Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
7 قانون طلایی در مدیریت افراد

در این مقاله از مدیران نواندیش؛ به 7 قانون طلایی در مدیریت افراد می‌پردازیم. شما به‌عنوان مدیر مسئول افراد زیادی هستید، شاید با آن‌ها هیچ نقطه اشتراکی نداشته باشید و شاید کسانی باشند که شمارا آن‌قدرها دوست نداشته باشند.

شما مسئول مراقبت از مسائل فیزیکی، روحی و احساسی آنها هستید. باید اطمینان داشته باشید که آسیب نمی‌بینند، با همکاران به خوبی همکاری می‌کنند. باید از حق و حقوق خود و آنها آگاه باشید. علاوه بر اینها باید خونسرد و آرام باشید، نمی‌توانید فریاد بزنید، بد رفتاری کنید و… در حقیقت داستان مدیریت سر درازی دارد!

این تیم هرازگاهی، مانند بچه‌های کوچک عمل می‌کند و شما نمی‌توانید آن‌ها را تنبیه کنید، گاهی مانند نوجوانان‌اند، از انجام درست کار سرباز می‌زنند و از این قبیل کارها.

خوشبختانه نکات زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند که در این راه بهتر قدم بردارید و آرامش بیشتری داشته باشید. این‌ها قانون های مدیریت هستند که در این مقاله به تعدادی از آنها می‌پردازیم.

1– احساس و عاطفه‌ی افراد تیم را درگیر کنید.

شما مدیریت افرادی را بر عهده‌دارید که در برابر انجام کار حقوق می‌گیرند. اما اگر آن کار برای آن‌ها فقط “جنبه‌ی شغل” داشته باشد، هرگز نمی‌توانید بهترین تلاش را از آنها انتظار داشته باشید. اگر آن‌ها هنگامی‌که به سر کار می‌آیند فقط به ساعت ورود و خروج توجه کنند، در بین این دو زمان هم، وقت‌هایی را تلف کنند و حداقل کار ممکن را انجام دهند، شما شکست خواهید خورد ولی اگر با لذت به سر کار بیایند و به نظر برسد که تلاش می‌کنند، کوشش و تقلا دارند و با تحسین و ستایش درگیر کار خود باشند، شانس زیادی وجود دارد که شما نیز بتوانید بهترین و بیشترین استفاده را از وجود آنها ببرید.

ایجاد تغییر از مرحله‌ی سرد و بی‌میل کار کردن کاملاً به عهده‌ی شماست. شما باید آنها را تحسین و ستایش کنید، راهنمایی‌شان کنید، به آنها انگیزه بدهید  و احساسات آنها را درگیر کنید. باید کاری کنید که آنها دلیل انجام کارشان را درک کنند، بفهمند که کارشان چگونه می‌تواند در زندگی دیگران تأثیر بگذارد.

البته اطمینان حاصل کنید که ابتدا خود را پیش از دیگران به این امر متقاعد کرده‌اید، آیا باور دارید که آنچه انجام می‌دهید، تأثیر مثبتی ایجاد می‌کند؟ اگر اطمینان ندارید، عمیق‌تر فکر کنید و راهی برای اهمیت دادن بیابید.

2-کار را به آنها واگذار کنید، سپس فقط بر آنها نظارت داشته باشید.

یک مدیر خوب می‌داند که بر وقایع، پروژه‌ها، موقعیت‌ها و راهکارها مدیریت و کنترل می‌کند نه افراد. فرض کنید که شما باغ بزرگی دارید و می‌خواهید باغبانی استخدام کنید. آیا باغبان را مدیریت و کنترل می‌کنید؟ نه. آنها خودشان به خوبی از عهده‌ی کار بر می‌آیند. شما تصمیم می‌گیرید که چه چیز را کجا و چه موقع بکارید. او خودش کارها را انجام می‌دهد. بعد از اتمام کار می‌توانید نظارت کنید و از انجام درست کارها مطمئن شوید.

این رمز و راز مدیریت موفق است. کاری را به افرادتان واگذار کنید و رهایشان کنید تا به کارشان برسند. یکی دوبار چک کنید تا اطمینان حاصل کنید که کار را آن‌طور که می‌خواستید انجام داده باشند و به‌تدریج کارهای بیشتری را به آنها محول کنید.

تیم را انتخاب کنید و سپس برای انجام کارها به آنها اطمینان کنید.

 

3– بهترین منابع را برای تیم خود فراهم کنید.

باید بهترین‌ها را برای تیم خود فراهم کنید تا بتوانند بهترین کارهایی که به نفع شماست ارائه دهند. اگر افراد شما به تکنولوژی نیاز دارند؛ حتی اگر قرار باشد آسمان و زمین را کنار هم بیاورید، برای آنها فراهم کنید. اگر به کارمندان بیشتری نیاز دارند، اگر به دستگاه‌های بزرگ‌تر و مجهزتر نیاز دارند، اگر ابزاری باکیفیت بالاتر می‌خواهند، همه را فراهم نمایید. هرچه نیاز است، برای این است که کار صحیح‌تر، سریع‌تر، بهتر، ارزان‌تر و مرغوب‌تر ارائه کنند؛ پس آنها را تهیه کنید.

4– جو خوبی ایجاد کنید.

همیشه ایجاد یک جو خوب کار ساده‌ای نیست، اما الزامی است. اگر کارمندان شما بی‌حوصله، بی‌انگیزه و افسرده باشند مشخص است و این بی‌انگیزگی در کارشان، رفتارشان با مشتری  و همکاران، روش ارتباطشان با یکدیگر و طرز عملکردشان برای شما مشخص خواهد بود. اگر هرروز صبح مؤدبانه سلام و صبح به خیر بگوئید، اشکالی پیش نمی‌آید. پرسیدن جمله‌ی “امروز حالت چطور است؟” حتی یک ثانیه هم طول نمی‌کشد، اما تأثیر بسیار خوبی دارد.

خیلی از ما بدون تسلط کامل بر هنر مدیریت خودمان، زندگی را طی می‌کنیم. کار بخش مهمی از زندگی ماست و باید نکات مهم و کاربردی این حوزه را یاد گرفته و از آنها استفاده کنیم. این نکته در مورد کارآفرینان نیز صدق کرده و باید به نکات اساسی و لازم توجه کرده تا از این بخش بیشترین سود را ببرند. در مقاله ” ۳ راهکار عملی در مدیریت کسب و کار “، از مدیران نواندیش  به شرح این موضوع می‌پردازیم.

5– برای مدیریت بهتر افراد به ایده‌های آنها گوش کنید.

هرکسی در هر موقعیتی می‌تواند برای شما توصیه و پیشنهادی داشته باشد. سعی کنید با همه صحبت کنید؛ با هرکسی در هر شغلی که هست صحبت کنید. مهم‌تر از همه به افراد تیم خود گوش بسپارید. آن‌ها کسانی هستند که با تولید محصول و ابزار سروکار دارند. آنها ایده‌های خوبی دارند. نیاز نیست هر بار، سر هر مسئله‌ی جزئی با آنها مشورت کنید، اما درباره‌ی مسائل مهم و بزرگ این کار را انجام دهید و خلاقیت و ایده‌های جدید آن‌ها را به کار گیرید.

هرچند به آنها گوش می‌کنید، اما این شما هستید که عهده‌دار امور خواهید بود. شما گوش می‌کنید، اما نه به این معنی که تمام جزئیات اید های آن‌ها را به کار بگیرید، گوش کنید و ایده‌های آن‌ها را با تجارب گذشته‌ی خود ادغام کنید و در صورت لزوم به‌کار ببندید. باید گوش کنید، اما مابین صحبت‌هایتان وانمود نکنید که الزاماً از ایده‌های آن‌ها استفاده خواهید کرد، برای اینکه وقتی کاری متفاوت بافکر و ذهن آن‌ها از شما سر می‌زند زیاد تعجب نکنند و ناامید نشوند. اما می‌توانید به آنها نشان دهید که ایده‌های آن‌ها را در راهکارهای کلی خود به‌کار گرفته‌اید.

6– نگذارید کار بر شما تأثیر منفی بگذارد.

اگر مشغولیات و گرفتاری‌های کاری شما زیاد شد، بازهم فراموش نکنید که این فقط یک شغل است. بله شغلی که ما به آن اهمیت می‌دهیم و در حد ایده آل برای آن از توانایی‌هایمان استفاده کنیم. کاری که ما درباره‌اش نگرانیم و حتی وقتی در محل کار نیستیم به آن فکر می‌کنیم. کاری که ما قصد داریم هرچه بهتر و بیشتر توسعه‌اش دهیم؛ درنهایت، وقتی انجام شد و به اتمام رسید یک شغل است و نه بیشتر.

این‌که می گوییم نگذارید کار بر شما تأثیر بگذارد به این معنی نیست که به آن اهمیت ندهید، یا نسبت به آنچه انجام می‌دهید احساس غرور نداشته باشید. نه، وقتی کارتان تمام می‌شود، همه‌چیز را فراموش کنید و به منزل بروید. اجازه ندهید کار، شمارا دچار استرس و آزار و اذیت کند و در روح و وجود شما تأثیر منفی بگذارد.

7– برای مدیریت بهتر افراد انعطاف پذیر باشید و برای حرکت آماده.

زمانی می‌رسد که وقت حرکت است. کارهای دیگری منتظر انجام شدن هستند. تیم‌های دیگری هستند که نیاز به رهبری دارند. چشمانتان را به روی فرصت‌ها باز نگه‌دارید. اهداف بلندمدت خود را به یاد بیاورید. یک مدیر خوب بودن و یک مدیر عالی بودن یعنی شکار شدن، یعنی شکار کردن. البته، به این معنی نیست که بروید و هر پیشنهادی را بپذیرید. اما باید روی پای خود بایستید و آماده حرکت باشید، آماده‌باشید که فرصت‌های غیرمعمول را بپذیرید.

اگر شما تیم خود را محدود کنید آیا نباید احساس  گناه و تقصیر داشته باشید؟ شما شغلی دارید  و این یعنی حرکت کردن. تیم شما به هوای تازه نیاز دارد.

آماده‌باشید تا فرصت‌های غیرعادی را شکار کنید.

امیدواریم نکات اشاره‌شده در این مقاله برایتان مفید و مؤثر بوده باشد و بتوانید از آنها در مدیریت کسب و کار استفاده کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه مشاوره کسب و کار مدیرنو مراجعه فرمایید. 

با ما در ارتباط باشید.

منبع: کتاب 100 قانون مدیریت

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.