وقتی انگیزه تان کم شود چه کار می کنید؟

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram
وقتی انگیزه تان کم شود چه کار می کنید؟

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به اینکه وقتی انگیزه شما کم شود چه کار می‌کنید می‌پردازیم. همیشه خوب است که برای خود یک هدف تعیین کنید اما وقتی که انگیزه شما شروع به کم شدن می‌کند چه کاری انجام می‌دهید؟ چگونه به حرکت ادامه می‌دهید؟

 Susan Fowler در کتاب “چرا انگیزش افراد مؤثر واقع نمی‌شود و موجب چه چیزی می‌شود” اکتشافات روانی برای طراحی یک مدل آزمایش شده و دوره عملی را به کار می‌برد که می‌تواند شمارا به سمت انواع محرک‌ها سوق دهد که حس عمیقی از هدف می‌دهد.

چرا پاداش‌های خارجی – مثل مهمان کردن خود به ماساژ، مهمان کردن خود به شام بعد از ۱ هفته تمرین، یا سخنرانی بیشتر در جلسه- وقتی برای تحریک شما استفاده می‌شوند ناکارآمدند؟

این را تصور کنید: شما برای خانواده خود شام می‌خرید – همبرگر، سیب زمینی سرخ شده، و اسنک- با این نیت که آن را در خانه کنار هم میل کنید. بوی سیب زمینی‌ها شمارا مست می‌کند و شما همه آن را می‌خورید. بعد از رها کردن پاکت سیب زمینی‌ها چه احساسی دارید؟ احتمالاً حس گناه. انرژی شما در چه سطحی است؟ به میزان چشمگیری افت پیدا می‌کند.

یک رژیم مداوم از غذاهای نامناسب برای ما خوب نیست. مشابه آن برای چیزی که به آن ” انگیزه کمتر از حد مطلوب ” می‌گوییم صادق است، مثل انجام کاری برای پاداش یا انجام کاری به‌این‌علت که فکر می‌کنید باید آن را انجام دهید. می‌تواند در لحظه فریبنده باشد اما به شکوفایی منجر نمی‌شود. افرادی با انگیزه کمتر از حد مطلوب با احتمال کمتری برای رسیدن به هدف انرژی‌دارند. حتی اگر داشته باشند، احتمالاً تجربه مثبت، سرزنده یا حسی از خوشی برای ادامه‌ی کار نخواهند داشت.

پاداش‌های خارجی ما را به سمت هدف سوق نمی‌دهند. پس چه خواهد شد؟

احتیاجات روانی خود را اقناع کنید. رسیدن به انگیزش بهینه در برآوردن ۳ نیاز روانیِ کلیدی است که همه ما آن را داریم– استقلال، ارتباط و شایستگی.

استقلال نیاز انسانی ما برای احساس این است که کاری که انجام می‌دهیم اراده‌ی خودمان باشد.

 استقلال نیاز انسانی ما برای احساس این است کاری که انجام می‌دهیم اراده‌ی خودمان می‌باشد

ارتباط نیاز ما به احساس وصل شدن به دیگران است. احساس کردن مشارکت در چیزی بزرگ‌تر از ما.

شایستگی نیازمان به رشد و حس مفید بودن در چالش‌های روزمره است.

انگیزش بهینه زمانی رخ می‌دهد که:

این سه نیاز برآورده شده باشد. زمانی که افراد احساس کنند که یک انتخاب دارند؛ آنها کاری را انجام می‌دهند که به هدف بزرگ‌تری گره خورده است؛ و به آنها کمک می‌کند رشد کنند.

تمرین منظم را هدف خود قرار دهید- موقعیت‌هایی که اگر احساس کنید یک انتخاب دارید یا در چیز بزرگ‌تری مشارکت می‌کنید، به آن می‌چسبید– مثل داشتن سلامتی لازم برای بازی با کودکان خود – به شما کمک می‌کند شکوفا شوید بنابراین شما فرد خوشحال‌تر و با انرژی تری هستید. درخواست یک ماساژ این کار را نمی‌کند و به‌راحتی از بین می‌رود.

اگر واقعاً قبل از شروع به کار برانگیخته شده باشم چطور می‌توانم متوجه شوم؟

شما می‌توانید ظاهر برانگیزاننده خود را توسط چک کردن بدنتان بررسی کنید تا ببینید آیا نیازهای روانی شما برآورده شده است؟

از خودتان بپرسید زمانی که به سمت هدف می‌روید آیا حس مثبتی آر تندرستی دارید. اگر شما از عبارتی مثل “من مجبورم” و در مقابل “من باید” استفاده می‌کنید، عبارتی است که شما نمی‌خواهید.

آیا احساس می‌کنید در کنترل انتخاب خود هستید؟ آیا تصمیم شما به کار بر مبنای ارزش‌های شما است؟ آیا به هدف بالاتری متصل است؟ پرسش این سؤال ها کمک می‌کند خود را ارزیابی کنید که آیا به خوبی برانگیخته شده‌اید یا خیر.

وقتی انگیزه تان کم شود چه کار می کنید؟

چه می‌شود اگر بفهمم به خوبی برانگیخته نشده‌ام؟ آیا می‌توانم دیدگاه خود را تغییر دهم؟

بله! شما می‌توانید دیدگاه خود را توسط هدف گیری برآورده کردن نیازهای خود تغییر دهید. در اینجا روش آن آمده است:

  • تمرین تمرکز حواس. اگر تمرینی به شما محول شده که به انجام آن بی علاقه هستید، فقط به خاطر پول آن کار را انجام می‌دهید، یا احساس می‌کنید مجبورید آن کار را انجام دهید.
    از خودتان بپرسید چرا نمی‌خواهید آن کار را انجام دهید؟ سپس با هر جواب، سؤال دیگری را بپرسید. پرسیدن چرا، کمک می‌کند لایه‌های بی میلی را بتراشید و درنهایت متوجه شوید انتخاب دارید (استقلال)، شما می‌توانید یک مفهوم یا هدف (ارتباط) پیدا کنید، و از تجارب خود یاد گیرید و رشد نمایید (شایستگی).
  • هم تراز با ارزش‌های توسعه یافته‌ی شما. بیشتر از خود بپرسید به چه چیزی بیشتر بها می‌دهید تا اینکه ببینید از دیدگاه کمتر از حد مطلوب فعلی خود چه چیزی به‌دست می‌آورید. اگر می‌خواهید مقداری سیب زمینی سرخ شده بخورید از خود بپرسید چه چیزی بیشتر از آن برای شما ارزش دارد- مثل سلامتی و تندرستی. اگر شما می‌خواهید یک ایمیل سرزنش آمیز بنویسید به‌این‌علت که شخصی تصمیم احمقانه‌ای گرفته است، از خود بپرسید به چه چیزی بیش از درست کار بودن بها می‌دهید– مثل ایجاد کردن رابطه به‌جای خراب کردن آن.
  • به یک هدف ناب متصل شوید. من در یک شب از همه‌چیزخوار بودن و عاشق گوشت بودن تبدیل شدم به گیاه خواری محض- و بر تصمیم خود پایدار ماندم. چگونه؟ این انتقال زمانی اتفاق افتاد که من برنامه‌ی تلوزیون تماشا می‌کردم که درباره رفتارمان با حیواناتی بود که آنها را می‌خوریم. من متوجه شدم دیگر نمی‌خواهم گوشت بخورم نه به علت گناه، شرم و یا سلامتی خود بلکه حس عمیقی از سهم خود برای کاهش خشونت و افزایش صلح. چیزهای کوچکی در زندگی هستند که قدرتمندتر از تصمیم گیری با یک حس عمیق است.

سه عامل مهم در مقاله “چگونه به کار و زندگی تعهد داشته باشیم؟” را مطالعه فرمایید.

بزرگ‌ترین اشتباه مردم درزمانی که سعی می‌کنند خود یا دیگران را تحریک کنند چیست؟

رقابت. اگر شما از رقابت برای تحریک افراد استفاده می‌کنید، از خود بپرسید چرا؟ اگر شما رقابت ایجاد می‌کنید تا برای یک پیغام مهم جلب توجه کنید، یا به رفتار مشخصی تشویق کنید، این رقابت‌ها دارای ریسک هستند.

آنها افراد را از پیام اولیه شما دور می‌کنند، توجه‌ها را به سمت رقابت یا جایزه سوق می‌دهد.

این را تصور کنید: یک مطالعه اخیر افرادی را دنبال کرد که وارد رقابت شدند، و برای کاهش وزن به آنها قول جایزه داده شد.

درواقع آنها یافتند، افراد زیادی وزن کم کردند اما پس از ۱۲ هفته مجدداً به وزن قبلی  خود بازگشتند و سپس به‌جای آن برخی برای چیزی که از آنها خواسته‌شده بود زمان و انرژی صرف کردند تا منطقی مبتنی بر ارزش ایجاد کنند.

در نظر بگیرید نیازهای روانی مردم به استقلال، ارتباط، و شایستگی با انجام چیزی که برای آن درخواست شده است چگونه بهتر اقناع خواهند شد.

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
0 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x