Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
7 سوال مصاحبه برای استخدام برترین ها

در این مقاله از مدیرنو؛ به 7 سوال مصاحبه برای استخدام برترین ها میپردازیم. در مصاحبه استخدامی چه بپرسیم؟ بیش از هر چیز دیگر، استخدام صحیح افراد سرنوشت کاری شما را تعیین می‌کند. بهترین‌ها را انتخاب کنید که تحت نظارت و افکار شما قرار می‌گیرند و به هدف‌هایتان جامه عمل می‌پوشانند.

وقتی افراد نادرست را استخدام می‌کنید، زمانی که شغل شما گسترش یافت، خواهید دید با مجموعه‌ای از کارمندان متوسط روبه‌رو هستید که به ساعت‌هایشان می‌نگرند و انگیزه‌ای که خود شما دارید را در سایرین ایجاد نمی‌کنند. پس چگونه اطمینان یابیم که افراد را به درستی استخدام کرده‌ایم؟

این 7 سوال را در مصاحبه برای استخدام برترین ها بپرسید

1- چه چیز شغل ما برای شما جذاب است؟ چگونه چیزهایی را که دوست ندارید تغییر خواهید داد؟

این سوال دو نکته را در بردارد. اول اینکه، به شما این دید را می‌دهد که چگونه یک کاندیدا چیزی را که دوست ندارد، بیان می‌کند. آیا درباره مشکلات صحبت می‌کند و بلافاصله یک راه‌حل پیشنهاد می‌دهد یا اینکه به شما می‌گوید که شغل شما بسیار عالی است درحالی که در واقعیت این طور نیست! به افرادی که 5 درصد درباره مشکلات و 95 درصد درباره راه‌حل‌ها صحبت می‌کنند، توجه کنید.

با سوال درباره اینکه آنها چگونه چیزی را که دوست ندارند تغییر می‌دهند، این شانس را خواهید یافت که آنها چگونه به حل مسائل فکر می‌کنند. برای مثال، اگر بگویند که سرویس مشتریان شما نامناسب است اما حتی نتوانند یک ایده ساده برای حل مشکل آن ارائه دهند چه شانسی برای حل مشکلات در زمانی که کارمند شما هستند، خواهند داشت؟ آیا آنها مجموعه را ترک می‌کنند و به جای دیگری می‌روند؟ احتمالا. بهترین کارمندان مشکلات را شخصا و به سرعت حل می‌کنند.

2- کدام کتاب را در حال حاضر مطالعه می‌کنید؟

افراد مناسب تمایل دارند کتاب بخوانند یا اینکه به کتاب‌های صوتی گوش دهند تا توانایی‌های خود را بهبود بخشند. چه کتاب مختص یک مهارت خاص باشد مثل خرید و فروش و بازاریابی و چه کتابی باشد که روی توسعه شخصیت فردی متمرکز است. فرقی نمی‌کند همگی خوب و عالی هستند. اگر آنها کتاب‌های داستانی می‌خوانند و کتاب آموزشی را برای مدتی مطالعه نکرده‌اند، این موضوع خط قرمزی برای من است. بهترین‌ها همواره به دنبال توانمندسازی خویش هستند. با هوش‌ترین افرادی که من می‌شناسم همواره یاد می‌گیرند و اطلاعات جدید کسب می‌کنند. برای استخدام بهترین و برترین افراد در مصاحبه این مورد را حتما در نظر بگیرید.

3- درباره مشکلاتی که در کار با آن مواجه شده‌اید و آن را حل کرده‌اید، بگویید. چگونه آن را حل کردید؟

این حیطه نحوه حل مشکل و مهارت‌های فکری سازنده آنها را محک می‌زند. آیا آنها روش متفکرانه‌ای برای مشکل انتخاب حل‌کرده یا آن را به شخص دیگری واگذار کرده‌اند؟

4- چه کاری را تا کنون در شغل خود به اتمام رسانده‌اید که بسیار به آن مفتخرید؟

این سوال در مصاحبه استخدام بهترین و برترین افراد بینشی را درباره اینکه چه چیزی آنها را قابل قبول می‌سازد به شما می‌دهد و همچنین به شما این اجازه را می‌دهدکه ارزیابی کنید آنها چگونه موفقیت را تعریف می‌کنند.

اگر برای نمونه، آنها به مدت 12 سال دریک شرکت کار کرده‌اند و بزرگ‌ترین موفقیت آنها افزایش فروش یک چهارم واحدی است، آنها بهترین گزینه برای انتخاب نیستند. از طرف دیگر، اگر آنها توانسته‌اند در طول دو سال کار قبلی خود فروش را 5 برابر کنند، در این صورت شما یک کارمند ارجح را در دست خواهید داشت.

5- آیا در هیچ تیم ورزشی قبلا بازی می‌کردید؟

افرادی که در ورزش‌های تیمی مثل بسکتبال و فوتبال شرکت کرده‌اند، روی دستیابی به اهداف متمرکز می‌شوند و به‌صورت فیزیکی آن را حل می‌کنند. این به آنها کمک می‌کند تا ذهنشان را در شرایط آماده نگه دارند. به‌طور کلی آنها از ارتباطات عالی برخوردارند. تحت شرایط سخت و دشوار از عهده مسوولیت بر می‌آیند. در کار تیمی نیز از عملکرد بالایی برخوردار هستند.

6-چه کارهایی را برای تفریح انجام می‌دهید؟

توازن بخش مهم موفقیت است. من فهمیده‌ام که بهترین و برترین افراد سعی می‌کنند در حوزه‌های مختلف زندگی شامل تناسب اندام، ارتباطات و یادگیری مهارت یابند. به‌عنوان مثال اگر شخصی هفته‌ای سه بار به باشگاه برود و روز‌های شنبه داوطلبانه نواختن پیانو را فقط برای تفریح یاد بگیرد، در این صورت منصفانه است که بگوییم آنها دستاوردهای ارزشمندی را به دست می‌آورند و به‌طور مداوم به دنبال ارتقای مهارت‌های خود هستند. این کار آنها در شغلشان هم نمود می‌یابد.

7- من مطمئن نیستم که شما برای این نقش مناسب هستید.

در مصاحبه استخدام بهترین و برترین افراد ، این پرسش به بهترین نحو ممکن عمل می‌کند. زمانی که افرادی را استخدام می‌کنید که آنچنان شخصیت قوی دارند که نیاز داریم به آنها نه بگوییم تا آنها را محک بزنیم مثل فروشنده‌های بزرگ یا نمایندگان فروش. این سوال چیزی بیش از یک پرسش معمولی است. با بیان ساده این جمله، آنها می‌توانند یکی از سه کار زیر را انجام دهند. آنها می‌توانند از سوال شما طفره روند و جوابی ندهند. آنها می‌توانند با شما موافقت کنند و چیز دیگری نگویند. آنها می‌توانند تلاش کنند تا کارآمدی خودشان را در شغل شما به نحوی به شما عرضه کنند. به خصوص بر دلایلی تاکید کنند که سبب شود تا شما نتوانید از استخدام آنها صرف‌نظر کنید. این سوالات راه‌حلی طلایی برای استخدام بهترین و برترین افراد نیستند اما به من این امکان را دادند تا بین افراد مختلف متقاضی که صلاحیت کار را دارا بودند یا صلاحیت نداشتند، تصمیم‌گیری درستی کنم.

فراتر از اهمیت پرسیدن این سوالات برای استخدام بهترین و برترین افراد ، هیچ‌گاه احساسات درونی خود را در حین مصاحبه بروز ندهید. اگر احساس می‌کنید، شخصی مناسب نیست و کاملا درباره آن مطمئن نیستید، آنگاه حتما بگویید نه.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مصاحبه سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: entrepreneur
پیشنهاد مطالعه:

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.