Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
مشخصات یک کارمند نمونه و حرفه ای و منحصر به فرد

در این مقاله از مدیرنو؛ به مشخصات یک کارمند نمونه و حرفه ای و منحصر به فرد می‌پردازیم. از کارمند های نمونه و حرفه ای و منحصر به فرد چه می‌دانید؟ این‌که بدانیم چرا بعضی از افراد در کارشان موفق‌تر از دیگران‌اند، خیلی مهم است. در تحقیقی که اخیراً صورت گرفت، از 500 رهبر کسب و کار در مورد ویژگی‌های کارمند منحصر به فرد خودشان سؤال شد.

 

ویژگی‌های یک کارمند ایده آل

مشخصات یک کارمند نمونه و حرفه ای و منحصر به فرد

طبق نتایج تحقیق” شخصیت ” افراد به‌عنوان بارزترین ویژگی انتخاب شد.

  • 78 درصد از رهبران اظهار داشتند که شخصیت کارمندان آن‌ها را از دیگران متمایز می‌کند.
  • 53 درصد به ویژگی‌های فرهنگی افراد اشاره داشتند.
  • 39 درصد مهارت‌های کارمندان را در نظر گرفتند.

مشکل اینجاست که وقتی رهبران به شخصیت اشاره می‌کنند، نمی‌دانند دقیقاً منظورشان چیست. شخصیت شامل تعدادی از مزیت‌ها و گرایش‌های باثبات است که ما در طول زندگی به‌دست می‌آوریم. درون گرایی و برون گرایی از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی محسوب می‌شود.

این ویژگی‌های شخصیتی از زمان کودکی در ما ایجاد می‌شوند و تا اوایل دوران بزرگ‌سالی تثبیت می‌شوند. موارد زیادی در مورد شما در طول دوران زندگی‌تان تغییر می‌کنند اما شخصیت شما همواره بی‌تغییر باقی می‌ماند. به یاد داشته باشید که شخصیت با هوش (IQ) و (EQ) و هوش هیجانی تفاوت دارد.

 

پیشنهاد مطالعه:

 

در اینجا به مهارت‌هایی اشاره‌شده که کارمند نمونه و منحصر به فرد را از بقیه متمایز می‌کند:

1- آن‌ها پاداش گرفتن را به تأخیر می‌اندازند.

چیزی که یک کارمند استثنایی هرگز آن را به زبان نمی‌آورد این است که ” این در حیطه وظایف من نیست “. این کارمندان خارج از حیطه شغلی خود کار می‌کنند. آن‌ها نه عصبانی می‌شوند و نه حق‌به‌جانب رفتار می‌کنند. آن‌ها به‌جای اینکه پیش از انجام کار انتظار پاداش داشته باشند، کارهایشان را به‌درستی انجام می‌دهند و مطمئن‌اند که حتماً پاداش خواهند گرفت اما اگر نگیرند هم برایشان مهم نیست.

 

2- آن‌ها می‌توانند تعارض را تحمل کنند

درحالی‌که این کارمندان به دنبال تعارض نیستند، از آن فرار نیز نمی‌کنند. آن‌ها قادرند تحت چنین شرایطی آرامش خود را حفظ کنند. آن‌ها می‌توانند تعارض‌ها را را به خاطر اهداف بزرگ‌تر تحمل کنند.

 

3- آن‌ها شجاع‌اند

کارمندان منحصر به فرد در زمان‌هایی اظهارنظر می‌کنند که دیگران صحبت نمی‌کنند. موضوع صحبت ممکن است پرسیدن یک سؤال دشوار یا گرفتن یک تصمیم اجرایی باشد. آن‌ها قبل از صحبت کردن فکر می‌کنند و همیشه بهترین زمان و مکان را برای اظهار{!guest} نظر انتخاب می‌کنند.

 

4- آن‌ها هرگز راضی نمی‌شوند

کارمندان منحصر به فرد معتقدند که همه‌چیز می‌تواند بهتر از حال حاضر باشد. وقتی صحبت از رشد شخصی می‌شود همیشه فرصت برای پیشرفت بیشتر وجود دارد و نباید به موقعیت فعلی قانع شویم. بدون توجه به این‌که کارها در چه مرحله‌ای قرار دارند، این کارمندان تمایل دارند که بازهم پیشرفت کنند.

 

5- آن ها به موقع به اصلاح امور می‌پردازند

چه در امور جزئی و چه در کارهای مهم سازمان، این کارمندان از کنار مشکلات رد نمی‌شوند. آن‌ها به مشکلات به‌گونه‌ای می‌نگرند که باید سریعاً و به بهترین شکل ممکن حل شوند. جمله “این کار همیشه همین شکلی است” در واژگان این افراد وجود ندارد.

 

6- آن‌ها جوابگویند

اگر شما به‌عنوان مدیر با یک گزارش اشتباه از پرسنل مواجه شوید، پاسخی که از اغلب کارمندان خواهید شنید این است که بی‌تقصیرند و مشکل پیش‌آمده را به گردن نمی‌گیرند. اما کارمندان منحصر به فرد پاسخ‌گو اند و همیشه مسئولیت کارها، تصمیمات و تمام نتایج – چه خوب و چه بد را بر عهده می‌گیرند. آن‌ها اشتباهاتشان را به مدیریت بازگو می‌کنند و می‌دانند که مدیران برای بهبود کارها حضور دارند نه برای یافتن مقصر!

 

7- آن‌ها دوست داشتی‌اند

همه همکاران و پرسنل سازمان به این کارمندان علاقه‌مندند. آن‌ها دارای مهارت‌های رهبری هستند (حتی اگر در پست مدیریتی نباشند). در خارج از سازمان آن‌ها می‌توانند برند مجموعه را به خوبی معرفی کنند. مدیران آن‌ها را برای ملاقات با مشتریان می‌فرستند بدون اینکه نگران نحوه رفتار و گفتار آن‌ها باشند.

 

8- آن‌ها افراد ناسازگار سازمان را خنثی می‌کنند

مواجه‌شدن با افراد ناکارآمد و ناسازگار برای همه ما خسته‌کننده است اما کارمندان منحصر به فرد، ارتباطشان را با این افراد کنترل می‌کنند و سعی می‌کنند احساساتشان را تحت اختیار بگیرند. هنگام روبه‌رویی با چنین افرادی سعی می‌کنند منطقی باشند و ناامیدی یا عصبانیتشان را بروز ندهند. آن‌ها دیدگاه‌های افراد ناکارآمد را در نظر گرفته و به دنبال راه‌حلی برای حل مشکلات می‌گردند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه ارزیابی عملکرد کارکنان مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.