013-34934
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد

در مقاله نقش کارفرما در ایجاد انگیزه کارکنان می خوانید:

نقش کارفرما در ایجاد انگیزه کارکنان

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به نقش کارفرما در ایجاد انگیزه کارکنان می‌پردازیم. کارفرمایان چه نقشی در انگیزه کارکنان دارند؟ انگیزه عبارتست از اشتیاق ذاتی کارکنان و بهره‌گیری از آن برای انجام فعالیت‌های مربوط به کار. انگیزه یک نیرو و اشتیاق درونی است که موجب تصمیم‌گیری فرد برای اقدام به عمل می‌شود. هر فردی انگیزه دارد. هر کارمندی فعالیت‌ها، رویدادها، افراد و اهدافی در زندگی خود دارد که به او انگیزه می‌دهند.

انگیزه فردی تحت تأثیر عوامل بیولوژیکی، فکری، اجتماعی و عاطفی است. همچنین، انگیزه یک نیروی محرک ذاتی است که می‌تواند تحت تأثیر عوامل خارجی قرار بگیرد.

 

کارفرما چه نقشی در ایجاد انگیزه کارکنان دارد

چگونه انگیزه کارکنان را تشویق کنیم؟

مهم‌ترین وظیفه کارفرمایان ایجاد انگیزه در کارکنان در محل کار است. برای ایجاد یک محیط کار که کارمند در مورد کار خود باانگیزه است، نیازمند عوامل ذاتی رضایتمندی و عوامل تشویقی بیرونی هستید.

اغلب سازمان‌ها به روابط کارکنان، ارتباطات، شناخت و مسائل مربوط به مشارکت که برای افراد بااهمیت است، توجهی نمی‌کنند.

کارفرمایان درک می‌کنند که باید یک محیط کار که باعث انگیزش در افراد می‌شود، ایجاد نمایند. اما بسیاری از کارفرمایان نمی‌توانند درکی در مورد اهمیت انگیزه جهت انجام مأموریت و چشم‌انداز شرکت داشته باشند. حتی زمانی که به اهمیت انگیزه پی می‌برند، آن‌ها از مهارت و دانش لازم برای ایجاد انگیزه در کارکنان در محل کار برخوردار نیستند.

در محیط‌های کاری مدرن و امروزی، چیدمان نیروی انسانی و نقش آن در موفقیت و شکست کسب و کار، جایگاهی به‌مراتب متفاوت‌تر از گذشته به خود گرفته و این باعث شده تا نگاه دقیق‌تری به فرآیند مدیریت در عصر حاضر بیندازیم. در مقاله “چرا باید در کارکنان خود انگیزه ایجاد کنیم؟ ” این موضوع را بررسی نموده‌ایم.

 

10 عامل برای ایجاد انگیزه کارکنان

 1. انجام اقدامات مدیریتی و رهبری که به کارکنان قدرت و اختیار دهد.
 2. داشتن ارتباط شفاف و منظم با کارکنان در مورد موضوعات مهم موردنظرشان
 3. داشتن برخورد احترام‌آمیز با کارکنان
 4. مشارکت کارکنان در تصمیم‌گیری در مورد موضوعات مرتبط با کار و شغل خود
 5. کم کردن تعداد قوانین و سیاست‌های محیط کار به جهت نشان دادن اعتماد به کارکنان
 6. شناسایی کارکنان منظم
 7. دریافت بازخورد از مدیران و رهبران
 8. بالا بردن متوسط میزان مزایا و جبران خدمات در صنعت
 9. در نظر گرفتن مزایا برای کارکنان و فعالیت‌های شرکت
 10. مدیریت کارکنان از طریق ایجاد یک چارچوب برای اهداف، روش‌های اندازه‌گیری و انتظارات موردنظر

اینها بعضی از عواملی هستند که در بسیاری از محیط‌ها در کارکنان ایجاد انگیزه می‌کنند. در ادامه، دو عامل را به‌صورت کامل توضیح می‌دهیم: به حداقل رساندن قوانین و سیاست‌ها و مشارکت‌های کارکنان.

پیشنهاد مطالعه: ۱۰ راهکار افزایش انگیزه کارکنان

 

کم کردن قوانین و سیاست ها برای ایجاد انگیزه کارکنان

اولین گام برای ایجاد یک محیط کار انگیزشی، متوقف کردن اقداماتی است که موجب بی‌انگیزگی در افراد می‌شود. کارهایی که باعث ایجاد انگیزه در کارکنان می‌شوند را شناسایی کرده و به‌کار بگیرید.

کارفرمایان باید خط‌مشی‌ای بین نیازهای سازمان و مشتریان و نیازهای کارکنان داخلی خود اتخاذ کند. هر دو را به خوبی انجام دهند تا باعث پیشرفت کار شوند.

نظرسنجی انجام‌شده توسط گالوپ پل که در مجله وال استریت منتشرشده، نشان داده است ۱۹% از ۱۰۰۰ نفر شرکت‌کننده در محل کار خود بی‌انگیزه هستند. این کارگران شکایت دارند به اینکه ابزارهای موردنیاز برای انجام کارشان در اختیارشان نیست، نمی‌دانند که چه انتظاری از آن‌ها دارند و رئیسشان به صحبت‌های آن‌ها گوش نمی‌دهد.

بر اساس این مصاحبه‌ها و داده‌های نظرسنجی به‌دست آمده از فعالیت‌های مشاوره‌ای، گالوپ می‌گوید کارگران بی‌انگیزه برای کارفرمایان هزینه‌ای از ۲۹۲ تا ۳۵۵ میلیارد دلار در سال دارند. علاوه بر این، گالوپ نتیجه‌گیری کرده است که این کارگران غیبت بیشتری در سال داشته و وفاداری کمتری به کارفرمایان دارند. با توجه به این موارد، ایجاد تعادل در انگیزه کارکنان برای سازمان ضروری است.

 

دستورالعمل های لازم برای ایجاد محیط کار با انگیزه

 • تعداد قوانین و سیاست‌های موردنیاز برای محافظت از سازمان به‌طور قانونی را به حداقل برسانید و نظم را در محل کار برقرار کنید.
 • قوانین و سیاست‌ها را منتشر کنید و به همه‌ی کارکنان آموزش دهید.
 • با مشارکت اکثر کارکنان، ارزش‌های سازمانی را شناسایی کنید، عبارات با ارزش و نمونه رفتارهای حرفه‌ای را یادداشت کنید.
 • رهنمودهایی برای مدیران آماده کنید و به آن‌ها در مورد به‌کارگیری بی‌طرفانه و پایدار قوانین و سیاست‌ها آموزش دهید.
 • رفتارهای ناکارآمد افراد را بر اساس نیاز به مشاوره، نظم و برنامه‌های بهبود عملکرد شناسایی کنید.
 • به‌طور واضح انتظارات رفتاری در محل کار و دستورالعمل‌های رفتار حرفه‌ای را مشخص کنید.

 

نکات مفید برای ایجاد انگیزه کارکنان در مورد سیاست ها

 • بازخورد کارکنان را در مورد سیاست‌های بالقوه و حوزه‌هایی که به قوانین نیازمندند، بررسی کنید. (هیچ گاه از طریق اعلان زدن به دیوار، یک سیاست جدید را اعلام نکنید)
 • اگر تصمیم گرفته‌اید که کارکنان خود را حفظ و برای سیاست‌های موجود متقاعد کنید، آن‌ها را تعقیب نکنید. اگر در گذشته کارکنان مجبور به اجرای سیاست‌ها نبودند، با آن‌ها ملاقات کنید و سیاست‌ها، قصد از اجرای آن‌ها، چرا سیاست لازم است و چرا در گذشته مجبور به اجرای آن نبودند را توضیح دهید. سپس، به همه افراد بگویید پس‌ازاین جلسه، هر شخصی باید برای پیروی از سیاست‌ها پاسخگو باشد.

اگر محیطی را ایجاد کنید که به‌صورت عادلانه و باثبات به نظر برسد، افراد کمتری مخالف شما خواهند بود. فضایی را ایجاد کنید که در آن مردم بر روی فعالیت‌های مشارکتی و تولیدی بیشتر تمرکز داشته باشند تا شایعات، ناآرامی و ناراحتی. شما کدام محل کار را انتخاب می‌کنید؟

 

مشارکت افراد در ایجاد انگیزه کارکنان

اکثر مردم می‌خواهند در مورد تصمیماتی که بر کارشان تأثیرگذارند، شرکت داشته باشند. به چه دلیل؟

 • آیا افراد برای تصمیماتی که در گذشته اتخاذ کرده‌اند، مجازات شده‌اند؟
 • آیا رهبران سازمان زمان، ابزار و اطلاعات موردنیاز برای اتخاذ تصمیم درست را ارائه می‌دهند؟ آیا شما مدیری را دیده‌اید که به تصمیمات کارکنان خود اهمیت دهد؟
 • آیا انتظارات روشنی برای مشارکت کارکنان در محل کار شما وجود دارد؟ آیا افرادی که در تصمیم‌گیری با شما همکاری می‌کنند مورد حمایت قرار می‌گیرند؟ اگر شما علاقه‌مند به مشارکت و انگیزش کارکنان هستید، این‌ها پرسش‌هایی حیاتی هستند.

 

از این راهنمایی‌ها برای ایجاد یک محیط کار با انگیزه با استفاده از مشارکت کارکنان استفاده نمایید

 • انتظارات خود را توضیح دهید تا افراد تصمیماتی اتخاذ کنند که موجب پیشرفت در کارشان شود.
 • افرادی که با تصمیمات خود موجب پیشرفت در کار می‌شوند را شناسایی کرده و همانند قهرمانان از آنان تجلیل کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کارکنان از مأموریت، چشم‌انداز، ارزش‌ها، اهداف و دستورالعمل‌های سازمان مطلع و آگاه هستند تا بتوانند در جهت مناسبی مشارکت داشته باشند و درگیر مسائل شوند. آموزش، ارتباطات، اندازه‌گیری، بازخورد و مربیگری، مشارکت کارکنان را از ابتدا به همراه دارد.
 • یک تصمیم متفکرانه را هرگز مجازات نکنید. شما نقش مربی و مشاور را دارید و می‌توانید آموزش و اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری را برای آن‌ها فراهم کنید. اعتمادبه‌نفس کارکنان را تضعیف نکنید تا حمایت آن‌ها را به‌دست آورید.
 • اگر شما یک سرپرست هستید و افراد به‌طور مستمر برای کسب اجازه و دریافت دستورالعمل‌ها برای کار خود به شما مراجعه می‌کنند، این سؤال را از خودتان بپرسید. من چه کاری انجام می‌دهم که باعث شده برای اتخاذ هر تصمیم یا کسب مجوزی به من مراجعه کنند. شما احتمالاً پیام خود را به‌درستی منتقل نکرده‌اید و افراد را در مورد هدف واقعی‌تان دچار سردرگمی شده‌اند.
 • هنگامی‌که یک کارمند به‌سوی شما می‌آید، از او بپرسید که در این موقعیت باید چه کاری انجام دهد. فرض بر این است که پاسخ او منطقی است. به او بگویید که رویکردش درست است و نیازی به مشاوره در مورد این تصمیم در آینده نیست. اگر می‌توانید به کارمند در یافتن راه‌حل بهتر کمک کنید، به‌عنوان یک مشاور این کار انجام دهید. شما باور او را در زمینه توانایی برای تصمیم‌گیری تقویت خواهید کرد. شما همچنین این اعتقاد را در او تقویت می‌کنید که شما واقعاً به شایستگی او ایمان‌دارید.
 • اگر یک کارمند در حال انجام کاری است که می‌دانید خراب می‌شود یا برای مشتری مشکل ایجاد می‌کند به‌عنوان یک مربی مداخله کنید. سؤالاتی را مطرح کنید تا به او کمک کند تا رویکرد بهتری را پیدا کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه ارزیابی عملکرد کارکنان مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: thebalance

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش
درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.