Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

ندارد

پادکست:

ندارد
کاهش رفاه شغلی در ایران خاورمیانه و شمال آفریقا

در این مقاله از مدیرنو؛ به موضوع کاهش رفاه شغلی در ایران و خاورمیانه و شمال آفریقا می پردازیم. بر اساس تحقیقات گالوپ در سال های 2017 تا 2010 بر تاثیر بیماری کرونا بر مشاغل، رفاه شغلی کارکنان در ایران و خاورمیانه و آسیا و آفریقای جنوبی کاهش چشمگیری داشته.

 

نکات برجسته مقاله

  • این بیماری همه گیر کرونا ضربه بزرگی به رفاه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا MENA (Middle East North Africa) وارد کرد.
  • بیکاری و احساسات منفی در طول COVID-19 افزایش یافت.
  • رهبران می توانند برای بهبود رفاه و مشارکت کارکنان اقدام کنند.

 

با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان ، مشخص شد که مردم جهان همه در یک طوفان هستند، اما در یک قایق نیستند. گزارش سال 2021 نیروی کار جهانی گالوپ ثابت می کند: 54% از مردم خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) گفته اند که وضعیت کرونا ویروس زندگی آنها را “بسیار” تحت تأثیر قرار داده . میانگین جهانی تاثیر کرونا در سایر کشورها 45% است. هیچ منطقه دیگری به اندازه منطقه MENA تحت تأثیر قرار نگرفته است.

ویروس کرونا بر همه عناصر رفاه مردم ازجمله رفاه شغلی ، مالی ، جسمی ، جامعه و اجتماعی تأثیر گذاشته. اما به گفته پاسخ دهندگان اقتصادی ، سخت ترین ضربه آن در منطقه MENA بود. بیش از نیمی (54 درصد) از افرادی که در زمان شیوع بیماری همه گیر شغل داشتند ، ساعات کمتری کار کردند. 23 درصد کسب و کار یا شغل خود را از دست دادند.

تقریباً در سراسر جهان، نیمی از 48 درصد از کسانی که در زمان شیوع بیماری همه گیر کار می کردند ، دستمزد خود را از دست دادند. زیرا کارفرمایان برای سرپا ماندن کسب و کارشان دستمزد افراد را کاهش دادند. اگرچه مردان شاغل بسیار بیشتر از زنان درآمد یا شغل خود را از دست می دهند (به ترتیب 54% در مقابل 37%) که مردان در نیروی کار محلی، بیشتر از زنان  است.

 

سطح رفاه شغلی در ایران و جهان

نظرسنجی گالوپ در سال 2020

به طور کلی ، زندگی شخصی شما تا چه اندازه تحت تأثیر وضعیت کرونا قرار گرفته است؟

ردیف ناحیه زیاد
%
1 خاورمیانه و شمال آفریقا 54
2 ایالات متحده و کانادا 50
3 آسیای جنوبی 49
4 جنوب صحرای آفریقا 46
5 آمریکای لاتین و کارائیب 45
6 جنوب شرقی آسیا 42
7 اروپای شرقی 37
8 آسیای شرقی 37
9 اروپای غربی 36
10 کشورهای مشترک المنافع کشورهای مستقل 33
11 استرالیا و نیوزلند 22

 

در سطح جهانی ، نظرسنجی جهانی گالوپ در طول سال 2020 افزایش قابل توجهی در تجربه ناراحتی، نگرانی و استرس در بین کارکنان استخدام شده توسط کارفرمایان را نشان داد. کارکنان منطقه MENA بالاترین میزان ناراحتی را در جهان گزارش کردند (35% ، باهشت درصد افزایش نسبت به سال 2019). نگرانی نیز افزایش یافت (46%، با پنج واحد افزایش نسبت به سال 2019) ، و نیمی (50%) گفتند که “در طول روز گذشته” استرس زیادی داشته اند.

 

بررسی رفاه شغلی ایران و خاورماینه

در سطح کشورها ، برای اینکه حجم نمونه برای گزارش به اندازه کافی بزرگ باشد،  داده های سه ساله جمع آوری شد. تفاوتهای معناداری در لبنان وجود داشت. به طوری که کارگران بیشترین افزایش را در ناراحتی (32% ، 10 واحد بیشتر از 2017-2019) ، استرس (58% ، هفت واحد بیشتر از 2017-2019) و عصبانیت (35% ، هشت واحد بیشتر از 2017-2019) گزارش کردند.

 

احساسات منفی در مورد رفاه شغلی در ایران و خاورمیانه و شمال آفریقا

آیا دیروز در بسیاری از روزها احساسات زیر را تجربه کردید؟

کشور ناراحتی نگرانی استرس
%
عراق 43 52 51
ایران 42 57 51
ترکیه 35 40 64
لبنان 32 49 58
مراکش 29 45 42
مصر 29 45 52
لیبی 28 40 42
بحرین 26 35 40
امارات متحده عربی 25 36 42
تونس 25 56 59
کویت 24 38 43
سرزمین های فلسطینی 24 45 50
عربستان سعودی 21 35 35
اسرائیل 17 36 35
الجزایر 16 40 31
یمن 11 32 38

یافته های سال 2020 برای کشورهای ذکر شده، به صورت میانگین های سه ساله (2017 تا 2019) است. برای بررسی میزان استرس شغلی کارکنان خود می توانید از تست استرس شغلی مدیرنو استفاده کنید.

 

رتبه رفاه شغلی در ایران در بررسی موسسه گالوپ

بر اساس بررسی های انجام شده توسط موسسه گالوپ در سه سال (2017 – 2019)، ایران در رتبه دوم کشورهای خاورمیانه از لحاظ احساس منفی قرار دارد. میزان ناراحتی افراد شاغل در ایران از نظر رفاه شغلی در شاخص ناراحتی 42%، در شاخص نگرانی 57% و در شاخص استرس شغلی 51% است. این آمارها نشان دهنده وضعیت نگران کننده رفاه شغلی در ایران است.

 

آینده نگری: مشارکت کارکنان و فرصتهای رفاه

با ادامه بهبودی COVID-19 ، تمرکز بر سلامتی و رفاه از اولویت های درجه اول در منطقه MENA است. گالوپ تخمین می زند که رفاه نامناسب برای هر 10 هزار کارگر در سراسر جهان، 20 میلیون دلار ضرر برای فرصت های دست رفته به مشاغل می زند.

اگرچه رهبران کسب و کارها می توانند به طور قابل توجهی بر همه عناصر رفاه افراد و تیم های سازمان خود تأثیر بگذارند. اما عنصری که آنها می توانند مستقیم ترین تأثیر را بر آن بگذارند ، رفاه شغلی کارکنان است.

جیم هارتر ، دانشمند ارشد مدیریت محیط کار و شیوه های رفاه و نویسنده همکار در کتاب رفاه در محل کار گفت: بدون شک مهمترین عنصر رفاه در محل کار ، یعنی رفاه شغلی، آنقدر اساسی است که “بیکاری ممکن است تبدیل به تنها رویداد جدی زندگی شود، که افراد در طی پنج سال نتوانند به طور کامل از آن خلاصی یابند”.

این بدان معناست که بیکاری می تواند خسارات شخصی بیشتری را نسبت به ازدواج ، طلاق ، تولد فرزند یا مرگ همسر به دنبال داشته باشد.

محققان گالوپ دریافتند که رهبران سراسر جهان می توانند با مربیگری نقاط قوت کارکنان ، ایجاد ارتباط کارکنان با مأموریت و اهداف سازمان و تمرکز بر تعهد کارکنان ، به بهترین نحو از رفاه شغلی آنها حمایت کنند. با این حال ، گزارش 2021 وضعیت جهانی کار نشان داد که 84 درصد از کارکنان MENA مشغول به کار نیستند. یا کاملا از کار افتاده اند. پذیرش پتانسیل های بکر در منطقه برای افزایش مشارکت یا تمرکز بر رفاه شغلی فردی برای برآوردن نتایج سازمانی بخش خصوصی و دولتی در سراسر منطقه بسیار مهم است.

ارزیابی زندگی و رفاه بیشتر با بهره وری ، نوآوری و ایمنی ارتباط مثبت دارد و هزینه های عدم تعامل ، انقباض و مراقبت های بهداشتی را کاهش می دهد. هرچه رهبران سریعتر تعامل و رفاه کارکنان را افزایش دهند ، آنها خیلی زودتر آینده مرفه تری را برای کارگران و مشاغل منطقه ایجاد خواهند کرد.

 

رهبران برای بهبود رفاه در محل کار چه می توانند بکنند؟

تعریف و اندازه گیری: شما نمی توانید آنچه را که اندازه نمی گیرید مدیریت کنید – یا بهبود دهید. سازمانها به تعریف مشترکی از رفاه نیاز دارند. که این تعریف می تواند برای اثرگذاری مستمر مورد ممیزی قرار گیرد. سازمانها باید این معیارها را به طور مداوم مرور کنند و فقط آنچه را که کار می کند حفظ کنند.

 

توسعه توانایی داخلی

مدیران کارکنان، فرهنگ رفاه را می سازند و حفظ می کنند. اما فقط تعداد کمی از مدیران می دانند چگونه این کار را انجام دهند. رشد مدیران بسیار مهم است. به ویژه هنگامی که تعداد بیشتری از کارکنان به محل کار خود باز می گردند. رشد مدیران کمک می کند تا بتوانند رفتارهایی را که بیشترین ارتباط را با افزایش رفاه مرتبط می سازد ، مدل سازی و ایجاد کنند.

 

استراتژی رفاه و تعهد خود را به هم متصل کنید

تحقیقات گالوپ نشان داده که افزایش تعهد کارکنان از مزایای رفاه است. کارکنانی که مشغول به کار هستند و از رفاه بالایی برخوردار هستند در صورت بروز تغییرات، مقاوم تر هستند. احتمالاً برای این کارکنان عملکرد عالی در شغلشان گزارش می شود. همچنین آنها کمتر محل کار را ترک می کنند.

برای بررسی و ارزیابی سازمان خود می توانید از سیستم ارزیابی کارکنان مدیرنو استفاده کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با آموزش کارکنان و مدیران صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. با ما در ارتباط باشید.

منبع: gallup

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.