013-34934 / 021-22130611
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

ویدئو:

پادکست:

در مقاله معرفی استاندارد های ایزو می خوانید:

مقدمه ای بر معرفی استاندارد های ایزو

در این مقاله از مدیرنو؛ به معرفی استاندارد ایزو می‌پردازیم. در ادامه مقدمه‌ای بر معرفی استاندارد ایزو خواهیم داشت. در سلسله مقالاتی که در بخش استانداردهای ایزو منتشر خواهیم کرد به معرفی مهم‌ترین و کاربردی‌ترین اطلاعات در حوزه استاندارد ایزو (ISO) خواهیم پرداخت. مزایا و منافع آن برای سازمان شمارا شرح خواهیم داد. در مقاله حاضر به معرفی و توضیح اولیه در خصوص استاندارد و توضیح استانداردهای محبوب ایزو خواهیم پرداخت.

استاندارد سندی است که می‌تواند الزامات، مشخصات، دستورالعمل‌ها و یا ویژگی‌های موردنیاز برای اطمینان از انطباق همیشگی مواد، محصولات، فرآیندها و خدمات با اهداف سازمان را فراهم آورد. سازمان ملی استاندارد بیش از ۲۱۰۰ استاندارد بین المللی منتشر نموده است.

 

معرفی استاندارد ایزو

مزایای استاندارد های بین المللی ایزو چیست؟

استاندارد بین المللی ایزو ستون فقرات جامعه ما هستند. تضمین‌کننده ایمنی و کیفیت محصولات و خدمات، تسهیل‌کننده تجارت بین المللی، بهبود محیط زندگی ما، کاهش هزینه‌ها، به حداقل رساندن ضایعات و خطاها و افزایش بهره وری ازجمله تأثیرات استانداردهای ایزو در جامعه می‌باشد.

انطباق با استانداردهای بین المللی ایزو به مشتریان کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنند که محصولات، سیستم‌ها و سازمان‌ها؛ ایمن، قابل‌اعتماد و برای محیط پیرامون مفید هستند.

در مقاله “پیاده سازی استاندارد ایزو ۹۰۰۱ چه مزایایی دارد؟ ” از مدیرنو، به معرفی مهم‌ترین مزایای استانداردهای ایزو پرداخته‌ایم.

 

مزایای اقتصادی استانداردهای ایزو

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که استانداردهای ایزو به تقویت کسب و کار و اقتصاد کمک می‌کنند. به‌عنوان‌مثال در انگلستان استانداردها باعث رشد ۸.۵ بیلیونی در تولید ناخالص داخلی و در کانادا از سال ۱۹۸۱ باعث تزریق ۹۱ بیلیون دلار به اقتصاد شدند.

 

مزایای استاندارد های ایزو در کسب و کارها

استانداردهای بین المللی ایزو ابزارهای استراتژیک و راهنماهایی هستند که به سازمان‌ها برای مقابله با چالش‌های متناسب با کسب و کار مدرن کمک می‌کنند. استانداردهای ایزو تضمین می‌کنند که عملیات کسب و کارها در کارآمدترین حالت ممکن هستند و با افزایش بهره وری به سازمان برای دستیابی به بازارهای جدید کمک می‌کنند.

 

استاندارد ایزو به سازمان‌ها کمک می‌کند تا:

 • از طریق سیستم‌ها و فرآیندهای بهبودیافته هزینه‌های خود را کاهش دهند.
 • رضایت مشتریان را از طریق بهبود سطح ایمنی و کیفیت فرآیندها افزایش دهند.
 • از طریق حصول اطمینان از سازگاری محصول و خدمات به بازارهای جدید دسترسی پیدا کنند.
 • تأثیرات محیطی را کاهش دهند.

برای مثال ایزو ۹۰۰۱ نشان‌دهنده بهبود فروش، رضایت مشتری و افزایش سهم بازار و ایزو ۱۴۰۰۱ نشان‌دهنده تأثیر مثبت بر عملکرد زیست محیطی می‌باشد. همچنین سازمان‌ها از شرکت در فرآیند توسعه استانداردهای ایزو سود می‌برند. مطالعات انجام‌شده توسط یکی از اعضای ایزو در فرانسه نشان می‌دهد که، شرکت‌های درگیر در استاندارد ایزو شاهد رشد ۲۰% فروش سالانه خود هستند.

 

مزایای استانداردهای ایزو برای مشتریان

ایزو بیش از ۲۱۰۰۰ استاندارد دارد که تقریباً تمامی جنبه‌های زندگی روزانه را شامل می‌شود. وقتی‌که محصول و خدمات منطبق با استانداردهای بین المللی ایزو باشد این اطمینان را به مشتری می‌دهند که ایمن، قابل‌اعتماد و از کیفیت خوب برخوردار می‌باشند.

به‌عنوان‌مثال استانداردهای ایزو در ایمنی جاده‌ها، اسباب بازی‌ها و بسته بندی‌های پزشکی فقط نمونه‌هایی هستند که نشان می‌دهند ایزو به تبدیل جهان به مکانی امن‌تر کمک می‌کند.

برای اطمینان از اینکه منافع استاندارد بین المللی ایزو تا جای ممکن گسترده است و تمامی جنبه‌ها را پوشش می‌دهد، ایزو از همراهی و مشارکت مصرف کنندگان (مشتریان) برای توسعه استاندارد با کمیته سیاست‌های مصرف کننده استقبال می‌کند. استاندارد بین المللی از تمامی جنبه‌های زیست محیطی مانند هوا، آب، کیفیت خاک، انتشار گازها و تابش اشعه‌ها محصولات را بررسی و به سلامت شهروندان کمک می‌کند.

 

مزایای استانداردهای ایزو برای دولت

استاندارد ایزو یک تجربه و تخصص جهانی فراهم کرده که به‌عنوان یک منبع حیاتی برای دولت در هنگام توسعه سیاست‌های عمومی به‌کار می‌رود.دولت‌ها می‌توانند از استاندارد ایزو برای حمایت از سیاست‌های دولتی که شامل منافع بسیاری است استفاده کنند، این منافع عبارت‌اند از:

 • استفاده از نظرات کارشناسی: با یکپارچه سازی استاندارد ایزو و مقررات دولتی، دولت‌ها می‌توانند از نظرات کارشناسان بدون نیاز به دخالت مستقیم آنها در خدمات خود بهره مند شوند.
 • باز کردن تجارت جهانی: استانداردهای بین المللی ایزو توسط بسیاری از دولت‌ها به تصویب رسیده‌اند، بنابراین یکپارچه سازی آنها و مقررات ملی تضمین می‌کند که الزامات موردنیاز برای صادرات و واردات از سراسر جهان یکسان است، درنتیجه حرکت کالاها، خدمات و فناوری‌ها بین کشورها راحت‌تر و آسان‌تر صورت می‌گیرد. همچنین استاندارد ایزو موانع تجارت جهانی را با ارائه مباحث فنی رفع می‌کند، اگرچه آنها در سطح منطقه یا بین المللی باشد.

 

معرفی استانداردهای محبوب ایزو

ایزو ۹۰۰۰ – مدیریت کیفیت

خانواده ایزو ۹۰۰۰ جنبه‌های مختلفی از مدیریت کیفیت را نمایش می‌دهد و شامل برخی از استانداردهای شناخته‌شده ایزو می‌باشند. استانداردها ابزارها و راهنمایی‌هایی هایی را تعیین می‌کند که سازمان بتوانند تضمین کنند که محصولات و خدماتشان الزامات مشتری را رعایت کرده و کیفیتشان مستمراً در حال بهبود است.

 

استاندارد خانواده ایزو ۹۰۰۰ شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ – مجموعه‌ای از الزامات سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد.
 2. ایزو ۹۰۰۰:۲۰۱۵ – معانی کلمات و مفاهیم پایه را پوشش می‌دهد.
 3. ایزو ۹۰۰۴:۲۰۰۹ – تمرکز بر روی مؤثر تر و کارآمدتر کردن یک سیستم مدیریت کیفیت دارد.
 4. ایزو ۱۹۰۱۱:۲۰۱۱ – مجموعه‌ای از راهنمایی‌ها در مورد ممیزی داخلی و خارجی از سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد.

 

توضیح کوتاه درباره استاندارد ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵

مجموعه‌ای از معیارها برای یک سیستم مدیریت کیفیت و تنها استاندارد در این خانواده است که می‌توان برایش گواهی دریافت کرد. (اگرچه اخذ گواهی الزام نمی‌باشد). ایزو ۹۰۰۱ برای هر سازمانی، بزرگ یا کوچک، بدون در نظر گرفتن زمینه فعالیت آن سازمان، قابل‌استفاده می‌باشد. در حقیقت بیش از یک‌میلیون سازمان و کسب و کار در بیش از ۱۷۰ کشور گواهی ایزو ۹۰۰۱ دارند.

این استاندارد بر پایه تعدادی از اصول سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد. شامل: تمرکز قوی بر روی مشتری، انگیزه و مفهوم مدیریت ارشد، رویکرد فرآیندی و بهبود مستمر. این اصول در مقاله اصول مدیریت کیفیت توضیح داده‌شده‌اند.

استفاده از ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ این اطمینان را حاصل می‌کند که مشتریان، محصولات و خدمات با کیفیت و سازگار با خواسته‌های خود دریافت می‌کنند. که باعث افزایش سوددهی کسب و کار می‌شود.

۱- گواهی ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵

“چک کردن سیستم” یک بخش حیاتی از ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ است. توصیه می‌شود که سازمان‌ها برای بررسی چگونگی عملکرد سیستم مدیریت، ممیزی داخلی انجام دهند. یک سازمان ممکن است به‌منظور بررسی انطباق خود با استاندارد از یک مرجع صدور مستقل استفاده کند. اما الزامی برای این کار وجود ندارد. روش دیگر دعوت از مشتری برای ممیزی سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد.

ایزو دارای طیف وسیعی از استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت بر اساس ایزو ۹۰۰۱ می‌باشد. که سازگار با بخش‌ها و صنایع خاص است. شامل:

 • ایزو TS 29001: نفت، پتروشیمی و صنایع گاز طبیعی
 • ایزو ۱۳۴۸۵: دستگاه‌های پزشکی
 • ایزو IEC 90003: مهندسی نرم افزار
 • ایزو ۱۷۵۸۲: سازمان انتخاباتی در تمام سطوح دولتی
 • ایزو ۱۸۰۹۱: دولت محلی

منبع: iso

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.