013-34934 / 021-22130611

برای دریافت مشاوره کسب و کار کلیک کنید.

Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله مدیریت افراد بدقلق – ۲ می خوانید:

چگونه افراد سخت و بدقلق را اداره کنیم

در این مقاله از مدیرنو؛ به چگونگی مدیریت افراد بدقلق و سخت می‌پردازیم. در قسمت اول از این مقاله به معرفی افراد بدقلق و توضیح ویژگی‌های مربوط به آنها پرداختیم و ۵ دسته از این افراد را معرفی نمودیم. در ادامه این مقاله به سایر دسته بندی افراد بدقلق خواهیم پرداخت.

 

مدیریت افراد بدقلق

۶- کم حرف و منفعل
۷- افرادی که می‌گویند: «کار من نیست»
۸- شایعه‌پراکن‌ها
۹- افراد منفی گرا
۱۰- افراد غیر متعهد
۱۱- افراد همیشه منتقد
۱۲- افراد خودخواه
۱۳- افراد فداکار (قربانی)
۱۴- افراد خود سرزنش کن
۱۵- افراد پرحرف
۱۶- افراد نامنظم
۱۷- افراد بی‌مسئولیت
۱۸- افراد پوست‌تخم‌مرغی
۱۹- افراد ریزنگر
۲۰- افراد خیلی خوب
نکاتی در برخورد با افراد بدقلق

 

۶- کم حرف و منفعل

این افراد زیاد سخن نمی‌گویند. حتی اگر اصرار کنید، فریاد بکشید یا از آنها خواهش کنید، جوابی بیشتر از آری یا خیر نخواهید شنید. این افراد حتی زمانی که باید از حقوق خود دفاع کنند، ساکت می‌مانند. درنتیجه غالباً مورد ظلم قرار می‌گیرند. فرد منفعل همیشه احساس ناامنی می‌کند و اعتماد به نفس بسیار پایینی دارد. آنها غالباً از شرکت در تصمیم گیری‌ها امتناع می‌کنند و یا نظری ارائه نمی‌دهند.

راه‌حل: این افراد شدیداً به اعتماد به نفس و حمایت احتیاج دارند و باید به‌طور مستقیم از آنها انجام اموری را که می‌توانند انجام دهند خواسته شود. تشویق نیز در ایجاد اعتماد به نفس آنها بسیار مؤثر است.

 

۷- افرادی که می‌گویند: «کار من نیست»

این افراد دائم از زیر بار قبول مسئولیت‌های بیشتر شانه خالی کرده و منفی بودن خود را با رد کردن انجام کارهایی که باید بر عهده بگیرند، ظاهر می‌کنند.

معمولاً دوستان و همکاران این افراد باید کارهای مربوط به آنها را انجام دهند و این در حالی است که این افراد انجام آن کارها را جزء وظایف آنها می‌دانند نه وظایف خودشان.

جمله معروف آنها این است: «این کار جز وظایف و شرح شغلی که من باید انجام دهم نیست».

راه‌حل: سعی کنید شرح شغل این افراد را واضح و روشن در اختیار آنها قرار دهید، تا جایی برای توجیهات آنها باقی نماند.

بازرسی و کنترل غیر محسوس نیز در برخی مواقع می‌تواند کارساز باشد.

 

۸- شایعه پراکن ها

این افراد از شایعه به‌عنوان سلاح قوی جهت کنترل روی دیگران و محیط استفاده می‌کنند. آنها با پخش شایعه و درگیر کردن دیگران در مسائل مربوط به آن لذت می‌برند و احساس مهم بودن می‌کنند.

جمله معروف آنها این است: «اجازه بده من بگویم چه اتفاقی دارد می‌افتد».

راه‌حل: بهترین راه جلوگیری از شایعه سازی در سازمان، دادن اطلاعات و حقایق لازم و کافی به افراد است.

وقتی افراد سازمان از کلیه اطلاعات مربوط به مسائل سازمان آگاهی داشته باشند، به شایعه و افراد شایعه پراکن توجهی نمی‌کنند. درنتیجه انگیزه‌ای برای این افراد به‌منظور ایجاد شایعه و پخش آن باقی نمی‌ماند.

 

۹- افراد منفی گرا

این افراد نگرش بدی نسبت به دنیا دارند. آنها فکر می‌کنند که دنیا بر سرشان خراب‌شده است. آنها از شیوه انجام امور ناراضی هستند و مهم نیست شما چقدر تلاش کنید تا کاری برایشان انجام دهید. درواقع این افراد همیشه نیمه‌خالی لیوان را می‌بینند و برای انجام یک کار، بیشتر بر عواقب منفی آن تأکیددارند تا نتایج مثبت. این افراد اعضای خوبی برای کارهای گروهی نیستند.

جمله معروف آنها این است: «من می‌دانم این کار شدنی نیست».

راه‌حل: تغییر نگرش افراد منفی گرا کار آسانی نیست. اما شما باید آنها را مجبور به تطبیق با عادت‌های مثبت کنید تا از عادت‌های منفی دور شوند. ایجاد تفکرات مثبت و نشان دادن نتایج خوب کارهایی که او امیدی به انجام آنها نداشته است، می‌تواند به این اشخاص کمک کند.

 

۱۰- افراد غیر متعهد

این افراد آن‌قدر برای انجام کار بهانه می‌آورند تا شخص دیگری آن را انجام دهد و یا آن‌قدر در انجام تصمیمی تعلل می‌کنند که ارزش آن از بین می‌رود. آنها کار خود را به‌طور جدی انجام نمی‌دهند، زیرا کار برای آنها اولویت ندارد. انجام امور شخصی و پرداختن به مسائل غیر کاری برای آنها مهم‌تر از انجام کارهای سازمانی است.

جمله معروف آنها این است:«او می‌تواند منتظر شود».

راه‌حل: دلیل اصلی تأخیر و تعلل آنها را سؤال کنید. این افراد معمولاً احتیاج به اهداف و استانداردهای واضح و انتظارات رسمی دارند و این‌ها باید به او ابلاغ شود. همچنین آنها به یک سیستم نظارتی بسته نیازمندند تا نتوانند به‌راحتی از زیر کار شانه خالی کنند.

 

۱۱- افراد همیشه منتقد

این افراد همیشه با کلمات نیش‌دار و انتقادات بی‌مورد خود، دیگران را آزار می‌دهند. آنها درباره هر ایده‌ای، انتقادات خاص خود را دارند؛ چه آن ایده، خوب باشد یا بد. هدف این افراد مخالفت با تمام چیزهایی است که گفته می‌شود. آنها هر جا می‌روند مشکلات را پیدا می‌کنند.

جمله معروف این افراد این است: «ایده بدی است».

راه‌حل: در مذاکره و گفتگو با افراد انتقادکننده بر اطلاعات تمرکز کنید. از آنها درباره علت انتقاد و مخالفتشان سؤال کنید و همیشه آنها را برای اطلاعات بیشتر تحت‌فشار قرار دهید. هرگز رفتارهای نامناسب چنین افرادی را تأیید نکنید.

 

۱۲- افراد خودخواه

افراد خودخواه دسته‌ای دیگر از افراد بدقلق هستند که همیشه می‌خواهند راه خود را ادامه دهند و فکر می‌کنند همه‌چیز را می‌دانند. درواقع این افراد می‌خواهند نداشتن امنیت خود را به‌گونه‌ای پنهان کنند.

راه‌حل: با این افراد تنها بر اساس حقایق و واقعیت‌ها رفتار کنید. قبل از ملاقات با آنها تمام اطلاعات موردنیاز را به‌دست آورید و خود را برای پاسخ به سؤالات آنها آماده کنید. به یاد داشته باشید برخورد تهاجم‌آمیز یا تسلیم در برابر آنها کارساز نخواهد بود.

 

۱۳- افراد فداکار (قربانی)

این افراد بدقلق قلب خونین سازمان هستند. آنها زود سرکار می‌آیند و دیر می‌روند و یار و پشتیبان همکاران و دوستانشان هستند. از آنها هر کاری که بخواهید انجام می‌دهند، زیرا این افراد معمولاً به دلیل مسائل شخصی ترجیح می‌دهند بیشتر اوقات زندگی خود را در محیط سازمان بگذرانند. درصورتی‌که از خدمات آنها قدردانی نکنید، منفی گری آنها آغاز می‌شود.

جمله معروف افراد فداکار این است: «من زندگی‌ام را وقف این شرکت کردم، ولی برای هیچ‌کسی مهم نیست».

راه‌حل: به حرف‌های این افراد گوش دهید و به آنها نشان دهید که وجودشان تا چه اندازه برای سازمان اهمیت دارد. از تلاش‌ها و همکاری آنها صمیمانه قدردانی کنید و این کار را در حضور دیگر کارکنان انجام دهید.

 

۱۴- افراد خود سرزنش کن

این افراد همواره کمبودهایی را در عملکرد کاری و رفتاری خود می‌یابند و دائم خود را ملامت می‌کنند. آنها از هیچ‌یک از جنبه‌های زندگی شخصی و کاری خود راضی نیستند.

جمله معروف آنها: «من توبیخ خواهم شد. من می‌توانستم این کار را بهتر انجام دهم».

راه‌حل: اعتمادبه‌نفس آنها را بالا ببرید و از کارهای مثبت و خوب آنها قدردانی کنید. به آنها نشان دهید آن‌طور که خودشان فکر می‌کنند بی دست و پا و کار خراب کن نیستند.

 

۱۵- افراد پرحرف

این افراد به‌قدری حرف می‌زنند که اجازه صحبت به افراد دیگر نمی‌دهند. جالب اینجاست که بیشتر حرف‌های آنها اصلاً ربطی به موضوع موردبحث ندارد و صرفاً از دست دادن وقت و زمان مفید است.

راه‌حل: برخورد با این افراد این است که به آنها تنها چند دقیقه فرصت صحبت کردن داده شود.

درصورتی‌که بازهم به حرف زدن ادامه دادند، به‌هیچ‌وجه رفتار آنها را تحمل نکنید. به آنها بگویید، باید بروید و فرصتی برای گوش دادن به حرف‌های آنها ندارید.

 

۱۶- افراد نامنظم

این افراد در انجام وظایف و شرکت در جلسات، نظم و ترتیب را رعایت نمی‌کنند و نوعی آشفتگی در رفتار و کردار آنها دیده می‌شود. آنها دائم به دنبال وسایل خود می‌گردند و همیشه در جلسات تأخیر دارند.

راه‌حل: برای برخورد با این افراد نظم و انضباط را عامل مهمی در ارزیابی عملکردشان اعلام کنید و آنها را به مرتب بودن تشویق کنید.

 

۱۷- افراد بی‌مسئولیت

این افراد تحمل قبول مسئولیت یا توبیخ بابت اشتباه را ندارند. آنها از زیر بار مسائل شانه خالی می‌کنند و انگشت اتهام خود را همیشه به سمت دیگران نشانه می‌روند.

جمله معروف آنها این است: «من این کار را نکردم، فلانی آن کار را انجام داد».

راه‌حل: با آنها قاطع برخورد کنید و به‌طور مستقیم اشتباهشان را با دلیلی برایشان توضیح دهید تا نتوانند اشتباه را به دیگری منتقل کنند.

 

۱۸- افراد پوست‌تخم‌مرغی

این دسته از افراد بدقلق بسیار حساس هستند و بی‌اهمیت‌ترین مسائل آنها را ناراحت می‌کند. روحیه حساس آنها باعث می‌شود دیگران در برخورد با آنها بسیار محتاط باشند و از برقراری ارتباط با آنها احساس راحتی نکنند.

راه‌حل: بازخورد به این افراد باید سریع و مستقیم نباشد، بلکه به‌آرامی و با توجه به شخصیت آنها باشد. در برقراری ارتباط با آنها شخصیت حساسشان را در نظر بگیرید.

 

۱۹- افراد ریزنگر

این افراد همواره می‌گویند: «من احتیاج به چک کردن مجدد کاردارم، شاید چیزی از زیردستم رد شده باشد.» آنها به جزئی‌ترین و ریزترین موارد یک مسئله توجه می‌کنند و گاهی به خاطر یک مسئله کوچک اوقات دیگران را تلخ می‌کنند.

راه‌حل: آنها را عادت دهید در کنار توجه به جزئیات، به مسائل کلی و اصلی توجه کنند. آنها باید یاد بگیرند کلیات و جزئیات را باهم در نظر بگیرند و به دلیل مسائل جزئی کل پروژه را به تأخیر و خطر نیندازند.

 

۲۰- افراد خیلی خوب

این افراد به نظر می‌رسد که با شما موافق هستند، اما چنان چه‌کاری را که آنها از شما خواسته‌اند انجام ندهید، مسئله‌ساز می‌شوند.

راه‌حل: این افراد به تأیید بسیار نیاز دارند. به آنها نشان دهید دوستشان دارید و برایشان ارزش قائلید.

 

نکاتی در برخورد با افراد بدقلق:

  1. تفاوت‌های افراد را بیشتر و بیشتر بشناسید. تفاوت‌ها همواره منجر به اصطکاک می‌شود. اگر تفاوت میان انسان‌ها را یک موهبت – نه یک مسئله – بدانید، می‌توانید به خوبی موقعیت‌های دشوار را اداره کنید.
  2. مطمئن باشید که همه افراد سازش و هماهنگی را دوست دارند. این اندیشه که دیگران به دنبال تحقیر و صدمه زدن به ما هستند، درست نیست. مطمئن باشید همه افراد توافق و یکدلی را دوست دارند. با اعتقاد به این مسئله شما فرصت پیدا می‌کنید، درهای گفتگو را برای رسیدن به توافقات دوجانبه بازکنید.
  3. باور کنید که می‌توانید در کنار افراد مسئله‌ساز بدون تنش و اصطکاک کارکنید. شما ممکن است که با افراد بدقلق دوست و صمیمی نباشید، اما می‌توانید با آنها رفتار مسالمت‌آمیز داشته باشید. سعی کنید به خواسته‌های هم احترام بگذارید.
  4. در تله افراد بدقلق گرفتار نشوید. وقتی دیگران به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که شما عصبانی و خشمگین می‌شوید، درواقع شمارا در تله خود گرفتار کرده‌اند. اما اغلب در تله رفتارها، گفتارها، لبخندها و نگاه‌های افراد گرفتار می‌شویم. نباید اجازه دهیم رفتارهای افراد مسئله‌ساز، ما را در کنترل رفتارمان دچار مشکل سازد و آنها را بر ما مسلط گرداند.
  5. گوش کنید؛ گوش کنید؛ گوش کنید. وقتی دیگران بدانند شما حرف‌های آنها را می‌شنوید و به مسائلشان اهمیت می‌دهید، کمتر رفتارهای دشوار را از خود بروز می‌دهند.
  6. برای ایجاد رابطه بهتر افراد را با نام صدا بزنید (نام هر فرد گرم‌ترین آهنگی است که او می‌شنود و دوست دارد بشنود).
  7. مراقب بلندی و لحن صدا و زبان بدن خود باشید. استفاده از زبان بدن به شما کمک می‌کند ارتباط بهتری را با دیگران برقرار سازید. مقاله “۲۵ اشتباه زبان بدن که در محل کار خود مرتکب می‌شوید” نکات مهمی در این خصوص به شما می‌آموزد.
  8. از به‌کار بردن این کلمات پرهیز کنید: باید، ولی، من می‌خواهم…، متأسفم، نمی‌توانی و …
  9. استفاده از کلمات جادویی را بیاموزید. در دامنه لغات ما، کلمات زیادی وجود دارند که اثرات فوق‌العاده‌ای بر جای می‌گذارند. این کلمات را بیابید و از آنها استفاده کنید.
  10. فنون مذاکره را یاد بگیرید چراکه موفقیت در زندگی امروز درگرو ارتباطات خوب است و مذاکره در این راه به شما کمک می‌کند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مدیریت کسب و کار به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه:

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.