۱۱ مدل مختلف از کارمندان را بشناسید و انواع کارمند

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on telegram
مدل کارمندان و انواع کارمند

اگر می‌خواهید بدانید انواع کارمند کدم‌اند؟ و مدل‌های مختلف کارمندان را بشناسید، در ادامه با ما همراه باشید.

اعضای یک سازمان به‌عنوان یک تیم، متشکل از افرادی متفاوت و با شخصیت‌های گوناگونهدراین‌بین مدیریت چنین افرادی با چنین تنوعی همیشه یکی از چالش‌های اساسی مدیران بوده و هست. یکی از راهکارهای مواجهه با چنین تنوعی و همچنین مدیریت بهینه آنان، شناخت مناسب و دقیق از کارمندان است.

این شناخت کمک می‌کند تا با توجه به تیپ‌های شخصیتی متفاوت مدیریت بهینه‌ای داشته باشیم، مدیریتی که بتواند مدیر و سازمان را به سمت موفقیت و رسیدن به اهداف سازمانی هدایت کند. در ادامه به بررسی انواع تیپ‌های کاری کارمندان پرداخته‌ایم تا بتوانید با شناخت بهتر راهبری بهتری را با حداقل چالش‌ها داشته باشید. پس با مدیران نواندیش همراه باشید.

۱. کارمند صاعقه

معمولاً کارمندی جدید و بدون سابقه قبلیست. او کنجکاو و به دنبال رشد است و به دلیل سطحی بودن فرضیاتش اشتباهات زیادی انجام می‌دهد. او کارمندیست که باانرژی خود می‌تواند مزیت‌هایی برای سازمان داشته باشد اما درعین‌حال، می‌تواند کارمندان قدیمی را ناامید کند! این فرد اگر به‌درستی توسط شما راهنمایی شود، می‌تواند رشد کرده و به شرکت کمک کند.

کارمندان

۲. کارمند نامرئی

کارمندی متوسط بامهارت ارتباطی کمه. هر چیزی که به او گفته می‌شود را انجام داده و نوآوری خاصی ندارد. صلاحیت کمی داشته و کمکی به نتایج شرکت نمی‌کند. وظایفش ثانویه و کم‌اهمیت بوده اما وظایف بیشتری هم نیاز ندارد. وقتی به او در مورد بهره‌وری پایینش تذکر داده می‌شود، تأیید کرده اما هیچ کاری انجام نمی‌دهد.

۳. کارمند اسرارآمیز

او کارمندی است که تا زمانی که دستاورد فنی شگفت‌انگیزی نداشته باشه، خودش را در جمع مطرح نمی‌کند. او بسیار باهوش بوده و راه‌حل هوشمندانه‌ای برای مشکلات قدیمی پیدا می‌کند. دستیابی به دستاوردهای فنی برای او ضروری و محرک اصلی و انگیزه برای ادامه فعالیت در شرکته. همچنین اطمینان از صمیمیت با دیگران برای موفقیت وی بسیار مهم است. آگه به‌درستی راهنمایی شود، می‌تواند ارتباطات خود را به سطح مناسبی افزایش داده تا به فرد برتر شرکت تبدیل شود.

۴. کارمند مسافر

کارمندی که فکر می‌کنه با تغییر شرکت رشد خواهد کرد! این شخص همیشه در جستجوی شرکت ایده آل برای کار کردنه. او می‌تواند ارزش کوتاه‌مدت برای شرکت داشته باشد. همچنین می‌تواند بسیار سطحی یا بی‌علاقه باشد. معمولاً او بیش از ۶ ماه در یک شرکت نمی‌ماند بنابراین شرکت نمی‌تواند برای آموزش بلندمدت او سرمایه‌گذاری کند.

۵. کارمند بی‌ثبات

فردی با تجارب کاری مختلفه. او می‌تواند کارمند جدیدی با تأثیر اولیه مثبت باشد و سپس نظرش را در مورد ایرادها گفته و فرآیندها را به چالش بکشد. همچنین می‌تواند کارمند باتجربه باشد که مدعیست کارش باارزشه و مورد تحسین قرار نمی‌گیرد.

تا حد امکان کمترین کار را انجام می‌دهد. بنابراین نمی‌توان ثابت کرد که وی عملکرد پایینی دارد. او سیستم را خیلی خوب می‌شناسد. وقتی مدیر وی جوان است، در منطقه آسایش قرار می‌گیرد زیرا می‌داند مدیر وی تخصص و جسارت لازم برای مقابله با او را ندارد. علاقه‌منداست از تیمی به تیم دیگر جابه‌جا شود.

۶. کارمند خوب

کارش را خوب انجام می‌دهد. به ساعات کاری و همکارانش احترام می‌گذارد، کارهایش را به‌موقع و باکیفیت خوب تحویل می‌دهد، وفادار و قابل‌اعتماد است. او کارمندیست که همه از او قدردانی می‌کنند، چون این کار مشکلی ایجاد نمی‌کند.

او کارمندیست که همه او را در تیم خود می‌خواهند. این کارمند مهارت‌هایش را به‌موقع ارتقا می‌دهد. بعد از رسیدن به حد موردنیاز، متوقف‌شده و برای مدت طولانی ثابت می‌ماند. ایده آله که اکثریت اصلی کارمندانتان از این نوع باشند.

کارمندان

۷. کارمند منفی و بد

تخصص فنی دارد اما همیشه منفی است. او می‌تواند نتایج بسیار خوبی را ارائه دهد اما با شکایت و فریاد زدن بر سایر کارمندان تأثیر می‌گذارد. شما نمی‌خواهید این کارمند نزدیک به افراد باانگیزه یا کم سن و سال‌تر شما باشد زیرا این قدرت را دارد که روی آنها تأثیر بگذارد. این فرد می‌تواند تکامل کارمند “بی‌ثبات” یا “نامرئی” باشد.

۸. کارمند ایده آل

باانگیزه، پرشور، بسیار متمرکز و با نتایج شگفت‌انگیز. کارمند ایده آل از مهارت‌های خود آگاه و یکی از موتورهای اصلی شرکت است. وظایف و مسئولیت‌های بیشتر و بیشتری را به عهده می‌گیرد. خودش را وقف موفقیت شرکت می‌کند.

هرچه این کارمند تخصص بیشتری پیدا کند، چالش‌های بیشتری با او پیدا خواهید کرد. باید قدردانی کردن از او را مدنظر قرار داده و همچنین باید در جمع‌ها به او اشاره‌کرده و او را به‌عنوان مرجع شرکت معرفی کنید.

۹. کارمند مشغول

به نظر می‌رسد همیشه شلوغ است. او جلسات زیادی دارد، میز او پر از کاغذ و پرونده و حالت صورتش همیشه متمرکز است. او کارآمدترین نیست، نتایج او دیدنی نیست اما معمولاً در کنار افراد موفق قرارگرفته و بخشی از موفقیت را به عهده می‌گیرد.

این کارمند وقت تلف می‌کند زیرا دوست دارد جلسات زیادی را بدون برنامه‌های عملی یا نتایج قابل‌لمس برگزار کند. او همچنین دوست دارد دیگران صحبت‌های او را بشنوند.

۱۰. کارمند نان به نرخ روز خور

این کارمند از موقعیت‌ها استفاده می‌کند. در صورت نیاز برای ترفیع گرفتن دروغ می‌گوید، دزدی می‌کند و موارد را دست‌کاری می‌کند. تا جایی برای رسیدن به نقاط موردنظر از توانمندی‌های خود استفاده کرده و بعدازآن روش‌های دیگری را برای رسیدن به موقعیت موردنظرش به‌کار می‌برد.
او به هنگام ایجاد شدن مشکل انگشت اتهام خود را به سمت دیگران می‌گیرد تا کارمندی خوب مقابل مدیر به نظر برسد. این خطرناک‌ترین فردیست که می‌تواند کل شرکت را با رفتار خودمحورانه خود، بی‌ثبات کند.

پیشنهاد مطالعه ( چرا کارمندام تعهد کاری ندارن؟)

۱۱. کارمند رهبر

بیشترین تأثیر را در یک تیم یا یک بخش دارد. در یک سازمان سالم او یک رهبر رسمی است. تأثیر وی از طریق کار، احترام، پیوند دادن افراد و نتایج به‌دست می‌آیدیک کارمند عالی می‌تواند به کارمند رهبر تبدیل شود، تفاوت این دو در این است که کارمند رهبر معمولاً به دیگران کمک کرده و به آنها انگیزه می‌دهد تا از عهده مشکلات خود بربیایند.

کارمندان

یک تیم عالی ترکیبی از افراد با گرایش‌های کاری و فکری متفاوته، چراکه حتی کارمند ایده آل هم به معنای واقعی کلمه کامل نیست! به همین دلیل مدیران باید با توجه به تیپ‌های متنوع موجود اقدام به راهبری مناسب نموده و حتی گاهی باید تصمیم‌های سختی همچون قطع همکاری با افرادی که تغییر نمی‌کنند را اتخاذ نمایند. 

کلام آخر: قطع همکاری اولین گزینه پیش روی مدیریت نیست و مدیر باید تمام تلاش خود را برای ساخت پرسنل عالی داشته باشد، اما اگر به آخرین راهکار یعنی قطع همکاری رسیدید، بدون هرگونه واهمه و عذاب وجدان برای نجات سازمان و دیگر اعضای آن اقدام کنید تا موفق شوید.

برای یادگیری بیشتر در حوزه مدیریت منابع انسانی، “دوره آنلاین راهکارهای طلایی استخدام” را به شما پیشنهاد می‌نماییم تا با استفاده از ویدئوها، اسلایدها و تمرین‌های آموزشی در این حوزه قدرتمندتر عمل کنید.

منبع:  skillmeter.com

0 0 نظر
رتبه مقاله
اشتراک
اطلاع از
3 نظر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
3
0
افکارتو دوست دارم. لطفا کامنتش کن!x
()
x