هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram
هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس می‌پردازیم. امروزه در جامعه ما افراد اعتماد به نفس کمی دارن. اغلب ما توانایی‌هامون رو دست‌کم می‌گیریم و بیشتر وقتمونو صرف این می‌کنیم که دیگران در مورد ما چطور فکر می‌کنن.

در این مقاله خواهید خواند:

۱- مراقبه (Meditation)
2- سخنرانی در جمع
۳- تفکر در حال رشد
۴- زبان خارجی
۵- شروع یک کسب و کار
۶- فروش
۷- کاهش وزن

بر اساس تحقیقات، وقتی دستاوردهای خیلی کمی داریم و همچنین وقتی به موفقیت‌های بزرگی می‌رسیم، اعتماد به نفس ما در پایین‌ترین حد خودش قرار داره. این موضوع بیانگر دو چیز هست:
۱. اکثر ما نسبت به چیزی که درحال حاضر حس می‌کنیم، سزاوار عزت نفس بالاتری هستیم.
۲. عزت نفس و اعتماد به نفس چیزهای ذهنی هستند و میشه با تغییر طرز تفکر ما تغییر کنن.

 هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

 ازآنجایی‌که طرز تفکر ما کلید اصلی اعتماد به نفس و عزت نفس ماست، دراین مقاله درمورد ۷ مهارتی صحبت می‌کنیم که می‌توانیم برای ایجاد اعتماد به نفس یاد بگیریم.

۱– مراقبه (Meditation)

مراقبه یکی از سنت‌های خیلی قدیمی در کشورهای آسیایی مثل ژاپن و چین هست. اما امروزه در کشورهای غربی هم محبوبیت زیادی پیدا کرده.
خیلی از مدیرعامل‌های عالی رتبه و ورزشکارها بارها از مزایای مراقبه بهره گرفتن.شما هم بهتره از همین روش استفاده کنین.
مراقبه به ما کمک می‌کنه سطوح اضطراب را کاهش بدیم و  بهره وری مونو افزایش بدیم. این کار به ما کمک می‌کنه تا تصمیمات بهتری بگیریم. در طول روز استرس کمتری احساس کنیم و درنهایت اعتماد به نفس خودمونو افزایش بدیم!

۲– سخنرانی در جمع

خیلی از مردم میگن، ترس از سخنرانی در جمع بیشتر از ترس از مرگ است!
بر اساس مجله  روانشناسی (one psychologist)، ریشه این موضوع در اجداد ماست.

بشر برای میلیون‌ها سال به‌صورت گروهی زندگی می‌کرده تا ریسک‌های مخاطره‌آمیز مثل شکارچیان بزرگ و گرسنگی را دفع کنه. یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که انسان هنوز هم اجتماعی است همین موضوع هست.
اما به این معنی هم هست که هرچیز تهدیدآمیز برای عضو بودن ما در یک گروه، خیلی ترسناک به نظر می‌رسه. به همین دلیله که سخنرانان بزرگ که جمعیت رو به خودشان جلب می‌کنن، ما رو شگفت‌زده می‌کنن. چون خودمون نمی‌تونیم چنین کاری کنیم.

وقتی این میل انسان رو بدونید، می‌تونید از آن استفاده کنین تا روی توانایی خودتون برای سخنرانی در جمع کار کنینیک شروع عالی اینه که از خودتون فیلم بگیرید. در مورد موضوع مورد علاقه‌تون حرف بزنید و وقتی آماده بودین اونو به‌صورت عمومی منتشر کنین.

۳– تفکر در حال رشد

کارول دوسک، پرفروش‌ترین نویسنده درباره طرز تفکر ، میگه: شخصی با طرز تفکر بسته و ثابت، به موفقیت به‌عنوان تاییدی برای هوش خودش نگاه می‌کنه. در مقابل طرز تفکر در حال رشد، که به دنبال چالش هست، شکست رو نه به‌عنوان نشانه بی‌خردی، بلکه به چشم کاتالیزور رشد و فراتر رفتن از توانایی فعلی‌اش می‌بینده.
باوجوداینکه مواجه با مشکلات و موانع  می‌تونه به کاهش عزت نفس یا اعتماد به نفس یک شخص با طرز تفکر ثابت منجر بشه، برای شخصی با تفکر در حال رشد به‌عنوان نیروی محرکه عمل می‌کنه. پس سومین عاملی که برای افزایش اعتماد به نفس باید یاد بگیرین اینه که همیشه ذهنی پویا داشته باشین.

هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

۴– زبان خارجی

یاد گرفتن یه زبان جدید چندان راحت نیست. به همین دلیله که وقتی پیشرفت می‌کنیم، آن‌قدر به ما حس خوبی می‌دهه.
اکثر ما خودمونو به یک زبان محدود می‌کنیم. که تجربه‌های فرهنگی، فرصت‌های شغلی و مهم‌تر از همه افرادی که می‌تونیم با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم رو محدود می‌کنه.
اما یاد گرفتن یک زبان جدید، می‌تونه به‌طور چشمگیری اعتماد به نفس ما رو زیاد کنه. چون در حال یادگیری نوعی از ارتباط هستیم که افراد کمی در اطراف ما توانایی درک اونو دارن. و این موجب قدرتمندی ما می‌شه. در این دنیای چند فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم، جای هیچ عذر و بهانه‌ای برای ندانستن یک زبان دیگه نیست.

۵– شروع یک کسب و کار

ساختن یک کسب و کار از پایه مثل بچه‌دار شدنه. بچه هرچقدر بچه بزرگ‌تر می‌شه، باید بیشتر حواستان به افرادی که از بچه مراقبت می‌کنن، باشه.
وقتی هرروز صبح با این مأموریت از خواب بیدار بشین که باید به کسی یا چیزی غیر خودتون خدمت کنین، اهمیت نظری که دیگران درمورد شما دارن، کمتر و کمتر می‌شه.
حتی اگه به‌عنوان یک کارآفرین منفرد یک کسب و کار را شروع می‌کنین، باید فراتر از خودتون فکر کنین. چون مشتری، خریدار و کاربرهایی دارین که باید به اونا هم فکر کنین. شروع یک کسب و کار و ‌پیش بردن اون و مواجه‌شدن با چالش‌ها و مشکلات می‌تونه تأثیر به سزایی در افزایش اعتماد به نفس شما داشته باشه.

۶– فروش

بیایید با خودمون روراست باشیم. همه ما به کمی مهارت فروش نیاز داریم. چه برای به‌دست آوردن یک مشتری باشه، چه ارتقا گرفتن. یا حتی راضی کردن دوستمون برای اینکه فیلمی که موردنظر ماست رو تماشا کنه.
مهارت فروش به شما یاد می‌دهه که دنیا را ازنقطه‌نظر شخص دیگری ببینین. وقتی کمتر روی خودتون تمرکز داشته باشین، بیشتر روی شخص فروشنده که اون سمت میز نشسته تمرکز می‌کنین، تقریباً بلافاصله خودآگاهی‌تون کم میشه.

هرچه بیشتر بتونین دیگرانو برای فروش محصولات یا خدماتتون متقاعد کنین، اعتماد به نفستون افزایشپیدا میکنه.

۷– کاهش وزن

کاهش وزن برای به‌دست آوردن اعتماد به نفس چیز جدیدی نیست. احتمالاً ویدئوهای الهام بخش از افرادی که ۲۵ کیلوگرم وزن کم کردن و اینکه چطور زندگی‌شان متحول شده رو دیدین.
به‌غیراز فایده‌های مشخص، کاهش وزن به‌شدت به‌سلامت ذهنی ما کمک می‌کنه. جریان خون ما را بهبود می‌دهه که باعث افزایش سطح انرژی و شادی ما می‌شه. از این گذشته، مطالعات نشان داده که عملکردهای شناختی ما مثل توجه، حافظه و تصمیم‌گیری رو هم بهبود می‌ده.
چطور اعتماد به نفس‌تونو بیشتر کنین؟ آیا از تمام این روش‌های ایجاد اعتماد به نفس استفاده کردین؟ اگرنه، کدام‌یک رو برای انجام در ماه آینده انتخاب می‌کنین؟

منبع: lifehack

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x