Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
6 دلیل فرسودگی شغلی و چگونگی جلوگیری از آن

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به 6 دلیل فرسودگی شغلی و چگونگی جلوگیری از اون می‌پردازیم. درصورتی‌که دائما خسته و ناراحت هستین و احساس درک نشدن از طرف دیگران در محیط کار رو دارین، شما دچار فرسودگی شغلی شدین. اما بهترین گزینه برای رفع این مشکل ترک سازمان نیست! شاید حالا وقتش نباشه. یعنی تا زمانی که تلاش‌های هدفمند و هوشمندانه برای نجات خودتون از این موقعیت انجام ندادین، نباید به گزینه آخر فکر کنین!

در همین ابتدا ذکر یک نکته خالی از لطف نیست. بعضی افراد با اجرای تغییرات کوچک اما مداوم، بارها و بارها تونستن از دام فرسودگی شغلی فرار کنن و هیچ‌وقت به گزینه به‌ظاهر راحت بسنده نکردن. اما تعداد زیادی از افراد شاغل این تناقض‌ها رو سدی محکم و غیرقابل نفوذ تلقی کردن و دست از تلاش برمیدارن.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، مدل‌های مختلفی برای پیش بینی فرسودگی شغلی به‌کار میره که یکی از اونا مدل کار-زندگی هست. این مدل 6 منطقه را به شما معرفی می‌کنه، مناطقی که شما در اونها دچار اختلالاتی در کار میشین که نهایتاً منجر به فرسودگی شغلی میشه.

 

دلایل فرسودگی شغلی

 1. فشار کاری
 2. نداشتن کنترل
 3. پاداش
 4. جامعه
 5. عادلانه بودن
 6. عدم تطابق ارزش ها

 

1- فشار کاری

حجم کاری اجرایی شما زمانی که مطابق با پتانسیل یا توان خروجی شماباشه، به شما فرصت ریکاوری، رشد و توسعه خودتونو میده. یا حتی درصورتی‌که حجم کاری شما کمی بالاتر از سطح توانمندی‌هاتون باشه، به‌مرور و باتجربه آموزی تون می‌تونین به پتانسیل بالاتر دست پیدا کنین. این یعنی رشد در مسیر، هرچند باکمی فشار بیرونی!

اما زمانی که حجم کاری‌تون بالاتر از حد توان یا استانداردهاتون بشه، زمانی برای ریکاوری و استراحت مؤثر نخواهید داشت. این معضل شروع مشکلات و عواقب بعدی همچون افت عملکرد، زود رنجی، عصبی بودن مداوم، عدم توجه به‌سلامت و پایین اومدن ضریب آسیب پذیری و حتی تأثیر مستقیم بر کیفیت زندگی شخصی شما خواهد بود.
فرسودگی شغلی

سؤال اینجاست که برای رهایی از این معضل چه راهکاری وجود داره؟

 • برنامه ریزی حجم کاری
 • اولویت بندی کارها
 • تفویض امور
 • نه گفتن
 • رها کردن کمال گرایی

شما میتونین با همین ابزارها حجم قابل توجهی از فشار زائد کاری خودتونو کاهش بدین. کاهشی که می‌تونه منجر به افزایش راندمان و خروجی‌های شما در فعالیت‌های روزمره‌تون بشه.

 

2- نداشتن کنترل

نداشتن اختیار میتونه بزرگ‌ترین منبع نارضایتی شماباشه. به‌عنوان‌مثال مدیری رو در نظر بگیرین که پس از ساعات کاری هم با پرسنل خودش تعاملات کاری داشته و پرسنل باید 24 ساعت و 7 روز هفته رو آماده پاسخگویی باشن. چنین پرسنلی قطعاً احساس خوبی از چیدمان این تعامل نخواهند داشت! سؤال اینجاست که برای رفع این مشکل چه کار باید کرد؟ در ابتدا تشخیص بدین که علت یا علت‌های اصلی چنین وضعیتی چه بوده و در گام بعدی مشخص کردن اقدامات لازم جهت رفع این مشکل هست. به مثال مربوطه برگردیم، آیا این امکان وجود داره که با مدیر جهت آزادسازی زمان استراحت و فراغت کامل از کار صحبت کرد؟ آیا میشه منابع بیشتری جهت تنوع انتخاب‌های در دسترس قرارداد؟

آیا این امکان وجود داره که اولویت‌های خاصی ثابت بمونه؟ به‌عنوان‌مثال منتفی شدن تماس‌های کاری بعد از ساعت کاری.

 

3- پاداش

درصورتی‌که پاداش‌های دریافتی شغلتون مناسب نباشه، فرقی نداره مدیرباشین یا پرسنل، نهایتاً به  این نتیجه می‌رسین که تلاش‌هاتون با دریافتی‌تون همخوانی نداره. به عبارتی ساده‌تر در بده بستان شغلتون سود نمی‌کنین.

خب؛ در چنین مواردی ابتدا باید بررسی کنین که علاقه‌مندی‌تاو جهت پاداش دقیقاً چیه. یعنی چه چیزی شمارو خوشحال می‌کنه. جنس مورد تقاضای این پاداش‌ها در هر فردی متفاوته. شاید فردی با ارتقا یافتن در سازمان، فردی با دریافت بازخوردهای مثبت بیشتر، فردی با تعامل بیشتر با مدیر یا ابراز نظر بیشتر در جلسات و تصمیم گیری‌ها و حتی شاید مرخصی‌های تشویقی بیشتر ارضا بشه.

به یاد داشته باشین که پاداش‌ها باید متناسب با تمایل هرشخص در شرایط و زمان مناسب ارائه بشه.

برای سنجش فرسودگی شغلی خودتون و پرسنلتون می‌تونین از “تست فرسودگی شغلی مسلش”  استفاده کنین.

فرسودگی شغلی

4- جامعه

کیفیت محیط و جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کنین و اینکه با چه کسانی کار می‌کنین و اونا چه طرز تفکر یا ایدئولوژی‌ای دارن بسیار مهمه. در بسیاری از موارد نمی‌تونین همکاران یا مشتریان خودتونو تغییر بدین یا حتی انتخاب کنین! اما می‌تونین کیفیت تعامل خودتونو با آنها بالا ببرین. افزایش تعامل با همکاران می ‌تونه شمارو از فرسودگی شغلی نجات بده. از طرفی فرسودگی شغلی هم مثل هر حس دیگه ای مسریه؛ اما اگه متوجه شدین که چنین متغیرهایی رو انجام دادین و تغییری در کیفیت روحی شما ایجاد نشده، ناگزیر باید از مجموعه جدا بشین. (البته در صورتی‌که پرسنل اون سازمان هستین)

 

5- عادلانه بودن

عدالت در برخورد با شما و بقیه بخش‌ها و افراد میتوانه شمارو به ادامه همکاری با سازمان دلگرم کنه. در ابتدا بررسی کنین که تعامل با شما عادلانه هست یا خیر؟ آیا رفتار منصفانه و عادلانه‌ای دریافت می‌کنین؟ مثلاً ضرب العجل شما برای انجام یک کار با دیگران برابره؟ آیا در صورت تمدید، تنها گروه خاصی ضرب العجل هاشون تمدید می‌شه؟ آیا شما به‌اندازه دیگران به منابع دسترسی دارین؟

درصورتیکه چنین پارامترهایی در مجموعه شما رعایت نمی‌شه، باید به دنبال سرنخ‌ها بگردین. باید گفتگو کنین تا چنین مشکلاتی به حداقل خودش برسه. گاهی فقط باید درخواست کنین! بیشتر اوقات تا زمانی که درخواستی وجود نداشته باشه، افراد متوجه کاستی نمیشن. پس قبل از هر چیز گفتگو کنین.

 

6- عدم تطابق ارزش ها

تفاوت بین ارزش های شما و سازمان میتونه یکی از دلایل فرسودگی باشه. در صورتی‌که ارزش های شما و سازمان در یک راستاباشه، نتیجه رشد و توسعه هردو طرف معادله خواهد بود. قبل از هر کاری بررسی کنین که فاصله یا تفاوت ارزش های شما با سازمان چه مقدار هست؟ آیا این امکان برای شما وجود داره که از ارزش‌هاتون کوتاه بیاید؟ آیا روند تصمیمات سازمان مطابق یا هم‌راستای شماست یا نه؟ آیا مدیران سازمان علاقه‌ای به تغییر دارن؟

درصورتی‌که شما یا مدیرانتون به‌شدت بر روی ارزش‌هاتون پایبندید، باید به دنبال فرصت‌های دیگه کاری باشین. چراکه نه شما خروجی مناسبی برای سازمان رقم می‌زنین و نه اون سازمان می‌تونه پاسخی درخور خواسته‌هاتون داشته باشه. باید بدونین که فرسودگی شغلی معضلی تک منظوره نیست بلکه از چند پارامتر متفاوت ایجاد میشه، نه فقط از خستگی کار شدید!

در پایان باید خاطرنشان کنم، قبل از اینکه کارتون رو ترک کنین، ابتدا بررسی کنین کدوم عامل باعث ایجاد فرسودگی شغلی‌تون شده، در گام بعدی دست به تغییرات بزنین و در آخر درصورتیکه موفق نشدین، برای ترک سازمان اقدام کنین.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه ارزیابی عملکرد کارکنان مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

برگرفته از : HBR

پیشنهاد مطالعه:

 

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.