Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

ویدئو:

پادکست:

ندارد
مزایای پیاده سازی ایزو 9001

در این مقاله از مدیرنو؛ به اینکه پیاده سازی استاندارد ایزو 9001 چه مزایایی دارد می‌پردازیم. یک سیستم مدیریت کیفیت راهی برای تعریف عملیات سازمان جهت کمک به دستیابی اهدافش می‌باشد. سیستم مدیریت کیفیت (Quality management system) تعیین می‌کند که چگونه سازمان می‌تواند به الزامات مشتریان خود و دیگر ذینفعان رسیدگی کند.

 

مزایای پیاده سازی ایزو 9001

این استاندارد بین‌المللی بر مبنای اصول مدیریت کیفیت که در استاندارد ایزو 9000 توصیف‌شده‌اند، می‌باشد. این توصیف‌ها شامل شرح هر اصل، دلیل اهمیت هر یک برای سازمان، مثال‌هایی از منافع مرتبط با این اصول و مثال‌هایی از اقدامات رایج به‌منظور بهبود عملکرد سازمان، هنگام به‌کارگیری این اصول می‌باشد.

 

اصول مدیریت کیفیت که در استاندارد ایزو 9000

 • اصل اول: تمرکز بر مشتری (Customer Focus)
  اصل دوم: رهبری (Leadership)
 • اصل سوم: مشارکت کارکنان (Involvement of people)
 • اصل چهارم: فرآیند گرایی (process approach)
 • اصل پنجم: بهبود (improvement)
 • اصل ششم: تصمیم گیری بر مبنای شواهد (evidence-based decision making)
 • اصل هفتم: مدیریت ارتباطات (relationship management)

سایر استانداردهای ایزو که مرتبط با دیگر سیستم‌های مدیریت می‌باشند، شامل ایزو 14001 برای مدیریت محیط یا ایزو در حال انتشار 45001 برای بهداشت حرفه‌ای و ایمنی.

 

ایزو 9001

ایزو 9001 مجموعه‌ای از الزامات برای سیستم مدیریت کیفیت می‌باشد و به سازمان‌ها و شرکت‌ها برای کارایی بهتر و بهبود رضایت مشتری کمک می‌کند. اساس ایزو 9001 بر پایه بهبود مستمر می‌باشد و به‌صورت منعطف طراحی‌شده تا برای سازمان‌های مختلف (ازجمله تجاری، تولیدی، خدماتی و …) قابل‌اجرا و پیاده سازی باشد. به همین دلیل تعریف مشخص از اهداف “کیفی” یا “کسب رضایت مشتری” ارائه نکرده است در عوض نیاز سازمان‌ها را برای تعریف این اهداف و بهبود مستمر برای رسیدن به آنها را تعریف نموده است، سازمان‌ها پس از رسیدن به اهداف، باید با ارزیابی مجدد خود برای رسیدن به بهبود مستمر در سازمان خود تلاش کنند.

یک سیستم مدیریت کیفیت مناسب می‌تواند برای تمامی سازمان‌ها با هراندازه و تنوعی، از یک تولید کننده کوچک دوچرخه گرفته تا یک بیمارستان با 5000 نفر پرسنل سود آور باشد. در حقیقت یکی از بهبودهای اصلی حاصل‌شده در بازنگری ایزو 9001:2015، متناسب و در دسترس بودن آن برای تمامی بنگاه‌های اقتصادی ازجمله شرکت‌های خدماتی است.

اگر به اطلاعات بیشتری در زمینه استانداردهای ایزو نیازمندید، به خدمات ایزو مدیرنو مراجعه نمایید.

 

مزایای پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت

 1. به‌طورکلی سازمان را ارزیابی کرده تا مشخص کند که چه کسی متأثر از کار شما خواهد بود، چه انتظاراتی از شما خواهند داشت و همچنین شمارا قادر می‌سازد که اهداف خود را مشخص کرده و بازارها و موقعیت‌های جدید را شناسایی کنید.
 2. کمک می‌کند که مشتری را در وهله اول در نظر گرفته و این اطمینان را به شما می‌دهد که نیازهای مشتری برآورده شده و رضایتش افزایش پیداکرده است. که باعث بازگشت مشتری، جذب مشتری‌های جدید و افزایش میزان سودآوری برای سازمانتان خواهد شد.
 3. کمک می‌کند که کارآمدتر کار کرده و تمامی فرآیندها همسو بوده و توسط کلیه افراد داخل سازمان درک شده باشد. همین امر باعث افزایش بهره وری و اثر بخشی شده و از هزینه‌های داخلی می‌کاهد.
 4. دستیابی به الزامات قانونی و مقررات
 5. کمک به گسترش بازارهای جدید
 6. شناسایی و مشخص کردن ریسک‌ها ی مرتبط با سازمانتان

 

چرا سازمان به استاندارد ایزو 9001 نیاز دارد؟

بدون مشتریان راضی، هر سازمان و تشکیلاتی در معرض خطر قرار دارد. برای جلب رضایت مشتریان، باید خواسته‌های آنها برآورده گردد. ایزو چارچوبی ارائه می‌دهد که بارها آزموده و استفاده‌شده است. در این چارچوب به‌سوی مدیریت سیستماتیک و برنامه ریزی فعالیت‌ها و فرآیندهای جاری بنگاه اقتصادی پیش می‌رویم. درنتیجه خدمات و محصولاتی تولید خواهد شد که انتظارات مشتری را برآورده خواهد کرد.

ایزو ۹۰۰۱ برای ایجاد محیط کاری منظم‌تر طراحی‌شده تا نیروی کار سازمان‌ها بدانند چه موقع، چگونه و چه کار کنند.

قصد استاندارد ایزو ۹۰۰۱، بهبود کار داخلی سازمان به‌منظور کمک به شما در دستیابی به ثبات بیشتر در کیفیت خدمات است. استاندارد ایزو ۹۰۰۱، آنچه که شما در حال حاضر انجام می‌دهید را بهبود بخشیده و فرآیندهای مرتبط با فعالیت‌های شمارا با توجه به الزامات استاندارد ایزو ۹۰۰۱، مستند و اجرا می‌نماید. نتایج به‌دست آمده منجر به افزایش بهره وری و سودآوری می‌گردد.

 

آیا حتماً باید گواهی ایزو 9001 گرفت؟

دریافت گواهی ایزو 9001 یک الزام نیست. می‌توانید بدون دریافت گواهی نامه، این استاندارد را برای بهبود سازمان خود پیاده سازی کنید. البته ممیزی شخص سوم- یعنی زمانی که یک مرجع صدور مستقل از سازمان، الزامات سیستم را ارزیابی می‌کند- راهی برای نشان دادن به خریداران، مشتریان، تأمین کنندگان و دیگر ذینفعان است که شما این استاندارد را به‌درستی اجرا کرده‌اید. اگرچه ممیزی شخص سوم برای بعضی از سازمان‌ها یک الزام می‌باشد. به‌عنوان‌مثال برخی از نهادها یا ارگان‌های دولتی یا عمومی فقط با سازمان‌هایی وارد مذاکره می‌شوند که آن سازمان گواهی ایزو 9001 داشته باشد.

 

داستان‌های موفقیت آمیز ایزو 9001

ایزو 9001 به‌صورت موفقیت آمیزی در تمام دنیا استفاده می‌شود. تنها در سال 2013 بیش از یک میلیون گواهی در بین 187 کشور صادر شد. خیلی از سازمان‌ها و شرکت‌ها از این استاندارد بدون اخذ گواهینامه استفاده می‌کنند. موفقیت ایزو 9001 می‌تواند اشکال متفاوتی داشته باشد: برای بعضی از شرکت‌ها موفقیت می‌تواند جذب مشتری جدید و برای بعضی افزایش بهره وری داخلی مطرح باشد.

منبع: iso

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.