013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

ویدئو:

پادکست:

در مقاله آیا واقعا پول می تواند شادی و خوشبختی بخرد؟ می خوانید:

رابطه پول و خوشبختی - آیا پول خوشبختی میاره

در این مقاله از مدیرنو؛ به اینکه آیا واقعا پول می‌تواند شادی بخرد و رابطه پول و خوشبختی می‌پردازیم. آیا پول خوشبختی میاره ؟  آیا فکر می‌کنید که اگر لاتاری برنده شوید خوشحال می شوید؟

رابطه پول و خوشبختی

آیا پول خوشبختی میاره

در ۱۰ سال اخیر تحقیقات قدرتمندی در زمینه روانشناسی مثبت نشان داد که عموماً پول تا نقطه ای به خوشحالی و خوشبختی ما اضافه می‌کند. آن نقطه به این بستگی دارد که کجا زندگی می‌کنید و چه وابستگی هایی دارید، اما اغلب مطالعات می گویند این در حدود $۷۵,۰۰۰ برای هر خانواده ی امریکایی است. پس از آن، پول بیشتر واقعا در رضایت از زندگی و خوشبختی ما نقشی ایفا نمی کند.

در حقیقت، برخی مطالعات نشان داده اند که حتی ثروت می‌تواند مانع توانایی ما برای حس لذت زندگی شود. در یک بررسی مشخص شد که کوهنوردانی که پول بیشتری دارند وقتی ناخواسته در مسیر خود به یک آبشار می‌رسند. احتمال پرش آنها در آب و یا حتی توقف کوتاه برای لذت بردن از منظره کمتر از کسانی است که درامد کمتری دارند.

یکی از محققین می‌گوید

” اگر شما پول زیادی داشته باشید، شما حس می‌کنید هرچه را بخواهید می‌توانید به دست آورید. بنابراین نیازی نیست احساس هر چیز جزئی از خوشی که به سمتتان می آید را حس کنید”.

این نتایج به این معنی ست که شما می‌توانید فکر خود را درباره ی پول و اینکه چگونه از چیزی بیشترین فایده را ببرید، عوض نمایید. به این دلیل که مسئله این نیست چقدر دارید بلکه با آن میزان می‌خواهید چکار کنید. نتایج برخی تحقیقات اخیر به ما نشان داد که چطور از پول های خود بیشترین احساس خوشبختی و لذت را ببریم.

پیشنهاد مطالعه: داشته ها را دوست بدارید نه خواسته ها را

۱. به جایزه خود مجددا فکر کنید

در یک تحقیق در خیابان به مردم نزدیک شدند و به آنها ۵ یا ۱۰ دلار دادند. به نیمی از آن عابران خوش شانس پیشنهاد شد آن را در ساعت ۵ غروب برای خودشان خرج کنند. به بقیه گفته شد که آنرا برای سایرین خرج کنند. یک مرکز پاسخ دریافت که گروهی که برای خودشان خرید کردند تغییر حالتی را در خود نسبت به قبل از دریافت پول گزارش نکردند.

کسانی که پول را برای خوشحالی و خوشبختی دیگری خرج کردند. (بسیاری برای غریبه ها قهوه خریدند، برخی به بیخانمان ها دادند، برخی هدایای کوچک برای خواهر زاده یا برادر زاده خود خریدند) حس خوشحالی بیشتری تجربه کردند. جالب است که میزان پول در شادی و احساس خوشبختی آنها تاثیر نداشت.

یکی از محققین می‌گوید ” همه ی ما فکر می‌کنیم داشتن پول و خرید کردن برای خودمان ما را شاد میکند اما ما درباره چیزی که ما را خوشحال میکند پیش بینی اشتباهی می کنیم. خرید درمانی موقتا حس خوب ایجاد میکند، اما خرج کردن پول برای دیگران در حالت کلی تفاوت بسیار بزرگتری در شادی و احساس خوشبختی بلند مدت ما دارد”.

۲. به بخشش ادامه دهید

مطالعات نشان داد که ما زمانی که برای دیگران خرج می‌کنیم و آثار آن را میبینیم بسیار خوشحال تر می‌شویم. برای مثال دوست شما چیزی را که برایش خریدید اغلب می‌پوشد و یا اگر کمک مالی شما به کسی کمک کند دندان خود را معالجه کند و یا ماشین خود را تعمیر کند. درحالیکه اگر بطور ناشناس به یک سازمان در کشور دیگری کمک کنید ممکن است همان حس را به شما ندهد.

۳. خوشحالی در تعطیلات

در حالی که بخشش عالی است شما نیازی ندارید یک راهب باشید تا خوشحال شوید. فراتر از نیازهای اولیه تان شما می‌توانید و باید برای خودتان هم خرج کنید. اما اغلب چیزهایی که برای خود می‌خرید، خانه جدید، ماشین، لباس، تلویزیون، گجت ها- به ما هیجان موفقی می‌دهد این در حس رضایت ما از زندگی تاثیر ندارد.

چه چیزی در ما تاثیر دارد؟ خرج کردن بر روی تجربیات.

یک پروفسور در مطالعات بسیار دریافته است که زمانی که می‌خواهیم پول خود را خرج کنیم، تجربه خرید مشتری را شاد تر از خود خرید می‌نماید. خرج کردن برای تجربیات افق دید ما را وسیع تر میکند. ارتباطات قوی تر می سازد و خاطره های به یاد ماندنی خلق میکند.

اما تحقیقات دیگری دلایلی کمتر احساسی یافت:

زمانی که ما محصولی می‌خریم، ما محصول خود را بطور نامطلوبی با تمام محصولات دیگری که میتوانستیم بخریم مقایسه می‌کنیم.

برای مثال شما یک گوشی هوشمند جدید می‌خرید اما زود پشیمان می‌شوید که چرا یکی با حافظه بیشتر نخریدید. یا شما در پول خود صرفه جویی می کنید یک تخت می‌خرید و وقتی به خانه دوست خود می‌روید حس میکنید کاناپه او بسیار راحت تر است. وقتی به سطح تجربه می رسد ما تمایل زیادی به مقایسه کردن نداریم و کمتر پشیمان می شویم.

سرانجام، مفهوم روانشناسانه سازگاری لذت، که در آن به سرعت به چیزهای جدی عادت می‌کنیم و بیشتر می‌خواهیم، ما را مطمئن می‌سازد که لذت یک ماشین جدید بسیار سریع تر از بوی نو ماشین، محو می‌شود.

۴. زمان بخرید

وقتی هر گونه خریدی انجام می‌دهید، به زمانی که برای آن صرف می‌کنید فکر کنید. برای مثال اگر شما فریفته یک خانه بسیار بزرگتر شدید که از محل کار شما دور است به تاثیر رفت و آمد فکر کنید. در مقابل اگر قیمت خانه در نزدیکی محل کار شما، فروشگاه یا مدرسه بیشتر باشد، تا زمانی که قادر به پرداخت آن هستید احتمالا هزینه اضافی ارزش پرداخت در بلند مدت را دارد.

پیشنهاد مطالعه: کارآفرینی پول ساز

یک محقق می‌گوید: همیشه مردم به من می‌گویند توانایی به خدمت گرفتن برای نظافت منزل را ندارند اما آنها در سال هزاران دلار یا بیشتر صرف نوشیدنی های قهوه می‌کنند. زمانی که صرف نظافت می‌کنید را میتوانید با خانواده یا دوستان بگذرانید، که در این حالت پولتان را بهتر خرج کرده اید.

۵.  سرمایه گذاری موثر کنید

روشی که شما پول خود را مصرف می‌کنید بازتابی از ارزش های اصلی شماست. اگر مسئولیت های انسانی و محیطی برای شما مهم است، در آنجا سرمایه گذاری کنید. برای مثال خرید محصولات ارگانیک و تجارت حلال گران تر است اما ممکن است پول شما را در هزینه های سلامتی ذخیره کند و در خلق آینده پایدار برای خوشبختی نوه های خود کمک می‌کنید. بودجه خود را در شرکت هایی که آنها را محترم میدانید سرمایه گذاری کنید. بر روی آینده ای که عاشق آن هستید سرمایه گذاری کنید.

منبع: success

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.