مسن‌تر این طور نیستند. برای ایجاد خلاقیت، می‌توانیم آن را یک بخش از زندگی روزانه‌مان در نظر بگیریم. درواقع شاید هرروز و در انجام کارهای مختلف از آن استفاده کنیم. فرآیند خلاقیت بسیار شبیه پختن غذاست و همه ما آن را انجام داده‌ایم.

 

راهکارهای ایجاد محیط خلاق در محل کار

 • نصب یک علامت جهت اطلاع به دیگران که در زمان‌های خاصی مزاحم شما نشوند.
 • کنترل نور محل کار با استفاده از چراغ مطالعه، آباژور، پرده، پاراوان و…
 • مرتب کردن میز کار.
 • اقدامی بازیگوشانه را در محیط کار وارد کنید.
 • در صورت امکان از موزیک موردعلاقه با صدای کم در محیط کارتان استفاده کنید.
 • از یک موجود زنده نظیر یک گیاه آپارتمانی نگه‌داری کنید.
 • تصاویر افرادی که مشوق شما هستند و اعتقاددارند که شما خلاق و ممتاز هستید را در محیط کارتان قرار دهید.
 • مجموعه عکس‌هایی از طبیعت، مسافرت و دیگر تصاویری که به شما احساس خارج از محیط کار بودن را می‌بخشند، در محل کار داشته باشید.

 

خلاقیت سه جز اصلی دارد و وقتی این سه قسمت را بشناسید، متوجه می‌شوید که درواقع روزهای زیادی شما خلاق بوده‌اید. این موضوعی است که شما در طول روز و هفته آن را تمرین می‌کنید. توجه کردن به این موضوع که خلاق باشید و به فرآیند خلاقیت توجه کنید، در بهبود آنچه انجام می‌دهید به شما کمک می‌کند. و پس‌ازآن اعتماد به نفس بیشتری به‌دست می‌آورید.

در مقاله”خلاقیت را با ۴ ترفند تجربه کنید” از مدیرنو؛ با راهکارهای بیشتری از خلاقیت آشنا شوید.

 

کار جدیدی انجام دهید تا خلاقیت خود را نشان دهید.

جز کلیدی خلاقیت ، انجام کاری جدید است. این بدین معنا نیست که هرگز قبلاً آن را انجام نداده‌اید، بلکه به این معنیست که مثلاً آن کار در محل کارتان جدید است. انجام کار جدید حتی می‌تواند به معنای تغییر یا تکرار چیزی باشد که قبلاً هم وجود داشته. تمرین کردن در این فرآیند بسیار مهم است، هر چه بیشتر آن را انجام دهید، بهتر آن را اجرا می‌کنید.

 

کاری واقعی انجام دهید.

برای خلاق بودن باید کاری انجام دهید که ملموس و واقعی باشد. منظور اینست که زمان رؤیا پردازی، خیره شدن به اطراف و فکر کردن در مورد ایده‌های بزرگ را از هم تشخیص دهید. این بدین معنا نیست که رؤیاپردازی کار خوبی نیست بلکه خلاق بودن به این معناست که آن ایده‌ها را به دنیای واقعی‌تان بیاورید و بین آنها و موارد دیگر ارتباط برقرار کنید.

ایده‌هایتان را بنویسید. طرح اولیه آن‌ها را ترسیم کنید. روش‌های زیادی برای شکل‌دهی به ایده‌هایتان وجود دارد اما مهم‌ترین مسئله اینست که ایده‌هایتان را به روشی بیان کنید که ملموس باشد.

 

اشتیاق داشته باشید.

عنصر اصلی خلاقیت اینست که در مورد موضوع موردنظرتان اشتیاق داشته باشید. در زندگی امروز ما یافتن زمان برای انجام کارهای لذت بخش بسیار مهم است. درحالی‌که خلاق بودن در محل کار عالیست اما انجام دادن کارهایی که از آنها لذت می‌بریم بسیار انگیزه‌بخش تر است.

“تونی بوزان”: تعداد ایده‌ها و افکاری که می‌توانید با استفاده از 100 میلیارد سلول مغزی تولید کنید، بیشتر از مجموع مولکول‌های تمام کیهان است!

 

راهکارهای تفکر خلاق

 • رویکردهای فعلی کار خود را به چالش بکشید.
 • اعتقادات و فرض‌های موجود را به چالش بکشید.
 • آموزش ببینید.
 • از نقشه ذهنی استفاده کنید.
 • مثبت فکر کنید.
 • به دنبال ایده‌های خلاق باشید.
 • روال روزمره خود را تغییر دهید.
 • به مقاومت در برابر تغییرات توجه داشته باشید.

با استفاده از راهکارهای گفته‌شده در این مقاله، می‌توانید فعالیت‌های روزانه‌تان را به چالش کشیده و خلاق تر عمل کنید تا نتایج متفاوتی بگیرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی و مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه: خلاقیت چه نقشی در کارآفرینی دارد

 

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.