013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

ویدئو:

پادکست:

در مقاله خلاقیت را با ۴ ترفند تجربه کنید می خوانید:

ترفند های خلاقیت در کار و زندگی

در این مقاله از مدیرنو؛ به ترفند های خلاقیت در کار و زندگی می‌پردازیم. خلاقیت را با ۴ ترفند تجربه کنید. امروزه کلمه خلاقیت بسیار بر سر زبان‌ها افتاده. با وجود گسترش روز افزون زندگی بشری و به‌ویژه کارآفرینی در فضای اینترنتی، همه به دنبال خلاقانه‌ترین راه‌ها برای کسب درآمد و یا رفع مشکلات هستند. خلاقیت مهارت ذاتی و گاه نهفته هر انسانی است و کم‌وبیش هر فردی آن را تجربه کرده. مطالب بسیاری درباره تقویت خلاقیت هر روز منتشر می‌شود و مطمئناً همه این راهکارهای ارائه‌شده قابل‌تعمیم و تطبیق با همه شخصیت‌ها نیست.

ترفند های خلاقیت

اما ۴ ترفند برای روشن کردن خلاقیت خاموش شده در کار و زندگی وجود دارد. عملی کردن آن بسیار راحت است. شاید به‌صورت اتفاقی آن را تجربه کرده باشید، در ادامه مقاله با این ۴ راهکار آسان آشنا می‌شوید.

پیشنهاد مطالعه: نقش و اهمیت خلاقیت و نوآوری در کارآفرینی از مدیرنو

 

1- هیچ کاری انجام ندهید!

بله هیچ کاری! وقتی شما هر روز سرتان شلوغ است و بعد از ساعت‌های سخت کاری هم باید به کارهای جانبی خود و دیگران برسید و بیشتر ساعت روز را به انجام کارهای کلیشه‌ای و تکراری مشغول هستید، افکار روزانه به تخیلات خلاقانه اجازه ورود نمی‌دهند. در صورت امکان هر ماه یک مسافرت کوتاه و آرام را برای خود داشته باشید و از زندگی روزمره جدا شوید.
لازم نیست برای زمان بیکاری خود برنامه‌ریزی کنید که مثلاً کتاب بخوانید یا برنامه‌های خود را چک کنید. فقط سعی کنید هیچ کاری نکنید. مطمئن باشید وقتی ذهن و مغز شما آرام بگیرد، افکار نو و جدید خود را نشان می‌دهند.

پیشنهاد مطالعه: خلاقیت و نوآوری در سازمان

 

2- نکته برداری کنید.

یکی از ترفند های خلاقیت در کار و زندگی نکته برداری است. به نوشتن عادت کنید. یک دفترچه کوچک جیبی داشته باشید تا ایده‌هایی که به ذهن‌تان می‌رسد سریع یادداشت کنید. ایده‌ها و ترفند خلاقیت به‌سرعت فراموش می‌شوند. از همین دفترچه استفاده کنید برای یادداشت کردن خلاقیت‌های دیگران و هر چیز جالب و جدید که در محیط پیدا می‌کنید.

پیشنهاد مطالعه: کشف خلاقیت – چگونه خلاقیت را کشف کنیم؟

جالب است بدانید افرادی که خود را به نوشتن عادت داده‌اند می‌گویند که بیشتر ایده‌های با ارزش در زمان‌های خاص مثل قبل از خواب، هنگام رانندگی، دوش گرفتن و یا آشپزی به سراغشان آمده که تأییدی بر راهکار اول یعنی خالی کردن ذهن از افکار کلیشه‌ای و هیچ کاری نکردن است.

 

3- به خواب‌هایتان توجه کنید.

در ابتدا بدانید که خواب کافی و منظم خود به‌تنهایی عامل مهمی در کارایی درست مغز است. بعدازآن اگر فکر می‌کنید رؤیاهایی که در خواب می‌بینید بی‌معنی هستند و هیچ ربطی به واقعیت ندارند اشتباه می‌کنید.

حتی آلبرت انیشتین ریشه تئوری نسبیت را در خوابی که در دوران نوجوانی دیده بود می‌داند.
مثال‌های بسیاری از افراد وجود دارد که ایده‌های بزرگ خود را از خواب‌هایشان گرفته‌اند.
مغز ما انسان‌ها در طول شب خاموش نمی‌شود بلکه به ساماندهی و تحلیل اتفاقات روزانه و حتی روزها و سال‌های گذشته مشغول است و بیشتر نظریه‌های دانشمندان نشان می‌دهد که ضمیر ناخودآگاه فعالیت‌های زمان خواب را تصویرسازی می‌کند و این تصاویر گاهی اوقات معنا و مفهوم خاصی دارند که می‌توانند ارزشمند باشند.

این نکته که به خواب‌هایتان توجه کنید به این معنی نیست که تمام خواب‌ها منبع ایده و خلاقیت است. آنچه مهم است توجه داشتن به روند خواب‌ها و تغییرات آنها نسبت به افکار روزانه است که گاه می‌تواند بسیار قابل‌توجه باشد.

۴- خندیدن رافراموش نکنید.

تحقیقات علمی نشان داده، آنهایی که خوش‌اخلاق‌تر هستند و بیشتر می‌خندند، خلاق‌تر هستند. خندیدن باعث ترشح هورمون‌های شادی می‌شود که اثرات مثبتی بر مغز و همین‌طور فعالیت بیشتر سلول‌های عصبی دارد.

برای داشتن خلاقیت در کار و زندگی لازم نیست حتماً کارهای خارق‌العاده انجام دهید و یا تمرین‌های سخت و عجیب‌وغریب انجام دهید فقط کافی است بخشی از ذهن خود را که شاید سال‌هاست به خواب رفته و به فراموشی سپرده‌شده را بیدار کنید و به آن فرصت عرض‌اندام دهید. همان‌طور که تمرین ورزشی باعث قوی‌تر شدن ماهیچه‌ها و بدن می‌شود، هرچه بیشتر خلاقانه فکر کنید قدرت نوگرایی و خلاقیت در شما بیشتر تقویت می‌شود و با این مهارت می‌توانید به شخصی ارزش آفرین تبدیل شوید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.