013-34934 / 021-22130611

برای دریافت مشاوره کسب و کار کلیک کنید.

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله اولین استخدام کارمند کسب و کار می خوانید:

اولین استخدام کارمند کسب و کار

در این مقاله از مدیرنو؛ به اولین استخدام کارمند گوناگون برای کسب و کار می‌پردازیم. اگر شما هم همانند دیگر صاحبان مشاغل کوچک باشید احتمالاً شرکت خود را با رؤیایی بزرگ و تعداد کمی کارمند تأسیس کرده‌اید. اما اگر اکنون به سطحی رسیده‌اید که خواهان استخدام چند نفر از خارج از شرکت هستید. پس احتمالاً وقت و سرمایه زیادی را صرف کسب و کار خود کرده‌اید. و حق‌دارید نسبت به استخدام افراد مناسب نگران باشید.

برای بسیاری از صاحبان مشاغل و بنیان‌گذاران شرکت‌ها اولین استخدام کارمندها می‌تواند اضطراب برانگیز باشد. چراکه کارمندان خوب می‌توانند باعث موفقیت شرکت شما شوند. اولین استخدام‌ها به‌طور قابل‌توجهی در ایجاد فرهنگی مناسب در شرکت شما مؤثر هستند. اما شما چگونه می‌توانید مناسب بودن فرد را برای استخدام تشخیص دهید؟ اصلاً شما از کجا می‌دانید که چه تصمیمی برای شرکت شما بهتر است؟

در این مقاله مدیریتی، چند پیشنهاد برای استخدام اولین کارمندان به شما ارائه می‌شود.

 

راهکار اولین استخدام کارمند گوناگون برای کسب و کار

۱. زمان مناسب برای استخدام کارمند جدید

اکثر بنیان‌گذاران شرکت‌ها و صاحبان مشاغل در ابتدا تمام کارها را خودشان انجام می‌دهند. یکی از دلایل آنها برای انجام این کار ضرورت و حساسیت موضوع است. همچنین بسیاری از آنها می‌خواهند کارها به شیوه‌ای خاص و توسط خودشان انجام گیرد. اینکه بر بسیاری از جنبه‌های مختلف شرکت جدید خود کنترل داشته باشید موضوع خوبی است. از طرفی می‌تواند برای شما مفید باشد. اما درعین‌حال می‌تواند مضر نیز باشد. از یک جایی به بعد مؤسس شرکت دیگر قادر نخواهد بود همه کارها را انجام دهد. اما اگر آنها به انجام همه کارها اصرار داشته باشند باید از اولویت‌ها صرف‌نظر کرده و وظایف را برون‌سپاری کنند یا اینکه رشد شرکت خود را محدود کنند.

درصورتی‌که رشد شرکت به دلیل کمبود وقت، ظرفیت و مهارت‌های شما محدودشده، بهتر است افرادی را از خارج از شرکت استخدام کنید. گاهی اوقات شما به تجارب یا مهارت‌هایی نیاز دارید که در هیچ‌کدام از مؤسسان شرکت دیده نمی‌شوند و لازم است در خارج از شرکت به دنبال آنها باشید.
از دیدگاهی دیگر، هزینه‌ای که شما به دلیل صرف وقت خود بر روی یک پروژه یا کار خاص متقبل می‌شوید می‌تواند بسیار بیشتر از هزینه‌ای باشد که به فردی دیگر می‌پردازید تا آن کار را انجام دهد. اگر شرکت شما با چنین چالش‌هایی مواجه شده، زمان آن فرارسیده که به فکر استخدام کارمندان جدید باشِد.

 

2. چگونه پست کارمندان را تنظیم و مدیریت کنیم

شما باید بفهمید که شرکتتان دقیقاً به چه چیزهایی نیاز دارد. مهارت‌های افرادی را که هم‌اکنون در تیم شما هستند را ارزیابی کرده و شکاف‌ها و نقاط ضعف تیم خود را پیدا کنید. درصورتی‌که بتوانید با آوردن کارمندی جدید به تیم این شکاف‌ها و نقاط ضعف‌ها را پوشش دهید بسیار خوب است. اما متأسفانه در اکثر مواقع این کار عملی نیست. یعنی شما باید اولویت‌بندی کنید که کدام مهارت برای شما مهم‌تر است.

به‌عنوان‌مثال اگر شما نیازمند پشتیبانی اداری هستید، بفهمید دقیقاً به چه نوع کمکی نیاز دارید. آیا این کارمند بخش اداری باید قرار ملاقات‌ها را برنامه ریزی کند. یا کارهای اداری را انجام دهد؟ یا اینکه کارهای دفترداری و حسابداری را انجام دهد؟ برای انجام هرکدام از این کارها مهارت‌هایی کاملاً متفاوت از یکدیگر موردنیاز هست.
چون شرکت شما کوچک است بهتر است که به فکر ادغام رتبه‌های شغلی و کارهایی باشید که در حالت عادی جدا از یکدیگر هستند. مثل مدیریت پروژه و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی. یا اینکه برای این کارها افرادی را به‌صورت پاره‌وقت استخدام کنید.

 

3. چگونه داوطلبانی مناسب را جذب کنیم

نکته بعدی که باید بدانید اینست که چگونه مشاغل را برای قشر خاصی از داوطلبان کار در شرکت خود جذاب جلوه دهید. بهترین راه اینست که بسته‌ای رقابتی و جذاب از حقوق و مزایا ارائه دهید. ازآنجایی‌که هنوز برنامه‌ای ثابت درباره مزایای کارمندان در اختیار ندارید می‌توانید از شرکت‌های دیگر خلاقانه‌تر عمل کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر قصد دارید که افرادی از نسل جدید را استخدام کنید بهتر است به آنها تسهیلاتی برای کمک به بازپرداخت وام‌های دانشجویی ارائه نمایید.

درصورتی‌که شرکت شما مزایای ویژه‌ای همانند مثال بالا را ارائه می‌دهد، به‌احتمال‌زیاد این افراد جویای کار شرکت شمارا به شرکت‌های رقیب ترجیح می‌دهند. ازآنجایی‌که شرکت شما تازه تأسیس است، بهتر است به‌عنوان انگیزه‌ای اضافی ارائه سهام را هم به کارکنان جدید خود پیشنهاد دهید. روش دیگر برای جذب کارجویان مناسب اینست که در جاهایی که آنها امکان دارد که به دنبال کار بگردند تبلیغ کنید. از شبکه‌های اجتماعی نهایت استفاده را ببرید. حتی می‌توانید به افرادی که فرد مناسبی را به شما پیشنهاد می‌کنند مقداری پول جایزه بدهید.

 

4. چگونه افراد مناسبی را در شرکت استخدام کنیم

گام بعدی برای استخدام یک فرد مناسب اینست که با سایر مؤسسان شرکت گفتگوی مفصلی درباره نوع فرهنگ یا جوی که می‌خواهید در شرکت پابرجا باشد، داشته باشید. بسیار ضروریست قبل از شروع مصاحبه‌ها بدانید دقیقاً به دنبال چه نوع افرادی هستید.

در مقاله استخدام بهترین‌ها از مدیرنو؛ به اینکه چگونه بهترین‌ها را استخدام کنیم پیرداخته ایم.

اگر به دنبال کسی هستید که سخت کوش و خلاق است، بهتر است که در شرح کار و شرایط استخدام به‌طور واضح این نکته را توضیح دهید. مصاحبه‌ها را به‌گونه‌ای طراحی کنید تا بتوانید در مورد ویژگی‌های موردنظر خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. یعنی اینکه می‌توانید سؤالاتی مناسب با این ویژگی‌ها طرح کنید. یا اینکه چالشی خلاقانه برای کارجویان طراحی کنید تا استعدادهای خود را بروز دهند.

قبل از استخدام به سابقه کارجویان نیز خوب دقت کنید. بسیاری از افراد در انجام مصاحبه حرفه‌ای هستند اما نمی‌توانند کارمندان خوبی را استخدام کنند. اگر شما مراحل بالا را دنبال کنید نه تنها می‌توانید بهترین کارمندان را به سمت شرکت خود جذب کنید، بلکه قادر خواهید بود آنها را در کنار خود حفظ کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه  مصاحبه سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: business

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.