Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

ندارد

پادکست:

ندارد
مقاله در مورد راه های جلوگیری از فرسودگی شغلی و حفظ کارمندان با کیفیت

این مقاله از مدیرنو در مورد راه های جلوگیری از فرسودگی شغلی و حفظ کارمندان با کیفیت می‌باشد. فرسودگی شغلی کارکنان تأثیر مستقیمی بر عملکرد سازمان شما می‌گذارد. بنابراین پرداختن به راه های جلوگیری از فرسودگی شغلی و حفظ کارمندان با کیفیت از اهمیت ویژه‌ای برخورداره.

 

خلاصه مقاله:

  • حفظ کارمندان با کیفیت به مهار فرسودگی شغلی اونها وابسته ست.
  • کیفیت فرهنگ سازمان برای بازیابی فرسودگی شغلی بسیار مهم و حیاتی ست.
  • برای ساخت محیطی بدون فرسودگی شغلی از مدیران میانی شروع کنید.

براساس مطالعات گالوپ، 48 درصد از جمعیت شاغل در آمریکا به‌طور فعال در حال جستجوی شغل جدید هستند. رکورد بی‌سابقه نرخ ترک کار و تعداد مشاغل پر نشده در آمریکا، تنها مربوط به این کشور نیست و همان‌طور که می‌دانید در کشور ما نیز چالش جذب نیروی انسانی با کیفیت، به یکی از چالش‌های اصلی کسب و کارها تبدیل‌شده. بر اساس گزارش وضعیت محیط کار جهانی 2021 گالوپ، این حجم از ترک کار و عدم تمایل به بازگشت ناشی از افزایش سطح استرس در طول دوره کروناست.

عموماً مدیران و کارآفرین‌ها برای چنین مشکلی دست به دامان پرداخت حقوق و مزایای بیشتر میشن. به این امید که بتونن افراد موردنظر رو جذب و حفظ کنن. اما انتخاب چنین رویه‌ای مصداق بارز پاک کردن صورت‌مسئله ست. و حتی میتونه حیات سازمان رو به دلیل بالا بردن هزینه‌های سربار به خطر بندازه.

پس دلیل فرسودگی شغلی فقط پرداخت کم نیست که با افزایش دستمزد برطرف به شه. فرسودگی شغلی ناشی از عوامل مختلفیه که تأثیر مستقیمی روی کیفیت کار و زندگی شخصی فرد میذاره. آگه قراره جز سازمان‌هایی باشید که نیروی کار با کیفیت خودشان رو مفت از دست نمیدن، باید به دلایل اصلی فرسودگی شغلی در سازمان خودتون پی ببرید تا بتونید نسبت به رفع اونها اقدام کنید.

 

راه های جلوگیری از فرسودگی شغلی چیست؟

چه اقداماتی فرسودگی شغلی کارکنان را کاهش و بهره وری اونها رو افزایش میده؟

در ژوئن 2021 مشخص شد که 74% از کارکنان گاهی اوقات فرسودگی شغلی رو تجربه میکنن. این سندرم اونقدر با فضای کسب و کار عجین و پرتکرار شده که خیلی‌ها فکر میکنن جزئی از روندهای کسب و کاره و البته اجتناب‌ناپذیر. از طرفی طی تحقیقاتی که موسسه گالوپ انجام داده، مشخص‌شده هنوز افرادی هستن که احتمال تجربه فرسودگی شغلی شون صفره. سؤال: چند نفر در سازمان شما دچار فرسودگی شغلی هستن؟

 

کارمندانی که دچار فرسودگی شغلی نمیشن سه ویژگی مشترک دارن:

1- متعهد به کارشون هستن.

تعهد به کار چطور فرسودگی شغلی رو کاهش می‌ده؟ کارمندان متعهد برای موفقیت آماده شدن و به سطح انتظار از خودشون کاملاً واقفن. این گروه خودشون رو وابسته به شرایط بیرونی نمیدونن و هر چیزی که برای انجام بهتر کارشون لازمه رو فراهم میکنن. مدیر و سازمان هم کمک میکنن که حجم کاریشون رو با توجه به چشم انداز سازمان مدیریت کنن.

 

در ادامه سه اقدام برای کاهش فرسودگی شغلی در حین تعامل با کارکنان بیان‌شده:

روی کارکنان خودتان تمرکز کنید.

انتظارات، خواسته‌ها، اهداف روشن و شفاف و کمک به رسیدن به حداکثر کارایی، جز اقدامات حیاتی مدیران برای تمرکز بیشتر روی کارکنان است. برای شناسایی این موارد می‌توانید به ارزیابی عملکرد کارکنان بپردازید.

 

استرس‌های زائد رو حذف کنید.

یکی از اقداماتی که مدیران قبل از پرداختن به مباحث رشد و توسعه باید به آن توجه زیادی داشته باشند، برطرف کردن استرس‌ها، موانع و چالش‌های زائد محیط کار است. برای بررسی میزان استرس شغلی کارکنان خودتان می توانید از تست استرس شغلی استفاده کنید.

 

برنامه ریزی برای انتقال احساس ارزشمندی

برای بهتر شدن کیفیت کاری پرسنل باید روی انتقال حس ارزشمندی آنها در رسیدن به اهداف سازمان تمرکز کنید. حمایت از نظرات و پیشنهادات، دیدن سهم هریک از اعضا در رسیدن به اهداف و اهمیت دادن واقعی به پرسنل، از ابزارهای انتقال حس ارزشمندی به کارکنان شماست.

 

2- رفاه بالایی دارند.

رفاه چه تأثیری بر کاهش فرسودگی شغلی دارد؟ نقش رفاه شغلی در انگیزش کارکنان چقدر است؟ یکی از راه های جلوگیری از فرسودگی شغلی وجود رفاه برای کارکنان هست. یه دوره‌هایی مدام از تعادل بین کار و زندگی صحبت می‌شد، اما امروز این واژه معنای چندانی نداره. چرا؟ چون بعد از همه‌گیری کرونا همه‌چیز در مورد ادغام بیشتر کار و زندگی پیش رفت و پست‌های هیبریدی (ترکیبی از کار کردن در محل کار و خانه) متقاضی بیشتری پیدا کرد. مدیرانی روابط بهتر و محکم‌تری با اعضا تیم خودشون دارن، می تونن به کارمندانشون کمک کنن که کارشون رو بهتر با شرایط فعلی زندگیشون تطبیق بدن.

کارمندان پاره وقت یا از راه دور به مراقبت بیشتری نیاز دارن. عمده‌ترین چالشی که این گره از کارمندها با اون مواجه هستن، کاهش یا نبود چسبندگی به مجموعه هاشونه. همونطور که پرسنل حضوری و تمام وقت نیاز به رشد و ارتقا دارن، کارمندان پاره وقت و غیرحضوری هم به چنین رویه‌ای نیازمندند.

پیشنهاد مطالعه: کاهش رفاه شغلی در ایران و خاورمیانه و شمال آفریقا

 

3- در فرهنگی حامی و پشتیبان کار می‌کنند.

یکی دیگر ار راه های جلوگیری از فرسودگی شغلی ایجاد فرهنگ مثبت در سازمان است. نقش فرهنگی مثبت، حامی و پشتیبان نقاط قوت پرسنل چطور به کاهش فرسودگی شغلی کمک می‌کند؟ وقتی هر روز از مهارت‌ها و استعدادهای خودمون به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کنیم و در محیطی که کار می‌کنیم از چنین روندی پشتیبانی و حمایت میشه، قاعدتاً هر روزمون میتونه هیجان انگیز و همراه با عملکردی استثنایی باشه. ذات آدمی، شرطیه. یعنی در صورت قدردانی و حمایت از هر نوع رفتارش، چه خوب چه بد، اون کار رو باز هم تکرار میکنه.

مدیران موفق و هوشمند، چیدمان اعضا تیم خود را بر اساس نقاط قوت هر یک از اعضا انجام می‌دهند. و چنین چیدمانی باعث تقویت سینرژی گروهی و رشد بیشتر تیم خواهد شد. در چنین محیطی حتی بازخوردهای منفی و سازنده به‌جای زجر آور بودن، الهام بخش و انگیزه بخش هستند. تمرکز روی نقاط قوت تقویت‌کننده روابط بین فردی اعضاست. وقتی اعضا حس پشتیبانی و حمایت سازمانی رو در کنار چشم‌اندازی مشترک تجربه کنند، به خروجی به‌مراتب بهتر و بیشتری دست پیدا می‌کنند.

انجام کارهایی که مهارت یا استعداد و علاقه‌ای به آنها نداریم، باعث کاهش عملکرد و نهایتاً فرسودگی شغلی خواهد شد. تیم‌هایی که به‌درستی چیدمان شده باشند (بر اساس استعدادها و نقاط قوتشان) از تعامل باهم احساس بهتری داشته و خروجی آنها مولدتر، پایدارتر و گردش مالی بیشتر خواهد بود.

 

هر سه مورد بیان‌شده، از وظایف اساسی و حیاتی مدیران و رهبران سازمان هستند.

مدیران و سبک راهبری آنها نقش اساسی در کاهش یا افزایش فرسودگی شغلی دارند. مدیران مسئول ایجاد فرهنگی هستند که تعامل، رفاه و نقاط قوت اعضا را افزایش دهد. آنها باید راه های جلوگیری از فرسودگی شغلی و حفظ کارکنان باکیفیت را بدانند. زمانیکه مدیران، جوی پر رونق و بارور را در سازمان خود می‌سازند، نه تنها مشکلات نگهداری پرسنل رو حل میکنن، بلکه بهره وری بیشتری رو هم در سازمان رقم میزنن.

سبک رهبری شما چیست؟ بیشتر بدانید

 

کلام آخر: اولین گام برای اجرای تغییرات بنیادی در کسب و کار همیشه یکسان و ثابت است. تعهد جدی و مداوم مدیران و رهبران سازمان به اجرای تغییرات اساسی همچون فرهنگ سازمانی.

با توجه به بیماری کرونا و آشفتگی‌های سیاسی، اقتصادی در سالهای اخیر، یک چیز کاملاً شفاف و واضح شد: “سازمان‌هایی استعدادها، مشتریان و سودهای بیشتر و بهتری را به‌دست می‌آورند که، به بهترین شکل ممکن از پرسنل خودشون مراقبت کنن.”

تألیف: علی معبودی
منبع: gallup

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.