013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

ندارد

پادکست:

ندارد

در مقاله کنترل فشار عصبی و استرس می خوانید:

کنترل فشار عصبی و استرس

در این مقاله از مدیرنو؛ به کنترل فشار عصبی و استرس می‌پردازیم. چگونه فشار عصبی را کنترل کنیم؟ به نظر شما نگرانی و فشار عصبی چیزهای بدی هستند؟ یا فقط یک حالت طبیعی ذهن است و نباید به آن توجهی کنیم؟ چقدر در فعالیت‌های روزانه کسب و کارتان با این احساس مواجه می‌شوید؟ اگر فشار عصبی به یک مشکل حاد برای شما تبدیل‌شده و نیاز به کنترل و جهت‌دهی آن به یک مسیر مثبت و سازنده دارید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 

چگونه فشار عصبی را کنترل کنیم

اگر اجازه دهید که سطح فشار عصبی‌تان ناگهان بسیار بالا رود و در این حالت به مدت طولانی باقی بمانید، ممکن است شما و کسب و کارتان بهای گزافی برای آن بپردازید. فشار عصبی بی‌وقفه و سمی می‌تواند به سلامت و عملکردتان در کار آسیب برساند و مانع اداره‌ی مؤثر تیم شود، که این امر به‌نوبه خود گروه را برای عمل کردن در یک سطح بهینه با دشواری روبه‌رو می‌سازد.

بااین‌حال همه فشارهای عصبی بد نیستند. فشار عصبی، در یک سطح معقول می‌تواند انرژی موردنیاز برای دست‌وپنجه نرم کردن با چالش‌های محل کار و تحقق هدف‌های مهم را به شما القا کند.

 

کلید اداره کردن فشار عصبی چیست؟

دانستن تفاوت‌ها بین فشار عصبی سازنده و سمی و سپس سنجش سطح فشار عصبی‌تان. اگر فشار عصبی‌تان دارد به سطوح خطرناک می‌رسد، باید از طریق روش‌هایی که در ادامه به آنها می‌پردازیم کنترل فشار عصبی‌تان را به‌دست بگیرید. اولین گام مهم در این مسیر، کاهش احساس آسیب پذیری و بی قدرتی است.

شما نمی‌توانید و نباید فشار عصبی را کاملاً از زندگی خود حذف کنید. اما می‌توانید اداره کردن آن را بیاموزید به‌طوری که به‌جای آنکه علیه شما باشد، برای شما کار کند.

 

چرا اداره و کنترل کردن فشار عصبی و استرس اهمیت دارد؟

فشار عصبی و داشتن احساس نگرانی و اضطراب درباره فعالیت‌های روزانه، ممکن است مانع آن شود که شما به هدف‌های شخصی و حرفه‌ای تان دست‌یابید. فشار عصبی و سمی اگر به حال خود رها شود، می‌تواند:

 

1-بازدهی را کاهش دهد.

فشار عصبی سمی نقش مهمی در کاهش بازدهی، افزایش غیبت و گردش کارکنان دارد. زمانی که کارکنان آغاز به ارتکاب اشتباهات یا کند کاری می‌کنند، در خانه می‌مانند تا از وضعیت‌های کاری موجد فشار عصبی پرهیز کنند، یا حتی کار خود را ترک می‌کنند به امید این‌که در جای دیگر شغلی بیابند که فشار عصبی کمتری داشته باشد، بازدهی گروهتان یا افرادی که شما سرپرستی‌شان را می‌کنید می‌تواند مستقیماً تحت تأثیر قرار دهد.

 

2- بر سلامتی تأثیر بگذارد.

فشار عصبی بیش‌ازاندازه در یک دوره طولانی می‌تواند شمارا ازنظر جسمی بیمار کند و حتی بکشد! بدن شما به فشار عصبی، همان‌گونه که در مورد هر وضعیت خطرناک جسمی دیگر عمل خواهد کرد، با بالا بردن فشار خون و نگه‌داشتن گوش‌به‌زنگ حواس، واکنش نشان می‌دهد. این واکنش از شما محافظت می‌کند و برای یک دوره‌ی زمانی کوتاه می‌تواند سودمند باشد؛ بااین‌همه، فشار عصبی، نگرانی و اضطرابِ طولانی‌مدت می‌توانند بدن شمارا فرسوده کنند.

 

3- انرژی را تخلیه کند.

نگرانی، فشار عصبی و اضطراب اضافی می‌توانند انرژی شمارا تخلیه کرده و به زندگی شخصی و کاری‌تان آسیب برسانند. شما به انرژی نیاز دارید تا به خوبی تمرکز کنید. به شکل مؤثر پاسخ دهید و وضعیت‌ها را به‌طور مناسب تشخیص دهید. نگرانی انرژی‌تان را کلاً مصرف می‌کند و شمارا از منابع فیزیکی، ذهنی، یا عاطفی موردنیاز برای انجام دادن خوب کار محروم می‌سازد.

 

4- به روابط آسیب برساند.

فشار عصبی می‌تواند روابط را چه در محل کار و چه در خانه مختل می‌کند. درحالی‌که شخصیت‌های ناسازگار در وضعیت‌های کاری می‌توانند موجب کشمکش‌های میان فردی شوند، فشار عصبی می‌تواند این احساسات منفی را تشدید یا وضعیت‌های موجود را بدتر کند، و موجب شود که مسائل کوچک به نظر بزرگ آیند و در کارکرد کل یک گروه مزاحمت ایجاد کند.

 

پس چگونه فشار عصبی را کنترل کنیم؟

همیشه بخشی از زندگی شما وجود دارد که نمی‌توانید تغییرش دهید. اینکه چه کسی هستید، کجا هستید و کجا بوده‌اید. برای آن دسته از واقعیت‌ها، پذیرش یکی از سالم‌ترین راه‌هایی است که می‌توان برگزید. اما برای آن دسته از بخش‌های زندگی‌تان که می‌توانید تغییرشان دهید، در دست گرفتن کنترل با قدرت دادن به خودتان برای تغییر، یک دورنمای هیجان‌انگیز است. اگر سطح فشار عصبی‌تان بسیار بالاست، اگر به شکل وسواس گونه‌ای نگران هستید، اگر در مورد هر چیز کوچکی مضطرب می‌شوید، یک نفس عمیق بکشید و کنترل را به‌دست گیرید. نکاتی که در ادامه می‌گوییم، راهبردهای اولیه برای به‌دست گرفتن کنترل ارائه می‌کنند.

مدیریت استرس شخصی به‌اندازه کافی کاری دشوار بوده چه برسد به مدیریت استرس دیگران (تیم)! اما چطور می‌توانید به‌عنوان یک مدیر به اعضای تیم خود کمک کنید تا استرس، فرسودگی شغلی و عدم مشارکتشان را کنترل کنند؟ در مقاله “مدیریت استرس و فرسودگی شغلی تیم” از مدیرنو؛ به توضیح این موضوع می‌پردازیم.

 

برای بررسی میزان استرس شغلی روی تست استرس شغلی کلیک کنید.

 

رویکرد چهار مرحله‌ای برای کنترل و کاهش فشار عصبی و استرس

مرحله ۱: ایست!

به‌محض آن‌که احساس کردید که دچار فشار عصبی شده‌اید، بگویید “ایست!” برای مثال درست در زمانی که می‌کوشید کار ارائه خود را به‌پایان برسانید، رایانه از کار می‌افتد و شما احساس می‌کنید که هجوم اضطراب با پیام‌های شکست، مثل سیل به ذهنتان سرازیر می‌شود: “ارائه با شکست روبه‌رو خواهد شد؛ من ناکام خواهم شد؛ من اخراج خواهم شد”. با گفتن “ایست!” جلوی آن پیام‌ها را قبل ازآن‌که بتوانند شنیده شوند، را بگیرید. پیام را دوبار دیگر تکرار کنید: “ایست! ایست!”.

 

مرحله ۲: تنفس.

مرحله بعد تنفس کردن است. یک نفس عمیق بکشید و ریه‌های خود را از هوا پر کنید. آن نفس را به مدت هشت ثانیه نگه‌دارید. سپس اجازه دهید که هوا به آرامی خارج شود. درست همان‌گونه که کلمه “ایست” جلوی افکار منفی ذهنتان را می‌گیرد، تنفس کردن بر گرایش شما به حبس کردن نفس، زمانی که دچار فشار عصبی هستید، غلبه می‌کند. متمرکز شدن بر نفس کشیدن به شما کمک می‌کند تا بر فشار عصبی‌تان با شیوه‌ای متفاوت، متمرکز شوید.

 

مرحله ۳: اندیشیدن/تأمل:

با قطع کردن الگوی فشار عصبی و انرژی دادن به خود از طریق تنفس، اکنون می‌توانید روی مسئله‌ی واقعی – علت فشار عصبی – متمرکز شوید.

با تأمل کردن درباره‌ی پاسخ فشار عصبی، می‌توانید شروع کنید به تمیز دادن سطوح مختلف، و پاسخ‌های منطقی و غیرمنطقی فشار عصبی را از هم جدا ساخته و می‌توانید وضعیت عملی را با آرامی و واقع‌بینی بیشتری ببینید.

 

مرحله ۴: انتخاب

درنهایت، با توجهی که اکنون بر خود مسئله عملی دارید، می‌توانید یافتن راه حل‌های واقعی را انتخاب کنید. برای مثال، پس از راه اندازی مجدد رایانه‌تان ممکن است دریابید که موارد اندکی ازدست‌رفته است. یا حتی بدون موارد ازدست‌رفته، هنوز قادر خواهید بود با استفاده از روش قدیمی سخنرانی، اطلاعات را مخاطبان خود ارائه دهید. آنچه ممکن بود یک فاجعه به نظر رسد، تبدیل به یک مسئله قابل اداره کردن می‌شود. که شما قدرت حل آن را از طریق تعیین گزینه‌هایتان به‌دست آوردید.

 

حفظ توازن کار و زندگی

فشار عصبی در اکثر وضعیت‌های کاری روی می‌دهد. اما تقاضاهای متضاد زندگی شخصی و کاری که در غالب مواقع وجود دارد، می‌تواند منبع اصلی فشار عصبی، نگرانی و اضطراب، هم در کسب و کار و هم در زندگی شخصی باشد. یافتن یک توازن سالم بین این دو می‌تواند فشار عصبی سمی را کاهش و انرژی سازنده را در تمام جنبه‌های زندگی‌تان افزایش دهد. موارد زیر را به خاطر بسپارید:

  • زندگی شخصی و کاری نیازمند آن است که مکمل و نه متضاد یکدیگر باشند.
  • اولویت‌های کاری به آن نیاز دارند که تعیین و سپس با نگرانی‌های شخصی شما متوازن شوند.
  • افراد کامل کسانی اند که دانش و مهارت‌هایشان در کار و زندگی شخصی همپوشانی دارند.
  • رویکردهای منعطف و خلاق به این توازن، عملکرد و انرژی شما را هم در کار و هم در زندگی شخصی تقویت می‌کنند.

امیدواریم با راهکارهای ارائه‌شده در این مقاله، عوامل ایجادکننده نگرانی و فشار عصبی را شناخته و بتوانید آنها را کاهش داده و با آرامش بیشتری به فعالیت‌های روزانه خود بپردازید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه فشار عصبی را کنترل کنیم به صفحه تست های روانشناسی و آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: کتاب اداره کردن فشار عصبی

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.