Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
مقابله با داشتن شخصیت منفی نگر 9 روش برای نه گفتن به منفی گرایی

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به 9 روش برای نه گفتن به منفی گرایی و مقابله با داشتن شخصیت منفی نگر می‌پردازیم. از روش‌های ثابت شده برای دیدن جنبه‌های مثبت و یا نیمه پر لیوان جهت تأثیر قوی بر روح و روانتان استفاده کنید. وقتی معمولاً نیمه خالی لیوان را می‌بینید، شنیدن شعاری مثل «مثبت فکر کن!» می‌تواند احساسی در شما ایجاد کند که گویی به شما که همواره آهسته گام برمی‌دارید، گفته‌شده فردا دوی ماراتون دارید!

 

نه گفتن به منفی گرایی

قبل از اینکه بتوانید راهبردهای مثبت گرایی را اجراکنید. و مزایای سلامتی، روابط بهتر و شادی بیشتر را به‌دست آورید. باید ابتدا منفی گرایی را کاهش دهید. ما بهترین موارد کاهش منفی گرایی را از منظر روانشناسان، مربیان و مؤلفان جمع آوری کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم که عادات توجه به جنبه‌های منفی را کنار بگذارید.

 

1. تنظیم اهداف معقول

لاوینیا لامزانو، مربی آموزش رهبری و بازاریابی می‌گوید: افراد زیادی که جنبه منفی هر چیزی را می‌بینند، خود را دست‌کم می‌گیرند، زیرا آنها اهداف زیادی دارند که دسترسی به آنها را دشوار می‌دانند. لذا بجای گفتن: می‌خواهم امسال یک کتاب بنویسم! باهدف ثبت نام در کلاس نویسندگی یا تکمیل سه صفحه از کتاب شروع کنید. رضایت در رسیدن به این اهداف کوچک‌تر، به شما انگیزه رسیدن به هدف بعدی را می‌دهد.

 

2. برای جلوگیری از منفی گرایی، «مشکلات» را تبدیل به «چالش»کنید.

کریستی لینگ، مؤلف کتاب «روزتان را قدرتمند سازید: کلیدهایی برای ایجاد شادی، انرژی و موفقیت بیشتر از طریق صبح‌های مثبت» می‌گوید: کلمات بسیار قدرتمند هستند؛ سعی کنید فهرستی از کلمات منفی یا عباراتی بنویسید که اغلب آنها را بکار می‌برید و سپس آنها را با کلمات یا عباراتی مثبت‌تر، جایگزین نمائید. اگر برای مثال، دائماً از مشکلات شکایت می‌کنید، شروع به نام‌گذاری آنها به‌عنوان چالش نمایید.

مشاور رسمی سلامت روان، کارول پترسون، می‌گوید: عبارت «من باید…» را از خودگویی هایتان حذف نمایید و آن را با «می‌توانم تصمیم بگیرم….» جابجا نمایید. «باید» التزام آور است و ترس و رنجش ایجاد می‌کند.

«تصمیم» شمارا در جایگاه فرد عامل قرار می‌دهد، به‌طوری‌که می‌توانید بگویید: من می‌خواهم الآن این لباس‌ها را بشویم تا شب راحت باشم. درحالی‌که ممکن است جملات ساده‌ای به نظر برسند، اما کلماتی که هرروز در خود گویی هایتان استفاده می‌کنید، می‌تواند اثر واقعی روی نگرشتان داشته باشد.

 

3. اگر درگیر منفی گرایی هستید، جواب‌های پیش‌فرض خود را اصلاح نمایید

افرادی که منفی گرا هستند، معمولاً گرایش دارند که از کلمه نه به‌عنوان اولین پاسخشان به ایده‌ها و تجارب جدید استفاده کنند. تا حدی، آنها این کار را برای خریدن زمان انجام می‌دهند، درحالی‌که واقعاً تصمیم می‌گیرند، اما سپس دفاع علیه نه گفتن‌ها را رها می‌کنند و به آن می‌چسبند، حتی وقتی می‌توانند نه نگویند. بهتر است از  عبارت «مطمئن نیستم، یک لحظه اجازه دهید» استفاده نمایید. پس سعی کنید قبل از نه گفتن، دلیل خوبی برای بله گفتن بیابید.

 

4. نشان دادن پاداش

دکتر فرانک ادونیزیو، تائب رییس خدمات مشاوره‌ای بالینی جهانی، می‌گوید: داشتن یادآورهای فیزیکی مثبت گرایی در محیط شخص می‌تواند مهم باشد. از طریق هر چیزی که شمارا به یاد پیشرفت‌های گذشته می‌اندازد (پاداش‌ها، نوشته‌های منتشر شد، کارت تجاری)، روابط رضایت بخش (تصاویر، اثر هنری بچه‌هایتان) یا موارد شخصی مثبت (شاید هدیه یا نامه‌ای طرف مدیر که برخی استعدادهای شمارا مطرح کرده).

سخت است که خودتان را در مقابل تأیید واقعی توانایی‌ها و زندگی کاملتان، دست کم بگیرید.

 

5. دستانتان را بالا بگیرید!

به لحاظ تاریخی، انسان‌ها و سایر حیوانات از طریق زبان بدن خود ابراز قدرت می‌کرده اند. به طاووس نری فکرکنید که دم خود را بازکرده یا سخنرانی که ایستاده و مستقیم است درحالی‌که مخالفانش نشسته‌اند.
عدم قدرت نیز، از طریق زبان بدن نشان داده می‌شود؛ کودک وحشت زده‌ای را تصورکنید که به حالت جنینی در خود پیچیده است، یا فرد خجالتی که شانه‌هایش افتاده و چشمانش به زمین دوخته‌شده است. راست ایستادن و باز کردن دستانتان می‌تواند شمارا بزرگ‌تر و قدرتمندتر جلوه دهد، اما آیا واقعاً نشانه قدرت است؟

در مقاله” ۲۵ اشتباه زبان بدن که در محل کار خود مرتکب می‌شوید” اطلاعات وسیع‌تری در خصوص زبان بدن آورده‌ایم.

 

تست وضعیت بدنی

در سال 2012 محققان دانشگاه هاروارد از شرکت کنندگان در یک مطالعه خواستند تا برای یک دقیقه یکی از دو وضعیت قدرت (لم داده در صندلی با دستان پشت سر، و پاهای روی میز قرار گرفته) و عدم قدرت (ایستادن با دستان گره خورده در قفسه سینه و زانوهای ضربدری) را اتخاذ کنند.

ضربان قلب و آزمایش‌های خون قبل و بعد نشان داد که افرادی که وضعیت قدرتمند را اتخاذ کردند سطوح تستوسترون شان افزایش یافت (هورمونی شامل احساسات و ابزارات اعتماد و تسلط) و سطوح  کورتیزول شان (هورمون استرس) کاهش یافت. در مصاحبه‌ها، آنها احساس قدرت بیشتر و گشودگی به خطر نشان دادند. افراد در وضعیت بی‌قدرت نتایج برعکس داشتند.

پس دفعه بعد که نیاز به «تسریع اعتماد» داشتید، این وضعیت بدنی را اجراکنید. خیلی ساده است: با پاهای بازبایستید. نفس بکشید و دست هایتان را از عرض شانه بالای سرتان بیاورید. چشمانتان را ببندید و 10 نفس عمیق و طولانی بکشید. در آخرین بازدم، کف دست‌هایتان را پایین آورده و باهم در میانه قفسه سینه‌تان قرار دهید و گوشه‌های دهانتان را به شکل لبخند درآورید. حین دم از طریق بینی، دو یا سه نفس عمیق دیگر بکشید.

 

6. متفکر انتقادی باشید؛ نه فردی انتقادی.

بعضی از افراد به هر چیزی به‌صورت انتقادی نگریسته و این می‌تواند چیز خوبی باشد. اگر فرد متفکر انتقادی تحلیلی هستید، بدانید که احتمالاً در ابتدا تفکر انتقادی خواهید داشت. اما تمرین کنید که این افکار را با پرسش از خود جهت‌دهی مجدد نمایید که: درباره این فرد/موقعیت/تنگنا چه چیز دیگری صدق می‌کند؟

 

7. از پهلوی راست تختخواب بیدار شوید!

وقتی بیدار می‌شوید، فکر کردن درباره تمام کارهایی که باید آن روز انجام دهید یا شکایت درباره اینکه بچه‌ها کل شب شمارا بیدار نگه‌داشته‌اند، کار آسانی است. اما به‌جای اینکه به چیزهای منفی ببرید، فکرکنید، هر صبح از خود سه سؤال بپرسید:

  1. امروز برای انجام چه‌کاری اشتیاق دارم؟
  2. چه کسی را می‌توانم امروز تشویق یا هدایت کنم؟
  3. از چه چیزی خوشحالم؟

تفکر درباره تمام چیزهایی که دارید و از آن برانگیخته‌اید می‌تواند چشم انداز و نگرشتان را در کل روز تغییر دهد.

 

8. از بین بردن اثر خبرهای بد

نمی‌گوییم که در انزوا زندگی کنید یا ادعا نمی‌کنیم که سختی و تراژدی وجود ندارد، اما تا جایی که می‌توانید، منفی گرایی ناشی از اخبار روزانه را نادیده بگیرید. اگر شبکه‌های اجتماعی شمارا عصبی می‌کند، سعی کنید کمتر از آنها استفاده نمایید. در مقابل میل به خواندن جزئیات وحشتناک آخرین تصادف یا کودک ربایی مقاومت نمایید.

 

9. رها کردن تحریفات رایج ذهنی

چیزهای منفی در جهان وجود دارد. برخی افراد منفی اندیش، نسبت به تمرکز بر چیزهای مثبت مشکوک هستند، از ترس اینکه توهم زده باشند، و آنها را به شکل واقعی منفی ندیده باشند. اما ما همگی تحریفات در تفکر داریم که می‌تواند ادراکات ما از واقعیت را تغییر دهد، و شاید باعث شود موارد منفی بزرگ جلوه دهند.

تحریفات رایج شامل ذهن خوانی، وقتی‌که فرض می‌نمایید تفکر دیگران را می‌دانید (مثلاً کسی از شما می‌خواهد که با او نهار بخورید، و شما فرض می‌کنید او احساس بدی نسبت به شما دارد).

رمالی ( وقتی آینده را به‌طور منفی پیش بینی می‌کنید و به گونه‌ای واکنش نشان می‌دهید که آن پیش بینی حتمی است). یا تفکر دوگانه (همه فکر می‌کنند من بازنده‌ام و هیچ‌کس نمی‌تواند به من اعتماد کند). دریابید که تحریف‌هایتان چگونه‌اند و ببینید که آیا می‌توانید شرایط را روشن‌تر ببینید یا خیر.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی و تست های روانشناسی مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

منبع: success

پیشنهاد مطالعه:

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.