Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
نقش اعضای تیم کسب و کار

در این مقاله از مدیرنو؛ به ویژگی و نقش اعضای تیم کسب و کار می‌پردازیم. ویژگی هریک از اعضای تیم کسب و کار شما چیست و چه نقشی بازی می‌کنند؟ اگر تمامی اعضای تیم سبک رفتاری و نقش مشابهی داشته باشند، در این صورت ممکن است که تیم نامتعادل شود. شناخت خصوصیات رفتاری، تیپ شخصیتی افراد منجر به مدیریت بهتر تیم و دستیابی به اهداف سازمانی خواهد شد.

 

نقش های اعضای تیم کسب و کار

بلبین 9 نقش برای اعضای تیم در نظر گرفته و همه‌ی آن‌ها را در سه گروه دسته‌بندی کرده است. هرکدام از این نقش‌ها در تیم به نوع رفتار و قدرت روابط بین فردی بستگی دارد. در زیر به‌طور خلاصه به 9 نقش اعضای تیم اشاره‌شده است که در مقاله “۶ نقش کلیدی افراد تیم” از مدیرنو؛ به 6 نقش و در مقاله حاضر به 3 نقش دیگر پرداخته‌ایم.

نقش اعضای تیم در مدل بلبین (Belbin)

قش اعضای تیم در مدل بلبین (Belbin)

نقش بر پایه‌ی تفکر (تفکر گرا)

  1. ایده پرداز (Plant)
  2. ارزیاب و مراقب-ناظر (Monitor-Evaluator)
  3. افراد متخصص (Specialist)

 

ایده پرداز (PL) تیم

ایده پردازها با ابتکار، به خلق ایده‌ها و رویکردهای جدید می‌پردازند. ستایش و قدردانی از این افراد موجب رشد آن‌ها می‌شود اما نسبت به انتقاد به‌شدت واکنش نشان می‌دهند.

  • ایده پردازان معمولاً افرادی خویشتن گرا هستند و ترجیح می‌دهند به‌صورت جدا از تیم کار کنند، به علت این‌که کار آن‌ها خلق ایده‌های جدید و بدیع است.
  • آن‌ها می‌توانند در ساعت‌های غیر کاری نیز به فعالیت کاری بپردازند.

از نقاط ضعف این افراد این است که ممکن است در برقراری ارتباط ضعیف باشند و همچنین تمایل به نادیده گرفتن پارامترهای داده‌شده و محدودیت‌ها داشته باشند.

 

ارزیاب و مراقب-ناظر (ME) تیم

ارزیابان یا ناظران بهترین آنالیز و ارزیابی را در مورد ایده‌هایی که دیگر افراد ارائه می‌دهند انجام می‌دهند (اغلب در مورد ایده پردازان تیم). ارزیابان افراد زیرک و هدفمندی هستند و آن‌ها قبل از تصمیم گیری، به‌دقت همه‌ی موارد را از جنبه‌ی مثبت و منفی می‌سنجند.

ارزیابان، متفکران انتقادی هستند و در رویکردهایی که پیش می‌گیرند، بسیار استراتژیک هستند. آن‌ها اغلب به‌صورت افرادی جدا و غیراحساسی مشاهده می‌شوند.

از نقاط ضعف این افراد این است که گاهی اوقات به‌عنوان محرک ضعیف عمل می‌کنند.

 

افراد متخصص (SP) تیم

افراد متخصص کسانی هستند که دانش خاصی که برای انجام یک کار لازم است، در اختیار دارند. این افراد به علت توانایی‌ها و مهارت‌هایی که دارند به خودشان مغرور هستند.

آن‌ها به‌عنوان متخصص و کارشناس در درون تیم کار می‌کنند و به خودشان تعهد می‌دهند که در رشته‌ی خودشان به‌طور کامل متخصص باشند.

از نقاط ضعف این افراد مشارکت در حوزه‌های محدود کاری و غرق در مسائل فنی است.

 

چگونگی استفاده از این دستاورد

دانش و اطلاعاتی که از مدل بلبین (نقش اعضا در تیم) به‌دست می‌آورید، به شما در شناسایی نقاط قوت و ضعف درون تیمتان کمک می‌کند. همچنین می‌توانید بر تعارضات بین همکاران غلبه نموده و هر کمک و مشارکتی از جانب اعضاء را درک و قدردانی کنید.

اینجا یک دستورالعمل برای پیروی از این روش به شما ارائه می‌شود:

  1. اگر شما دارای گروه بزرگی هستید، آن را حدوداً به پنج یا شش تیم تقسیم کنید. اگر گروه شما کوچک است از تقسیم کردن آن پرهیز کنید.
  2. از هرکدام از تیم‌ها بخواهید چارتی را با توجه به نقش‌های موجود در لیست بلبین که شامل نُه نقش است تهیه کنند. اسم خودشان را در بخش‌هایی که به دو نقش اول آن‌ها مربوط می‌شود یادداشت کنند.
  3. اعضای تیم را به بحث کردن تشویق کنید. به این صورت که از آن‌ها بخواهید لیستی را از پنج بخش اصلی که فکر می‌کنند در آن‌ها قدرت و ضعف دارند تهیه کنند. بررسی کنند که با دیگر همکاران همپوشانی دارند و یا تضاد.
  4. از اعضای تیمتان بخواهید که در کنار هم سه فعالیت مهم جست‌وجو، توجه و کمک به تیم را در کنار هم انجام دهند. تا تیم فعالیت‌های خود را با اثربخشی بیشتری انجام دهد.

نکته:

به یاد داشته باشید این نظریه در ایجاد ساختار تیمتان تأثیری ندارد. تنها یکی از تعداد عوامل زیادی است که در بهتر شدن عملکرد تیمتان به شما کمک می‌کند. دو مقاله منتشرشده در این مبحث تنها اطلاعاتی در مورد مدل بلبین در اختیار شما قرار می‌دهد که به ایجاد هماهنگی بیشتر در تیمتان کمک می‌کند. به‌علاوه اعضای تیم یاد می‌گیرند که رویکردهای متفاوتی وجود دارد که در شرایط متفاوت موجب موفقیت می‌شوند و تنها یک راه برای همه‌ی زمان‌ها و شرایط وجود ندارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه آموزش درون سازمانی مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.