013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله مدیریت استرس و فرسودگی شغلی تیم می خوانید:

مدیریت استرس و فرسودگی شغلی تیم

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به مدیریت استرس و فرسودگی شغلی تیم می‌پردازیم. مدیریت استرس شخصی به‌اندازه کافی کاری دشوار بوده چه برسد به مدیریت استرس دیگران (تیم). اما چطور می‌توانید به‌عنوان یک مدیر به اعضای تیم خود کمک کنید تا استرس، فرسودگی شغلی و عدم مشارکتشان را کنترل کنند؟

به دلیل پیچیده‌تر و دشوارتر شدن مشاغل در عصر حاضر مجبوریم زمان زیادی را در محیط کار سپری کنیم. که با این تفاسیر اضطراب و فرسودگی شغلی غیرمعمول نیست. فشار کاری بالا، فعال و درگیر بودن زیاد با کار می‌تواند برای ما چالش‌برانگیز باشد.

مدیریت استرس و فرسودگی شغلی تیم

با توجه به اینکه بعید است سرعت یا فشار کاری به سرعت و آنی تغییر کند. اما نتایج تحقیقات نشان داده که با به‌کارگیری فعالیت‌هایی پیشبردی و خاص می‌توانید این فشار کاری را مدیریت کنید.

یکی از ابتدایی‌ترین رویکردها اینست که بر رشد و تکامل فردی کارکنان خود تمرکز کنید. سرمایه‌گذاری در رشد و تکامل شخصی کارکنان در این دیدگاه، گام اول در بروز خلاقیت آنها و رسیدن به بهره‌وری پایدار است.

خبر خوب اینست که رویکردهای عملی و قابل‌اجرای بسیاری برای تکامل فردی وجود دارد که مدیران و کارکنان می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند.

در ادامه به برخی از این دیدگاه‌ها اشاره‌شده است:

روش‌هایی را برای بهتر شدن وضعیت کارکنان در نظر بگیرید

در تمام دنیا سطح استرس کارکنان در حال افزایش است. با توجه به بررسی‌های انجام‌شده در بیش از یکصد کشور دنیا و ۲۲ هزار کسب‌وکار، مشخص شد که بیش از نیمی از نیروی کار (۵۳%) فرسودگی شغلی ‌شان در ۵ سال اول فعالیت کاری گزارش‌شده است.

باید اولویت‌بندی‌هایتان بروی فعالیت‌هایی باشد که رفاه را برای شما و تیمتان مهیا می‌سازد. این موارد می‌توانند شامل ابزارهای تکامل شخصی مانند: تمرکز حواس و آموزش انعطاف‌پذیری و به بیانی ساده تشویق کردن افراد به اهمیت دادن سلامت شخصی و در نظر گرفتن زمان کافی برای ورزش باشد.

همچنین فعالیت‌های دیگری برای تجدید قوا مانند جلسات همراه با پیاده‌روی یا در نظر گرفتن زمان‌های منعطف کاری باشد. به‌طوری‌که افراد بتوانند با انعطاف‌پذیری و با یک سرعت قابل‌کنترل کار کنند.

برای کاهش استرس و فرسودگی شغلی تیم ،خارج از محل کار، به کار فکر نکنید.

شغل‌ هایی که کارکنان باید همیشه برای حاضر شدن در محل کار آماده باشند و محیط‌های چند وظیفه‌ای باعث کمرنگ شدن خلاقیت و بهره‌وری و احساس نارضایتی می‌شوند. یکی از یافته‌های مهمی که از بررسی‌های احساسات کارمندان به‌دست‌آمده است نشان می‌دهد که در شرکت‌های بزرگ و کوچک کارکنانی هستند که به‌طور استثنائی به‌سختی از محل کار خود جدا می‌شوند.

درحالی‌که یک عملکرد بالا ممکن است نیازمند تمرکز مداوم باشد، شغل‌های همیشه آماده‌باش (مانند کسب و کارهای اینترنتی) شخص را در یک دور باطل همیشگی قرار می‌دهد. به این معنی که فرد موردنظر حتی در زمان‌های استراحت نیز باید گوش‌به‌زنگ باشد. همین امر باعث می‌شود تا زمانی برای بهبودی و بازیابی در نظر گرفته نشود. حتی بهترین ورزشکاران در بهترین تیم‌های دنیا نیز به زمان بازیابی و استراحت نیازمندند.

مشخص کنید که چه زمان‌هایی انتظار دارید اعضای تیم یا خود شما در محل کار یا به‌صورت دور کاری در اختیار تیم باشید. چه زمان‌هایی، زمان استراحت  است مثلاً تعیین کنید که هیچ تماس کاری را بعد از ساعت ۸ شب یا آخر هفته‌ها پاسخگو نیستید.

مغز را برای مقابله با بی‌نظمی و هرج‌ومرج آموزش دهید.

بر اساس تحقیقات علم عصب‌شناسی، تمرین تمرکز حواس می‌تواند به‌طور سیستماتیک مغز را آموزش دهد. عادات ذهنی مفیدی ایجاد کند که انعطاف‌پذیری را در محل کار و زندگی ترویج دهد. رهبران و تیم‌هایی که تمرینات تمرکز حواس انجام می‌دهند باهم همکاری بهتری دارند، استرس را به‌طور کارآمدتری کنترل می‌کنند و کارایی بالایی خواهند داشت. شما لازم نیست تا یک متخصص درزمینه تمرکز حواس باشید تا به خود و اعضای تیمتان کمک کنید. این توانایی را می‌توانید با تمرین و تکرارهای مداوم به‌دست آورید. همچنین تکنولوژی هم می‌تواند در این زمینه برای شما مفید باشد. از اپلیکیشن‌های تمرکز حواس استفاده کنید باکمی جستجو  اپلیکیشن‌های مفیدی خواهید یافت.

برای عملکرد بهتر بر تک وظیفه‌ای بودن تأکید کنید.

انجام چند وظیفه توسط یک نفر چندان جالب نیست و اغلب نتایج خوبی به دنبال ندارد. انسان‌ها نمی‌توانند مثل کامپیوتر مؤثر و کارآمد باشند. چند وظیفه‌ای بودن معمولاً زمان لازم برای انجام یک کار و تعداد اشتباهات را دو برابر می‌کند.

 افراد معمولاً وظایف ترتیبی را بهتر انجام می‌دهند. مدیران می‌توانند مشکل عدم تمرکز حاصل از چند وظیفه‌ای بودن را از طریق کمک به اعضای تیم با اولویت‌بندی کارها برای تحویل مرتفع سازند.

زمان‌های استراحت در طول کار روزانه برای کارکنان در نظر بگیرید 

برای کاهش استرس و فرسودگی شغلی تیم ، زمان استراحت و شارژ دوباره در زمان فعالیت کاری برای کارکنان خود داشته باشید. اگر هیچ سیکل یا وقفه‌ای در روند کاری وجود ندارد، حتماً وقفه‌ای ایجاد کنید. این تمایل همیشه در افراد وجود دارد، که در هرلحظه، هر مکان در محل کار در وضعیت آماده‌باش قرار داشته باشند. که معمولاً به تمرکز کمتر منتهی خواهد شد. به افراد زمان کافی برای شارژ و تمرکز دوباره بدهید.

در مورد میزان ساعتی که افراد پشت میز کار خود مشغول به کار هستند نگران نباشید. به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا برنامه کاری خود را داشته باشند. به‌طوری‌که زمانی که کار می‌کنند، واقعاً کار انجام دهند.

همدلی و دلسوزی را تمرین کنید.

مهربان بودن هیچ هزینه‌ای ندارد. مزایای آن برای مدیران بسیار زیاد است. همدلی و دلسوزی به‌طور قابل‌توجهی عملکرد، تعامل و دلسوزی کارکنان را بهبود می‌بخشد. در یک پروژه تحقیقاتی که در بین ۵۶۰۰ نفر در ۷۷ سازمان انجام شد، دریافتند که بیش‌ترین اثر در سودآوری و بهره‌وری یک سازمان، توانایی رهبران در صرف زمان و تلاش بیشتر برای شناخت افراد خود، استقبال از انتقادات و پیشنهادات و افزایش همکاری میان کارکنان است.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده که توانایی رهبر در درک مشکلات افراد، تأثیر زیادی در سودآوری و بهره وری دارد. همچنین میزان استرس و فرسودگی شغلی تیم را کاهش خواهد داد.

مدیران از این تلاش‌ها چه نوع بازگشت سرمایه‌ای انتظار دارند؟

در شرکت‌های متوسط، محل‌های کار شاد موجب ۴۶% کاهش در جابجایی, ۱۹% کاهش در هزینه مرخصی استعلاجی و ۱۲% افزایش در کارایی و بهره‌وری می‌شود. شادترین کارمندان ۴۶% بیشتر از وقت خود را به وظایف کاری تمرکز دارند. ۶۵% انرژی بیشتری نسبت به همکاران خود دریافت می‌کنند.

درنهایت، در سطح کلان، شرکت‌هایی که در آن کارکنان تعامل احساسی تعریف‌شده و پایداری را تجربه کرده‌اند (همانند یک حس فعال و انرژی ایجادشده توسط کار و محیط کاری)، نسبت به شرکت‌هایی که به‌طور متوسط سطوح پایینی از سطح تعامل دارند، دو برابر درآمد و تقریباً سه برابر سود ناخالص داشته‌اند. شاید این سؤال را از خود بپرسید آیا واقعاً این جزء وظایف من است که به‌عنوان یک مدیر بر روند انعطاف‌پذیری و بهبود کارکنان خود توجه داشته باشم؟ صد در صد.

آن‌ها را به انجام تمرین تمرکز حواس تشویق کنید. خوب بودن ما بر روی افرادی که با آن‌ها کار می‌کنیم و افرادی که برای ما کار می‌کنند تأثیر می‌گذارد. نتیجه نهایی برای مدیران اینست که تکامل شخصی هر فرد، موجب رشد کل تیم و موجب عملکرد و تعامل بالاتر در طول زمان خواهد شد. کار را به‌درستی انجام دادن و تشویق افراد به حس خوب داشتن، پایه و اساس یک تیم با عملکرد بالا است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: hbr

پیشنهاد مطالعه:

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.